R10.NET Uygulamaları
Kullanıcılar
Yükleniyor, lütfen bekleyiniz..

  Minecraft Sunucu Kurma Nasıl Yapılır?

  Minecraft sunucu kurma işlemi için farklı yöntemlere başvurabilirsiniz. Oyunun kendi sunucusunu kullanabileceğiniz gibi eklenti desteği veya mod yöntemiyle de sunucu kurabilirsiniz. Minecraft sunucu kurma ile ilgili merak edilenlere değiniyoruz. Okumaya devam edin!

  Mucosoft
  Mucosoft R10 Editörü
  04.10.2022 13:02 2586 4 dk okuma süresi
  Minecraft Sunucu Kurma Nasıl Yapılır?
  Son Düzenleme:

  Minecraft oyunu, dünyanın en çok satan oyunları arasında liderliğe yükselmiş durumda. Bazı oyuncular, oyunu arkadaşlarıyla oynamak veya büyük bir sunucu kurma hedefiyle Minecraft sunucusunun nasıl kurulduğunu araştırıyor. Sunduğu olanaklarla harika bir video oyunu olan Minecraft için sunucu kurmak isteyenler üç farklı yöntemle karşılaşıyor. Bu yöntemler şu şekilde bulunuyor:

  • Orijinal sunucu yazılımını kullanma
  • Eklenti destekli sunucu yazılımlarından yararlanma
  • Modlu sunucu kurarak oyunun yapısını güncelleme

  Minecraft sunucu kurma yöntemleri

  Minecraft sunucu kurma yöntemleri aşağıda açıklanmıştır:

  Vanilla sunucu kurma

  Minecraft’ın orijinal yazılımı Vanilla sunucusu olarak yer alıyor. Bu sunucuda eklenti desteği yer almıyor. Yani oyuncular, orijinal komutlarla sunucu yönetebilir. Bu sunucuya sahip olmak için öncelikle resmi web siteye girilerek 'Minecraft'ı İndir' bölümüne gidilmelidir. Alt kısımda yer alan “Java Edition Sunucusu” bağlantısına tıklanarak sunucu dosyası indirilmeli. Ardından aşağıdaki adımlar teker teker uygulanmalı:

  • Sunucu dosyası boş bir dizine atılmalı. Dosyanın ismi “Sunucu.jar” olarak güncellenmeli.
  • Bu dizinde “Start.bat” adında bir dosya oluşturulmalı ve not defteri ile açıldıktan sonra içerisine “Java -Xmx2G -jar Sunucu.jar” kodu yazılmalı. Bir alt satıra ise “pause” kodu eklenmeli ve dosya kayıt edilmeli. Bu kodda yer alan “2G” kısmı 2 GB RAM verildiğini belirtiyor. Kullanıcı, bu değeri istediği gibi güncelleyebilir.
  • Start.bat” dosyası başlatılmalı.
  • Bu kısımda hata verebilir. Yapılması gereken şey “eula.txt” dosyasına girip değeri true olarak güncellemek. Sonrasında sunucuyu tekrar başlatmak.

  Minecraft sunucu kurma işlemleri bu şekilde tamamlanıyor. Bundan sonra yapılması gereken şey ayarları düzenlemek ve sunucuda oynamaya başlamak. Diğer oyuncular, sunucuya IP adresi ile girecek. Eğer yerel ağda Minecraft sunucusu çalıştırılıyor ise modem üzerinden port ayarı yapılması gerekiyor. Bunun yanı sıra Hamachi uygulaması da port ayarı gerektirmeden IP verdiği için pratik bir şekilde kullanılıyor.

  Yerel ağda sunucu kurma

  Yerel ağda sunucu kuran bir kişi, modeme bağlı oyuncular ile oyunu rahatlıkla oynar. Ayrıca eğer modemde port açıldıysa veya Hamachi ağı kullanılıyorsa modem dışındaki oyuncular da yerel ağa girer.

  Minecraft sunucu kurma yöntemleri arasında en basit yöntem olan yerel ağ, birçok oyuncunun özellikle de arkadaşlarla oynamak isteyenlerin tercihi oluyor. Yerel ağdan faydalanmak için tek oyunculu oyunda bir harita seçtikten sonra ESC tuşuna basılmalı. Ardından “Open to LAN” veya “Yerel Ağda Oyna” butonuna tıklanmalı. Gerekli ayarlar yapıldıktan sonra yerel ağ başlatılmalı.

  Eklenti destekli sunucu kurma

  Minecraft sunucusu kurmak isteyen kullanıcılar, eklenti desteği ile sunucuya yeni özellikler eklemek istiyor. Bunun için yapılması gereken şey Spigot ve Bukkit gibi üçüncü parti sunucu yazılımlarını kullanmak. Bu başlık altında en çok kullanılan yazılımlardan birisi olan Spigot yazılımına değineceğiz. Bu yazılıma sahip olmak için herhangi bir arama motorundan arama yapılarak indirmek gerekiyor. Hangi sürüme ait sunucu yazılımı kurulacak ise o sürüm seçilmeli.

  Sunucu dosyası indirildikten sonra Vanilla sunucu için bahsettiğimiz adımlar aynı şekilde Spigot sunucu yazılımı için de uygulanmalı. Gerekli adımlar tamamlandıktan sonra oluşan “plugins” dizini içerisine eklentiler yerleştirilmeli. Sunucu sahibi, hangi eklentileri istiyor ise o eklentileri bu dizine eklemeli. Burada önemli olan husus eklentinin sunucu sürümü ile uyumlu olması. Bu şekilde eklenti, sunucuda sorunsuz bir şekilde çalışacak.

  Modlu sunucu kurma

  İnsanların Minecraft sunucu kurma ile ilgili bilmesi gerektiği şeyler arasında modlu sunucu kurma da yer almakta. Bazı oyuncular modlu sunucu kurmak isteyebilir. Bunun için Forge ve Fabric gibi mod yükleyicileri mevcut. Bu başlık altında oldukça popüler olan Forge üzerinden ilerleyeceğiz.

  Öncelikle yine arama motorları vasıtasıyla gerekli dosya indirilmeli. Hangi sürüm ile modlu oynanmak isteniyor ise o sürümün “Installer” halinin indirilmesi gerektiğini hatırlatalım. Dosya indirildikten sonra açılmalı. Açıldıktan sonra “Installer server” seçeneğine tik atılmalı. Ardından dosyaların yükleneceği dizin üç nokta simgesine basılarak seçilmeli. Sonrasında “OK” butonuna basılıp işlemlerin tamamlanması beklenmeli.

  Sunucu dosyaları hazır hale geldikten sonra oyun için hazırlanan modlar sunucu dizinindeki “mods” dosyasına atılmalı. Sonraki aşamada yapılması gereken şey sunucu dosyasının isminin “Sunucu.jar” olarak ayarlanması. Son olarak “Start.bat” dosyası az önce anlattığımız gibi burada da kullanılmalı.

  Minecraft sunucu kurma yöntemlerinin en karmaşık olanı modlu sunucu kurmak olarak yer alıyor. Eklenecek modların sürüm ile uyumlu olması gerektiği gibi sistem belleğinin de yeterli olması lazım. Eğer RAM yeterli olmazsa sunucu açılmaz veya gecikme olur. Modlara bağlı olarak sunucuya verilecek RAM miktarı ayarlanmalı.

  İçeriği Puanla
  Yorumlar

  Yorumunuz minimum 10 karakter olmalıdır.

  İlgili İçerikler:

  Dacia Nasıl Ucuz Araç Üretebiliyor?

  Dünyaca ünlü araç üreticisi Dacia, otomobil endüstrisinde uygun fiyatlı araçları ile öne çıkıyor. Dacia, kaliteli ve bütçe dostu araçlar sunarak pek çok alıcının dikkatini çekmeyi başarıyor.

  "Bu siteye ulaşılamıyor" Nasıl Çözülür?

  'Bu siteye ulaşılamıyor' uyarısıyla karşılaşmak oldukça can sıkıcı olabiliyor. Bu makalemizde bu problemin nedenlerini ve çözümlerini anlatıyoruz.

  BHA 2718

  Minecraft, Kendi Satış Rekorunu Kırdı: Devasa Rakamlar!

  Minecraft, kendi satış rekorunu kırarak 300 milyon barajını aştı. Bu başarı, oyunun popülerliğini ve sektördeki yerini bir kez daha gösterdi.

  Öğrenciler İçin Vergisiz Telefon ve Bilgisayar Başvurusu Nasıl Yapılır?

  Öğrencilere vergisiz cep telefonu ve bilgisayar başvuru yöntemleri en çok konuşulan konuları arasına girdi. Peki vergisiz telefon ve bilgisayar nasıl alınır?

  Minecraft Sunucu Kurma Nasıl Yapılır?

  Size daha iyi hizmet sunabilmek
  için çerezleri kullanıyoruz.

  Çerez Politikası Kabul Et