R10.NET Uygulamaları
Kullanıcılar
Yükleniyor, lütfen bekleyiniz..

  İndikatör Nedir? Al Sat İndikatörleri Neledir?

  İndikatörler teknik analizin vazgeçilmez parçalarındandır. Özellikle yeni yatırımcılar indikatör kullanımı ile birçok karmaşık analizin içinden kolayca çıkabilir. İndikatör nedir diye merak edenler için hazırladığımız bu içerikte birçok önemli bilgiye ulaşabilirsiniz.

  Doğan Uludoğan Doğan Uludoğan 08.06.2022 20:48 1443 3 dk okuma süresi
  İndikatör Nedir? Al Sat İndikatörleri Neledir?
  Son Düzenleme:

  İndikatör, piyasalarda işlem yapmadan önce kullanılan ve teknik analiz yapmayı sağlayan bir araçtır. Bu teknik göstergeler hisse senedi, forex ve kripto para piyasalarında çeşiştli sinyaller vererek yatırım planlaması yapılmasını sağlar.

  İndikatör Nedir?

  Borsalarda alım satım yaparken yatırımcılar genellikle teknik analiz araçlarından faydalanmaktadır. Hem vadeli işlemler piyasalarında hem de diğer piyasalarda kullanıcıların hareketlerini yansıtan bu araçlar yatırım sürecini büyük ölçüde etkiler.

  Yatırımcılar bu noktada daha çok indikatörlerden yardım almayı tercih etmektedir. Kripto para yatırımcılarından tutun da hisse senedi yatırımcılarına kadar her türlü yatırımcı profili piyasa grafiklerine bu teknik analiz araçlarını kullanmaktadır. 

  Türkçe karşılığı gösterge olan indikatörler birer matematiksel modeldir. Daha çok trendin yönü hakkında bilgi veren indikatörler alım satım yaparken hem sinyal verir hem de teknik analizde hata payını azaltır. 

  Doğru kullanıldığında güzel al sat sinyalleri verebilen indikatörler aynı zamanda kâr al ve zarar durdur noktalarının da belirlenmesini sağlayarak iyi bir yatırım planlaması yapılmasını sağlar.

  Borsada İndikatör Nasıl Çalışır?

  İndikatörler bir dizi matematiksel işlem ile çalışır. Arka planda rol alan geliştiriciler bazı fonksiyonları indikatörlere entegre eder ve grafik verilerinin okunmasını sağlar.

  İndikatörler aslında piyasadaki fiyat ve hacim verilerini yansıtır. Yani piyasa değişiklikleri daha iyi bir görünümle yatırımcı karşısına çıkar. Eğer indikatörler var olmasaydı yatırımcılar bu denklemleri kullanarak da aynı sonuçlara ulaşabilirdi.

  Hisse Senedi-Kripto Para Al Sat İndikatörleri Nelerdir? En İyi Al Sat İndikatörleri

  Her indikatörün işlevi farklıdır. Bazı indikatörler piyasanın aşırı oynak olduğunu gösterirken bazı indikatörler fazla satışın olduğunu göstererek al-sat sinyalleri verebilir.

  Al sat indikatörleri genellikle kombine olarak kullanılır. Birbirinden farklı işlevleri olan indikatörler bir araya getirilerek piyasa verileri okunur.

  MACD İndikatörü

  MACD indikatörü, trend takip indikatörü olup fiyat hareketini belirli periyotlara göre yorumlayarak bir dizi işlem sonrasında trendin ne yönde gittiğini gösterir.

  Özelikle hisse senetlerinde yatırım yapan kişiler trend takip ederken MACD indikatöründen faydalanır. Trend bir yönde ilerlerken kırılım olduğunda ya da yönü değiştiğinde yatırımcılar sinyallere göre alım satım yapar. 

  RSI İndikatörü

  RSI indikatörü, aşırı alım ve aşırı satım bölgelerini gösterir. Trend takipçileri tarafından sıkça tercih edilir. Göreceli Güç Endeksi olarak da bilinir.

  Al sat indikatörü olan RSI indikatörü al sat sinyallerini tespit etmek için kullanılır. Farklı periyotlarda kullanılan RSI daha çok uzun vadede iyi sonuçlar ortaya çıkarabilir.

  Supertrend İndikatörü

  Supertrend indikatörü, fiyat mumları üzerinde çalışan trend takip indikatörüdür. MACD gibi trendin yönünü gösteren Supertrend özellikle uzun vadeli çalışmalarda başarılı sonuçlar ortaya çıkarabilmektedir.

  Supertrend indikatörünün daha çok ATR indikatörü ile birlikte kullanılır. Trend yönünü belirleyen yatırımcılar ATR ile bir yatırım planı oluşturur ve alım satım yapar. ATR bu yatırım planlarında risk yönetimi için kullanılır.

  ATR İndikatörü

  ATR indikatörü, piyasanın oynaklığını gösteren bir indikatördür. Analiz edilen enstrümanın o an ne kadar oynak olduğunu gösteren ATR indikatörü kâr al ve zarar durdur seviyelerini belirlemek için kullanılır.

  ATR indikatörü kullanan yatırımcılar daha çok ATR X 1,5 seviyesine stop koyar. Piyasanın oynaklığına göre bir mum fitilinin yatırımcı stop etmesi bu şekilde önlenir.

  Kâr al seviyesi belirlenirken yatırımcının tercihlerine göre ATR değerinin 3 ila 4 katı kadar kâr al seviyesi belirlenir.

  CCI İndikatörü

  CCI indikatörü, mumların altında çalışan ve al sat sinyali verir. Çoğunlukla kısa ve orta vadeli yatırımlarda tercih edilir.

  Emtia Kanal Endeksi anlamına gelen CCI, aynı RSI indikatörü gibi aşırı alım ve aşırı satım bölgelerini gösterir. Kanal içerisinde hareket eden CCI indikatörü bir periyotta 1’den fazla sinyal üreterek yatırımcıların plan oluşturmasını sağlar.

  CCI indikatörü genellikle MACD ve ATR indikatörü ile birlikte kullanılır. Bazı yatırımcılar sonuçları daha başarılı hale getirmek için başka indikatörlerden yardım alabilir.

  İçeriği Puanla
  Yorumlar

  Yorumunuz minimum 10 karakter olmalıdır.

  İlgili İçerikler:

  İnsan Gibi Konuşan OpenAI ChatGPT Nedir? Nasıl Kullanılır?

  OpenAI ChatGPT, OpenAI tarafından geliştirilen bir dil modelidir. Bu yapay zeka modeli, insan dilini anlamaya ve yanıt vermeye odaklanmıştır.

  Elektrikli Opel Mokka-e Türkiye’de Satışa Sunuldu! Yeni Modelin Fiyatı Ve Özellikleri Belli Oldu!

  Opel firmasına ait kompakt crossover Türkiye’de limitli sayıda ön satışa sunuldu. Opel Mokka-e isimli elektrikli modelin fiyatı 909.900 TL olarak belirlendi.

  Tesla Model 3’ün Yeniden Tasarlanması Kararı Alındı! Yeni Tasarım İle Üretim Maliyetinde Düşüş Yaşanacak!

  Elektrikli araç üreticisi Tesla, Model 3 için tasarım yenileme kararı aldı. Yeni tasarım sayesinde üretim maliyetinin büyük oranda düşmesi bekleniyor!

  487 Milyon WhatsApp Kullanıcısının Telefon Numarası Satışa Sunuldu!

  WhatsApp, yine kötü bir haberle gündeme geldi. Bilgilere göre ciddi bir güvenlik açığı ortaya çıktı ve 487 milyon kullanıcının telefon numarası satışa sunuldu.

  İndikatör Nedir? Al Sat İndikatörleri Neledir?

  Size daha iyi hizmet sunabilmek
  için çerezleri kullanıyoruz.

  Çerez Politikası Kabul Et