R10.NET Uygulamaları
Kullanıcılar
Yükleniyor, lütfen bekleyiniz..

  İnternet paylaşımı nasıl yapılır?

  İnternet paylaşımı yapmak, aktif bağlantısı olmayan cihazlara internet ulaştırmak için en ideal yöntemdir. İnternet paylaşımı yaparken göz önünde bulundurulması gereken pek çok farklı durum vardır. İnternet paylaşımı ne anlama gelir ve nasıl yapılır? Hemen öğrenin.

  Yigit Aksüt Yigit Aksüt 12.07.2022 15:35 1514 5 dk okuma süresi
  İnternet paylaşımı nasıl yapılır?
  Son Düzenleme:

  Bir cihazdaki internet bağlantısı farklı bir cihazla paylaşmak istediğinizde internet paylaşımı gerçekleştirmiş olursunuz. İnternet paylaşımı yapan cihaz bir modem/router ile temelde aynı görevi görür. Sadece çok daha kısıtlı imkanlara sahiptir.

  İnternet paylaşımı bir mobil erişim noktası oluşturularak yapılabilir. Dizüstü bilgisayarınıza internet aktarımı kablolu olarak yapılıyorsa, bilgisayarınızı bir mobil erişim noktasına dönüştürüp diğer cihazlara internet bağlantısı sunabilirsiniz. Benzer durum telefon ve tablet için geçerlidir.

  İnternet paylaşımı ne anlama gelir?

  İnternet paylaşımı aktif bir internet bağlantısına sahip olan cihazdan diğer cihazlara internet bağlantısı sağlayabilmek anlamına gelir. Diğer cihazlara sunulacak olan internet bağlantısı normal bir modemden alınan bağlantı olabileceği gibi hücresel veri bağlantısı da olabilir.

  Modemden gelen bağlantının farklı cihazlara dağıtılması zaten bir internet paylaşımı işlemidir. Bu nedenle odaklanılması gereken nokta hücresel verinin paylaşımıdır. Telefonunuzda yer alan hücresel veriyi farklı cihazlarla paylaşabilmek için onu bir bağlantı noktasına dönüştürürsünüz.

  İnternet paylaşımının temel amacı oldukça nettir. İnternet bağlantısı olmayan cihazlara internet ulaştırmaya çalışırsınız. Ancak hangi yöntemi kullanırsanız kullanın çeşitli dezavantajlarla karşılaşırsınız. Özellikle stabil bir şekilde bağlantı kurmada sorun yaşayabilirsiniz.

  İnternet paylaşımı telefonlarda nasıl yapılır?

  İnternet paylaşımı yapabilmek için birbirinden farklı cihazlar kullanabilirsiniz. Mobil bağlantı noktası oluşturmak için iOS, Android, Windows veya macOS işletim yüklü bir cihazdan destek alabilirsiniz. Cihazlarda yer alan farklı özelliklerden yararlanarak internet paylaşımı yapabilirsiniz.

  Android cihazlarda internet paylaşımı nasıl yapılır?

  Android işletim sistemine sahip bir cihazda internet paylaşımı yapabilmek oldukça kolaydır. Telefon üreticileri Android işletim sistemini kendilerine uygun olarak değiştirebildikleri için yöntemler farklılık gösterebilir. Ancak takip edilmesi gereken adımlar birbirlerine benzerdirler.

  • İlk olarak cihazınızda aktif bir internet bağlantısı olduğundan emin olun.
  • Hücresel veri paylaşımı yapacaksanız Wi-Fi seçeneğini kapatın.
  • Ardından cihazınızda Ayarlar menüsüne giriş yapın.
  • Hemen ilk sırada karşınıza çıkacak olan Bağlantılar seçeneğine dokunun.
  • Daha sonra Mobil Erişim Noktası ve İnternet Paylaşımı kısmına girin.
  • Karşınıza çıkan seçeneklerden Mobil Erişim Noktası olana dokunun.
  • Kapalı olan seçeneği Aktif hale getirdiğinizde internet paylaşımını açmış olursunuz.

  Android cihazınızda internet paylaşımını aktif hale getirdikten sonra cihazınız size cihaz adı ve şifresi gibi bilgiler sunacaktır. Birisi açmış olduğunuz internet paylaşımına dahil olmak istediğinde ona bu bilgileri sunmanız gerekir. Cihazınızı doğru bulsa bile şifre doğru olmadığında bağlanamaz.

  iPhone cihazlarda internet paylaşımı nasıl yapılır?

  iOS işletim sistemine sahip bir cihazda internet paylaşımı yapmak istiyorsanız birkaç basit adımı takip etmeniz yeterli olacaktır. Adımlarda iOS sürümüne göre çok küçük değişiklikler olabilir. Cihazınızı son sürüme güncellediyseniz herhangi bir sorun yaşamazsınız.

  • İlk olarak cihazınızda aktif bir internet bağlantısı olduğundan emin olun.
  • Hücresel veri paylaşımı yapacaksanız Wi-Fi seçeneğini kapatın.
  • Ardından cihazınızda Ayarlar menüsüne giriş yapın.
  • Bu menüye girdikten sonra Hücresel kısmına geçiş yapın.
  • Kişisel Erişim Noktası seçeneğine dokunun ve Diğerleri Katılabilesin seçeneğini aktif edin.

  iPhone cihazınızda internet paylaşımını aktif hale getirdikten sonra başkaları cihaz adınızı bulduğu zaman paylaştığınız internet bağlantısına katılım gösterebilecektir. Wi-Fi Parolası kısmından ağınızı daha güvenli hale getirmek için bir parola belirlemeyi ihmal etmemelisiniz.

  Windows cihazlarda internet paylaşımı nasıl yapılır?

  İnternet paylaşımı yapabilmek sadece mobil cihazlara özgü değildir. Windows işletim sistemine sahip bilgisayarınız Ethernet veya Wi-Fi aracılığıyla internete bağlanabiliyor olabilir. Gerek görmeniz durumunda bilgisayarınızı bir internet paylaşım noktası haline getirebilirsiniz.

  • İlk olarak cihazınızda aktif bir internet bağlantısı olduğundan emin olun.
  • Başlat menüsüne sağ tuş tıklayın ve Ayarlar seçeneğine giriş yapın.
  • Daha sonra Ağ ve İnternet seçeneğine tıklayarak bir sonraki adıma geçin.
  • Karşınıza gelen Durum penceresinde sol tarafa bakın ve Mobil etkin nokta seçeneğini bulun.
  • İnternet bağlantımı diğer cihazlarla paylaş seçeneğini Açık hale getirin.

  Artık bilgisayarınıza gelen internet bağlantısını farklı cihazlarla paylaşabilirsiniz. Dilerseniz Düzenle seçeneğine tıklayarak ağ adı, ağ parolası ve ağ grubu gibi ayarları düzenleyebilirsiniz. Her şey hazır olduğunda diğer kişiler paylaşım yaptığınız internet bağlantısına erişebilirler.

  mac OS cihazlarda internet paylaşımı nasıl yapılır?

  Tıpkı diğer işletim sistemlerinde olduğu gibi mac OS işletim sisteminde de internet paylaşımı yapabilirsiniz. Takip etmeniz gereken adımlar yine oldukça basittir. Sadece doğru ayarları seçtiğinizden emin olmalısınız. Bilgisayarınız kolayca bir internet paylaşım noktası haline gelecektir.

  • İlk olarak cihazınızda aktif bir internet bağlantısı olduğundan emin olun.
  • Daha sonra Sistem Tercihleri kısmına giriş yapın ve Paylaşım seçeneğini bulun.
  • Paylaşım seçeneğine tıkladıktan sonra sol tarafta paylaşım hizmetlerinin listesi yer alacaktır.
  • Söz konusu hizmetler arasından İnternet Paylaşımı olanı seçili hale getirin.
  • Bağlantınızı şuradan paylaşın seçeneğinde bağlantı kaynağını seçmeniz gerekir.
  • Daha sonra bağlantınızı hangi yolla paylaşmak istediğinizi belirlemelisiniz.

  Bu düzenlemeleri yaptıktan sonra karşınız ağ adınızı, güvenlik ayarlarınızı ve parolanızı belirleyebileceğiniz bir pencere çıkacaktır. Tüm ayarları eksiksiz bir şekilde yaptığınız zaman cihazınız internet paylaşımı gerçekleştirmeye hazır hale gelecektir.

  İnternet paylaşımı yaparken nelere dikkat edilmeli?

  Bilgisayar, telefon ve tablet gibi tüm cihazlardan internet paylaşımı yapabilme şansınız vardır. Cihazınızda yer alan yerleşik özellikleri kullanarak bunu kolayca gerçekleştirebilirsiniz. Ancak cihazınızı bir internet paylaşım noktasına dönüştürdükten sonra güvenliğini sağlamalısınız.

  1. Güvenli bir parola kullanın

  Cihazınızı internet paylaşımı yapmaya hazır hale getirdiğinizde bir parola belirlemeniz şarttır. Belirlediğiniz parolanın güvenli olması önemlidir. Başkaları tarafından kolayca tahmin edilemeyecek bir parola seçmelisiniz. Böylece bağlantı paylaşımını güvenli hale getirebilirsiniz.

  Çoğu işletim sistemi parola belirlerken en az sekiz karakterli bir şifre oluşturmanızı ister. Parolanızı oluştururken küçük harf, büyük harf, sayı ve noktalama işaretleri kullanabilirsiniz. Bunu yaptığınız zaman internet paylaşımınızı güvenli bir şekilde gerçekleştirmiş olursunuz.

  2. Paylaşımı varsayılan olarak devre dışı tutun

  İnternet paylaşımı ayarını dilediğiniz zaman açıp kapatabilirsiniz. Dolayısıyla bu ayarı varsayılan olarak kapalı tutmanız gerekir. Bağlantınıza yetkisiz erişimleri azaltmak için en ideal seçenek budur. Ayrıca internet notası gibi bir durum varsa paylaşım yapacağınız kişi sayısı az olmalıdır.

  Hücresel veri paylaşımı yapıyorsanız kotanızın ne kadar hızlı bir şekilde dolacağını tahmin edemezsiniz. İnternet paylaşımı yapan kişilerin gezinme davranışlarını kontrol etme şansınız yoktur. Kabarık faturalarla karşılaşmak istemiyorsanız paylaşımı varsayılan olarak devre dışı tutun.

  3. Sık sık durum kontrolü yapın

  İnternet paylaşımınızı hangi cihazla yapıyorsanız yapın sık sık durum kontrolü gerçekleştirme şansınız olacaktır. Paylaştığınız bağlantıya kaç kişinin dahil olduğunu ve cihazların ne kadar veri tükettiklerini kontrol edebilirsiniz. Bunlar paylaşım açısından oldukça önemlidirler.

  Cihazınızla internet paylaşımı yaptıktan sonra onu 3 kişiye açık hale getirdiyseniz bağlı cihaz sayısını kontrol etmelisiniz. Eğer 4 cihaz bağlıysa bu durumda izinsiz bir girişin olduğunu fark edebilirsiniz. Bağlantıyı sonlandırmalı ve parolanızı değiştirmelisiniz.

  İnternet paylaşımı yapmak çoğu zaman ihtiyaç duyulan bir gereksinimdir. Varsayılan koşullarda internet paylaşımı devre dışı bırakmanız daha doğru olacaktır. Gereksiz veri kullanımı yapmayı ve veri tasarrufu özelliğinin devre dışı bırakmayı istemiyorsanız internet paylaşımı yapmamalısınız.

  İçeriği Puanla
  Yorumlar

  Yorumunuz minimum 10 karakter olmalıdır.

  İlgili İçerikler:

  Google Açıkladı: İnternetin Yüzde 60’ı Kopya İçerikten Oluşuyor

  Google mühendisi, bir etkinlikte kopya içerik konusuna yer verdi. İnternetin neredeyse %60'ının kopya veya yinelenen içeriklerden oluştuğunu dile getirdi.

  İnternet Hızlandırma Yöntemleri Neler?

  İnternet hızlandırma yöntemleri, sorunların kaynağını bularak yüksek hız alınmasını sağlar. Hız sorunlarına modem, altyapı veya farklı etkenler neden olur.

  Google’dan 2023’e Hızlı Giriş: Yeni Fiber İnternet Paketleri Duyuruldu!

  Google, yeni fiber internet paketlerini duyurdu. Buna göre 5Gbps ve 8 Gbps olarak satışa sunulacak paketlerin fiyatları da belli oldu.

  Türk Telekom İnternet Fiyatlarına Zam Yaptı! İşte Yeni İnternet Fiyatları!

  Türk Telekom'un 1 Ekim itibariyle ADSL ve fiber internet paketlerine zam yapacak. Türk Telekom'un yeni zammının 1 Ekim'den sonra geçerli olacağı ve %70'i bulacağı belirtildi. İşte zamlı Türk Telekom internet paketleri!

  İnternet paylaşımı nasıl yapılır?

  Size daha iyi hizmet sunabilmek
  için çerezleri kullanıyoruz.

  Çerez Politikası Kabul Et