R10.NET Uygulamaları
Kullanıcılar
Yükleniyor, lütfen bekleyiniz..

  Etkileşim

  Etkileşim, kelime anlamı olarak iki ya da daha fazla şeyin birbirlerine olumlu veya olumsuz şekilde etkilemeleri durumudur. Etkileşimin gerçekleşmesi için iki taraftan da bazı değişikliklerin gerçekleşmesi gerekir. Sosyal medyada etkileşim yorumların beğenilerin ve paylaşımların ortaya çıkardığı sonuçtur. Kullanıcılar sosyal medya içerisinde paylaşılan gönderilere Beğeni yorum ve yeniden paylaşma yoluyla reaksiyon gösterirler. Sosyal medya etkileşimi de bu sayede ortaya çıkmış olur.

  Sosyal medya içerisinde yer alan gönderilerden etkileşim sağlamak için bazı noktalara dikkat etmek gerekir. Zira sosyal medya etkileşimi her sosyal medya ağı için farklı şekilde olmaktadır. Her sosyal medya platformunun kendine has bir algoritması bulunur. Bu da platform kullanıcılarının o siteye has bir etkileşim sistemi içerisinde olmasına olanak sağlar. Doğru bir sosyal medya etkileşim stratejisi yürütmek sosyal medya platformlarında paylaşılan içerikleri daha geniş kitlelere ulaştırmanın yanında, gönderinin ilgilendirdiği kişilerin de görmesini sağlar.

  Etkileşim ne demektir?

  Etkileşim, iki ya da daha fazla unsurun birbirinden etkilenmesi yoluyla değişmesidir. Sosyal medya etkileşimi kullanıcılar tarafından paylaştığınız gönderilere ve içeriklere gelen dönüşler olarak size yansır. Sosyal medya günümüzden büyük önem taşımaktadır. Bundan dolayı da sosyal medya etkileşiminin ne kadar önemli olduğunu şu maddeler ile sıralamak mümkündür:

  • Sosyal medyada etkileşim almak görünürlüğü arttırır.
  • Aldığınız etkileşimlerle hedef kitlenize daha kolay ulaşırsınız.
  • Satış yapmak için etkileşimlerden faydalanabilirsiniz.
  • Müşterilerinizle kalıcı iletişim kurmak için etkileşim almak önemlidir.
  • Sosyal medya kanalları üzerinden size ulaşmak isteyen herkes etkileşim yoluyla ulaşabilir.

  Sosyal medya etkileşimi nasıl artar?

  Sosyal medyada etkileşim artırmak için çeşitli stratejiler izlenir. Bu stratejilerin başarılı bir şekilde sonuçlanmasını istiyorsanız doğru planlama ile etkileşim arttırma yöntemlerini uygulamanız mümkündür. Sosyal medya etkileşimi arttırmak için kaliteli içerik üretmek olmazsa olmazdır. Çünkü paylaştığınız içerik ne kadar geniş kitlelere ulaşırsa ulaşsın tek seferlik viral bir içerik yalnızca o günkü görüntülenmeyi artıracaktır. Bunu kalıcı hale getirmek kaliteli ve devamlı içerik üretmekle olur.

  Markanıza ya da kişisel hesabınıza has bir içerik stratejisi oluşturmak sosyal medya etkileşimini artırma yollarından biridir. Bunun yanında diğer kullanıcılar ile anlaşmalar sağlayarak ya da dijital pazarlama ajansları ile işbirliği kurarak sosyal medya etkileşimini arttırmak da mümkündür. Bir gönderiyi paylaşmış olmak için paylaşmak yerine hedeflediğiniz amaç doğrultusunda paylaşmak her zaman sosyal medya etkileşimini arttıran nitelikli bir yol olacaktır.

  Etkileşim almak için neler yapılmalıdır?

  Sosyal medyada etkileşim almak için yapılması gerekenlerden biri düzenli paylaşım yapmaktır. Paylaşımlarınızda görsel video gibi çeşitli ve farklı içerikler bulunabilir sayfanızın konsepti neyse ona uygun olarak konu dışına çıkmadan düzenli içerik paylaşmak sizlere uzun vadede kalıcı etkileşimler sağlayacaktır. Canlı yayınlar yapmak, gönderilerin analizlerini doğru bir şekilde saptamak ve sosyal medya hesaplarını doğru yönetmek etkileşim almak isteyenler için başarılı bir yol olacaktır.

  Sosyal medya etkileşimi artırma yolları içerisinde reklam vermek ve ücretli anlaşmalar yapmak da yer tutmaktadır. Google ve sosyal medya reklamları, influencer anlaşmaları başta olmak üzere çeşitli viral reklamlar da vererek sosyal medyada daha fazla etkileşim almak mümkündür. Belirli bir takipçi kitlesinin olduğu sayfa, işletme ve kişisel hesaplar bu sayede doğru etkileşim stratejisi ile daha kolay büyüyecektir.

  Sosyal medyada etkileşim için tüyolar

  Her sosyal medya platformunun kendine has bir sistemi vardır. Bu sistem içerisinde doğru etkileşim almak istiyorsanız içerisinde bulunduğumuz platformun daha çok hangi içeriklere üretmeye uygun olduğunu değerlendirmeniz gerekir. Örneğin TikTok, Instagram ve Snapchat gibi görsel bir video ağırlıklı içerik platformları etkileşimi bu içeriklerden sağlamaktadır. Bunun yanı sıra canlı yayın açarak da bu platformlarda etkileşim almanız mümkündür. 

  Ancak Twitter gibi yazmaya yönelik kısa blok tarzı sosyal medya sitelerinde her ne kadar görsel bir video kullanılsa da anlatılacaklar 280 karakterle kısa bir şekilde anlatılır. Bu da hızlı aksiyon almaya yönelik bir sosyal medya akışı sağlar. Twitter diğer bir sitelerden farklı olarak bir gündem üzerine her gün daha farklı şekilde kullanıcıların karşısına çıkabilir. Bu noktada içerisinde bulunduğunuz sosyal medya platformunu doğru tanıyarak oraya yönelik aktivitelerde bulunmak daha mantıklıdır.

  Yazıyı Paylaş
  İçeriği Faydalı Buldunuz mu?
  Etkileşim

  Size daha iyi hizmet sunabilmek
  için çerezleri kullanıyoruz.

  Çerez Politikası Kabul Et