R10.NET Uygulamaları
Kullanıcılar
Yükleniyor, lütfen bekleyiniz..

  Avrupa Birliği’nden Beklenen Karar! iPhone Şarj Kabloları Type-C Olacak!

  Avrupa Birliği’nin son dönemde teknoloji ve internet dünyasına yönelik baskıları devam ediyor. AB’den şimdi de Apple için kötü haber geldi. iPhone’larda artık Type-C mi olacak!

  Yağız Özgün Kocabaş
  Yağız Özgün Kocabaş R10 Editörü
  07.06.2022 20:29 2008 3 dk okuma süresi
  Avrupa Birliği’nden Beklenen Karar! iPhone Şarj Kabloları Type-C Olacak!
  Son Düzenleme:

  Geçen yıldan beri Avrupa Birliği tarafından internet ve teknoloji şirketlerine karşı önemli yaptırımlar uygulanıyor. AB, çevre politikaları gereğince çevreye duyarlı olmayan ve zarar oluşturan, tüm uygulama, ürün ve hizmetlere ilişkin sınırlamalar ve yasaklamalar uyguluyor. AB, son olarak teknoloji şirketlerinin şarj giriş yerlerindeki farklılıklardan dolayı ortaya çıkan çevresel atığa karşı savaş açtı. Teknoloji dünyasında önemli bir etkiye neden olacak bu karar çerçevesinde Avrupa’da tüm elektronik ürünlerin şarj giriş yerleri için sabit uygulamaya geçilmesi yetkililer tarafından oylandı.

  Avrupa Birliği tarafından yapılan oylama sonucunda Avrupa genelinde “USB Type-C” girişin standart olarak belirlenmesi kararı verildi. Alınan karar, tüm teknoloji şirketini etkileyecek olsa da bundan en fazla etkilenecek şirket Apple olacak. Düzenleme cep telefonlarının yanı sıra, tablet bilgisayar, dizüstü bilgisayar, dijital kamera ve oyun konsolları gibi teknolojik cihazların neredeyse tamamını kapsıyor.

  Avrupa Birliği yetkililerince alınan USB Type-C giriş standardizasyonu düzenlemenin yürürlüğe girebilmesi için Avrupa Parlamentosu ve Avrupa Konseyi onayına da sunulacak. 

  Type-C Girişe Geçişte Son Tarih Belli Oldu

  USB TYPE C

  Avrupa Birliği tarafından alınan kararın yürürlüğe girmesi için AB Parlamentosu ve AB Konseyi tarafından da oylamaya sunularak, onaylanması gerekiyor. Ancak AB yetkililerinin 10 yıl gibi uzun bir mücadelenin ardından aldığı bu kararın her iki oylamadan da geçeceğine kesin gözüyle bakılıyor. Karar onaylandıktan sonra 20 gün içerisinde yürürlüğe girecek.

  Karar kapsamında teknoloji şirketlerine Avrupa pazarında yer alabilmeleri için ürünlerinde USB Type-C giriş kullanmaları zorunlu koşulacak. Karara göre teknoloji şirketlerinin, bu geçişi en geç 2024’ün üçüncü çeyreği sonuna kadar tamamlaması gerekiyor.

  Avrupa, söz konusu şarj giriş standardizasyonunun hayata geçmesiyle birlikte elektronik atığın 11.000 ton düşmesini hedefliyor. Böylelikle hem çevreye verilen zarar minimuma indirilecek hem de tüketicinin 250 Milyon Euro gibi devasa bir tasarruf elde edecekleri belirtiliyor.

  Düzenleme kapsamında bulunan dizüstü bilgisayarlar için ise geçiş süresinin 40 ay olacağı açıklandı.

  Yeni AB Yasası Apple’yi Çok Etkileyecek

  Alınan yeni karar ile birlikte Apple için Avrupa pazarında ciddi sorunlar yaşanacak. Çünkü Apple, çok uzun yıllardır kendi kullanıcılarından bile gelen Type-C girişe geçiş baskısına direniyordu. Şu anda iPad ve iPhone gibi ürünlerinin tamamında “Lightning” giriş yapısını kullanıyor. Dolayısıyla Apple’nin Avrupa pazarında yer alabilmek için bu iddiasından vazgeçmesi gerekecek.

  Apple Lightning

  Ortaya çıkan bir iddiaya göre Apple, ürünlerinin şarj bağlantısı konusunda çok daha farklı bir alternatif üzerinde çalışıyor. Apple, iPhone ve iPad gibi ürünlerinde şarj ihtiyacını “kablosuz şarj” sistemiyle karşılamayı hedefliyor. 

  AB’nin standart şarj girişi tipinde aldığı karar hakkında siz ne düşünüyorsunuz? Uygulama gerçekten faydalı olacak mı? veya farklı sorunlar mı yaratacak? Görüşlerinizi yorumlar kısmından veya R10.NET Forum’dan iletebilirsiniz.

  2008'den bugüne profesyonel içerik yazarlığı!

  Yorum Yap
  İçeriği Puanla
  Yorumlar

  Yorumunuz minimum 10 karakter olmalıdır.

  Tüm Yorumlar
  Toplam 1 Yorum

  İlgili İçerikler:

  Merakla Beklenen Uncharted 2 Filmi Geliyor!

  Uncharted serisinin devam filmi resmen duyuruldu. Tom Holland ve Mark Wahlberg'in başrolde olduğu Uncharted 2, yeni maceralarla sinemaseverlerle buluşacak.

  Samsung Galaxy Ring'in Şarj Kutusu Ortaya Çıktı: İşte Tasarımı!

  Samsung Galaxy Ring'in şarj kutusu ortaya çıktı. Şubat ayında tanıtılan cihaz, yakında piyasaya sürülecek ve 300-350 dolar arasında fiyatla satışa sunulacak.

  iOS 18 ile Eski iPhone'lara Yeni Nefes! İşte Kullanabileceğiniz Özellikler

  Apple'ın yeni işletim sistemi iOS 18, iPhone XR ve XS gibi eski modellere de güncelleme imkanı sunuyor. Peki, bu eski cihazlarda hangi yeni özellikleri kullanabileceksiniz? İşte detaylar...

  iOS 18 ile iPhone'u Kapatmak Daha Kolay Olacak: İşte Gelecek Yeni Özellik!

  iOS 18 ile gelen yenilikler arasında, iPhone'u kapatmanın kolay yolu ve Denetim Merkezi'nde daha fazla özelleştirme imkanı bulunuyor.

  Avrupa Birliği’nden Beklenen Karar! iPhone Şarj Kabloları Type-C Olacak!

  Size daha iyi hizmet sunabilmek
  için çerezleri kullanıyoruz.

  Çerez Politikası Kabul Et