R10.NET Uygulamaları
Kullanıcılar
Yükleniyor, lütfen bekleyiniz..

  Rekabet Kurumu, sahibinden.com İçin Soruşturma Başlattı!

  Türkiye’deki piyasaların rekabet denetimini sağlayan Rekabet Kurumu’ndan “Sahibinden” için soruşturma kararı geldi. Kurum, sahibinden.com’a e-ticaret piyasasındaki büyük hacmini “kötüye kullanma” gerekçesiyle soruşturma açtı.

  Yağız Özgün Kocabaş Yağız Özgün Kocabaş 27.07.2022 14:15 1068 2 dk okuma süresi
  Rekabet Kurumu, sahibinden.com İçin Soruşturma Başlattı!
  Son Düzenleme:

  Sahibinden, Türkiye e-ticaret pazarının en büyük platformları arasında yer alıyor. Yaygın kullanıma sahip olan ve her sektörden ürün ve hizmet yelpazesinin yer aldığı “sahibinden.com” güçlü Pazar hakimiyeti ile e-ticaret sektörünü de yönlendirmeye devam ediyor. Ancak yaşanan son gelişmeler platform açısından pek iyi değil. Zira yaşanan son gelişmeler sonrasında “Rekabet Kurumu” tarafından “sahibinden.com” platformunun Pazar hareketlerinin incelenmesi amacıyla soruşturma açıldı.

  Rekabet Kurumu’ndan Kapsamlı Araştırma

  Türkiye’de “Serbest Piyasa Ekonomisi” sisteminin uygulanması beraberinde çeşitli riskleri de getiriyor. Bu risklerin en başında da “tekelleşme” yer alıyor. Tekelleşme veya “tröst” olarak tabir edilebilecek bu risk, piyasa koşullarının önemsenmeyerek, belirli bir sektörde tek güç hakimiyetinin bir şirket tarafından kurulmasıdır. Rekabet Kurumu tarafından e-ticaret sektörü koşullarının korunması ve tekelleşme eğilimleri vesilesiyle “sahibinden.com” için detaylı bir inceleme kararı alındı.

  Rekabet Kurumu tarafından söz konusu soruşturmaya gerekçe olarak Pazar hakimiyetini eline geçirerek, fahiş fiyatlandırma uygulama yaklaşımıyla bu gücün kötü niyetli kullanılması olarak gösterildi.

  Rekabet Kurumu

  Otomobil, ev, teknolojik ürünler ve akla gelebilecek her türden ürüne erişme imkanı sağlayacak geniş ürün yelpazesi bulunan Sahibinden, uzun zamandır da tartışmaların odağında bulunuyordu. Özellikle de platformda yer alan satıcılar arasındaki rekabetten kaynaklı veya doğrudan şirket tarafından mı söz konusu iddiaların uygulandığı konusunda kesin bir bilgi bulunmuyor. Rekabet Kurumu ise başlattığı soruşturma ile pazardaki mevcut sorunun ana kaynağını belirlemeyi hedefliyor.

  Rekabet Kurumu tarafından soruşturmaya yönelik açıklamada “Sahibinden Bilgi Teknolojileri Paz. ve Tic. A.Ş.” şirketinin “emlak” ve “vasıta” satış-kiralama hizmetlerine dair e-ticaret pazarındaki hakimiyetini “yüksek fiyat” uygulayarak, kötüye kullanmadan dolayı soruşturma açıldığına dikkat çekildi. Ayrıca yapılan açıklamada söz konusu soruşturmanın “4054” sayılı Kanun’un 6.maddesine bağlı kalınarak, açıldığına dikkat çekildi. 

  Sahibinden’den Açıklama Gelmedi

  Sahibinden

  Türkiye’nin en büyük e-ticaret platformu, Rekabet Kurulu’ndan gelen soruşturma hamlesinin ardından herhangi bir açıklama gelmedi. Şirket soruşturmanın başlatılmasından beri resmi web sitesi veya resmi sosyal medya hesapları üzerinden konuya dair bir değerlendirmede bulunmadı. Şirket yönetimi de bu konuya ilişkin bireysel açıklamalardan şuana kadar kaçınıyor.

  Rekabet Kurumu’nun Sahibinden için başlattığı soruşturma hakkında sizin düşünceleriniz neler? Sizce platform gerçekten e-ticaret pazarında fiyat manipülasyonlarında bulunuyor mu? Yoksa söz konusu fahiş fiyatlandırmaların temel sebebi satıcılar ve platformda buna göz mü yumuyor? Görüşlerinizi yorum kısmına veya R10.NET Forum’a iletebilirsiniz.

  İçeriği Puanla
  Yorumlar

  Yorumunuz minimum 10 karakter olmalıdır.

  İlgili İçerikler:

  Honor of Kings Kapalı Beta İçin Türkiye Erişimi Açıldı!

  Türkiye'deki Honor of Kings oyuncuları, şirketin yeni "Honor of Kings Kapalı Beta" testlerine katılmaya başladı. Erişime açılan Beta testlerine dair ilk detaylarda ortaya çıktı.

  Efsane Medya Oynatıcı Winamp İçin Yeni Güncelleme

  Bir dönemin en popüler medya oynatıcısı Winamp, yenilenen özellikleriyle yeniden geliyor. Yeni Winamp artık Microsoft Windows 11 işletim sisteminde de kullanılabilecek. İşte Winamp 5.9 sürümü güncellemesinin detayları!

  Apple Music ve Spotify İçin Yeni Rakip! TikTok Music Geliyor!

  Müzik ve görsel efektli kısa videoların paylaşıldığı ve çoğu kullanıcının yeni şarkıları keşfettiği TikTok, yaptığı yeni başvuruyla müzik servisi getiriyor. TikTok Music adıyla Spotify ve Apple Music için yeni rakip oluyor.

  Activision Blizzard, Call of Duty: Vanguard’daki Karakter İçin Kostüm Tasarımını Çaldı

  Dev oyun şirketi Activison Blizzard, karakter kostümü çalmakla suçlanıyor. Bağımsız bir sanatçı şirketin oyunu "Call of Duty: Vanguard" için duyurduğu yeni kostümün kendi bağımsız çalışmasından birebir çalındığını iddia etti.

  Rekabet Kurumu, sahibinden.com İçin Soruşturma Başlattı!

  Size daha iyi hizmet sunabilmek
  için çerezleri kullanıyoruz.

  Çerez Politikası Kabul Et