R10.NET Uygulamaları
Kullanıcılar
Yükleniyor, lütfen bekleyiniz..

  Kurumsal SEO

  Kurumsal Seo nedir? Kurumsal Seo nasıl yapılır? Merak ettiğiniz tüm bilgilere R10 Blog ile ulaşabilirsiniz.

  Zeki Ersin Yıldırım
  Zeki Ersin Yıldırım R10 Editörü
  01.04.2022 17:36 1422 4 dk okuma süresi
  Kurumsal SEO
  Son Düzenleme:

  Kurumsal SEO Nedir? Kurumsal SEO Nasıl Yapılmalıdır?

  Kurumsal SEO ile rakiplerinizden bir adım önde olun. İnternetteki başarınız için iyi bir Ranking (pozisyonlama) belirleyicidir. Arama motorlarının önemi internet kullanıcılarının hareket tarzı takip edilince ortaya çıkmaktadır.

  İnternet Kullanıcıları: %70 doğrudan bilgi araması yapıyor. Bunun %80’i arama motoru kullanıyor. İnternetteki milyarlarca web sitesinin arasında arama sonuç listesinde en ön sırada bir pozisyon elde etmek için birçok parametreye dikkat edilmesi gerekiyor. Sadece Google 2004 yılında 2.4 milyar web sitesi indekslemiştir.

  Web Site Analizi: arama motoru sonuç sayfalarında veya listelerinde üst sıralarda pozisyonlanmak için öncelikle sitenin detaylı bir analiz yapılması gerekiyor. Böylelikle web sitesinin eksikleri belirleniyor ve optimizasyon işlemi için yapılması gereken işlemler listelenerek belirleniyor.

  Site Optimizasyonu: Web sitenizin analiz sonuçları optimizasyon yol haritasını belirlemenize yardımcı olur. Bu sitedeki yazılı içeriğin optimizasyona uygun hale getirilmesinden tutalım, resimlerin isimlendirilmesine kadar (resim alt etiket) akabinde meta tag işlemlerinden başlayabilirsiniz. Site üzerinde yapılacak en ufak değişiklerden ve eklemelerden başlayarak gerekirse komple web sitesini yeniden yapılandırmaya kadar gidebilir.

   Arama motorlarına kayıt: Sitenizin arama motorlarına, katalog ve portallara kaydı yapılır. Sitenizin kayıt işlemi arama motorlarının web site kayıt şartlarına uygun bir şekilde kayıt edilmelidir. Detaylı bir dokümantasyon ve pozisyon raporu denilebilir.

  Optimizasyon Ayarları ve Takibi: Arama motorları optimizasyonu sonrasında arama motoru web sitenizi yeniden indexler. Index aldıktan sonra gerekirse bir düzeltme yada ek bir optimizasyon gerçekleştirilebilir. Genel olarak web sitesi sürekli olarak kontrol edilmeli, en azından haftalık bir kere gözden geçirilip önemli arama motorlarında bir düzeltme ve yahut optimizasyona tabi tutulması gerekmektedir.

  Kuşkusuz web tasarımı SEO ile birbirinden ayrılamaz bir bütün haline geldi. İnternet kullanıcıları bir web sitesi için dükkanı ziyaret etme ihtimali olan bir müşteri gibidir. Kullanıcılar da dükkanın yerini arama motorları olmadan bulamayacakları için ve elbette arama motorları güçlü bir şekilde SEO tabanlı çalıştıkları için, web tasarımdan sonra gelen ilk durak, sitenin SEO algoritmalarına uygun olarak biçimlendirilmesi olacaktır.

  Bir web sitesinin SEO’ya uygun olarak biçimlendirilmesinin ilk ve en temel yolu anahtar kelimeler yani keywords’dur. Anahtar kelimeler bir nevi marketteki ürünlerin üzerindeki ürün adıdır aslında. Sattığınız şeyin niteliğini belirten bir kimliktir. Alıcı, elbette içinde ne olduğunu bilemeyeceği bir paketi almaz. İşte bu yüzden sitenizi oluşturmaya başlamadan önce ilk başta atmanız gereken adım, sitenize en uygun anahtar kelimeleri belirlemektir. İnternet üzerinde bulunan birçok anahtar kelime aracını kullanıp oradan ettiğiniz sayısal verilerle size en uygun ve siteniz için en doğru anahtar kelimeyi bulup kaldığınız yerden devam edebilirsiniz. Elbette sadece anahtar kelimeyi bulmak yeterli değildir. O anahtar kelimenin nerelerde ve ne sıklıkta kullanılacağı da SEO algoritmalarını ilgilendirir. Örneğin, çok sayıda anahtar kelime kullanımı arama motorlarının sizi spam yayan bir web sitesi olarak işaretlemesine yol açabilir. Bu aşamadan sonra ikinci ayak web sitesi içindeki arama optimizasyonudur.

  Site içinde arama optimizasyonu yaparken birkaç noktaya dikkat etmekte fayda vardır. İlk önce yapılmaması gereken şeyi söylemek gerekirse, web sitesi belirlediğiniz anahtar kelime ile doldurulmaya çalışılmamalıdır. Bu optimizasyon sitenizde yer alan sayfaların içeriklerinin ilgili olduğu konu ile birebir ilintili olmasını sağlamakla ilgilidir. Bir örnekle belirtmek gerekirse, bir sağlık sitesi içerisindeki kanser sayfasında, sadece kanser hastalığı hakkında ki bilgiler oraya girilmelidir. Yani kanser hastalığı sayfasında AIDS ile ilgili bir içerik olmamalıdır. Bunun yanı sıra web sitenizin içerisinde bulunan görseller ve linkler uygun şekilde etiketlenmeli ve bunlar düzgün açıklayıcı metinlerle içeriklerinin konusu hakkında güçlendirilmelidir. Bu şekilde web tasarımınıza devam ederseniz, bu sizin sitenize aynı zamanda kullanılabilirlik açısından ekstra puanlar kazandıracaktır.

  Web tasarımı için diğer bir SEO uygulaması ise sitenize yönlendirme yapabilecek herhangi bir sitede link sahibi olmanızdır. Bu sizin sitenize bir nevi referans olarak pozitif bir kazanım sunar. Elbette site dışı ne kadar çok bağlantı linkiniz, sizi referans gösteren köprüleriniz varsa bu web siteniz için iyidir. Ama mesele bu linklerin sayısının arttırılmasından ziyade, nitelikli dış bağlantılara sahip olmaktır. Yani size referans gösterecek sitenin büyüklüğü ve tanınırlığı bu linklerin niteliğini arttıracak en büyük özelliktir. Aynı şekilde bu linklerin nitelikli olmasını sağlayan başka etken de linkinizin geçtiği yerin içeriği ile sizin linkinizin içeriğinin uyumudur.

  İçeriği Puanla
  Yorumlar

  Yorumunuz minimum 10 karakter olmalıdır.

  İlgili İçerikler:

  ChatGPT'nin Kurumsal Sürümü Yayınlandı: İşte ChatGPT Enterprise!

  OpenAI, ChatGPT'nin iş dünyasına özel bir sürümünü piyasaya sürdü. ChatGPT Enterprise, kullanıcılara artırılmış hız ile üstün doğruluk seviyeleri sunuyor.

  ChatGPT ile SEO'da Profesyonel Bir Seviye Yakalayın: ChatGPT ile SEO Nasıl Yapılır?

  ChatGPT ile SEO yaparak işlemleri kolaylaştırabilirsiniz. Anahtar kelime araştırması, içerik oluşturma ve diğer önemli konuları otomatik olarak yapabilirsiniz.

  Web Sitenizi Optimize Etmenize Yardımcı Olacak En İyi Ücretsiz SEO Araçları

  En iyi ücretsiz SEO araçları, web siteleri optimize etmeye yardımcı olur. SEO araçları, web sitelerin optimizasyonunda uzun kodlarla uğraşmak yerine kullanılır.

  Google Arama (Search Console) Konsolu: Nasıl Kullanılır? SEO'nuzu Nasıl İyileştirir?

  Google Search Console (Arama Konsolu), web sitelerin aramalardaki görünümünü hakkında ipuçları verir. Ayrıca SEO ayarlarını optimize etmek için de kullanılır.

  Kurumsal SEO

  Size daha iyi hizmet sunabilmek
  için çerezleri kullanıyoruz.

  Çerez Politikası Kabul Et