R10.NET Uygulamaları
Kullanıcılar
Yükleniyor, lütfen bekleyiniz..

  Bing Webmaster Tools’a Kayıt Nasıl Yapılır?

  Bing Webmaster Tools’a kayıt nasıl yapılır? Bu başlık altında sizlere Bing’in bu hizmetinden söz etmek istiyoruz. Umarız sizler için faydalı olur.

  Mucosoft
  Mucosoft R10 Editörü
  29.04.2023 17:06 2216 6 dk okuma süresi
  Bing Webmaster Tools’a Kayıt Nasıl Yapılır?
  Son Düzenleme:

  Bing, Microsoft tarafından geliştirilen bir arama motoru. Bing’in içerisinde öne çıkan birçok hizmet bulunmakta. Etkili bir şekilde faaliyet gösteren uygulama, web sitesi sahiplerini de düşünüyor. Bing tarafından sağlanan hizmetlerden birisi Webmaster Tools. Google Analytics benzeri bir uygulama olan bu yazılım, geliştiriciler için oldukça faydalı. Lafı daha fazla uzatmadan hemen Bing’in bu aracını tanıtmaya başlayalım.

  Bing Webmaster Tools nedir?

  Bing Webmaster Tools’a kayıt nasıl yapılır? Bu soruya cevap vermeden önce platformdan söz edelim. Bing Webmaster Tools, site analiz aracıdır. Amacı, web sitesinin arama motoru sıralamasında yükselmesini sağlamak. Bununla birlikte sitenin kullanıcı sayısının da artmasında etkili olmak. Web uygulamasının birçok özelliği bulunmakta. Bunlar arasında şunları sıralayabiliriz:

  • Site performans verilerine ulaşma
  • SEO araçlarını kullanma
  • Bing arama sonuçlarında yükselme
  • İstatistikleri ve raporları inceleme
  • Tanılama araçlarını keşfetme

  Bing Webmaster Tools’a kayıt nasıl yapılır?

  Bing Webmaster Tools’a kayıt olmak isteyenlerin yapması gerektiği birçok aşama mevcut. Bunlardan ilki Microsoft hesabına bağlanmak. Bunun dışında farklı hesap girişleri de yer alıyor. Sonrasında ise siteyi eklemek.

  Hesaba giriş yapın

  Hesaba giriş yapmak için insanların karşısına 3 farklı giriş yöntemi çıkıyor. Bunlardan birisi Microsoft, diğeri Google. Son olarak Facebook yöntemi de bulunuyor. Bu 3 giriş yönteminden birisini seçtikten sonra hesap bilgilerini tamamlamak lazım. Eğer hesap yok ise kayıt olunması gerekiyor. Ardından uygulamaya hesap üzerinden izin verilmesi gerekmekte.

  Siteyi bağlayın

  Sonraki aşamada site bağlama ekranı kullanıcıları karşılıyor. Web sitesi sahipleri, bu ekranda siteyi bağlamak için birden fazla yönteme yer verecek. Bunlar arasında en pratiği Google Search Console kullanmak. Eğer daha önce Google’ın bu aracı kullanıldıysa web sitesi, buraya eklenebilir. Bunun yanı sıra DNS kaydımeta etiketi ve XML dosyası ile doğrulama yapılıyor.

  Google Search

  Eğer Google Search Console ile içe aktarma yapılacak ise aşağıdaki adımları takip edin:

  1. Google Search Console logosunun yer aldığı kısımda “İçeri aktar” butonu bulunuyor. Bu butona basın.
  2. Ardından sağ sekmede çıkan “Devam” butonuna tıklayın.
  3. Google hesabına giriş yapın.
  4. Bing Webmaster Tools aracına yetki verin.
  5. Aktarmak istediğiniz siteleri listeden seçin. Sonrasında sağ alttaki “İçeri aktar” düğmesine tıklayın.
  6. Bir süre sonra site, içe aktarılmış olacak.

  DNS kaydı

  Bing Webmaster Tools’a kayıt nasıl yapılır? Bu sorunun bir diğer cevabı DNS kaydı doğrulaması. DNS kaydı ile doğrulama için alan adı paneline hakim olmak gerekiyor. Takip edilmesi gereken adımlar şunlar:

  1. CNAME kaydını DNS’e ekleyin” seçeneğini seçin.
  2. Burada yer alan kodu kopyalayın.
  3. Alan adı panelinde bir TXT kaydı oluşturun.
  4. Kayıt adına “@” işaretini ekleyin. Kayıt bilgisine kodu yapıştırın.
  5. İşlemin onaylanması birkaç saniye veya birkaç saat sürebilir. Bir süre sonra doğrulamayı çalıştırın.

  HTML meta etiketi

  Bu yöntem, HTML kodları arasına eklenen bir kod ile doğrulama sağlıyor. Şunu ifade edelim ki yöntemin çalışması için ana sayfada kodun bulunması lazım. Eğer kendi siteniz ise “index.php” dosyasına bu kod eklenmeli. Eğer yazılım destekli tema kullanılıyor ise ana sayfada görünecek şekilde kod eklenmeli. Kısacası bu kod ana sayfada botlar tarafından tespit edilmeli.

  1. HTML meta etiketi” yöntemini seçin.
  2. Burada belirtilen kodu kopyalayın.
  3. Web sitesinin ana sayfasına ekleyin.
  4. Doğrulama işlemini başlatın.

  XML dosyası

  “Sitenizi kendiniz ekleyin” kısmından alan adını girin. SSL sertifikası var ise alan adının başına “https” eklemeyi unutmayın. Sonrasında “Ekle” butonuna basın. Ardından aşağıdaki adımları uygulayın:

  1. Doğrulama yöntemleri arasında bulunan “XML dosyası” yöntemine geçin.
  2. 1. adımda bulunan dosyayı indirin.
  3. Dosyayı web sitesinin kök dizinine yükleyin.
  4. Ardından “Doğrula” butonuna basın.

  Özellikleri kullanmaya başlayın

  Bing Webmaster Tools, çeşitli özellikler ile bizlerin karşısına çıkan bir yazılım. Eğer web sitesi doğrulama adımlarını başarıyla gerçekleştirdiyseniz kullanmaya hazırsınız. Bundan sonraki süreçte yapmanız gereken site analizlerini takip etmek ve sayfaları geliştirmek.

  Bing Webmaster Tools özellikleri

  Bing Webmaster Tools, sunduğu birçok özellik ile bizleri büyülüyor. Bu başlık altında aşağıdaki özellikleri açıklayacağız.

  Dış bağlantılar
  Anahtar kelime araştırması
  SEO raporu
  Site tarama
  Mobil uyumluluk denetimi
  API erişimi
  URL’yi anında dizine ekleme
  Teknik destek

  Dış bağlantılar

  İnternet sitesinin yükselmesi için uygulama, pek çok özellik vaat ediyor. Bunlardan birisi dış bağlantılar olarak yer alıyor. Dış bağlantılar, bir web sitesinin adının hangi kaynaklarda geçtiğini gösterir. Örneğin bir web sayfası bağlantısı, bir forumda paylaşıldıysa bu dış bağlantı demek. Yani backlink olarak adlandırılıyor.

  Dış bağlantılar paneli sayesinde web sitesinin hangi alan adında ne kadar kullanıldığı öğreniliyor. Alan adlarının yanı sıra hangi web sayfalarında bulunduğu da buradan öğrenilmekte. Kısacası Bing Webmaster Tools, dış bağlantılar açısından oldukça başarılı bir platform.

  Anahtar kelime araştırması

  Bing Webmaster Tools’a kayıt nasıl yapılır?” sorusunun yanı sıra özellikler de bilinmeli. Bir diğer özellik anahtar kelime araştırması. Web sitesinin hangi anahtar kelimelerde daha başarılı olduğu bu arayüzden öğreniliyor. İlgili anahtar kelimelerin yanı sıra farklı anahtar sözcüklerin de gücü keşfedilebiliyor. Özetle bu panelin amacı, anahtar kelimelerin web sitesine olan etkisini göstermek.

  SEO raporu

  SEO raporu, yer alan özellikler arasında bulunmakta. Bir web sitesinin sayfalarının SEO uyumlu olması gerekir. SEO uyumluluk ne kadar yüksek olur ise sayfa o kadar değerli olur. SEO puanı yükseldikçe arama motorlarında ön sırada görünme ihtimali daha da artar.

  Bu araç ile birlikte hangi sayfalarda SEO eksikliği bulunuyor bu tespit ediliyor. SEO ile ilgili eksiklikler yüksek, orta ve düşük seviye olarak sıralanıyor. Bu sayede hemen aksiyon almak mümkün hale geliyor.

  Site tarama

  Web uygulamasının sunduğu bir diğer özellik site taraması olarak yer alıyor. Bu özellik ile birlikte genel bir tarama uygulanmakta. Site taraması sırasında sitede bulunan sorunlar tespit ediliyor. Bu problemlere ek olarak SEO sorunları da araştırılıyor. Analiz sonucunda ortaya çıkan rapor paylaşılıyor. Bu rapor ile birlikte web sitesi sahibi, sitesini daha iyi geliştirebilecek.

  Mobil uyumluluk denetimi

  Bing Webmaster Tools’a kayıt nasıl yapılır? Bu sorunun yanı sıra uygulamanın bir diğer özelliğinden de haberdar olmak lazım. Bir sitenin günümüz şartlarına göre mobil uyumlu bulunması gerekiyor. Sayfaların mobil uyumluluk denetimi için bir araç sağlanmakta. Microsoft Bing tarafından sağlanan bu araç sayesinde sitenin mobil uyumluluğu öğreniliyor. Mobil uyumlu olmayan sayfalar isteğe bağlı olarak mobil uyumlu yapılıyor.

  API erişimi

  Yazılım geliştiriciler için API erişimi bulunuyor. API’ye erişim sağlayan geliştiriciler, çeşitli özelliklerden yararlanarak kod yazabilmekte. API’nin bazı özellikleri şunlar:

  • Web sayfası sıralamasını çekme
  • Trafik istatistiklerini toplama
  • Anahtar kelime detaylarını alma
  • Web sayfası verilerini elde etme

  URL’yi anında dizine ekleme

  URL’yi dizine anında eklemek için bir API özelliği bulunuyor. URL gönderimi API özelliği sayesinde yeni içerikler, hemen arama motorunda yer alıyor. Bu özellik için WordPress eklentisi de mevcut. WordPress kullanan site sahipleri, bu eklentiyle bu işlemi otomatikleştirebilir.

  Bu sistem şu şekilde çalışıyor: Bir blog içeriği veya web sayfası eklendiğini varsayalım. Hemen API üzerinden Bing’e istek gönderiliyor. Bing, sayfayı işleyerek arama motoru dizinine dahil ediyor.

  Teknik destek

  Bing Webmaster Tools kullananlar, teknik destek alabiliyor. Yardım kaynaklarına da yer veren Bing, aynı zamanda ücretsiz bir uygulama. Eğer bir probleminiz olduğunda belgeleri inceleyebilirsiniz. Sorununuz tam olarak çözülmediyse destek ekibi ile iletişime geçebilirsiniz.

  İçeriği Puanla
  Yorumlar

  Yorumunuz minimum 10 karakter olmalıdır.

  İlgili İçerikler:

  EURO 2024 Hangi Kanalda? EURO 2024 Maçları Nasıl İzlenir?

  Almanya'nın ev sahipliğinde gerçekleşecek olan 17. Avrupa Futbol Şampiyonası (EURO 2024) bugün başlıyor. Futbolseverler, maçları hangi kanalda ve nasıl izleyebileceklerini merak ediyor. İşte EURO 2024 maçlarının yayın bilgileri ve izleme detayları.

  TRT 1 Neden Yok? TRT Nasıl Ayarlanır, TRT Yeni Frekansı Nedir?

  TRT 1 frekans bilgileri ve ayar detayları hakkında merak edilen tüm sorulara cevap veriyoruz. EURO 2024 maçlarını kesintisiz ve yüksek kalitede izlemek isteyenler için güncellenmiş frekans bilgilerini ve TRT 1'in nasıl ayarlanacağını adım adım açıklıyoruz

  Vodafone'dan Herkese 25 GB İnternet Hediyesi: Nasıl Alınır?

  Vodafone, 2024 Voleybol Milletler Ligi'ne özel, Vodafone Yanımda uygulaması üzerinden 25 GB internet hediye ediyor. Peki, hediye internet nasıl alınır?

  ChatGPT 4o Nasıl Kullanılır? İşte Detaylı Rehber!

  OpenAI'nin GPT 4o modeli, kullanımı kolay yapay zeka teknolojisiyle ses, metin ve görüntü analizi yaparak etkileşimi artırıyor. İşte GPT 4o kullanım adımları!

  Bing Webmaster Tools’a Kayıt Nasıl Yapılır?

  Size daha iyi hizmet sunabilmek
  için çerezleri kullanıyoruz.

  Çerez Politikası Kabul Et