R10.NET Uygulamaları
Kullanıcılar
Yükleniyor, lütfen bekleyiniz..

  Dash Mining Nasıl Yapılır?

  Dash mining ile ilgileniyorsanız bilmeniz gereken çok fazla detay vardır. Dash mining yapabilmek için gereksinimler ve ortaya çıkan maliyetler konusunda fikir sahibi olun.

  Timur Demir
  Timur Demir R10 Editörü
  12.04.2022 18:25 990 4 dk okuma süresi
  Dash Mining Nasıl Yapılır?
  Son Düzenleme:

  Dash, Bitcoin projesine bağlı olarak ortaya çıkan bir kripto para birimidir. İlk olarak 2014 yılında oluşturulmuştur. Dash, peer-to-peer ağ üzerinden işlem sağlar ve hedefi ucuz para akışı sağlayabilir. Dash birçok sektörde ödeme aracı olarak kabul edilen ve mining yapılabilen bir kripto paradır.

  Kripto para birimlerinin önemli bir yatırım aracına dönüşmesiyle pek çok farklı proje ortaya çıkmıştır. Dash bunlardan birisidir ve mining gibi işlemlerde bulunmak istiyorsanız onun ne olduğunu anlamanız gerekir. Dash mining yapmak istiyorsanız bazı gereksinimlere ihtiyacınız olacaktır.

  Dash coin nedir?

  Dash merkezi olmayan bir kripto paradır. Peer-to-peer ağa bağlı olarak çalışır. Dijital para birimlerinin büyük bir kısmı gibi klasik finansal sistemden geçmek zorunda kalmadan hızlı ve kolay bir şekilde online ödemelere izin vermesi amacıyla geliştirilmiştir.

  Dash, 2014 yılında projenin baş mimarı Evan Duffield tarafından piyasaya sürülmüştür. Dash, Bitcoin projesine dayalı olarak ortaya çıkmıştır. Bu açıdan Bitcoin ve diğerlerine benzer bir yapıya sahip olması şaşırtıcı değildir. Dash projesinin başarılı olmasını sağlayan durum ise ek özellikler olmuştur.

  Dash kripto parasının öne çıkan özellikleri

  Dash birçok özelliğe sahip olsa bile en dikkat çekici olan InstantSend adını taşıyan özelliğidir. InstantSend, kripto para birimlerinin bir kısmında olan işlem süresini azaltmak veya ortadan kaldırmak için geliştirilmiştir. Bu sayede diğerlerinden farklı olmayı başarmıştır.

  Kripto paralarda aktarım işlemlerinin gerçekleştirilebilmesi için bir işlemin doğrulanması gerekir. Bu doğrulama işlemi belirli sayıda bloğun geçilmesini zorunlu kılar. İşlemin tamamlanması için ne kadar çok onay gerekliyse işlem o kadar uzun sürer. Bu süre 15-60 dakika arasında olabilir.

  Dash açısından ise "masternode" olarak adlandırılmış bir teknoloji vardır. Bu teknoloji, blok zincirinde tüm işlemlerin işlenmeye hazır olmasını sağlamak için ikinci bir destek katmanı sunar. Destek katmanı sayesinde işlem gerçekliği doğrulanır ve belirli sür kilitlenerek işlem süresi azaltılır.

  Dash kripto parasının toplam arzı

  2022 yılının ilk dönemi itibariyle dolaşımda toplam 10,60 milyondan fazla Dash mevcuttur. Maksimum arz ise 18,90 milyon olarak belirlenmiştir. Dash mining yapan kişiler bir blok işlemi çözdüklerinde belirli miktar ödül alırlar ama bu ödül her yıl yaklaşık %7 oranında azalır.

  Dash mining yaparken elde edilen Dash miktarının yaklaşık %10'u kesilir. Yapılan bu kesinti Dash projesinin geliştirilmesinde kullanılır. Dash geliştirici ekibi mevcut koşullarda maksimum arza ulaşabilmek için yaklaşık olarak 190 yıl boyunca mining yapılması gerektiğini belirtir.

  Dash mining nasıl yapılır?

  Çoğu kripto para biriminde olduğu gibi Dash elde edebilmek için mining yapılması gerekir. Mining işlemi zorlayıcı matematik problemlerinin çözülmesiyle ilgilidir. Bir matematik problemi çözüldüğünde blok zincirine yeni bir Dash bloğu ekler.

  Dash mining yapabilmek için Proof of Work adı verilen bir süreç kullanılır. Bu süreç X11 hashing algoritması tarafından belirlenmiştir. Söz konusu algoritma Evan Duffield tarafından geliştirilmiştir. Bu algoritmanın hedefi kullanılacak gücü azaltmak ve para biriminin adil dağılımını sağlamaktır.

  • Dash mining yapabilmek için bir bilgisayara ve bir internet bağlantısına ihtiyacınız vardır.
  • Dash mining işlemini bilgisayarınızın işlemcisi, ekran kartı veya ASIC bilgisayar ile yapabilirsiniz.
  • Bilgisayar işlemcisi ile Dash mining yapmak en ucuz yol olsa bile en yavaş yöntemdir.
  • Ekran kartı ile Dash mining yapmak hızlı ama aynı zamanda pahalıdır.
  • ASIC bilgisayar ile Dash mining yapmak ise en ideal yöntem olarak görülür.

  Dash mining maliyeti ne kadar?

  Dash mining yapmak istiyorsanız belirli masrafları göze almanız gerekir. Bu masraflar yatırım yapacağınız donanımdan bağımsız olabilirler. Mining yapmaya başlamadan önce karşılaşacağınız her türlü masrafı düşünmeniz gerekir.

  • Dash mining yapabilmek için ASIC bilgisayar almak isteyebilirsiniz. En çok tercih edilen ASIC bilgisayar Antminer D3 olarak bilinir ve fiyatı 100 dolardan başlar.
  • Antminer D3 en az güç tüketen mining bilgisayarlarından biridir ama çalışabilmek için 930W elektriğe ihtiyaç duyar.
  • Bu miktarda elektrik tüketimi yüksektir ve bilgisayarın 7/24 açık çalışması durumunda ek soğutma çözümleri gerektirir.

  Elektrik birim fiyatının 1,89 TL olduğunu düşünürseniz önce elektrik maliyetini, ardından cihazın bakım maliyetini ve soğutma maliyetini düşünmeniz gerekir. Dash mining yapabilmek için çeşitli mining havuzlarına dahil olabilirsiniz. Ancak güvenilir bir havuz bulmak zor olabilir.

  Kripto madenciliğinde bir matematik problemini çözmek zor bir işmiş gibi gözükmeyebilir. Ancak söz konusu problemlerin çözülebilmesi için yüksek teknolojiyle donatılmış bilgisayarlar gerekir. Bu nedenle Dash mining yapabilmek için insanlar mining havuzlarına katılmayı tercih edebilirler.

  Founder: Demir Otomotiv & Grana Yazılım

  Yorum Yap
  İçeriği Puanla
  Yorumlar

  Yorumunuz minimum 10 karakter olmalıdır.

  Tüm Yorumlar
  Toplam 1 Yorum
  • Bip
   Bip 2 yıl önce
   Venezuela'da Dash miningi çok yapılıyor

  İlgili İçerikler:

  EURO 2024 Hangi Kanalda? EURO 2024 Maçları Nasıl İzlenir?

  Almanya'nın ev sahipliğinde gerçekleşecek olan 17. Avrupa Futbol Şampiyonası (EURO 2024) bugün başlıyor. Futbolseverler, maçları hangi kanalda ve nasıl izleyebileceklerini merak ediyor. İşte EURO 2024 maçlarının yayın bilgileri ve izleme detayları.

  TRT 1 Neden Yok? TRT Nasıl Ayarlanır, TRT Yeni Frekansı Nedir?

  TRT 1 frekans bilgileri ve ayar detayları hakkında merak edilen tüm sorulara cevap veriyoruz. EURO 2024 maçlarını kesintisiz ve yüksek kalitede izlemek isteyenler için güncellenmiş frekans bilgilerini ve TRT 1'in nasıl ayarlanacağını adım adım açıklıyoruz

  Vodafone'dan Herkese 25 GB İnternet Hediyesi: Nasıl Alınır?

  Vodafone, 2024 Voleybol Milletler Ligi'ne özel, Vodafone Yanımda uygulaması üzerinden 25 GB internet hediye ediyor. Peki, hediye internet nasıl alınır?

  ChatGPT 4o Nasıl Kullanılır? İşte Detaylı Rehber!

  OpenAI'nin GPT 4o modeli, kullanımı kolay yapay zeka teknolojisiyle ses, metin ve görüntü analizi yaparak etkileşimi artırıyor. İşte GPT 4o kullanım adımları!

  Dash Mining Nasıl Yapılır?

  Size daha iyi hizmet sunabilmek
  için çerezleri kullanıyoruz.

  Çerez Politikası Kabul Et