R10.NET Uygulamaları
Kullanıcılar
Yükleniyor, lütfen bekleyiniz..

  İnstagram’da Hesap Kurtarma Nasıl Yapılır?

  Instagram hesabınızın şifresini unuttuğunuzda ya da hesabınız hacklendiğinde birkaç adımla hesabınızı geri alabilmeniz mümkün. Peki şifresini unuttuğunuz ya da çalınan Instagram hesabını nasıl kurtarabilirsiniz?

  Yağız Özgün Kocabaş
  Yağız Özgün Kocabaş R10 Editörü
  07.04.2023 23:19 4342 5 dk okuma süresi
  İnstagram’da Hesap Kurtarma Nasıl Yapılır?
  Son Düzenleme:

  Sosyal medya denilince ilk akla gelen Instagram, her an sayısız paylaşımının yapıldığı bir mecra. Büyük bir emekle, uzun zamanlar harcayarak oluşturduğunuz Instagram hesabınıza erişememek ciddi bir endişe kaynağı. Periyodik ve ilgi çekici paylaşımlarla on binler ve hatta yüz binler seviyesinde takipçi kazanabilirsiniz. Böylesin büyük potansiyel sunan popüler hesabınıza erişememeniz büyük hayal kırıklığı yaratır. Ancak Instagram hesabınıza erişemediğinizde bazı yöntemlerle geri almanız da mümkün. Peki yaşadığınız erişim sorununa göre Instagram hesap kurtarma nasıl yapılır ve nelere dikkat etmelisiniz?

  Instagram hesap kurtarma nedir?

  Instagram hesap kurtarma, hesabınızın çeşitli nedenlerle “kilitlenmesi”, “şifrenizin unutmanız”, “hesabınızın çalınması” veya “hacklenmesi” gibi durumlarda gerekli olabilir. Hesap kurtarma işlemi, hesabınızın güvenliğini sağlamak ve yeniden kullanıma açmak için önemlidir.

  Hesap kurtarma işlemi sırasında, Instagram hesabınızın sahibi olduğunuzu doğrulamak için farklı adımlar gerekir. Bu adımlar arasında, hesabınızın “e-posta adresi” veya “telefon numarası” üzerinden doğrulama kodu almak, “doğum tarihi” veya hesapta yer alan diğer bilgileri girmeniz gerekebilir. Hesabınızı kurtardıktan sonra, şifrenizi değiştirerek hesabınızın güvenliğini sağlamanız önerilir.

  Eğer bu işlemleler hesabınıza kurtaramazsanız son bir şansınız daha bulunuyor. Böyle bir durumda Instagram destek ekibi ile iletişime geçebilirsiniz. Destek ekibinden sorununuzun çözülmesi için yardım isteyebilirsiniz.

  Instagram hesap kurtarma neden gerekli olur?

  1. Instagram hesap şifrenizi unutursanız
  2. Instagram hesabınız için “geçici kapatma” yaptıysanız
  3. Instagram hesabınız için “kalıcı silme” yaptıysanız
  4. Instagram hesabınız “hacklenmiş(başkası tarafından ele geçirilmiş)” ise
  5. Instagram yönetimince hesabınız “devre dışı” bırakıldıysa

  Instagram hesabı nasıl kurtarılır?

  Instagram hesabınızı kaybetmişseniz(hesaba erişemiyorsanız), bunun bir çözümü var. Ancak Instagram hesap kurtarma nasıl yapılır sorusunun yanıtı kadar hesabınızı neden/nasıl kaybettiğinizde çok önemli.

  Instagram hesabınıza erişememenizin nedenine göre hesap kurtarma için yapmanız gerekenlerde değişir. Bu nedenle öncelikle hesabınıza neden erişemediğinizi belirlemeniz gerekmektedir. Daha sonra yaşadığınız erişim sorununa göre aşağıda uygun olan hesap kurtarma adımlarını izleyebilirsiniz.

  Instagram Hesap Şifresi Unutulduğunda Nasıl Kurtarılır?

  Adım 1: Instagram mobil veya Instagram web sitesine girin.

  Instagram hesap kurtarma

  Adım 2: Instagram giriş sayfasındaki “Şifreni mi Unuttun?” seçeneğine tıklayın.

  Instagram hesap kurtarma

  Adım 3: Instagram şifre hatırlatma ekranında Instagram hesabınızın “e-posta”, “telefon” veya “kullanıcı adı” bilgisini girin.

  Instagram hesap kurtarma

  Adım 4: Sayfadaki “Giriş Bağlantısı Gönder” seçeneğine tıklayın.

  Instagram hesap kurtarma

  Adım 5: Sayfadaki “Ben robot değilim” doğrulamasını yapın.

  Instagram hesap kurtarma

  Adım 6: Doğrulama işleminin ardından “İleri” butonuna tıklayın.

  Instagram hesap kurtarma

  Adım 7: E-posta adresinizi kontrol ederek Instagram tarafından gönderilen “hesap kurtarma linki” bağlantısına tıklayın.

  Instagram hesap kurtarma

  Adım 8: Açtığınız bağlantıda yeni şifrenizi oluşturun. Oluşturacağınız yeni şifrenin “en az 6 karakter”, “rakam”, “harf” ve “özel karakter” içermesine dikkat edin. Yeni şifrenizi oluşturup, tekrar girdikten sonra ise “Şifreni Yenile” butonuna tıklayın.

  Instagram hesap kurtarma

  Bu 8 adımla şifrenizi unuttuğunuzda Instagram hesabınızı kolayca kurtarabilirsiniz.

  Geçici kapatılmış Instagram hesabı nasıl kurtarılır?

  Instagram'da geçici hesap kapatma, hesabınızı tamamen silmeden geçici olarak devre dışı bırakmanızı sağlayan bir özelliktir. Bu işlem sonrasında hesabınız, siz hesabınızı tekrar aktif hale getirinceye kadar kullanılamaz hale gelir.

  Geçici hesap kapatma işlemi, hesabınızı bir süreliğine kullanmayı düşünmediğinizde veya hesabınızı korumak için bir mola vermek istediğinizde faydalı olabilir. Örneğin, bir tatil veya sınav dönemi süresince hesabınızı geçici olarak kapatmak isteyebilirsiniz. Peki geçici kapatılmış Instagram hesabı kurtarma nasıl yapılır?

  Adım 1: Instagram’ı mobil uygulamadan veya web sitesinden açın.

  Adım 2: Mevcut Instagram hesap bilgilerinizle(geçici kapatılan) giriş yapın.

  Instagram hesap kurtarma

  Adım 3: Eğer hesabınızı geçici kapatmadan önce “iki faktörlü kimlik doğrulama” özelliğini açtıysanız, bu işlemi de yapın.

  Adım 4: Hesabınızı geçici kapatmanızın üzerinden uzun zaman geçtiyse, sık sık güncellenen “Instagram kullanım koşulları” için onay verin.

  Silinen Instagram hesabı tekrar açılır mı?

  Instagram hesabınızı artık kullanmak istemediğinizde “kalıcı” olarak silebilmeniz mümkündür. Eğer Instagram’ı artık kullanmak istemiyor ve mevcut hesabınızın varlığını sürdürmesini istemiyorsanız, bu özelliği kullanabilirsiniz.

  Ancak Instagram hesap silme işlemini yapacaksanız, dikkat etmeniz gereken çok önemli bir nokta bulunuyor. Instagram, bu tip işlemlerde son derece “katı” kurallar uyguluyor. Yani eğer Instagram hesap silme kriterlerine uygun olarak işlemi gerçekleştirdiyseniz, bir daha hesabınızı açmanız mümkün değildir. Yani silinen Instagram hesabı kurtarma mümkün değil.

  Devre dışı bırakılan Instagram hesabı nasıl açılır?

  Instagram yönetimi “topluluk kuralları” konusunda son derece sert bir tutuma sahip. Bazı durumlarda Instagram hesabınız için “devre dışı bırakma” ve “dondurma” işlemi uygulayabiliyor. Instagram topluluk kurallarına aykırı paylaşım ve yaklaşımlarda bulunmanız durumunda bu sorunla karşılaşabilirsiniz. İncelemelerde bunun tespit edilmesi veya diğer kullanıcılarca şikayet edilmesi durumunda bu işlem uygulanabilir.

  Eğer Instagram’ın hesabınızı devre dışı bırakmasının “haksız” ve “hatalı” olduğunu düşünüyorsanız, açtırmak için izleyebileceğiniz adımlar bulunuyor. Bu aşamada dikkat etmeniz gereken nokta, yapacağınız şikayetin incelemeye alınacağı ve haklılığı onaylanması halinde hesabınızın açılacağıdır.

  Adım 1: Instagram web sitesindeki “Instagram Yardım Merkezi” sayfasını açın. İlgili sayfaya buradan ulaşabilirsiniz.

  Instagram Yardım Merkezi

  Adım 2: Sayfada yer alan bilgileri doldurun. Doldurmanız gereken bilgiler arasında “Nüfus cüzdanındaki tam ad ve soyad”, “e-posta adresiniz”, “Instagram kullanıcı adınız”, “cep telefonu numaranız” ve “İtiraz metni” yer alır.

  Adım 3: Sayfadaki bilgileri doldurduktan sonra “Gönder” tuşuna basın.

  Instagram Yardım Merkezi

  Bu 3 adımı izleyerek, yapacağınız itirazlarınız genellikle birkaç gün içerisinde yanıtlanır.

  Ele geçirilen Instagram hesabı nasıl geri alınır?

  Instagram hesabınızın “üçüncü şahıslar” tarafından ele geçirilmesi durumu aslında bugünlerde sıkça karşılaşılan bir sorun. Instagram hesabı hacklenme durumu olarak telaffuz edilen bu durum, hesabınızın yönetimin başkalarının eline geçmesine neden oluyor.

  Hacklenen Instagram hesabını geri almak için ilk olarak e-posta adresinizi kontrol etmelisiniz. Instagram’ın gönderdiği “kayıtlı e-posta adresinde değişiklik” e-postası bulunup, bulunmadığına bakmalısınız. Eğer böyle bir e-posta bulunuyor ise e-postadaki “itiraz bağlantısı” üzerinden itirazda bulunabilirsiniz.

  Eğer e-posta adresinize böyle bir e-posta gelmemiş ise “Instagram şifre sıfırlama” adımlarını izlemeyi deneyebilirsiniz. Burada yeni şifre belirlemek için ilgili bağlantıyı telefon numaranıza istemeniz önerilir.

  Bu işlemlerle ele geçirilen Instagram hesabını kurtarmadıysanız, tek çözümünüz hesabı silmek oluyor. Bunun içinde Instagram Yardım Merkezi üzerinden destek talebinde bulunmalısınız.

  Instagram hesabınıza erişimde yaşadığınız sorunlar ve bu sorunların çözümleriyle ilgili deneyimlerinizi yorumlara veya R10.NET Forum'a yazabilirsiniz.

  2008'den bugüne profesyonel içerik yazarlığı!

  Yorum Yap
  İçeriği Puanla
  Yorumlar

  Yorumunuz minimum 10 karakter olmalıdır.

  İlgili İçerikler:

  EURO 2024 Hangi Kanalda? EURO 2024 Maçları Nasıl İzlenir?

  Almanya'nın ev sahipliğinde gerçekleşecek olan 17. Avrupa Futbol Şampiyonası (EURO 2024) bugün başlıyor. Futbolseverler, maçları hangi kanalda ve nasıl izleyebileceklerini merak ediyor. İşte EURO 2024 maçlarının yayın bilgileri ve izleme detayları.

  TRT 1 Neden Yok? TRT Nasıl Ayarlanır, TRT Yeni Frekansı Nedir?

  TRT 1 frekans bilgileri ve ayar detayları hakkında merak edilen tüm sorulara cevap veriyoruz. EURO 2024 maçlarını kesintisiz ve yüksek kalitede izlemek isteyenler için güncellenmiş frekans bilgilerini ve TRT 1'in nasıl ayarlanacağını adım adım açıklıyoruz

  Vodafone'dan Herkese 25 GB İnternet Hediyesi: Nasıl Alınır?

  Vodafone, 2024 Voleybol Milletler Ligi'ne özel, Vodafone Yanımda uygulaması üzerinden 25 GB internet hediye ediyor. Peki, hediye internet nasıl alınır?

  ChatGPT 4o Nasıl Kullanılır? İşte Detaylı Rehber!

  OpenAI'nin GPT 4o modeli, kullanımı kolay yapay zeka teknolojisiyle ses, metin ve görüntü analizi yaparak etkileşimi artırıyor. İşte GPT 4o kullanım adımları!

  İnstagram’da Hesap Kurtarma Nasıl Yapılır?

  Size daha iyi hizmet sunabilmek
  için çerezleri kullanıyoruz.

  Çerez Politikası Kabul Et