R10.NET Uygulamaları
Kullanıcılar
Yükleniyor, lütfen bekleyiniz..

  Minecraft Forge Nasıl Kurulur?

  Minecraft Forge, modlu Minecraft deneyimini yaşatan bir kütüphane olarak açıklanabilir. Bu kütüphane sayesinde oyuncular modlar kurabiliyor. Detaylar için okumaya devam edin!

  Mucosoft Mucosoft 12.10.2022 14:54 1365 3 dk okuma süresi
  Minecraft Forge Nasıl Kurulur?
  Son Düzenleme:

  Minecraft, 2009 yılından bu yana hayatımızda yer edinmeye devam ediyor. 2011 yılında 1.0 sürümüyle tam sürüm haline geldi. 2022 yılı itibariyle 1.19 sürümünde bazı oyuncular, her ne kadar Vanilla Minecraft oynasa da bazen farklılıklar arıyor. 

  Minecraft oyuncuları için modlu oyun deneyimi sunan Forge’un harika özellikleri bilinmeli. Forge kütüphanesi sayesinde mod yapımcıları, mod geliştirirken oyuncular bu modlardan yararlanıyor. Peki Minecraft’ın modlu hali ne işe yarıyor ve nasıl kurulur?

  Minecraft Forge nedir?

  Forge, Minecraft’ın dosyalarının güncellenerek oluşturulduğu özel bir sistem sunan yapıdır. Minecraft Forge kurulumunda Minecraft’ın içerisinde bulunan bazı dosyalar kopyalanarak yeni bir sürüm oluşturulur. Bu sürüm üzerindeki dosyalarda bazı değişiklikler yapılır. Örneğin, 1.12.2 sürümü için Forge kurulduğunda 1.12.2 sürümü dosyaları kopyalanıyor. Daha sonra kopya sürümdeki dosyalar güncelleniyor. Bu sayede ana sürüm, değişimden etkilenmiyor.

  Peki bu özel olarak güncellenen sürüm ne işe yarıyor? Bu sürüm, oyunun kütüphanesini geliştirerek oyuna mod desteği ekliyor. Forge kurulduktan sonra oyunun ana dizininde “mods” dizini oluşur. Bu klasöre atılan modlar sayesinde oyuna yeni özellikler eklenir. Özetle Minecraft Forge, oyuna mod eklenmesini sağlamak için yeni kütüphaneler ekler. Yazılımcılar bu kütüphane ile beraber mod geliştirirken oyuncular, mod kurarak oyunu oynar.

  Forge nasıl kurulur?

  Eğer kolay yoldan mod kurulmak isteniyorsa CurseForge Launcher kullanılması tavsiye ediliyor. CurseForge Launcher ile beraber kullanıcı, profil oluşturup Forge sürümünü seçiyor. Daha sonra mod kütüphanesinden istediği modları hızlı bir şekilde seçiyor.

  Eğer manuel bir şekilde bu işlem yapılacaksa öncelikle bu bağlantıya tıklanmalı. Sol sekmede yer alan sürüm kısmından hangi sürüm kullanılacak ise o sürüm seçilmeli. Ardından çıkan sayfada “Installer” butonuna basılmalı. Dosya indirildikten sonra açılmalı. Şunu ifade edelim ki ana sürümün Minecraft Launcher ile kurulmuş olması gerekiyor.

  İndirilen Minecraft Forge dosyası açıldıktan sonra ekrana gelecek olan pencerede “Install client” seçili olmalı. Eğer Minecraft’ın kurulu olduğu dizin farklıysa kurulu lokasyon seçilmeli. Ardından “OK” tuşuna basılmalı. Kurulum işlemi bittikten sonra artık oyuncu, mod kurmaya hazır hale geliyor.

  İnternet üzerinde modları indirip oyunun ana dizininde yani “.minecraft” dizininde yer alan “mods” klasörüne atılmalı. Ancak modların sürüm ile uyumlu olup olmadığı incelenmeli. Sonrasında modların kurulumu yapılmalı. Bu işlemlerin ardından oyun, Minecraft Launcher ile Forge sürümü üzerinden başlatılmalı. 

  Forge sunucusu nasıl kurulur?

  Minecraft Forge sunucusu kurmak için yukarıda anlatmış olduğumuz gibi aynı dosya indirilmeli. Açıldıktan sonra “Install server” seçeneğine basılmalı. Sonrasında sunucu dosyalarının yer alacağı boş bir dizin seçilmeli. Son olarak “OK” tuşuna basılmalı.

  Sunucu dizini hazır hale geldikten sonra “Start.bat” adında dosya oluşturulmalı. “Java -Xmx1G -jar Server.jar” kodu kaydedilmeli. “1G” kısmı sunucuya verilecek RAM olurken “Server.jar” kısmı sunucu dosyasının ismi olarak yer alıyor. Sunucu dosyası genellikle “1.12.2-forge…” şeklinde başlıyor. Bu dosyanın ismi daha sade hale getirilmeli. “Server.jar” gibi daha kısa isimlerle sadeleştirebilirsiniz.

  Sunucuyu başlatmadan önce kullanıcı, gerekli modları sunucu dizininde yer alan “mods” klasörüne atmalı. Sonrasında ise sunucuyu “Start.bat” dosyası ile başlatmalı. İlk başlatmada EULA hatası verecek. Oluşan “eula.txt” dosyasındaki değer “true” olarak güncellenmeli ve sunucu tekrar başlamalı. Bu şekilde Minecraft Forge sunucusu kuruluyor.

  İçeriği Puanla
  Yorumlar

  Yorumunuz minimum 10 karakter olmalıdır.

  İlgili İçerikler:

  VALORANT Satın Alma Geçmişi Nasıl Kullanılır?

  VALORANT satın alma geçmişi, oyuncuların yaptığı satın alım işlemlerini gösteren bir sistemdir. Bu veriler sayesinde satın alınan ürün ve hizmetlere hızlıca ulaşılır.

  VALORANT İsim Değiştirme Nasıl Yapılır?

  VALORANT oyununda isim veya nick değiştirmek, oldukça kolaydır. Bunun için ilk olarak nick belirlenmeli ve isim değişikliği bağlantısından gerekli alanlar doldurulmalıdır.

  Instagram Fotoğrafları Nasıl İndirilir?

  Instagram'dan fotoğraf indirmek için birçok farklı yöntem vardır. Bunun için uygulamalar kullanılabileceği gibi web tabanlı platformlar da tercih edilebilir.

  QR Kod Nasıl Oluşturulur?

  QR kod, oluşturulması son derece kolay olan bir tür barkoddur. Farklı yöntemlerle oluşturulan QR kod ile istenilen bilgiler, kullanıcılara kolaylıkla iletilir.

  Minecraft Forge Nasıl Kurulur?

  Size daha iyi hizmet sunabilmek
  için çerezleri kullanıyoruz.

  Çerez Politikası Kabul Et