R10.NET Uygulamaları
Kullanıcılar
Yükleniyor, lütfen bekleyiniz..

  Site İçi Optimizasyon (On-Page) Nasıl Yapılır?

  Zeki Ersin Yıldırım
  Zeki Ersin Yıldırım R10 Editörü
  01.04.2022 17:36 1161 6 dk okuma süresi
  Site İçi Optimizasyon (On-Page) Nasıl Yapılır?
  Son Düzenleme:

  Arama motoru optimizasyonu olarak bildiğimiz seo,  iç seo ( on-page ) ve dış seo ( off-page ) olarak ayrılır. Web sitelerinin kurulumlarını gerçekleştirdikten sonra ilk yapılacak işlem, site içi seo ayarlarının kusursuz gerçekleştirilmesi olmalıdır. Çünkü tüm arama motorlarının önem verdiği hususlar içerisinde yer alan site hızı, url yapıları, resim optimizasyonu ve benzeri alanlar direkt iç seo ile bağlantılıdır.

  Site İçi Optimizasyonun Önemi Nedir?

  Arama motorlarında daha hızlı yükselmeniz için etkilidir.

  Kullanıcı deneyimi için kolaylık sunacağından, ziyaretçilerinizin sayısı artmakla birlikte büyük kısmının kalıcı olduğunu da fark edeceksiniz.

  Site içi optimizasyonunu tam manasıyla gerçekleştirdikten sonra dış seo çalışmaları daha hızlı etkisini gösterebilmektedir.

  Arama motorları kullanımı kolay, temiz kodlanmış sitelere daha fazla önem gösterdiği için tarama hızlarında ve hızlı indekslemede faydasını görürsünüz.

  Site İçi Optimizasyonu Nasıl Yapılır?

  Doğru Hosting Firması Seçimi

  Sitenizde barındıracağınız hosting firmaları sitelerinizin hızı açısından oldukça önemlidir. Bu yüzden projenizi hayata geçirmeden önce hosting araştırması yaparak kalite konusunda en çok önerilen firmaları tercih etmelisiniz.

  Tema, Script veya Tasarım Seçimi

  Temiz kodlanmış ve çok aşırı sorguya sahip olmayan temalardan yana tercihinizi kullanmalısınız. Bazen satın aldığınız hosting veya sunucular ne kadar yüksek kaliteye sahip olsalar da temalarınızda bulunan fazla sorgular ( script, css vs.) sitenin açılış hızını olumsuz yönde etkileyecektir. Temalarınızın güncel teknolojiye hakim olduğundan emin olmalısınız. Bunun başında mobil uyumlu olması, json-schema yapısına uygun olması gibi özellikler başlıca seçim talebiniz olmalıdır. Özellikle schema yapısına sahip siteler arama motorlarında öne çıkan Snippet olarak yer aldığından bu daha fazla tıklama almanıza olanak sağlayacaktır.

  Site Hızını Maksimuma Çıkartınız

  Arama motorları, site hızlarını özellikle son dönemlerde aramalarda üst sırada çıkaracak sinyallerin başında gösteriyor. Site hızı arama motorlarında sizi iyi seviyeye getirdiği gibi sitenize gelen ziyaretçilerin kolay dolaşımına da fayda sağlar. Sadece burada yapmanız gereken site hız kontrollerini Google Speed, Gtmetrix gibi araçlara bağlı kalmadan farklı analiz araçları ile de test yapmalısınız. Örneklemek gerekir ise Google Speed gibi test araçları genellikle sitelerinizin bulunduğu lokasyondan değil kendi mevcut lokasyonlarından sorgu yaptığı için ister istemez net sonucu sizlere söyleyemez. Bu gibi sistemlerde genellikle kod sorunları, site açılışına etki eden kodlamalar ve resimler gibi sorgularda verim sağlayabilirsiniz. 
  Daha iyi bir verimlilik kazanmak adına bazı Google chrome eklentileri vardır. Bu eklentiler ile sitenize bulunduğunuz bölgeden girişleri saniye bazında ölçebilir, sayfa geçişlerindeki oranları ölçebilirsiniz. Verimli bir analiz için kullanabileceğiniz araç ve eklentiler şu şekildedir;

  https://gtmetrix.com
  https://developers.google.com/speed/pagespeed/insights/?hl=TR
  https://tools.keycdn.com/speed
  https://chrome.google.com/webstore/detail/page-load-time/fploionmjgeclbkemipmkogoaohcdbig
  https://chrome.google.com/webstore/detail/first-paint-page-load-tim/bjkmldgdbbehjahimccnckggoofdommo
  https://chrome.google.com/webstore/detail/page-performance/gembkfinllgmbkgbgdoaeopbahikjomp

  URL Optimizasyonu

  Yerli ve yabancı birçok seo uzmanının url konusunda hem fikir oldukları nokta kısa url yapısıdır. Sizler de içeriklerinize uygun olacak şekilde url’lerde anahtar kelimenizi geçirmeye ve kısa tutmaya özen göstermelisiniz. Fakat bu konuda url kısaltma işlemini yaparken anlam bozukluğuna da yol açmayınız. Örnek olarak açıklama gerekirse “Site İçi Seo Nedir? Nasıl Yapılır?” gibi bir içerik hazırlıyorsanız bunun için en ideal seçim site.com/site-ici-seo-nedir gibi olmalıdır. 

  Seo Uyumlu İçerik Oluşturma

  İçerikler sitelerin can damarı niteliğindedir. Bu yüzden oluşturduğunuz içerikler hem ziyaretçiyi hem de arama motorlarını tatmin etmelidir. Makale yazmaya başlamadan önce birkaç araştırmaya odaklanabilir, sonrasında kaliteli içerikleri oluşturmaya yönelebilirsiniz. Bu konuda öncelikle yazacağımız konu ile ilgili anahtar kelime araştırması yapmalıyız, bunun için de Google Trends, Keywordtools.io, answerthepublic.com, Google Ads Kelime Planlayıcısı gibi araçları kullanabilirsiniz. Bunun yanı sıra etkili bir faktör olan arama motorlarında tamamlayıcı kelimeler vardır.

  Örneğin, arama motoruna SEO nedir yazdığınızda size farklı kelimeleri de göstermektedir. Bu kelimelerden ve en altta yer alan en çok sorgulanan kelimelerden faydalanarak zengin bir içerik oluşturabilirsiniz.

  Makale içerisinde iç linklemeye özen göstermelisiniz. İç linkleme dediğimiz durum, her hangi bir kelimeye, cümleye veya resme link ekleme durumudur. Bunu daha çok hizmet verdiğiniz bir ürüne veya kategoriye yönlendirerek yapabilirsiniz. Seo adlı bir kategoriniz varsa seo ile ilgili yazdığınız içeriklerde seo kelimesini o kategoriye yönlendirirseniz arama motorları açısından daha bir önem taşıyacaktır.

   

  İçeriklerinizde görsel kullanımına oldukça dikkat etmelisiniz. Görsellerinizin çözünürlük kalitesi iyi olmalı ve yazdığınız içerik veya başlık ile alakası olmalıdır. Görseller konusunda en önemli ipuçlarından birisi de görsele özel isimlendirme yapmaktır. Bunu örnek ile açıklama gerekirse, ucuz ayakkabı ile ilgili bir içerik oluşturuyorsunuz ve bu yaklaşık 3-4 farklı alt başlıktan oluşuyor. Başlığınızın biri En Ucuz Ayakkabı Satan Siteler ise burada resmin url yapısına da site.com/en-ucuz-ayakkabi-satan-siteler.jpg gibi bir isimlendirme verirseniz arama motorlarının görsel aramalarında daha üst konumlara çıkarsınız. 


  Görsel seçimlerinde imkanlarınız doğrultusunda kendi çekmiş olduğunuz görselleri kullanmak size olumlu bir etki oluşturacaktır. Buna imkanınız yoksa bile ücretsiz olarak stok fotoğraflar sunan web sitelerini kullanıp, mevcut resimleri kırpma, renk ayarlarında ufak oynamalar ile özgünleştirebilirsiniz.

  İçeriklerinizi muhakkak uzunluğuna göre farklı alt başlıklardan oluşturmaya özen gösteriniz. H taglarını kullanarak ve özellikle konu ile anahtar kelimelerinizi geçirerek bu işlemi gerçekleştirirseniz yazılarınızın daha fazla trafik almasını sağlayabilirsiniz.

  Meta Başlık ve Meta Açıklama Optimizasyonu

  Meta başlık ve açıklama kısımları dediğimiz bölge, genellikle arama motorlarının arama sonuçlarında gösterdiği başlık ve açıklamadır. Bu kısım oldukça önem arz etmekle birlikte içeriğinizde ne kadar anahtar kelime yoğunluğu olsa da arama motorları meta başlık ve açıklamaya ayrı bir önem göstermektedir. Bu işlemi yaparken mümkün olduğunca anahtar kelimeniz başlığın başında yer almalıdır ve başlıklarınız herkesten farklı bir şekilde, harekete geçirici bir cümle içermelidir. Buna örnek vermek gerekirse En Ucuz Ayakkabı Modelleri hemen hemen her sitenin kullanabileceği bir başlıktır, bunun yerine En Ucuz Ayakkabı Modelleri ile 2021’e Damganızı Vurun gibi bir tık daha farklı bir başlık oluşturabilirsiniz. Açıklama kısımlarında ise anahtar kelimeniz uzun değilse 2 defa geçirmenizde fayda var. 

  Site İçi Seo Yaparken Kullanabileceğiniz Araçlar

  Site kurulumunda başından itibaren ne kadar dikkat etsek de bazen gözümüzden kaçan hususlar muhakkak olmaktadır. Bu sebeple bazı online veya programsal ücretli/ücretsiz araçlar ile sitelerimizi/içeriklerimizi kontrol etmek bizlere zamandan ve kalite yönünden büyük kazanımlar elde ettirecektir.

  Semrush.com

  Dünyaca popüler bir analiz aracı olan Semrush sadece site içi seo sorunlarını tespit etmekle kalmayıp, içeriklerinizin kalitesini, backlinklerinizin kalitesini ve birçok farklı analiz aracı ile sitenizi ölçerek sizlere yönerge sunabilmektedir.

  Webmaster Tools

  Google, Yandex ve Bing gibi arama motorlarına ait olan Webmaster Tools kaydınızı yaptıktan sonra ilgili bölümlerde sitenizin taraması, kırık linkleri gibi birçok alanda hatayı tespit edip düzeltebilirsiniz. Bu tarz uygulamaların en önemli faydalarından birisi de sitenize gelen ziyaretçilerinizin hangi kelimelerden geldiğini tespit edebildiğiniz için uzun kuyruklu kelimeler ile daha fazla hite sahip olabilecek içerikler üretebilirsiniz.

  Screaming Frog SEO Spider Website Crawler


  Ücretli olarak sunulan site içi taramasını en derinlemesine kadar yapabilen bir programdır. Program Google webmaster, analystic gibi entegrasyonlara da sahip olduğundan sitenizdeki en ince sorunları bile sizlere sunarak sitenizi daha sağlıklı bir hale getirmeniz için etkilidir.

  Ahrefs

  Ağırlık olarak backlink kontrollerinde kullanılan Ahrefs site içi sorunların tespitinde, makale içeriklerinin kontrollerinde oldukça etkili bir online araçtır. Fiyat olarak pahalı olmasına karşın bazı platformlarda grup alımları yaparak daha ucuza elde edebilirsiniz.

  Online Ücretli/Ücretsiz Araçlar

  Aşağıda sizlere vereceğimiz ücretli/ücretsiz tarama siteleri ile ana sayfa, alt sayfa ve kategori sayfalarınızı kontrol ettirerek mevcut sayfalarda bulunan sorunları anlık görebilir ve sorunları hızlıca çözüme ulaştırabilirsiniz.


   

   

  İçeriği Puanla
  Yorumlar

  Yorumunuz minimum 10 karakter olmalıdır.

  Tüm Yorumlar
  Toplam 1 Yorum
  • HyperZone
   HyperZone 2 yıl önce
   Çok faydalı bir yazı olmuş. Teşekkür ederim.

  İlgili İçerikler:

  Philips’ten Yeni Bomba: Oyuncular İçin Yeni Monitörünü Tanıttı!

  Philips'in yeni Evnia 49M2C8900L monitörü, 49 inç QD-OLED paneli, 144Hz yenileme hızı ve geniş bağlantı seçenekleriyle oyunculara üstün performans sunuyor.

  Vodafone'dan Herkese 25 GB İnternet Hediyesi: Nasıl Alınır?

  Vodafone, 2024 Voleybol Milletler Ligi'ne özel, Vodafone Yanımda uygulaması üzerinden 25 GB internet hediye ediyor. Peki, hediye internet nasıl alınır?

  ChatGPT 4o Nasıl Kullanılır? İşte Detaylı Rehber!

  OpenAI'nin GPT 4o modeli, kullanımı kolay yapay zeka teknolojisiyle ses, metin ve görüntü analizi yaparak etkileşimi artırıyor. İşte GPT 4o kullanım adımları!

  Microsoft, Tüm Hesaplar İçin Şifresiz Giriş Seçeneği Dönemini Başlattı!

  Microsoft, tüm bireysel hesaplar için şifresiz giriş özelliğini sunuyor. Windows, Android ve iOS platformlarında, parola kullanmadan oturum açabilirsiniz.

  Site İçi Optimizasyon (On-Page) Nasıl Yapılır?

  Size daha iyi hizmet sunabilmek
  için çerezleri kullanıyoruz.

  Çerez Politikası Kabul Et