R10.NET Uygulamaları
Kullanıcılar
Yükleniyor, lütfen bekleyiniz..

  Telefon SIM Kart Görmüyor Hatası Nasıl Çözülür?

  Android ve iOS cihazlarda 'SIM Kart Algılanmadı' hatası nasıl onarılır? İşte SIM kart sorunları için kullanabileceğiniz yöntemler.

  Miraç Yılmaz Miraç Yılmaz 07.05.2022 20:30 1637 3 dk okuma süresi
  Telefon SIM Kart Görmüyor Hatası Nasıl Çözülür?
  Son Düzenleme:

  Telefonlarda kullanılan teknoloji ne kadar ilerlemiş olsa da, çağrı yapma veya alma  herhangi bir mobil cihazın en önemli işlevidir. Telefonunuzda “SIM kart algılanmadı” mesajı görüntülendiğinde, bu çağrı yapamayacağınız anlamına gelir. Peki telefon SIM kart görmüyor hatası nasıl çözülür?

  Android ve iOS telefon SIM kart okumuyor

  Android cihazınızın SIM kartı okumamasının çeşitli nedenleri vardır. Bazı olası nedenler arasında SIM kartı doğru takmamış olmanız veya Android cihazınızda bir yazılım sorunu olması yer alır.

  Ancak sebep ne olursa olsun, telefonunuz “SIM kart algılanmadı” uyarısı verirse aşağıdaki adımları deneyebilirsiniz.

  SIM yönünün doğru olup olmadığını kontrol edin

  Birçok kişi SIM'i yanlış takma hatasını yapar ve bu nedenle telefonda SIM kart algılanmaz. Kontrol etmeniz gereken başlıca şeylerden biri SIM yönünün doğru olup olmadığıdır. Genellikle SIM yuvasında nasıl yerleştirilmesi gerektiğini gösteren bir simge bulunur. 

  Ancak SIM yuvasını takıp çıkartırken zorlamayın. Yuva sıkışırsa hafifçe bastırarak itebilirsiniz. Sert basma, pimi veya kartı kırabilir.

  Android ve iOS telefon SIM kart okumuyor

  SIM kartın çalışıp çalışmadığını test edin

  SIM kartın çalışıp çalışmadığını test etmek, sorunun tam olarak nerede olduğunu belirlemeye yardımcı olacaktır. SIM'i farklı bir mobil cihazda kullanmayı deneyebilirsiniz. SIM kartınızda sorun varsa yapmanız gerekenler şu şeildedir:

  •  İlk olarak SIM'in etkin olup olmadığını doğrulamak için şebeke servis sağlayıcınızla konuşun.
  • SIM kaydının düzgün yapılıp yapılmadığını sorgulayın.
  • SIM kartının altın noktalarının temiz olup olmadığını kontrol edin. Üzerinde toz görürseniz, yumuşak pamuklu bir bezle temizleyin. Ama çizmediğinizden emin olun. Çünkü SIM karta daha fazla zarar verebilirsiniz. 

  SIM yuvasını temizleyin

  SIM yuvası veya konektörü üzerinde toz birikir ve bu da cihazın kartı okumamasına neden olur. Kiri çıkarmak için konektörü hafifçe silin. Ayrıca pimin hasarlı olup olmadığını kontrol edin. 

  Kırık pin, telefonda SIM kartın algılanmamasına da neden olabilir. Herhangi bir donanım hasarı konusunda teknik servise başvurmanız daha doğru olacaktır. 

  telefon SIM kart okumuyor

  SIM kartını telefonda etkinleştirin

  Ağınızı ve SIM kart ayarlarınızı kontrol etmek de bir çözüm olabilir. Ayrıca bu sorunu önlemek için veri dolaşımının açık olduğundan emin olun.

  • Adım 1: Ayarlar > Mobil Ağ'ı açın.
  • Adım 2: SIM Kart bilgisi ve Ayarlar altında, SIM'e dokunun ve "Etkinleştir"i seçin. 

  Ağ Modunu değiştirin

  Ağ modunu otomatik olarak değiştirmek, deneyebileceğiniz başka bir yöntemdir. Bunu “Ayarlar -> Mobil Ağlar -> Ağ Modu”na giderek ve LTE/WCDMA/GSM (otomatik bağlantı) olacak ilk seçeneği seçerek yapabilirsiniz.

  Telefonu Yeniden Başlatın

  Yukarıdaki ayarları ve çözümleri denedikten sonra, işlemleri yenilemek için telefonunuzu yeniden başlatmayı deneyebilirsiniz. Özellikle Android cihazlar, her başlattığınızda onarımları denemek ve yazılım sorunlarını çözmek için tasarlanmıştır.

  Telefonu aç kapa yapmak birçok sorunu çözebilir, ancak yeniden başlatmanın SIM yok hatasını düzeltmek için yeterli olmadığını belirtelim. Bir diğer çözüm ise telefonlarını kapatmak (30 saniye bekleyin) ve ardından yeniden başlatmaktı.

  Sizin telefon SIM kart okumuyor sorunu hakkındaki çözümleriniz neler? Fikirlerinizi yorumlardan veya R10.NET Forum'dan paylaşabilirsiniz.

  İçeriği Puanla
  Yorumlar

  Yorumunuz minimum 10 karakter olmalıdır.

  İlgili İçerikler:

  Android Telefon Kullanıcıları Artık “Arşiv” Özelliğinden Yararlanabilecekler!

  Google, Android kullanıcılarını sevindirecek yeni bir özelliği daha duyurdu. Buna göre Play Store merkezli 'Arşiv' özelliği kullanıcılara sunulacak.

  487 Milyon WhatsApp Kullanıcısının Telefon Numarası Satışa Sunuldu!

  WhatsApp, yine kötü bir haberle gündeme geldi. Bilgilere göre ciddi bir güvenlik açığı ortaya çıktı ve 487 milyon kullanıcının telefon numarası satışa sunuldu.

  Elon Musk’tan iPhone ve Android'e Gözdağı! Kendi Telefonunu Üreterek Dev Şirketleri Zora Mı Sokacak?

  Twitter'ın App Store ve Google Play’den kaldırılması dedikoduları Musk’ı sinirlendirdi. Musk, bu dedikoduları kendi telefonunu çıkarma tehdidi ile cevapladı.

  MIUI 14 Güncellemesi Geliyor! Yeni Güncellemeyi İlk Alacak Olan Akıllı Telefon Modelleri Açıklandı!

  Yapılan açıklamalara göre MIUI 14 güncellemesi çok yakında tanıtılacak. Çin merkezli sosyal medya ağı Weibo, güncellemeyi ilk alacak modelleri paylaştı.

  Telefon SIM Kart Görmüyor Hatası Nasıl Çözülür?

  Size daha iyi hizmet sunabilmek
  için çerezleri kullanıyoruz.

  Çerez Politikası Kabul Et