R10.NET Uygulamaları
Kullanıcılar
Yükleniyor, lütfen bekleyiniz..

  Web Sitelerinde Erişilebilirlik İçin 9 Altın Standart

  Engelli bireylerin de web sitesi veya mobil uygulamaları kullandığını düşündüğümüzde, aslında birçok sitenin bu konuda bir çalışma yapmadığına şahit olabiliyoruz. Engel durumunun farklılıklar göstereceğini bilmek gerekirken, her bir engel durumu için yapılabilecek 9 farklı yöntem vardır.

  Engelli.com Engelli.com 29.04.2022 04:39 190 3 dk okuma süresi
  Web Sitelerinde Erişilebilirlik İçin 9 Altın Standart
  Son Düzenleme:

  Web erişilebilirliği, yardımcı teknolojilerin kullanılması ve tüm teknolojiler dahil olmak üzere engelli kişiler tarafından algılanabilir, çalıştırılabilir ve anlaşılabilir şekilde tasarlanmış bir web sitesi veya web tabanlı hizmet şeklinde sunulmalıdır. Bu sebeple, erişilebilir web sitesi veya mobil uygulama;

  1. Göz atma
  2. Anlama
  3. Çalıştırma
  4. Etkileşim
  5. Gezinme

  engelli bir kişi tarafından güvenli, bağımsız ve erişilebilir bir şekilde kullanmak için kolay olmalıdır.

  Erişilebilir Web Siteleri için 9 Altın Kural

  Engelli kişilerin web sayfalarınızda rahat dolaşım sağlaması ve erişilebilir bir şekilde aranılan sonuçlara ulaşması oldukça önemlidir. Adım adım önemli olan 10 altın kuralı inceleyelim;

  Alternatif metinler

  Görüntü veya multimedya gibi metin olmayan öğeleri kullanırken, engelli kişilerin bilgileri doğru anlamaları için işlevsel metinleri eşdeğer olarak sunun. Resim yüklerken alt metin alanını doldurun. Dosyayı, 'JFXT099' gibi genel bir ad yerine ilgili resmin ne olduğunu iletmek için de adlandırabilirsiniz.

  Web Yapısı ve Erişilebilirlik

  İçerik üretiyorsanız, içeriklerinizi bloklara bölmeli, her bloğu işaretlemek için anlamsal öğeler (metin düzenleyicilerde 'paragraf' 'başlık 1' 'başlık 2') kullanın, böylece engelli kullanıcılarının belge bölümlerini verimli bir şekilde tanımlayabilmeleri ve gezinebilmeleri olanak sağlarsınız.

  Engel türü ve Erişilebilirlik

  Her bir bireyin engel türü farklı olabilir. İçeriğinize şekil verirken renklere veya şekil, yön, ton vb. gibi diğer duyusal özelliklere güvenmeyin. Kaçınmanız gereken noktalar : “Zorunlu alan kırmızı ile işaretlenmiştir” veya “bu metnin sol tarafındaki düğmeye basın” gibi cümleler kullanmamalısınız.

  Klavye ve Kontrol

  Birçok engelli birey fare kullanmaz/kullanamaz, bu sebeple tüm içerik ve işlevlere klavye kullanılarak erişilebildiğinden emin olmak önemlidir. Yalnızca fareyi üzerlerine getirerek açılabilen, alternatifi olmadan sürükleyip bırakılabilen vb. açılır menüler web sayfalarınızda oluşturmayınız.

  Kullanıcı ve Zaman

  Engelli kullanıcılara içeriği anlayabilmeleri ve okumaları için yeterli zamanı sunun. Sayfa içerisinde belli aralıklar ile yenileme yapan fonksiyonlardan uzak durun. Engelli kullanıcılara görevlerini gerçekleştirmeleri ve farklı hızda işlem yaptıkları unutmamalısınız. 

  Engellenen İçerik

  Otomatik olarak başlayan multimedya bileşenleri. Sesli Podcast vb. bilgiler; ekran okuyucunun konuşma sentezine müdahale edebilirler. Uyarı yapılmadan yeni bir pencere açılırsa, bazı kullanıcılar sayfanızda aramak istediği bilgiden uzaklaşır.

  Bağlantılar ve İçerik

  Başlıklar kısa anlaşılır ve açıklama metinleri kullanarak ve bağlantıların amacını açıkça belirtilmelidir; Bu, engelli kullanıcılar için gezinmeyi ve belgelerin yapısının ve tüm web sitesinin anlaşılmasını kolaylaştırır.

  Erişilebilir Arayüzler

  Engelli bireyler için kullanımı kolay arayüzler oluşturmak görsel tasarımı bu şekilde düşünmek ve iç yapıyı tutarlı bir şekilde kullanmak önemlidir.

  Kullanıcı Hataları

  Form alanları için yeterli etiketler sağlayarak ve girilen verilerdeki hatalar ve bunların nasıl düzeltileceği hakkında bilgi vererek kullanıcı hatalarını en aza indirmeniz engelli kullanıcılara büyük kolaylık sağlayacaktır.

  Teknik özelliklere göre web standartlarını kullanın ve içeriğinizi her zaman erişilebilir olduğundan emin olun. Web geliştiricilerinin ve düzenleyicilerinin sayfaları erişilebilir tasarlayarak engelli kullanıcılara da erişim sağlaması her zaman pozitif etki sağlayacaktır.

   

  İçeriği Puanla
  Yorumlar

  Yorumunuz minimum 10 karakter olmalıdır.

  İlgili İçerikler:

  Apple, Çocuklar İçin Ücretsiz Bir Kodlama Etkinliği Gerçekleştirecek!

  Apple, çocuklar için Coding Lab for Kids isminde bir etkinlik düzenleyecek. Ücretsiz aktivitelerden oluşacak eğitim, bir hafta sürecek!

  Apple CarPlay İçin En İyi Uygulamalar!

  Apple CarPlay teknolojisinin desteklediği en beğenilen uygulamalar belli oldu. Buna göre geliştirilen uygulamalar arasında bazıları rakiplerini geride bıraktı!

  Tesla Semi İçin Geri Sayım! Elon Musk Menzili Açıkladı

  Elon Musk, Tesla Semi hakkında Twitter üzerinden bilgiler verdi. Tam yük ile 805 km menzile ulaşabilecek Tesle Semi'nin teslimatı 1 Aralık'ta başlayacak.

  EA Games “Hain” Takım Arkadaşlarının Saptanması İçin Bir Sistem Geliştirdi!

  Dünyaca ünlü video oyun firması EA Games, yeni bir sistem geliştirdiğini duyurdu. Buna göre artık rakipleriyle iş birliği içerisine giren oyuncular banlanacak!

  Web Sitelerinde Erişilebilirlik İçin 9 Altın Standart

  Size daha iyi hizmet sunabilmek
  için çerezleri kullanıyoruz.

  Çerez Politikası Kabul Et