R10.NET Uygulamaları
Kullanıcılar
Yükleniyor, lütfen bekleyiniz..

  Fidye Yazılımı Ne İşe Yarar?

  Fidye yazılımı nedir? Ne işe yarar? Fidye yazılımlarından korunmak için neler yapılmalı? Tüm detaylar R10 Blog da...

  Zeki Ersin Yıldırım
  Zeki Ersin Yıldırım R10 Editörü
  01.04.2022 17:36 982 2 dk okuma süresi
  Fidye Yazılımı Ne İşe Yarar?
  Son Düzenleme:

  Fidye Yazılımı Nedir?

  Fidye yazılım iki aşama şeklinde sistemi ele geçirmektedir. 

  • Kişinin sistemindeki verileri şifreleyerek erişim sağlamasını engellemek.
  • Kişinin sisteme girişimini engellemesi
  • Fidye Yazılım Türleri

  Dikkat edilmesi gereken 4 adet fidye yazılım türü vardır. Bunlar ise;

  • Kripto Fidye Yazılımı
  • Dolap Fidye Yazılımı
  • Scareware
  • Doxware

  1. Kripto Fidye Yazılımı

  Ağınızdan veya bilgisayarınızdan öncelikle önemli olan veriler taranmaktadır. Bu verileri şifreleyerek kullanılmaz hale getirir. Sistemin geri kalanına dokunmaz ama bu verilere erişim sağlayamazsınız. Sizlere 48 ile 72 saat arasında bir süre verir ve ücret talep eder. İstediği ücreti  ödemezseniz elindeki tüm verileri sonsuza kadar siler.

  2. Dolap Fidye Yazılımı

  Dolap fidye yazılımı bilgisayarınızda bir ayrıcalık yapmaz bütün sisteminizi kilitleyebilir. Hiçbir şekilde sisteminizde işlem yapmıyor iseniz büyük ihtimalle dolap fidye yazılımından etkilenmişsinizdir.

  3. Scareware

  Dolap fidye yazılımını benzer şekilde tüm verilerinizi erişimini kısıtlar. Bu iki yazılım arasındaki fark ise scareware ödeme alabilmek için taktik olarak bilinmektedir. Fidye ödeyene kadar sisteminizi kullanmaya devam edemezsiniz.

  4. Doxware

  Doxware fidye yazılımı sadece verilerinize erişimi silmek veya kısıtlamak ile kalmaz eğer istediği fidyeyi ödemezseniz ele geçirdiği tüm bilgilerinizi paylaşmakla tehdit eder.

  Fidye yazılımları arasında kurum, kuruluşları ve özel kişileri en çok tehlikeye sokacak yazılım Doxware fidye yazılımıdır.

  Fidye Yazılım Sistemi Nasıl Ele Geçirir?

  Genellikle bilgisayar korsanları ücreti ödeyip verileri geri almak isteyen kullanıcıları seçmektedir. Hastaneler, fotoğraf saklama sunucuları gibi büyük şirketler bu yazılımın hedefi olmuşlardır. Genellikle bu saldırılar iki yol ile yapılmaktadır.

  • E-Posta ek dosyası olarak gizlenen dosya indirildiğinde 
  • Bilgisayar hackerları bilgisayarınızın savunmasında yer alan bir açık kapıdan sizi ele geçirir.

  Fidye yazılım saldırıları aşırı derecede rahatsız edici konumdadır. Bu saldırılar gerçekleştiği zaman büyük kayıplara yol açmaktadır. Bu saldırıları önlemek oldukça basittir. Sisteminizin Güvenlik Duvarı ve Antivirüs programını güncel tutmak bu kötü amaçlı yazılım ile baş etmenin en basit yoludur.

  İçeriği Puanla
  Yorumlar

  Yorumunuz minimum 10 karakter olmalıdır.

  İlgili İçerikler:

  Motorola Edge 50 Neo Geliyor: İşte RAM ve Renk Seçenekleri!

  Motorola Edge 50 Neo, yeni RAM ve renk seçenekleriyle ortaya çıktı. 8/128GB ve 12/256GB depolama, Gri, Mavi, Süt ve Poinciana renkleriyle dikkat çekiyor.

  Need for Speed Underground, RTX Remix ile Yeniden Doğuyor!

  Need for Speed: Underground, Nvidia RTX Remix ile modern grafiklerle yeniden hayat buldu. Oyun, ışın izleme ve AI destekli dokularla bambaşka bir deneyim sunuyor.

  Emtia Nedir?

  Emtialar, portföy çeşitliliği sayesinde kırılgan ekonomilerde koruyucu görev üstlenmesi bakımından yatırımcıların ve üreticilerin gözbebeği konumunda. Aklında “Emtia nedir?, “Nasıl emtia yatırımı yapılır? ve “Hangi emtiaları almalı?” gibi sorular mı var?

  GeForce RTX 5090 Geliyor: Yeni Nesil Ekran Kartında Devrim Niteliğinde Özellikler!

  Nvidia'nın yeni GeForce RTX 5090 ekran kartı, 3 GHz üzeri hızlarla ve %50-70 performans artışıyla yıl sonunda tanıtılacak. 28GB GDDR7 bellekle devrim yaratacak.

  Fidye Yazılımı Ne İşe Yarar?

  Size daha iyi hizmet sunabilmek
  için çerezleri kullanıyoruz.

  Çerez Politikası Kabul Et