R10.NET Uygulamaları
Kullanıcılar
Yükleniyor, lütfen bekleyiniz..

  Instagram'dan Nasıl Para Kazanılır?

  Instagram'dan para kazanabilmek için ilk önce sabırlı olmanız gerekir. Yeterli düzeyde takipçiniz yoksa ve onlarla etkileşime giremiyorsanız para kazanma şansınız yoktur. Instagram'dan para kazanmak için neler yapılır? Hemen öğrenin.

  Timur Demir
  Timur Demir R10 Editörü
  18.05.2022 10:58 2438 13 dk okuma süresi
  Instagram'dan Nasıl Para Kazanılır?
  Son Düzenleme:

  Instagram'dan para kazanmak istiyorsanız tercih edebileceğiniz pek çok farklı yöntem vardır. Sponsorluk anlaşmaları yaparak markalarla çalışabilir, satış ortaklığı ile komisyon alabilir, doğrudan ürün satabilir veya reklam yapma karşılığında para kazanabilirsiniz.

  Instagram, fenomenler ve içerik oluşturucular için en iyi sosyal platformlardan biridir. Markalar bu gibi kişilerle anlaşarak ürün veya hizmetlerini tanıttırırlar. Karşılığında ise ödeme yaparlar. Bununla birlikte Instagram üzerinden para kazanmanın daha pek çok farklı yolu vardır.

  Instagram'dan para kazanılır mı?

  Instagram'dan para kazanmak mümkündür. Kullanabileceğiniz pek çok farklı yöntem vardır. Sadece görsel açıdan kitlelere hitap edebilme şansınız olmalıdır. Instagram milyonlarca kullanıcıya sahip olduğundan para kazanma konusunda size çeşitli imkanlar sunacaktır.

  • Hedef kitlenize ulaşabilmek için markalar için gönderiler paylaşabilirsiniz.
  • Satış ortaklıkları gerçekleştirerek diğer markalar ait ürünleri satarak para kazanabilirsiniz.
  • Instagram'da popüler olan bir kişinin asistanı olarak para kazanabilirsiniz.
  • İçerik üretmekte zorlanan kurumsal firmalara içerik oluşturarak yardımcı olun.
  • Fiziksel veya dijital ürünler kullanarak Instagram'da doğrudan satış yapın.

  Instagram platformunu kullanan kişiler her zaman para kazanmak için birbirinden farklı yöntemleri kullanmaya çalışırlar. Zaman geçtikçe yeni yöntemlerle karşılaşabilmeniz mümkündür. Instagram para kazanmanızı sağlayacak en önemli sosyal medya platformlarından biridir.

  Instagram'dan para kazanmak için neler gereklidir?

  Instagram'dan para kazanmak istiyorsanız belli başlı gereksinimlere ihtiyacınız olacaktır. Çeşitli farklı uygulamaları veya araçları kullanmak, filtrelere başvurmak ve promosyonlar konusunda yaratıcı olmak en önemli gereksinimlerdir. Bunlara ek olarak çeşitli trendleri takip etmeniz şarttır.

  1. Instagram for Business kullanımı

  Instagram'dan para kazanmak istiyorsanız Instagram for Business kullanmayı öğrenmeniz gerekir. Instagram kişisel ve ticari olmak üzere iki farklı hesap türüne sahiptir. Eğer bir şekilde Instagram for Business hesabı kullanmayı öğrenirseniz seçeneklerinizi olabildiğince geliştirmiş olursunuz.

  • Hedef belirleme: Instagram for Business kullanmak istemenizin sebebi tam olarak nedir? Marka bilinirliği oluşturmak, topluluğu büyütmek veya ürün satmak gibi hedeflerden birine karar vermelisiniz. Bu hedefler olmadığı zaman başarı şansınızı azaltırsınız.
  • Profili optimize etme: Instagram'da başarılı olmak için profilinizi optimize etmelisiniz. Kısa bir açıklamaya yer vermelisiniz, kategorinizi iyi belirlemelisiniz, markanızın yansıtacağı tona karar vermelisiniz ve iletişim bilgilerinizi eksiksiz girmelisiniz.
  • Görsel estetiği belirleme: Instagram tamamen görsel üzerine kuruludur. Markanız bu tarz bir yer olmasa bile görselliği ön plana çıkarmanız gerekir. Renk seçiminden görsellerde kullanacağınız nesnelere kadar her şeye dikkat etmelisiniz.
  • Düzenli içerik paylaşma: Instagram'da düzenli olarak paylaşım yapmak zaman içerisinde kitlenizi büyütmenin en kolay yoludur. Instagram genel olarak kullanıcılara en beğendikleri veya içeriklerle alakalı öneriler sunduğundan görünme şansınız artar.
  • Hashtag kullanımı: Hashtag bazılarına göre çok önemli değildir. Buna rağmen hashtag kullandığınız zaman içeriklerinizin görünme olasılığını yükseltirsiniz. Kendi alanınızla ilgili olan hashtag çeşitlerini bulmalı ve bunları paylaşımlarda kullanmalısınız.
  • Etkileşim kurma: Instagram'da başarılı için kitlenizle etkileşimi ön plana çıkarmanız gerekir. Bunu yapmadığınız zaman bilinirlik oluşturma konusunda sorun yaşarsınız. Para kazanma olasılığınızı azaltmak istemiyorsanız kullanıcılarla etkileşim kurmaya zaman ayırmalısınız.

  Tüm bunlara ek olarak elde ettiğiniz verileri inceleme yoluna gitmelisiniz. Veriler size başarınız konusunda olabildiğince fazla şey anlatacaktır. Eğer verileri es geçerek bir şeyler yapmaya çalışırsanız beklediğiniz sonucu asla alamayacağınızı bilmelisiniz.

  2. Instagram mağazası açma

  Instagram'da ürün satışı yapacaksanız bir Instagram mağazası açmayı düşünebilirsiniz. Bu sayede ürünlerinizi daha iyi yönetme fırsatı bulursunuz. Instagram'ın sunmuş olduğu hemen hemen her özellikten yararlanarak ürünlerinizi ön plana çıkartma şansınız olacaktır.

  • Biyografi kısmını optimize etme: Instagram mağazası açtıktan sonra ilk yapmanız gereken profilinizdeki biyografi kısmını optimize etmektir. Mağazanızın profilini optimize etmeniz sunduğunuz fırsatları kitlelere ulaştırmak için gereklidir.
  • Tema belirleme: Instagram paylaşımlarınız belirli bir temaya sahip olmalıdır. Estetik açıdan göze hoş gelen tasarımlar her zaman daha fazla işe yararlar. Ancak bunları yayınlarken stil konusunda tutarlı olmalısınız. Renk ve filtre kullanımına dikkat etmelisiniz.
  • Kayan gönderiler oluşturma: Kayan gönderiler (carousel post), aynı anda birden fazla görsel içerebilen tarzda gönderilerdir. Bunların içerisine 10 tane farklı fotoğraf ekleyebilirsiniz. Ürünleri tanıtmak için kullanılabilecek en iyi gönderi türlerinden biridir.
  • Alışveriş etiketlerini kullanma: Instagram çeşitli alışveriş etiketleri kullanarak ürünleri öne çıkarmanızı sağlar. Bir kişi fotoğrafta yer alan ürünü satın almaya yakınsa bu etiketlere tıklayarak ürünü satın alma sayfasına kolayca ulaşabilir.
  • Hashtag kullanma: Hashtag gerçekten güçlü bir araçtır. Doğru hashtag kullanımını yaptığınızda paylaşımlarınızı çok daha farklı kişilere ulaştırma fırsatı elde edersiniz. Bu sayede mağazanızdan ekstra verim almayı başarabilirsiniz.

  Instagram mağazasını iyi bir şekilde kullanmak istiyorsanız bu ipuçları size yardımcı olacaktır. Dikkat etmeniz gereken durum hedef kitlenizin beğenilerine aykırı etmemektir. Mağazanızın başarısı için gerektiğinde Instagram reklamlarını kullanmak durumunda kalacağınızı unutmamalısınız.

  3. Instagram'daki taktikleri kullanma

  Instagram size sunduğu verilerle onu nasıl kullanmanız gerektiğini açıklamaya çalışır. Hangi tür içerikleri kullanmanız ve günde kaç gönderi paylaşmanız gerektiğini elde ettiğiniz verilere göre belirleyebilirsiniz. Örneğin, hashtag kullanımı konusunda aşırıya kaçmamanız önemlidir.

  • Paylaşım miktarı: Gün içerisinde yapmanız gereken paylaşım miktarı 1 veya 2 olmalıdır. Böylece sizi takip eden kişileri rahatsız etmemiş olursunuz. Aynı zamanda onlara dikkat çekici içerikler sunma konusunda önemli bir adım atarsınız.
  • Paylaşım zamanı: Paylaşım yapacağınız zamanı belirlemek için verilerinize güvenmelisiniz. Her sayfa için işe yarayan standart bir zaman yoktur. Başlangıç için Çarşamba ve Cuma günlerini önemseniz iyi olabilir. Bu günlerde saat 11:00 gibi paylaşım yapabilirsiniz.
  • Metin uzunluğu: Instagram gönderilerinizi yazarken metin uzunluğuna dikkat etmelisiniz. Açıklama kısmında 150 karakteri geçmemelisiniz. Reklam açıklamaları için ise 125 karakter yeterlidir. Hashtag kullanımında ise 5-10 arası ile sınırlı kalmalısınız.

  Bu ipuçlarını takip ettiğiniz zaman Instagram için en faydalı ipuçlarından yararlanmış olursunuz. Kendiniz daha farklı yöntemler keşfederseniz elbette buna bağlı kalabilirsiniz. Genel olarak en işe yararların bu şekilde olacağını bilmelisiniz.

  4. Instagram filtrelerini kullanma

  Instagram gönderilerinizin ön plana çıkmasını istiyorsanız doğru filtreleri kullanmanız gerekir. Filtreler konusunda çok çeşitli seçenekleriniz vardır. Ancak kategorilere göre en ideal seçimleri yapabilirsiniz. Yapılan araştırmalar doğrultusunda belirlenen filtreleri kullanmalısınız.

  • Doğa fotoğrafı filtreleri: Doğa ile alakalı fotoğraflar paylaşacaksanız seçeneğiniz Instagram filtresi Valencia, Normal veya Brooklyn olmalıdır.
  • Moda fotoğrafı filtreleri: Moda ile alakalı fotoğraflar paylaşacaksanız seçeneğiniz Instagram filtresi Kelvin, Valencia veya Nashville olmalıdır.
  • Yemek fotoğrafı filtreleri: Yemek ile alakalı fotoğraflar paylaşacaksanız seçeneğiniz Instagram filtresi Skyline, Normal veya Helena olmalıdır.
  • Selfie filtreleri: Selfie çekip paylaşacaksanız seçeceğiniz Instagram filtresi Normal, Slumber veya Skyline olmalıdır.

  Bunlar dışında herhangi bir kategoride paylaşım yapacaksanız farklı filtreler kullanmayı düşünebilirsiniz. Clarendon, Juno ve Sierra en çok tercih edilen filtrelerdir. Özellikle Clarendon çoğu zaman kurtarıcınız olabilecektir. Filtre kullanmak istiyorsanız bu detaylara dikkat etmelisiniz.

  Instagram'dan para kazanma yöntemleri nelerdir?

  Instagram'dan para kazanmak istiyorsanız sahip olmanız gereken en önemli beceri iyi fotoğraf çekebilmektir. Fotoğrafçılık becerilerine sahipseniz büyük bir avantajınız olacaktır. Her şey fotoğrafçılıkla ilgili olmasa bile görseller oluşturma ve düzenleme konusuna hakim olmalısınız.

  1. Sponsorlu gönderilerle para kazanma

  Instagram'da fenomen olabildiyseniz artık para kazanma yöntemlerinin tamamı için kapıyı aralamış olabilirsiniz. Instagram profilinizi kullanarak para kazanmaya başlayabilirsiniz. Bir influencer sürekli olarak sadık takipçiler kazanmaya çalışır ve trendleri yakalamak için çaba gösterir.

  Fenomenler bu gece sahipler çünkü insanlarla güven ve ilişki kurma konusunda son derece iyidirler. Markalar ürünlerini hedef kitlelere ulaştırabilmek için bu kişilerin tanıtım gücünden yararlanırlar. Fenomen olabilmek için takipçi sayınızı yükseltmeniz ve güçlü bir etkileşime sahip olmanız gerekir.

  Alanında etkili olan kişiler sponsorlu gönderiler sayesinde milyonlar kazanabilme potansiyeline sahiptirler. Bu noktaya gelmek çok kolay değildir ama çok çalışma ile başarılabilecek bir şeydir. Bir fenomene dönüştüğünüz zaman Instagram'dan para kazanmanız aşırı zor olmayacaktır.

  Instagram'dan para kazanmak istiyorsanız kitlenizi tanımak zorundasınız. İnsanların kim olduğunu, nelerden hoşlandıklarını, sahip oldukları değerleri, ihtiyaçları ve istekleri anlamanız şarttır. Böylece onlara hitap edecek markaların neler olduğuna daha kolay şekilde karar verebilirsiniz.

  2. Satış ortaklığıyla para kazanma

  Instagram'dan para kazanmanızı sağlayacak bir diğer yöntem başkalarının ürünlerinin satılmasına yardımcı olmak ve bundan pay almaktır. Satış ortaklığı programları size yardımcı olacaklardır. Bu yöntemle Instagram'dan para kazanan pek çok insanın var olduğundan emin olabilirsiniz.

  Satış ortaklığının en önemliliği satış gerçekleştirmenin zorunlu olmasıdır. Sponsorlu gönderilerde böyle bir zorunluluk yoktur. Doğal olarak satış ortaklığıyla para kazanmak çok daha zor bir iştir. Amacınız farkındalık yaratmak yerine insanları satın almaya ikna etmektir.

  Satış ortaklığı programlarının doğru şekilde işe yarayabilmesi için promosyon kodu veya izlenebilir link gibi araçlar kullanılır. Satılmasını sağladığınız ürünleri tanıtabilmek için ilgi çekici gönderiler oluşturmanız gerekir. Gönderilerin eğlenceli ve etkileşimli olmasına dikkat edin.

  Satış ortaklığı başlangıçta zor gibi görünür. Zaman içerisinde ciddi büyümeler elde etmiş bir hesabınız varsa size para kazandırma konusunda ideal yöntemlerden biri olacaktır. Diğer pazarlama kanallarını kullanmayı başardığınız sürece satış ortaklığından epey bir kazanç elde edebilirsiniz.

  3. Asistanlık yaparak para kazanma

  Bir şeyler üreterek veya insanlarla etkileşim kurarak para kazanmak istemiyorsanız farklı bir yöntem tercih edebilirsiniz. Instagram fenomenlerinin büyük bir kısmı kendilerine yardımcı olan asistanlarla çalışırlar. Asistanlar içeriklerin planlanması ve kullanıcılara cevap verilmesi gibi işleri yaparlar.

  Fenomenler içerik üretmek, etkileşim kurmak, iş görüşmesi gerçekleştirmek, toplantı yapmak, planlama yapmak, içerikleri düzenlemek, gelen mesajlara cevap vermek veya trendleri takip etmek gibi işlerin tamamıyla kendileri uğraşamazlar. Bu durumda kendilerine hiç vakit kalmaz.

  Çeşitli asistanlarla çalışmayı tercih etmeleri çok daha olasıdır. Popüler hesapların büyük bir kısmının kendilerine yardımcı olacak kişilere ihtiyaçları vardır. Sponsorluk taleplerini süzgeçten geçirmek bile aşırı zaman alıcı bir iş olabilir. Özellikle gelen mesajları cevaplamak çok vakit tüketir.

  Instagram'da içerik üretmek istemiyorsanız veya görsel anlamda becerilerinizin çok iyi olduğunu düşünmüyorsanız sizin için en ideal para kazanma yöntemi asistanlık yapmak olacaktır. Belirli düzeyde pazarlama becerisine sahip olmanız başlangıç için yeterlidir.

  4. İçerik optimizasyonuyla para kazanma

  Her ne kadar şirketler ve fenomenler içerik üretmeyi başarsalar bile bir içerik üretilmesi para kazanabilmek için yeterli değildir. Buna ek olarak içeriklerin çok daha can alıcı hale getirilmesi gerekir. Instagram içerik optimizasyonunun devreye girdiği nokta tam olarak burasıdır.

  Gönderileriniz için yaratıcı içerik metinlerine ihtiyacınız vardır. Bu sadece görseller için geçerli değildir. Aynı zamanda onları tanıtacak ve ekstra bağlam sunacak metinler için geçerlidir. Yaratıcılığı ön plana çıkarmak isteyen ama bu konuda pek yetenekli olmayan firmalara yardımcı olabilirsiniz.

  Kurumsal şirketlerle çalışmak istiyorsanız öncelikle yaratıcı fikirler ortaya koyabildiğinizi kanıtlamanız gerekir. Bir portföy oluşturmak bunun için iyi bir fikirdir. Instagram içerikleri hazırlama konusunda yeteneklerinizi görmek isteyenler eski çalışmalarınızı kontrol edeceklerdir.

  Instagram'da içerik optimizasyonu yaptığınızda ödeyeceğiniz ücret çok farklı olabilir. Tam olarak çabalarınızı değerli kılacak miktarda ödeme almanız önemlidir. Zamanınızı boşa harcamadığınızı hissedeceğiniz bir rakam belirlerseniz sizi mutlu edecek miktarda para kazanabilirsiniz.

  5. Ürün satarak para kazanma

  Instagram tamamen görsellerle ilgilidir. Bu sebeple görsel ürünler sunma konusunda becerikli olmanız şarttır. Ürün satışından para kazanmak istiyorsanız çok farklı ürünler oluşturabilirsiniz. Fotoğraflar, tablolar ve videolar gibi dijital ürünler veya daha farklı fiziksel ürünler satabilirsiniz.

  Sunacağınız ürünler yüksek kaliteli oldukları sürece ödeme alma şansınız çok yüksektir. Harika fotoğraflar çektiyseniz ve bunları satmak istiyorsanız fotoğraf düzenleme konusunda son derece iyi bir iş çıkarmanız gerekir. Fotoğraflarınız özgün ve yaratıcı olmalıdırlar.

  Fotoğraf ve video gibi dijital ürünlere ek olarak kendi ürettiğiniz veya tedarik ettiğiniz çeşitli fiziksel ürünleri satabilirsiniz. Bunu yapabilmek için elinizde belirli miktarda ürünün bulunması daha doğru olabilir. Ürün satışı yapmak istiyorsanız başlangıç sermayesine ihtiyaç duyabilirsiniz.

  Değerlendirebileceğiniz boş bir oda veya depo varsa ürünlerinizi saklayabilirsiniz. Bu sayede ürünleri toplu olarak satın alabilir ve tasarruf edebilirsiniz. Müşteri belirli bir ürünün siparişini verdiğinde tedarik sorunu yaşamamak için elinizde her zaman ürün bulunmasına dikkat etmelisiniz.

  6. Dropshipping ile para kazanma

  Dropshipping bir iş modelidir. Herhangi bir envantere ihtiyaç duymadan mağaza işletmenize izin verir. Bir satış yaptığınız zaman tedarikçiniz ürünü doğrudan müşterinize gönderir. Ürünlerinizi depolama, paketleme ve ulaştırma konusunda ekstra endişeye ihtiyaç duymak zorunda kalmazsınız.

  Instagram üzerinden ürün satmaya benzer bir yaklaşımla hareket edersiniz. Tek fark bir depoya ihtiyacınız olmayacaktır. Başlangıçta sermayenizi boş yere harcamaktan kurtulursunuz. Niş ürünler bulabilmek ve onları satmaya çalışmak en iyi fikirlerden biri olarak kabul edilir.

  Herkesin bir sosyal medya hesabı oluşturabileceğini unutmamalısınız. Sizi farklı kılacak olan durum Instagram hesabınızı oldukça farklı bir satış aracı kullanabilecek olmanızdır. Doğru adımları atabiliyorsanız yeteri kadar insanın dikkatini çekebilir ve bol bol satış yapabilirsiniz.

  Gerektiği zaman takipçilerinize çeşitli sorular sorabilirsiniz. Bu sorular sayesinde ne tür ürünlere ihtiyaç duyduklarını anlamanız çok daha kolaydır. Sürekli olarak yeni ürünler peşinde koşmak yerine etkileşimi yükselterek daha hedeflenebilir ürünler satmayı başarabilmeniz mümkündür.

  Instagram'da nasıl daha fazla takipçi kazanılır?

  Instagram'dan para kazanmak istiyorsanız en çok ihtiyaç duyacağınız şey takipçidir. Takipçi sayınızın düşük olması durumunda maalesef yeteri kadar gereli elde edemezsiniz. Gelir elde edebilmek için mutlaka daha fazla takipçi kazanmaya çalışmalısınız ve bunu doğru şekilde yapmalısınız.

  1. Hesabın optimize edilmesi

  Instagram'da takipçi kazanmaya başlamadan önce mutlaka hesabınızı optimize etmeniz gerekir. İlk olarak biyografi kısmından başlamalısınız. Burasını ana sayfanızın ilk görülecek kısmı gibi düşünebilirsiniz. Biyografi kısmında bir bilgiye yer vermezseniz hata yaparsınız.

  Instagram hesabınızı optimize ederken anahtar kelime, hashtag ve link kullanmanız gerekir. Kullanacağınız link bir siteye ait olmalıdır. Bu sayede sizi takip etmek isteyen kişilere hakkınızda ek bilgi edinme fırsatı sunmuş olursunuz. Ayrıca Instagram profil adınız arama dostu olmalıdır.

  2. İçerik paylaşma takviminin oluşturulması

  Instagram'da takipçi kazanmak istiyorsanız rastgele paylaşımlar yapmamanız gerekir. Rastgele paylaşımlar markanızın bilinirliğini olumsuz etkiler. En önemlisi ise sizi takip etmek isteyen kişilerin kaçıp gitmesine neden olabilir. İçerik paylaşma takvimi oluşturarak bu sorunu çözebilirsiniz.

  Yayın takviminizi oluştururken spam mesajlardan olabildiğince uzak durmalısınız ama düzenli olarak paylaşık yapmalısınız. Her hesaba ve kitleye uygun olan ideal paylaşım zamanı farklıdır. Ancak genelde Instagram kullanıcıları Çarşamba ve Cuma günü daha fazla etkileşimde bulunurlar.

  3. İçeriklerin ileri tarihli olarak planlanması

  Instagram'da her içeriği tam zamanında paylaşmakla uğraşmanıza gerek yoktur. İçerik paylaşımı için ileri tarihli planlamalar yapabilirsiniz. Facebook Business Suite kullanarak bu kolayca ve ücretsiz bir biçimde gerçekleştirilebilir. İsterseniz farklı sosyal medya araçları kullanabilirsiniz.

  İçerikleri ileri tarihli olarak planlayarak ne zaman ne paylaşacağınızı daha net görebilirsiniz. Ayrıca Facebook Business Suite üzerinden içeriklerin etkileşimlerini çok daha detaylı şekilde takip edebilme fırsatınız olacaktır. Planlama yaparken ideal gün ve saatlere bağlı kalmalısınız.

  4. Başkalarıyla işbirliği yapılması

  Paylaştığınız içeriklerle takipçi kazanmaya başladığınızda kitlenize önem vermeniz gerekir. Organik olarak ne kadar fazla takipçiniz olursa para kazanma olasılığınız o kadar yüksek olur. Markalar ve tanıtım yaptırmak isteyen diğer kişiler size ulaşarak reklam seçeneklerini sormaya başlarlar.

  Kolayca kitlelerin önüne çıkabilmek istiyorsanız mutlaka farklı kişilerle işbirliği yapmalısınız. Aynı hedef kitleye hitap eden ama farklı amaçlara sahip olan kişileri bulup onlarla ortak içerik oluşturabilirsiniz. Böylece çok daha fazla kişiye ulaşabilirsiniz.

  5. Sahtekarlıklardan kaçınılması

  Sahte bir Instagram hesabı ile gerçek Instagram kullanıcısı arasında çok büyük fark vardır. Hesabınızda çok daha fazla takipçi varmış gibi gözükmesi size önemli gelebilir. İşin özünde ise bunun hiçbir önümü yoktur. Çünkü sahte kullanıcılardan dönüşüm elde edebilirsiniz.

  Bir kişi hesabınızı takip etmek istediğinde ne kadar aktif olduğunuza bakar. Hesabınız aktif olarak kullanılmıyorsa takipten çıkabilir. Sahte hesaplarla takipçi sayınızı yükseltseniz bile yatırım getirisi elde edemezsiniz. Ayrıca sahte hesapların etkileşime dahil olması mümkün değildir.

  6. Diğer kanalların kullanılması

  Instagram hesabınızı büyütmek istiyorsanız kullandığınız diğer sosyal medya platformlarını ve sitenizi bir tanıtım aracı olarak değerlendirebilirsiniz. Facebook ve Twitter gibi platformlarda yaptığınız paylaşımlara Instagram linkinizi eklemeyi düşünebilirsiniz.

  Sitenizde mutlaka Instagram butonuna yer verebilirsiniz. Ayrıca çeşitli tanıtımlar, promosyonlar veya çekilişler yapacaksanız mutlaka bunları aktif olduğunuz tüm kanallarda paylaşmalısınız. Kullanıcılar Instagram hesabınıza gelip etkinliklere katılma konusunda ekstra istekli olacaklardır.

  7. Hedef kitlenin önemsenmesi

  Bu biraz basit bir ipucu olabilir ama önemsemezseniz hata ederseniz. Her Instagram profili aynı tipte kullanıcılara sahip değildir. Arkadaşınızla aynı kategoride farklı Instagram hesaplarınıza sahip olduğunuzu düşünün. Takipçi miktarınız aynı olsa bile etkileşimler farklı olacaktır.

  Bazı kitleler oluşturduğunuz Reels içeriklerden, bazıları ise normal gönderilerden hoşlanabilir. Sizi hangi türde kişiler daha fazla takip ediyorlarsa onlara yönelik içerikler oluşturmalısınız. Çeşitli analiz araçlarını kullanarak kitleniz hakkında verilere ulaşabilmeniz mümkündür.

  8. Etkileşim için çaba gösterilmesi

  Instagram hesabınızda en çok önemseniz gereken durumlardan birisi etkileşimdir. Takipçileriniz etkileşimde bulunduğu içerik türleri farklılık gösterebilir. Ancak Instagram'da daha çok görsel içerikler ilgi çekicidir. Bu konuda istatistiklere güvenerek hareket etmelisiniz.

  • Instagram kullanıcılarının en çok etkileşimde bulunduğu içerik türü fotoğraflardır.
  • Video içeriklerle %50 oranında etkileşim kurarlar ve metin içeriklerde oran %30 şeklindedir.
  • Hikayeler çok önemli gözükse bile onlarla etkileşim kurulma oranı %25 civarındadır.
  • Anket oluşturmayı seviyorsanız bunların %25 oranında etkileşim aldığını bilmeniz gerekir.
  • Kullanıcılar canlı yayınlarla %20 ve GIF paylaşımlarla %15 oranında etkileşim kurarlar.

  Tüm bunlara ek olarak paylaştığınız içeriklerde markalı içeriğe yönelik link yer alıyorsa etkileşim elde etme olasılığı %15 civarında olacaktır. Instagram kullanıcıları dışarıya giden linklere tıklama ve onlarla etkileşimde bulunma konusunda çok istekli değildirler.

  Instagram'dan kazanacağınız para miktarı neler sattığınıza ve hangi pazarlama stratejilerini kullandığınıza göre değişiklik gösterebilir. Başlar başlamaz para kazanmayı beklemek doğru değildir. Hesabınız büyüdükçe para kazanma olasılığınız artış gösterecektir.

  Founder: Demir Otomotiv & Grana Yazılım

  Yorum Yap
  İçeriği Puanla
  Yorumlar

  Yorumunuz minimum 10 karakter olmalıdır.

  İlgili İçerikler:

  Vodafone'dan Herkese 25 GB İnternet Hediyesi: Nasıl Alınır?

  Vodafone, 2024 Voleybol Milletler Ligi'ne özel, Vodafone Yanımda uygulaması üzerinden 25 GB internet hediye ediyor. Peki, hediye internet nasıl alınır?

  ChatGPT 4o Nasıl Kullanılır? İşte Detaylı Rehber!

  OpenAI'nin GPT 4o modeli, kullanımı kolay yapay zeka teknolojisiyle ses, metin ve görüntü analizi yaparak etkileşimi artırıyor. İşte GPT 4o kullanım adımları!

  Nintendo Switch 2 Geliyor: Yeni Nesil Konsol Piyasayı Nasıl Değiştirecek?

  2025'te çıkacak Nintendo Switch 2, üstün performansı ve rekabetçi fiyatıyla oyun dünyasını yeniden şekillendiriyor.

  Google, Kripto Para Reklam Yasağını Tamamen Kaldırdı: İşte Detaylar!

  Google, güvenlik endişeleri sonrası kripto para reklam yasağını kaldırdı. Yeni şartlar Bitcoin ETF onayı alan şirketleri kapsıyor, Bitcoin fiyatları yükseldi.

  Instagram'dan Nasıl Para Kazanılır?

  Size daha iyi hizmet sunabilmek
  için çerezleri kullanıyoruz.

  Çerez Politikası Kabul Et