R10.NET Uygulamaları
Kullanıcılar
Yükleniyor, lütfen bekleyiniz..

  Facebook Sayfası Nasıl Oluşturulur?

  Facebook, 3 milyar aktif kullanıcısı ile öne çıkan bir sosyal medya. Bazı kullanıcılar şu soruyu merak edebilir: Facebook sayfası nasıl oluşturulur?

  Mucosoft Mucosoft 31.10.2022 01:05 1100 6 dk okuma süresi
  Facebook Sayfası Nasıl Oluşturulur?
  Son Düzenleme:

  Facebook, 4 Şubat 2004 tarihinde kurulan bir sosyal medya platformu. Kurulduğu dönemde üniversite öğrencilerini tek bir alanda toplamayı hedefleyen ekip, sonrasında uygulamayı dünya geneline açmış oldu.

  Genel merkezi Amerika Birleşik Devletleri’nin Kaliforniya eyaletinde bulunan şirket, Mark Zuckerberg ile birlikte toplamda 5 girişimcinin fikri ile ortaya çıktı. Ödeme sistemi, oyun oynama ve grup kurma gibi çeşitli aktiviteleri mümkün kılan platform, aynı zamanda sayfa sistemine de sahip. Kullanıcılar, sayfa kurarak hayalindeki projeyi gerçekleştirme imkanına sahip.

  Pek çok kişi bir Facebook sayfasının nasıl kurulacağına dair bilgi almak isteyebilir. Facebook sayfası kurmanın yanı sıra sayfayı kurduktan sonra da nelerin yapılması gerektiği ve sayfanın nasıl yönetilmesi gerektiğine dair merak edilen pek çok bilgi mevcut. Bu ipucunda sizlere insanların Google’da en çok araştırdığı soruları cevaplayacağız.

  Facebook sayfası nedir?

  Facebook’un sunduğu özelliklerden birisi olarak bizleri Facebook sayfası özelliği karşılıyor. Facebook sayfası, kullanıcıların herhangi bir amaç için topluluk kurallarına uygun bir şekilde sayfa açmasını sağlayan bir sistem. Bu özellik ile beraber kullanıcı, ister kendi projelerini yayınlamak için ister hayranı olduğu bir şey üzerine sayfa kurabiliyor.

  Facebook sayfası nasıl oluşturulur?

  Facebook’ta yeni bir sayfa oluştururken topluluk kurallarına uymak gerekiyor. Bu şekilde sayfa kaldırılmaz ve herhangi bir sorun ile karşılaşılmaz. Sayfa oluşturmak için öncelikle bu bağlantıya tıklanmalı. Bağlantıya girildikten sonra yeni oluşturulacak olan sayfanın adı ve kategorisi belirlenmeli. Doğru kitleye ulaşmak için burada hata yapılmaması gerekiyor. Kullanıcı, isteğe bağlı olarak biyografi yazısı da yazabiliyor. Gerekli alanlar doldurulduktan sonra “Sayfa Oluştur” butonuna basılmalı.

  Bir sonraki aşamada kullanıcı, sayfa özelleştirme ayarları ile karşılaşıyor. “Facebook sayfası nasıl oluşturulur?” sorusu soran bir internet kullanıcısı, bu aşamada profil görüntüsü ve kapak görüntüsü eklemeli. Kapak ile profil görüntüsü eklemek, sayfanın daha çok ön planda yer almasında etkili oluyor. “Bitti” butonuna bastıktan sonra sayfa hazır hale gelmiş oluyor. Bundan sonra yapılması gereken şey ayarlar yapmak ve paylaşımlara başlamak.

  Facebook’ta neden sayfa oluşturamıyorum?

  Facebook sayfası oluştururken hata mesajı ile karşılaşmak olası bir durum. Eğer Facebook sayfası oluşturulmuyor ise bunun nedenlerinden birisi sayfa sınırı olması. Bazı kullanıcılar, eğer topluluk kurallarına uygun davranmadıysa kişinin sayfa açması engelleniyor. Bir özelliğin kullanımının kısıtlanması genellikle belirli bir süre oluyor.

  “Facebook sayfası nasıl oluşturulur?” sorusunun yanı sıra kullanıcıların sayfa oluşturamama nedenlerinden birisi sayfa adı olmaktadır. Bazı sayfa adları Facebook tarafından kabul edilmez. Bu ya isim ile ilgili ya da kullanılan karakter ile ilgili bir durum oluyor. Böyle bir hata ile karşılaşıldığında uygulanması gereken adım farklı bir isim ile sayfa kurmak.

  Facebook sayfa ayarları nasıl olmalı?

  Daha fazla bilgi eklemek

  Facebook sayfa ayarları kullanıcı deneyimine göre kişiselleştirilmeli. Kullanıcılar için en iyi ayarların yapılması tavsiye ediliyor. Eğer bir sayfa kurulduysa yapılması gereken ilk şey sayfa hakkında daha fazla bilgi eklemek. Örneğin künye kısmında sayfa ile ilgili bazı bilgilere yer verilir. Sayfanın resmî e-posta adresi, var ise internet sitesi ve bu gibi pek çok bilgi eklenerek kullanıcıların Facebook sayfası hakkında daha çok bilgi sahibi olması sağlanıyor.

  Yetki eklemek

  Eğer sayfada daha fazla kullanıcının yetkisi bulunacak ise sayfa sahibinin yetki ayarlarını yapması gerekiyor. Bir sayfada yönetici, editör, moderatör, reklamveren, analist ve topluluk yöneticisi rolleri bulunur. Her rolün kendine has yetkileri vardır. Sayfa yöneticileri, kullanıcıların yapacağı işe göre en uygun yetki alanını seçmeli.

  Bir kullanıcının sayfada yetkili olmasını sağlamak için sayfadayken “Yönet” bağlantısına basılmalı ve ardından “Sayfa Erişimi” seçeneğine girilmeli. Çıkan ekranda “Facebook erişimi olan kişiler” kısmının yanında “Yeni Ekle” butonu yer alıyor. Bu butona tıkladıktan sonra “İleri” butonuna basılmalı ve yetki verilmek istenen kişi belirlenip hangi yetkilerin verileceği seçilmeli. Bu şekilde kullanıcılar yetki sahibi olur.

  Gizlilik

  Sayfa için yapılması gereken ayarlar arasında sayfanın nerelerde görüleceği ile ilgili düzenlemeler oluyor. Bu ayarlar, pek çok şekilde uygulanır. Bunlardan birisi ülke ve yaş kısıtlaması. Sayfa yöneticileri, hangi ülke veya yaş aralığının sayfaya erişeceğini belirterek o insanların sayfaya ulaşmasını bu yöntemle sağlar. Bu ayara ulaşmak için sayfa üzerindeyken “Ayarlar -> Gizlilik -> Herkese Açık Gönderiler -> Kısıtlamalar” kısmına girilmeli. Buradan istenilen kısıtlamalar uygulanmalı.

  Küfür filtresi

  Sayfaların bilmesi gerektiği bir diğer şey küfür filtresi özelliği. Sayfada yapılan bazı yorumlar küfür içerebiliyor. Bunun önüne geçmenin yolu bu filtreden yararlanmak. Facebook, geliştirdiği sistem sayesinde o sözcüğe benzer ifadeleri de engelleyerek geniş bir mekanizmaya ev sahipliği yapıyor.

  Bu sistemden yararlanmak için sayfa üzerindeyken “Ayarlar ve Gizlilik -> Ayarlar -> Gizlilik -> Herkese Açık Gönderiler -> Moderasyon -> Sayfandan belirli kelimeleri içeren yorumları gizle” seçeneğine ulaşılması gerekir. Bu ekranda gerekli filtrelemelerin uygulanması yeterli oluyor.

  Instagram hesabını bağlama

  Ayarlanması gereken bir diğer şey sayfayı bir Instagram profiline bağlamak. Bu yöntem sayesinde hem Facebook hem de Instagram’da aynı anda gönderi yayınlanıyor. Bunun için yapılması gereken şey sayfa hesabı aktif iken “Ayarlar ve Gizlilik -> Ayarlar -> Bağlı hesaplar -> Instagram -> Hesabı Bağla” seçeneklerine sırayla girilmeli. Ardından gerekli Instagram hesabı sayfaya bağlanmalı.

  İyi bir Facebook sayfası nasıl olur?

  Facebook sayfası nasıl oluşturulur? Bu sorunun yanı sıra kaliteli bir Facebook sayfasına nasıl sahip olunacağı da merak edilen bir başlık. Bu başlık altında bununla ilgili ipuçları sunmak istiyoruz. Öncelikli olarak sayfada paylaşılan her bir içeriğin kalitesinin yüksek seviyede tutulması gerekir. Görsel kalitesiyazılan yazının düzenli olması ve bu gibi pek çok detaya önem gösterildiği takdirde sayfayı takip eden kullanıcılar, sayfayı daha çok beğenmeye başlar.

  Uygulanması gereken bir diğer şey samimi bir dil kullanmak. Sayfa yöneticileri, sayfayı takip eden kullanıcılar ile verimli bir iletişim kurmalı. Paylaşılan her içerikte samimiyet olursa yani yazılar buna göre hazırlanırsa sayfanın etkileşim oranı da buna göre daha etkili bir artış yaşamaya başlar.

  Bir sayfanın daha hızlı büyümesini sağlayacak olan şeyler arasında daha fazla editör ile çalışmak yer alıyor. Özellikle sayfanın daha aktif olması ve kullanıcıların ilgisini çeken şeylerin paylaşılması, o sayfanın etkileşim oranlarını koruyarak ve yükselterek ön plana çıkmasına yardımcı olur.

  Facebook sayfası ile nasıl para kazanılır?

  Reklamlardan para kazanma

  Facebook sayfasından kazanç elde etmenin yollarından birisi reklamlar ile para kazanmak. Video içerikleri yayınlayanlar veya canlı yayın yapanlar video içi reklamlar sayesinde gelir elde etme imkanına sahip. Reklamlardan gelir elde etmek için en az 10.000 takipçili bir sayfa olunması gerekiyor.

  Reklamlardan kazanç elde etmek için bir diğer yol makalelerde reklamlara yer vermek. Yazı ile içerik oluşturan Facebook sayfaları için bu da güzel bir kazanç kapısı olarak bizleri karşılamaktadır.

  Abonelik ile kazanç elde etme

  “Facebook sayfası nasıl oluşturulur?” sorusu dışında sayfadan nasıl kazanç elde edildiği de bilinmesi gereken bir durum. Facebook sayfasından abonelik yöntemiyle de gelir elde etmek mümkün olmakta. Kullanıcılar, hayran aboneliği mekanizması ile hayranların desteklerini alıyor. Hayranlar, beğendiği sayfalara bu şekilde abone olarak bir miktar ödeme gerçekleştiriyor.

  İşbirliği yapma

  Karşımıza çıkan bir diğer kazanç yolu markalarla işbirliği yapmak. Markalar, zaman zaman etkileşimi yüksek sayfalarla iletişime geçerek kendi markasını öne çıkarmak adına o sayfada reklam yapmak istiyor. Bu gibi fırsatları da değerlendirmek lazım.

  Yıldızlardan para kazanma

  Facebook’tan para kazanmak için insanları karşılayan bir diğer yol canlı videolarda yıldızlar ile para kazanmak olarak yer alıyor. Yıldızlar, izleyicilerin yayıncıya verdiği bir sanal ürün. Bu ürünün amacı, izleyiciyi desteklemek. İzleyici, yıldız vererek yayıncıyı desteklemekle kalmıyor, aynı zamanda yayıncı ile sıkı bir bağ kuruyor. Her bir yıldızın 0,01 dolar olduğunu ifade edelim.

  İçeriği Puanla
  Yorumlar

  Yorumunuz minimum 10 karakter olmalıdır.

  İlgili İçerikler:

  VALORANT Satın Alma Geçmişi Nasıl Kullanılır?

  VALORANT satın alma geçmişi, oyuncuların yaptığı satın alım işlemlerini gösteren bir sistemdir. Bu veriler sayesinde satın alınan ürün ve hizmetlere hızlıca ulaşılır.

  VALORANT İsim Değiştirme Nasıl Yapılır?

  VALORANT oyununda isim veya nick değiştirmek, oldukça kolaydır. Bunun için ilk olarak nick belirlenmeli ve isim değişikliği bağlantısından gerekli alanlar doldurulmalıdır.

  Instagram Fotoğrafları Nasıl İndirilir?

  Instagram'dan fotoğraf indirmek için birçok farklı yöntem vardır. Bunun için uygulamalar kullanılabileceği gibi web tabanlı platformlar da tercih edilebilir.

  QR Kod Nasıl Oluşturulur?

  QR kod, oluşturulması son derece kolay olan bir tür barkoddur. Farklı yöntemlerle oluşturulan QR kod ile istenilen bilgiler, kullanıcılara kolaylıkla iletilir.

  Facebook Sayfası Nasıl Oluşturulur?

  Size daha iyi hizmet sunabilmek
  için çerezleri kullanıyoruz.

  Çerez Politikası Kabul Et