R10.NET Uygulamaları
Kullanıcılar
Yükleniyor, lütfen bekleyiniz..

  Tesla Üretim ve Satışta Kırdığı Rekorları Rakamlarla Açıkladı!

  2022’nin üçüncü çeyreğinin geride kaldığı bu zamanlarda, Tesla yeni rakamları açıkladı. Açıklanan rakamlar teslimat ve üretim ile ilgili oldu. Elektrikli otomobil üreticisi Tesla kırdığı rekorları kamuoyuna duyurdu.

  Dide Su Kaya
  Dide Su Kaya R10 Editörü
  03.10.2022 19:59 2197 3 dk okuma süresi
  Tesla Üretim ve Satışta Kırdığı Rekorları Rakamlarla Açıkladı!
  Son Düzenleme:

  2022 senesinin son çeyreğine giren otomobil üreticileri, yeni satış rakamlarını açıklamaya başladılar. Elektrikli dev otomobil üreticisi Tesla da 2022 senesinde ay bazı rakamları kamuoyu ile paylaştı. s-Son dönemde üretim miktarlarında ciddi artışlar yaşanan Tesla otomobiller, yeni rekorlara imza attı. Satış rakamları ile de yine rakiplerini terletmeyi başardı. 

  Elon Musk’ın CEO olduğu Tesla şirketi, elektrikli otomobil lideri oldu. Şirket, satış ve üretimde hayrete düşüren başarılara imza atmış oldu. Son zamanlarda üretim ve satış adetleri sürekli olarak bir artış gösterdi. Elon Musk, en çok otomobil satan marka olma yolunda bir hedefleri olduğunu açıkladı.

  2022 üçüncü çeyrek otomobil satış rekoru

  Tesla, 2022’nin son çeyreğine girerken kendi üretim ve satış rekorunu kırmayı başardı. Üretim adedi noktasında eski şirket rekoru kırıldı. Aynı rekor satış noktasında da yenilendi. Elektrikli otomobil markası üçüncü çeyrekte 365 bin adet araç üretimi yaptı. Bu sayı ile 3 ayda üretilen elektrikli araç rekoru kırıldı. Bir önceki rekordan 30 bin adet fazla olan bu sayı, yeni rekor oldu.

  Bu sayının 346 bini Tesla Model 3 ve Tesla Model Y modellerine ait. 325 bin adet ise şimdiden müşterilerine ulaştırıldı. Tesla Model S ve Tesla Model X üçüncü çeyrek üretim miktarı ise 18 bin 672 adet olarak açıklandı. 

  Müşterilerine ulaştırılmayan Tesla'lar

  20 binden fazla aracın satıldı olarak işaretlenmesi ise kafaları karıştırdı. Bu kadar fazla aracın henüz müşterilerine ulaşmamış olarak kategorize edilmeleri normal gelmedi. Şirket dikkatleri çeken bu durum hakkında da açıklamalarda bulundu. Yapılan açıklamalarda, bu 20 bin aracın satışlarının gerçekleştiği belirtildi. Sevkiyat halinde olan araçların en kısa sürede sahiplerine teslim edilecekleri de belirtildi.

  Asıl hedef maliyet düşürme iken yeni üretim rekoru kırıldı!

  Son stratejik kararlar doğrultusunda Tesla’nın üçüncü çeyrekteki öncelikli amacı maliyet üzerineydi. Bu karar alınırken, dünyanın içinden geçtiği ekonomik buhran da göz önünde bulunduruldu. Asıl hedef maliyetlerin düşürülmesi ve bu sayede fiyatlarda esneklik özgürlüğü kazanılmasıydı. Şirket, buna rağmen yeni bir üretim rekoru kırabilmeyi başardı. 

  Tesla bu rekorlardan memnun mu?

  Kendi rekorlarını satış ve üretim noktalarında kıran şirket, çok da mutlu değil. 2022 üçüncü çeyrek için beklenen satış miktarı, sonuçlarla tatmin olmadı. Üçüncü çeyrek için 350 bin ila 370 bin arasında bir satış hedefi konulmuştu. Her ne kadar bir önceki rekor kırılsa da, satış rakamları bu hedefin altında kaldı. 

  20 binden fazla araç satılmış olmasına rağmen sahiplerine ulaştırılmadı. Bu kadar fazla aracın sevkiyat aşamasında olması ise, hedeflerin altında kalınmasının sebeplerinden biri oldu. ABD’li elektrikli otomobil üreticisi Tesla, satış noktasında hedef tutturamadı. 

  Elon Musk’ın iddialarına göre 2023 senesinin en çok satış yapan modeli şimdiden belli. Musk, 2023 senesinde Tesla Model Y modelinin en çok satan otomobili olacağını düşünmekte. Tesla şirketi tarafından, önümüzdeki sene için çok daha yüksek hedefler koyuldu. Şirketin bu satış ve üretim hedeflerini tutturup tutturamayacağı ise merak konusu. 

  Tesla Model Y özellikleri 

  2021 senesinin Ocak ayından beri üretilen Tesla Model Y, üzerinde oldukça beklenti olan bir model. Elon Musk’a göre 2023 senesinde en çok satılacak otomobil modeli olacak. Üretimi başladığı andan beri çok sayıda satılan model, oldukça sevildi. Modelin özelliklerinin yer aldığı tablo aşağıda yer almaktadır. 

  Tesla Model Y Özellikleri
  Genel ÖzelliklerMotor204 bg
  Üretim Yılı2021 (Ocak)
  Güç Ünitesi MimarisiBEV (Elektrikli araç)
  Gövde TipiSUV Crossover
  Koltuk Sayısı5 - 7
  Kapı Sayısı5
  Performans  
   Yakıt TipiElektrik
   Hızlanma 0 - 100 km/saat6.9 saniye
   Hızlanma 0 - 62 mph6.9 saniye
   Hızlanma 0 - 60 mph6.6 saniye
   Maksimum sürat217 km/saat
   Ağırlık/güç oranı9 Kg/bg, 110.6 bg/ton
   Ağırlık/Tork oranı5.3 Kg/Nm, 189.8 Nm/ton
  İçeriği Puanla
  Yorumlar

  Yorumunuz minimum 10 karakter olmalıdır.

  İlgili İçerikler:

  Samsung’un Akıllı Yüzüğü Geliyor: İşte Galaxy Ring Tasarımı ve Özellikleri!

  Samsung Galaxy Ring, sağlık izleme ve temassız ödeme özellikleriyle dikkat çekiyor. Bu akıllı yüzüğü firma, Mobil Dünya Kongresi'nde tanıttı.

  Xiaomi Smart Band 8 Pro Türkiye’de Satışta: İşte Fiyatı!

  Xiaomi Smart Band 8 Pro ve Watch S3, Türkiye'de! Şık tasarım, üstün özellikler ve özel fiyatlarla teknoloji tutkunlarını bekliyor.

  X (Twitter)’ Sesli ve Görüntülü Arama Özelliği Artık Herkese Açık!

  X uygulamasında artık herkes için sesli ve görüntülü arama özelliği! İletişimde sınırları kaldırın, her an bağlantıda kalın.

  Yeni Hyundai Kona Elektrik Türkiye’de Satışta: İşte Fiyatı ve Özellikleri!

  Hyundai Kona Elektrik, Türkiye'de satışa sunuldu. 377 km menzil, modern teknoloji ve 1.499.000 TL fiyat avantajıyla öne çıkıyor.

  Tesla Üretim ve Satışta Kırdığı Rekorları Rakamlarla Açıkladı!

  Size daha iyi hizmet sunabilmek
  için çerezleri kullanıyoruz.

  Çerez Politikası Kabul Et