R10.NET Uygulamaları
Kullanıcılar
Yükleniyor, lütfen bekleyiniz..

  Google MUM Algoritması: SEO'da Neler Değişecek?

  MUM içeriği analiz ederek karmaşık olan arama sorgularına yanıt verebilmek için Google tarafından geliştirilmiş bir yapay zekadır. MUM yapay zekasının faydaları nelerdir ve optimizasyonda nelere dikkat edilmelidir? Hemen öğrenin.

  Timur Demir
  Timur Demir R10 Editörü
  21.04.2022 21:40 994 9 dk okuma süresi
  Google MUM Algoritması: SEO'da Neler Değişecek?
  Son Düzenleme:

  Google MUM karmaşık arama sorgularını yanıtlayabilmek adına Google'a yardımcı olması geliştirilmiştir bir teknolojidir. MUM arama sonuçlarını kökten değiştirebilecek bir etkiye sahip olabilir. SEO yöntemlerinin değişmesini sağlayarak onları daha zorlayıcı hale getirebilir.

  MUM, arama motoru ile kullanıcı arasındaki bağı güçlendirir. Arama motoru sonuç sayfasının oluşturulma durumu kullanıcıdan kullanıcıya değişiklik gösterir. MUM sayesinde Google birbiriyle alakasız gibi gözüken ama kullanıcının ihtiyaç duyabileceği tüm bilgileri tek bir noktadan sunabilir.

  Google MUM ne anlama gelir?

  MUM teriminin açılımı Multitask Unified Model şeklindedir. Tıpkı bir insan gibi içeriği analiz etmek ve içerik oluşturmak için geliştirilmiş bir yapay zekadır. Arama teknolojileri açısından BERT algoritmasının devamı olarak kabul edilir ama ondan çok daha güçlüdür.

  MUM karmaşık arama sorgularını ele alabilmek için tasarlanmıştır. Karmaşık sorguların çözümlenebilmesi için normal şartlarda ortalama sekiz arama yapmak gereklidir. Google bu teknolojinin getirdiği güç sayesinde tek bir sorguyla kullanıcıya aradığı tüm bilgileri ona sunar.

  MUM sayesinde Google kullanıcıların satın alma yolculuğunu arama motoru sonuç sayfasından ilerletmeyi hedefler. Kullanıcı aramayı yaptığında ihtiyaç duyduğu tüm cevaplara tek bir sayfadan ulaşabilir. Özellikleri incelendiğinde ise epey gelişmiş sistemleri beraberinde getirdiği görülebilir.

  • Google Lens için yeni arama özelliği: Bir fotoğraf çekip onun içindeki bilgiye yönelik arama yapabileceksiniz. Herhangi bir bilgisayar donanımının fotoğrafını çekerek arama yaptıktan sonra onu nasıl tamir edeceğinize ve değiştireceğinize yönelik sonuçlar görürsünüz.
  • Daha büyük görseller: Belirli sorgu türleri için arama sonuçlarında bloklar görebileceksiniz. Bu bloklarda görseller standart olanlardan daha büyük gösterilecek. Arama motoru hangi sorgular için hangi sayfalarda büyük görsel göstereceğini MUM sayesinde belirler.
  • Gelişmiş video analizi: MUM sayesinde Google videoları daha derinlemesine analiz eder. Videonun farklı bölümlerine ait konuları belirler. Kullanıcı bir videoyu izledikten sonra kullanıcıya izlenebilecek veya okunabilecek yeni içerikler hakkında öneriler sunulur.
  • Yeni öneri özellikleri: Google, ünlü Related search özelliğine benzer ama çok daha gelişmiş olan yeni öneri özelliği getirir. Things to know adını taşıyan bu özellik sayesinde kullanıcı belirli bir öğrenme yolculuğuna çıkarılır ve aradığı tüm bilgilere ulaşması sağlanır.
  • Standart sorgularda değişiklik: Google'da arama yapan kullanıcılar normalde organik sonuçlarla karşılaşırlar. Bu sonuçlar 10 farklı linkten oluşur. MUM arama sonuçlarını daha etkileşimli hale getirir ve bu standart sonuçların daha aşağıda yer almasına neden olur.

  Google MUM arama alışkanlıklarını olmasa bile arama sonuçlarının yapısını önemli ölçüde değiştirir. İlk sırada yer almak veya arama sonuçlarını kovalamak temel hedef olmaktan çıkar. Bunun sebebi, aynı sorguyu yapan iki kullanıcının birbirinden farklı arama sonuç sayfasıyla karşılaşacak olmasıdır.

  MUM tam olarak nasıl çalışır?

  MUM, Google'ın geniş kapsamlı algoritmalarının önemli bir destekçisidir. Onu sadece bir algoritma olarak görmek doğru olmaz. BERT algoritmasından çok daha güçlüdür. Günlük dili yorumlama ve karmaşık olan arama sorgularını çözümleme konusunda daha iyidir.

  • 75 dile kadar her dili anlık olarak anlar. Önceden öğretilen veri modellemeleri sayesinde bu dillerle yapılan sorguların bağlamını algılayarak benzersiz arama sonuçları sunulmasını sağlar.
  • Metin, görsel, ses ve video gibi içerik türlerinde yer alan bilgiler ile sorguları ilişkilendirilir. Böylece konunun bağlamını yakalama konusunda daha iyi bir çözüm sunar.
  • Dünya çapındaki tüm arama sonuçlarını derleyerek kullanıcılara dil engel olmadan sonuçlar sunar. Kullanıcının arama niyetini anlamak için önceden topladığı verileri kullanır.
  • Metin, görsel, ses ve video gibi geniş içerik türlerini daha iyi anlayabildiği için arama motoru sonuç sayfasının yapısını değiştir. Her kullanıcı yaptığı aramaya göre farklı bir sayfayla karşılaşır.
  google mum

  Google MUM yapay zekasının faydaları neler?

  Google MUM insanların sorgularına yönelik bilgileri kapsayan kaliteli içerikler olmadan işe yaramaz. Büyük bir değişiklik olduğu bir gerçektir. Google'ın kaliteli içeriği görmek ve göstermek istemesi açısından bir değişiklik yoktur. MUM arama sonuçları açısından pek çok değerli kazanımlar sağlar.

  1. Kullanıcının arama deneyiminin geliştirilmesi

  Bir kullanıcı arama sorgusuna yönelik basit bir yanıt alamadığı zaman ardı ardına birçok arama gerçekleştirmek zorunda kalır. Bu durum zaman alıcıdır. MUM her bir sorgu arasındaki arama niyetini anlamaya çalışır ve kullanıcıların ihtiyaçlarına yönelik sonuçlar sunar.

  MUM arama sonuçlarının daha hızlı ve daha isabetli bir şekilde sunulmasını sağlar. Genel olarak her kullanıcıya benzersiz bir yanıt sunulmuş olur. Kullanıcı deneyiminin iyileştirilmesi kullanıcıyı, arama motorunu ve içeriği sunan site sahibini memnun edebilir.

  2. Din engellerinin ortadan kaldırılması

  MUM, "T5 text-to-text" adı verilen bir yapıyı kullanır. Bu yapı sayesinde daha önce dil sınırlamaları nedeniyle arama sonuçlarında yer almayan içerikler tespit edilir. Google'ın algoritması dil engellerini ortadan kaldırır ve değerli içerikleri biraz daha ön plana çıkarır.

  Google dil engellerini ortadan kaldırır. Bir görselde yer alan metni, bir ses içeriğinde bahsedilenleri, incelemelerde yazılı olan bilgileri ve çok daha fazlasını keşfeder. MUM sayesinde içerikler daha yakından analiz edilir. Kullanıcının ihtiyaç duyduğu tüm bilgiler sunulur.

  3. Kötü içeriklerin geri plana itilmesi

  Daha önce kullanılmış olan BERT, kullanıcılara aramalarda daha geniş yanıtlar sunmaya odaklanmıştı. Bu nedenle daha yüksek kalitede olan içeriğin belirlenmiş olan anahtar kelimeleri tam olarak içermemesi halinde geri planda olması ama kötü içerikleri ön planda olması söz konusuydu.

  MUM bu sistemi bir adım daha öteye taşır. Yapay zeka teknolojisinin kullanılması yoluyla daha kapsamlı olan içerik öne çıkarılır. Değerli içerik her zaman daha önde olur. Kullanıcı amacına yönelik olarak içerikleri bulabildiğinden sonuçlardan daha memnun hale gelir.

  Google MUM bir sıralama faktörü mü?

  MUM, Google için çok önemli bir teknoloji olmasına rağmen bir sıralama faktörü olarak kabul edilemez. MUM, Google tarafından geliştirilen açık kaynaklı Transformer mimarisi sayesinde oluşturulmuş bir yapay zekadır. MUM arama sonuçlarını iyileştirmek için kullanılır.

  MUM büyük veri kümelerini işler ve daha küçük veri kümelerinde ince ayarlar gerçekleştirir. MUM, Google'ın daha derinlemesine keşif yaparak alt konuları ortaya çıkarma ve diller arasındaki engelleri tamamen ortadan kaldırma hedefine yönelik atılmış bir adımdır.

  MUM için sitelerinizi optimize etmek istiyorsanız elbette yapabileceğiniz bazı şeyler vardır. Öncelikle MUM ile uyumluluğu düşünmelisiniz. Ardından optimizasyon çözümlerine yönelebilirsiniz. MUM ile aranızı iyi tutmak istiyorsanız oluşturduğunuz içeriklerin ihtiyaçları karşılaması gerekir.

  MUM güncellemesinin SEO üzerindeki etkileri neler?

  Google MUM güncellemesi henüz çok yeni olduğu için tam olarak nasıl bir etki göstereceğini kestirmek güç. Buna rağmen arama sonuçlarında değişiklikler olacağını beklemek daha doğru bir yaklaşımdır. SEO üzerindeki etkileri ise şunları kapsayacak şekilde olabilir:

  • Kullanıcının arama niyetine hitap edebilmek ve daha fazla soruya cevap verebilmek için uzun anahtar kelime kullanımlarında artış olabilir.
  • Görsel ve video içerikler daha net anlaşılabileceği için metin içerikleriyle daha uyumlu kullanılması gerekebilir.
  • Daha fazla optimize edilmiş görsel kullanımı olabilir ve bu görsellerle kullanıcıların ilgisini yakalayabilmek amaçlanabilir.
  • Anahtar kelimeler üzerinden optimizasyon yerine ele alınan sorgunun bağlamı ve onunla bağlantılı diğer sorgular daha öncelikli hale gelebilir.
  • İçerikte sorulara cevap verilmesi en önemli hedeflerden biri olacağından kıyaslama içerikleri ve detaylandırılmış içerikler biraz daha ön plana çıkabilir.

  Google MUM, BERT algoritmasından çok daha fazla değişiklik içerebilir doğru SEO çalışmalarını takip etmek gerekir. Klasik SEO çalışmalarında neye önem veriyorsanız ona önem vermeye devam edebilirsiniz. MUM güncellemesinin gereksinimlerini karşılayarak yolunuza devam edebilirsiniz.

  google mum algoristması

  Google MUM uyumluluğu için ne yapmalı?

  Google MUM, SEO stratejilerinde çok ciddi değişiklikleri gerektiren bir teknoloji değildir. Sadece daha yeni olan SEO unsurlarına biraz daha fazla önem verir ve içerikteki yapısal veri kullanımını biraz daha ön plana çıkar. Stratejilerinizi gözden geçirirken dikkat etmeniz gereken bazı durumlar vardır.

  1. Klasik stratejilerden vazgeçmeyin

  Karmaşık bir algoritma daha fazla işlem gücüne ihtiyaç duyulmasını sağlar. Google içerikleri çok daha ayrıntılı bir şekilde analiz edebilir ama tüm web düşünüldüğünde her sayfayı aynı derinlikte analiz etmesini beklemek doğru değildir. Bu nedenle klasik SEO stratejilerinden vazgeçmemelisiniz.

  Google sayfaları alaka düzeylerine, kalitelerine ve otoritelerine göre sıraladıktan sonra MUM yardımıyla belirli içerik bölümlerini öne çıkarır. Klasik SEO çalışmalarında bu noktalara odaklanmak gerektiğinden stratejinizde önemli bir değişiklik yapmanıza gerek yoktur.

  2. Anahtar kelimelerle çok uğraşmayın

  Google bir sayfanın alaka düzeyini belirlemek için önce içeriği kontrol eder ve daha sonra içerikte sıkça kullanılmış olan kelimeleri belirler. Belirlediği bu kelimeler anahtar kelime niteliği taşır. Anahtar kelime ne kadar çok kullanılmışsa, ilgili sorgu için anahtar kelime o kadar alakalı hale gelir.

  Artık alaka düzeyi sadece buna bağlı değildir. İçeriği yazan kişinin yetkinliği, belirli kaynaklara bağlantı verilip verilmediği ve ilgili sitelerden bağlantı alıp almadığı gibi çok fazla detay söz konusudur. Bağlam oluşturmak anahtar kelimelerin çok ötesine geçmeyi gerektirir.

  3. Kullanıcı yolculuğuna odaklanın

  Bir ürün veya hizmet için içerik üretiyorsanız hedefiniz kullanıcının yolculuğunda ona eşlik etmek olmalıdır. Bilgisayar donanımı satışı yapıyorsanız bilgisayar donanımlarına yönelik içerikler üretmeniz gerekir. İçerikte sunduğunuz her bilgi ve cevapladığınız her soru kullanıcıya ekstra yardımcı olur.

  Bazı durumlarda ise kullanıcılar yolculuklarına doğrudan satın alım sorgusuyla başlamazlar. Bunun yerine mevcut donanımlarını tamir etmeye ve gerekliyse değiştirmeye karar verirler. Onlara önce tamir konusunda ihtiyaç duyulan bilgiyi sunmalı ve daha sonra onları satın alıma yönlendirmelisiniz.

  4. Merchant Center mülkünüzü oluşturun

  Merchant Center ürünlerinizi Google ile bağlantılı olan hizmetlerde listelemenize yardımcı olur. Google bir ürün önerisinde bulunmak istediğinde Merchant Center ürün havuzundan yararlanır. Bu sebepten ötürü e-ticaret ile uğraşıyorsanız Merchant Center mülkünüzün olması gerekir.

  Google artık arama sorgularında biraz daha ticari değere önem verir. Arama sonuçlarından yoğun bir biçimde bilgi sunarak kullanıcının satın alım yolculuğuna eşlik eder. Kullanıcının arama amacı bir şeyi satın almaya yönelik olmasa bile her tür aramalarda satın alım önerileri sunar.

  5. Yapısal verileri kullanın

  Google içerikte yer alan belirli kısımları arama motorunda sunar. Featured Snippet bu tür metinlerin sunulduğu ilk özellikti. Daha sonra videolar için benzer bir özellik sunuldu. Yapılan aramayla ilgili sorular kısmında aynı yaklaşım takip edildi.

  Arama sonuçlarında rekabetçi olmak gibi bir hedefiniz varsa yapısal verileri kullanmak zorundasınız. Video tarzı içerikler oluşturuyorsanız YouTube metadata kullanmanız gerekir. Sitenize Schema yapısal verilerini en iyi şekilde uygulamalı ve gereken her yerde HTML etiketlerini kullanmalısınız.

  6. İçeriklerinizi daha iyi biçimlendirin

  Google içeriklerinizden bölümler alıp onları kullanıcıya sunma konusunda çok isteklidir. Bu sebepten ötürü içeriklerinizi mutlaka bölümlere ayırmanız gerekir. Başlıkları, alt başlıkları ve uygun yapısal verileri kullanmanız şarttır. Bunlar yoksa MUM ile uyumlu içerik oluşturamamış olursunuz.

  İçerikleri bölümlere ayırırken kullanacağınız başlıklarda arama sorgularını düşünmelisiniz. Bölümleri doğru yapısal verilerle desteklemelisiniz. Bölümlerin başlığında seçtiğiniz sorunun cevabını hemen ilk paragrafta vermiş olmalısınız. Böylece MUM içeriklerinizi daha kolay analiz edebilir.

  Google MUM ile uğraşmaya çalışmak vaktinizi alabilir ama klasik kalite sinyallerine odaklanıyorsanız sizin için zor olmayacaktır. Alaka düzeyi, sayfa otoritesi, site otoritesi ve içerik kalitesi gibi klasik sinyallere uyum sağladığınız sürece MUM ile uyumlu olacak şekilde SEO stratejisi geliştirebilirsiniz.

  Founder: Demir Otomotiv & Grana Yazılım

  Yorum Yap
  İçeriği Puanla
  Yorumlar

  Yorumunuz minimum 10 karakter olmalıdır.

  Tüm Yorumlar
  Toplam 2 Yorum
  • Bip
   Bip 2 yıl önce
   Dolu dolu bir yazı olmuş, teşekkürler 👍🏻👏🏻
   • Timur Demir
    Timur Demir 2 yıl önce
    Rica ederim. Yorumunuz için ben teşekkür ederim.

  İlgili İçerikler:

  ChatGPT Google Drive ve Microsoft OneDrive Entegrasyonu Başlatıyor

  OpenAI, bugün ChatGPT'nin veri analiz yeteneklerine yönelik geliştirmeler sunduğunu ve dosya yükleme, etkileşimli tablolar ve özelleştirilebilir grafikler gibi yeni özelliklerin tanıtıldığını duyurdu.

  Google'dan Yeni Uygulama: Az Gören Kişilere Yardımcı Olacak!

  Google, az gören bireyler için Lookout uygulamasına nesne bulma ve Google Haritalar'a yeni erişilebilirlik özellikleri ekleyerek kullanıcı deneyimini geliştiriyor.

  Android 15 Beta 2 Yayınlandı: Yenilikler Neler?

  Google, I/O 2024 geliştirici konferansının ikinci gününde Pixel cihazlar için Android 15 Beta 2 sürümünü duyurdu. Yeni sürüm, birçok yenilik ve iyileştirme getirirken, Android 15 Beta sürümü, diğer markaların cihazlarında da kullanılabilir olacak.

  Google Arama Sil Baştan: Yeni Web Araması ve Yapay Zekayı Kapatacak Buton Geliyor!

  Google, arama sonuçlarını sadeleştiren yeni web filtresini tanıttı. Özellik, yapay zeka içeriklerini devre dışı bırakarak geleneksel deneyimi geri getiriyor.

  Google MUM Algoritması: SEO'da Neler Değişecek?

  Size daha iyi hizmet sunabilmek
  için çerezleri kullanıyoruz.

  Çerez Politikası Kabul Et