R10.NET Uygulamaları
Kullanıcılar
Yükleniyor, lütfen bekleyiniz..

  SEO Uyumlu Makale Nasıl Yazılır?

  Zeki Ersin Yıldırım
  Zeki Ersin Yıldırım R10 Editörü
  01.04.2022 17:36 1207 4 dk okuma süresi
  SEO Uyumlu Makale Nasıl Yazılır?
  Son Düzenleme:

  SEO Uyumlu Makale Nasıl Yazılır?

   

  Kaliteli içeriklerin en önemli noktalarından birini SEO uyumlu şekilde olması oluşturur. SEO uyumlu olarak yazılan içeriklerin arama motoru aramalarında ilk sırada çıkması mümkündür. Makalelerde belirli anahtar kelimelerin içeriklerin içerisinde düzenli olarak dağıtılması gerekir. İçerikler bilgi verici ve okuyucular için fayda sağlamalıdır. SEO uyumlu makalelerin yazılması içim dikkat edilmesi gereken noktalar ise şu şekildedir:

   

  Anahtar Kelime Araştırması

   

  SEO uyumlu makalelerin yazılabilmesi için öncelikli olarak anahtar kelimelerin seçilmesi gerekir. Makalelerin konularına göre çeşitli araçların kullanılarak makale için en uygun anahtar kelimenin bulunması gerekir. Bulunan anahtar kelimelerin makale içinde kullanılması oldukça önemlidir. Anahtar kelime seçimi ise arama motorları üzerinden yapılabilmektedir. Arama motorlarında makale ile ilgili en çok aranan kelimelerin belirlenerek makalede geçirilmesi mümkündür. 

   

  Anlam Bütünlüğünün Sağlanması

   

  SEO uyumlu makalelerin genel olarak anlam bütünlüğünü sağlamış olması gerekir. Giriş, gelişme ve sonuç paragraflarında yer alan bilgilerin bütün olarak anlamlı olması oldukça önemlidir. Giriş bölümünde ilgi çekici ve anahtar kelimelerin yer aldığı bir paragrafın olması gerekir. Sonuç bölümünde ise ilgili web sitelerine yönlendirme yaparak okuyucuların geri bildirim vermesi sağlanabilmektedir. Makalelerin başlıkları ile başlıkların altında aktarılan bilgilerin uyumlu olması gerekir. Okuyucunun makalede aradığı bilgileri bulabilmesi ve uzun soluklu şekilde kalabilmesi için anlam bütünlüğü oldukça önemli olan bir konudur. 

   

  Özgün İçeriklerin Oluşturulması

   

  SEO uyumlu makale yazarken dikkat edilmesi gereken en önemli noktalardan biri makale özgünlüğüdür. Kopyala yapıştır olarak oluşturulan içerikler özgün olarak değerlendirilmez ve SEO uyumlu değildir. Alıntıların yapıldığı noktalar makalede belirtilmelidir ve çok fazla alıntı yapmaktan kaçınılması gerekmektedir. İçerikler oluşturulurken yazarların kendi cümlelerini kullanmaya dikkat etmesi gerekir. Özgün şekilde oluşturulan içerikler SEO uyumlu makalelerin en önemli olan etmenlerinden biridir. 

   

  Yazım Kurallarına Uygunluk

   

  Makalelerin oluşturulurken yazım kurallarına uygun olması gerekir. İçeriklerin dil kurallarına uygun olarak yazılması okuyucuların daha rahat olarak makaleleri okuyabilmesini sağlamaktadır. Okunabilirlik açısından makalenin daha kaliteli olması sağlayan yazım kurallarına dikkat edilmesi gerekir. 

   

  İçeriklerin Başlıkları ve Akışı

   

  SEO uyumlu makalelerin en önemli özelliklerinden biri okunabilirlik seviyesinin yüksek olmasıdır. Makalelerin içerisinde geçecek olan başlıklar ve başlıkların altında yer alacak olan metinlerin kelime sayısının belirlenmiş olması gerekir. Makale içerisinde yer alacak olan başlıkların anahtar kelimeleri içermesi oldukça önemlidir. Aynı zamanda makale içerisinde kullanılacak olan başlıkların kısa ve orta uzunlukta olması gerekir. 

   

  Makalelerin SEO uyumlu olabilmesi için toplam kelime sayısına dikkat edilmesi gerekir. Oluşturulan makalelerin en az 300 kelime olması gerekir. Arama motorları içeriklerin daha uzun kelime sayılarına sahip olmasını tercih etmektedir. Bu nedenle oluşturulan içeriklerde konu tekrarından kaçınarak 1000-2000 kelime kullanılması tercih edilebilir. Makalelerde geçen paragrafların çok uzun olmaması dikkat edilmesi gereken bir diğer noktadır. Uzun ve karmaşık makaleler okuyucuların akıllarını karıştırarak makalelerin okunabilirliğini düşürmektedir. 

   

  Görsel Seçimi

   

  SEO uyumlu makalelerin içerisinde okuyucuların dikkatini çekecek, ilgi uyandırıcı görsellerin yer alması gerekir. Konu ile uyumlu olarak seçilen görseller içeriklerin zenginleşmesine yardımcı olmaktadır. Görsellerin çözünürlük düzeyinin yüksek olması, ilgi çekici olması önemli olan noktalardan biridir. Görsellerin altına ise konu ile alakalı olarak özet bir cümlenin yazılması gerekmektedir. 

   

  İçeriklerin Linkleri

   

  Oluşturulan makalelerin URL linkleri mutlaka kalıcı link olarak ayarlanmış olması gerekir. URL’lerin içerisinde ise içeriklerin anahtar kelimeleri yer almalıdır. 50-60 karakter arasında oluşturulan linklerin akılda kalıcı ve net olması da oldukça önemlidir. 

   

  Başlık Düzeni

   

  SEO uyumlu makalelerin en önemli kurallarından biri başlıkların belirli bir hiyerarşiye göre belirlenmesidir. Makalenin H1, H2, H3, H4 olarak adlandırılan başlık yapılarına uygun olması gerekir. Makalenin ana başlığının belirlenmesinin ardından alt başlıkların seçilmesi ve içeriklerin buna bağlı olarak şekillendirilmesi gerekir. 

   

  Link Kullanımı

   

  SEO uyumlu makale yazılırken makalelerin içerisinde link kullanmak okuma oranını arttırmaktadır. Okuyucuların sitedeki diğer yazılara yönlendirilmesi ve sitede geçirilen sürelerin arttırılması bu şekilde sağlanmış olmaktadır. Gerek iç linklerin gerekse dış linklerim kullanılarak içeriklerin zenginleştirilmiş olarak okuyucu ile buluşturulması gerekmektedir. 

   

  SEO uyumlu makale yazabilmek için dikkat edilmesi gereken noktaların sağlanmış olması gerekir. Pek çok noktanın birleşerek kusursuz bir içerik yaratması mümkündür. Arama motorları tarafından kusursuz olarak nitelendirilen içeriklerin arama sonuçlarında ilk sırada yer alması ve tıklanma sayısını arttırması mümkündür. 

  İçeriği Puanla
  Yorumlar

  Yorumunuz minimum 10 karakter olmalıdır.

  İlgili İçerikler:

  EURO 2024 Hangi Kanalda? EURO 2024 Maçları Nasıl İzlenir?

  Almanya'nın ev sahipliğinde gerçekleşecek olan 17. Avrupa Futbol Şampiyonası (EURO 2024) bugün başlıyor. Futbolseverler, maçları hangi kanalda ve nasıl izleyebileceklerini merak ediyor. İşte EURO 2024 maçlarının yayın bilgileri ve izleme detayları.

  TRT 1 Neden Yok? TRT Nasıl Ayarlanır, TRT Yeni Frekansı Nedir?

  TRT 1 frekans bilgileri ve ayar detayları hakkında merak edilen tüm sorulara cevap veriyoruz. EURO 2024 maçlarını kesintisiz ve yüksek kalitede izlemek isteyenler için güncellenmiş frekans bilgilerini ve TRT 1'in nasıl ayarlanacağını adım adım açıklıyoruz

  Vodafone'dan Herkese 25 GB İnternet Hediyesi: Nasıl Alınır?

  Vodafone, 2024 Voleybol Milletler Ligi'ne özel, Vodafone Yanımda uygulaması üzerinden 25 GB internet hediye ediyor. Peki, hediye internet nasıl alınır?

  ChatGPT 4o Nasıl Kullanılır? İşte Detaylı Rehber!

  OpenAI'nin GPT 4o modeli, kullanımı kolay yapay zeka teknolojisiyle ses, metin ve görüntü analizi yaparak etkileşimi artırıyor. İşte GPT 4o kullanım adımları!

  SEO Uyumlu Makale Nasıl Yazılır?

  Size daha iyi hizmet sunabilmek
  için çerezleri kullanıyoruz.

  Çerez Politikası Kabul Et