R10.NET Uygulamaları
Kullanıcılar
Yükleniyor, lütfen bekleyiniz..

  SMS Doğrulama Ne İşe Yarar?

  Tek kullanımlık bir parola sayesinde, kullanıcılara kısa mesaj yoluyla kendilerine gönderilen bir kod veren ve kullanıcıların kimliklerini doğrulamayı hedefleyen SMS doğrulama, genellikle bir ağa, sisteme ya da uygulamaya erişilebilmesi için ikinci bir doğrulayıcı görevi görür.

  Dide Su Kaya
  Dide Su Kaya R10 Editörü
  28.06.2022 02:57 1625 2 dk okuma süresi
  SMS Doğrulama Ne İşe Yarar?
  Son Düzenleme:

  SMS Doğrulama Ne İşe Yarar?

  En çok kullanılan kimlik doğrulama uygulamalarından biri olan SMS doğrulama, iki faktörlü bir uygulamadır. Tek kullanımlık bir parola sayesinde, kullanıcılara kısa mesaj yoluyla kendilerine gönderilen bir kod veren ve kullanıcıların kimliklerini doğrulamayı hedefleyen SMS doğrulama, genellikle bir ağa, sisteme ya da uygulamaya erişilebilmesi için ikinci bir doğrulayıcı görevi görür. Kişisel güvenliği arttırmak için kullanılan SMS doğrulama, bu amaçla günümüzde en çok kullanılan uygulamalar arasındadır.

  SMS doğrulama nedir ve neden kullanılır?

  SMS sayesinde telefonlara yollanan özel kodlar, hesapların kişiye özel olduğunu kanıtlamak için kullanılırlar. Olası hesap çalınma durumlarının ve kötü niyetli kişilerin amaçlarının yerine getirebilmelerinin önüne geçebilmek için kullanılırlar.

  SMS kimlik doğrulama ne demektir?

  Sahipliğe dayalı bir faktör olarak görülen SMS kimlik doğrulaması, insanların sahip oldukları bir nesne olan telefonlarına dayalı olarak kullanıcıların kimliklerini doğrulamasını sağlar. Oturum açma işlemine fazladan bir güvenlik katmanı ekleyen SMS kimlik doğrulaması sayesinde kötü niyetli kişilerin bir hesaba yetki sahibi olmaksızın erişimlerinin önüne geçilmiş olur. Bir hesaba yetki sahibi olmaksızın erişmek isteyen art niyetli insanların, kullanıcı hesap bilgilerini çaldıktan sonra telefonu da çalması gerekir. Bu da kötü niyetli insanların amaçlarına erişebilmesinin 2 kat zor olacağı anlamına gelir.

  Kullanıcılar oturum açtıktan sonra SMS yolu ile bir doğrulama kodu alırlar. Hesap oturumunun açılabilmesi adına bu kodun ilgili web sitesine ya da uygulamaya girilmesi gerekmektedir. Bir kullanıcı, bir ağ üzerinden oturum açtığı anda kimlik doğrulama uygulaması hizmete girer ve tek kullanımlık bir parola oluşturulur. Bu parola SMS ile kullanıcıya iletilir ve kodu alan kullanıcı sisteme bu kodu girmediği sürece hesabını kullanmaya başlayamaz.

  SMS doğrulamanın avantajları nelerdir?

  SMS kimlik doğrulamasının, hem kullanıcılar için hem de kuruluşlar için avantajları bulunmaktadır. Bu avantajlar sayesinde günümüzde oldukça popüler olabilmeyi başarmıştır. Bu avantajlardan bazıları aşağıda sıralanmıştır:

  • SMS doğrulama, tek başına parola sahibi olmaktan çok daha güvenilir bir yoldur. Parolalar, güvenlik bakımından tek başlarına zayıftırlar. SMS kimlik doğrulaması, parolalara olan bağımlılığı minimize etmeye yardımcı olurlar. Hacklenmeye müsait olan parolalar, kötü niyetli kişiler tarafından ele geçirilebilirler fakat SMS doğrulaması bu kişilerin işini zorlaştırır ve amaçlarına ulaşmalarının önüne geçer.
  • SMS kimlik doğrulaması, kullanıcılara her seferinde benzersiz bir kod gönderir. Parolasını sürekli olarak değiştirmek zorunda kalmayan kullanıcılar için kolaylık sağlar. Parolalarını unutan kullanıcılar için ise SMS kimlik doğrulaması hesaplarını geri alabilmeleri için kullanılabilir.
  • Birden fazla bilgi ile kimlik ispat etmek tek bilgi ile kimlik ispat etmeye göre çok daha güvenilirdir. Bu sebeple SMS kimlik doğrulaması hem şirketler hem de kullanıcılar için çok daha güvenli bir yol olarak karşımıza çıkar.
  İçeriği Puanla
  Yorumlar

  Yorumunuz minimum 10 karakter olmalıdır.

  İlgili İçerikler:

  Yeni Nesil 2023 Alfa Romeo Tonale: Şıklık ve Performansın Buluştuğu Otomobil

  Alfa Romeo'nun yeni nesil SUV modeli Tonale, 2023 yılında otomobil tutkunlarının beğenisine sunulacak. Bu heyecan verici araç, kendine özgü özellikleriyle dikkat çekiyor.

  Twitter Keşfet Nedir? - Sosyal Medyada Trendleri Keşfedin!

  Twitter Keşfet nedir? Sosyal medyanın en önemli özelliği olan Twitter Keşfet'i kullanarak trendleri, haberleri ve ilgi alanlarınızı keşfedin. En güncel bilgilere ulaşın!

  Twitter Trending Nedir? Twitter Türkiye Gündemi nasıl takip edilir?

  Dijital dünyada, "Twitter Trending nedir?" sorusunun yanıtını merak ediyor musunuz? Bu detaylı ve bilgilendirici rehber, Twitter'da trend olanın ne olduğunu ve bunun nasıl kullanılabileceğini derinlemesine bakacağız.

  Hashtag Nedir? İyi Bir Hashtag Nasıl Oluşturulur?

  Hashtag kelimesi, günümüzde sosyal medya platformlarında yoğun olarak kullanılan bir terimdir.

  SMS Doğrulama Ne İşe Yarar?

  Size daha iyi hizmet sunabilmek
  için çerezleri kullanıyoruz.

  Çerez Politikası Kabul Et