R10.NET Uygulamaları
Kullanıcılar
Yükleniyor, lütfen bekleyiniz..

  Rekabet Kurumu, sahibinden.com İçin Soruşturma Başlattı!

  Türkiye’deki piyasaların rekabet denetimini sağlayan Rekabet Kurumu’ndan “Sahibinden” için soruşturma kararı geldi. Kurum, sahibinden.com’a e-ticaret piyasasındaki büyük hacmini “kötüye kullanma” gerekçesiyle soruşturma açtı.

  Yağız Özgün Kocabaş
  Yağız Özgün Kocabaş R10 Editörü
  27.07.2022 14:15 1505 2 dk okuma süresi
  Rekabet Kurumu, sahibinden.com İçin Soruşturma Başlattı!
  Son Düzenleme:

  Sahibinden, Türkiye e-ticaret pazarının en büyük platformları arasında yer alıyor. Yaygın kullanıma sahip olan ve her sektörden ürün ve hizmet yelpazesinin yer aldığı “sahibinden.com” güçlü Pazar hakimiyeti ile e-ticaret sektörünü de yönlendirmeye devam ediyor. Ancak yaşanan son gelişmeler platform açısından pek iyi değil. Zira yaşanan son gelişmeler sonrasında “Rekabet Kurumu” tarafından “sahibinden.com” platformunun Pazar hareketlerinin incelenmesi amacıyla soruşturma açıldı.

  Rekabet Kurumu’ndan Kapsamlı Araştırma

  Türkiye’de “Serbest Piyasa Ekonomisi” sisteminin uygulanması beraberinde çeşitli riskleri de getiriyor. Bu risklerin en başında da “tekelleşme” yer alıyor. Tekelleşme veya “tröst” olarak tabir edilebilecek bu risk, piyasa koşullarının önemsenmeyerek, belirli bir sektörde tek güç hakimiyetinin bir şirket tarafından kurulmasıdır. Rekabet Kurumu tarafından e-ticaret sektörü koşullarının korunması ve tekelleşme eğilimleri vesilesiyle “sahibinden.com” için detaylı bir inceleme kararı alındı.

  Rekabet Kurumu tarafından söz konusu soruşturmaya gerekçe olarak Pazar hakimiyetini eline geçirerek, fahiş fiyatlandırma uygulama yaklaşımıyla bu gücün kötü niyetli kullanılması olarak gösterildi.

  Rekabet Kurumu

  Otomobil, ev, teknolojik ürünler ve akla gelebilecek her türden ürüne erişme imkanı sağlayacak geniş ürün yelpazesi bulunan Sahibinden, uzun zamandır da tartışmaların odağında bulunuyordu. Özellikle de platformda yer alan satıcılar arasındaki rekabetten kaynaklı veya doğrudan şirket tarafından mı söz konusu iddiaların uygulandığı konusunda kesin bir bilgi bulunmuyor. Rekabet Kurumu ise başlattığı soruşturma ile pazardaki mevcut sorunun ana kaynağını belirlemeyi hedefliyor.

  Rekabet Kurumu tarafından soruşturmaya yönelik açıklamada “Sahibinden Bilgi Teknolojileri Paz. ve Tic. A.Ş.” şirketinin “emlak” ve “vasıta” satış-kiralama hizmetlerine dair e-ticaret pazarındaki hakimiyetini “yüksek fiyat” uygulayarak, kötüye kullanmadan dolayı soruşturma açıldığına dikkat çekildi. Ayrıca yapılan açıklamada söz konusu soruşturmanın “4054” sayılı Kanun’un 6.maddesine bağlı kalınarak, açıldığına dikkat çekildi. 

  Sahibinden’den Açıklama Gelmedi

  Sahibinden

  Türkiye’nin en büyük e-ticaret platformu, Rekabet Kurulu’ndan gelen soruşturma hamlesinin ardından herhangi bir açıklama gelmedi. Şirket soruşturmanın başlatılmasından beri resmi web sitesi veya resmi sosyal medya hesapları üzerinden konuya dair bir değerlendirmede bulunmadı. Şirket yönetimi de bu konuya ilişkin bireysel açıklamalardan şuana kadar kaçınıyor.

  Rekabet Kurumu’nun Sahibinden için başlattığı soruşturma hakkında sizin düşünceleriniz neler? Sizce platform gerçekten e-ticaret pazarında fiyat manipülasyonlarında bulunuyor mu? Yoksa söz konusu fahiş fiyatlandırmaların temel sebebi satıcılar ve platformda buna göz mü yumuyor? Görüşlerinizi yorum kısmına veya R10.NET Forum’a iletebilirsiniz.

  2008'den bugüne profesyonel içerik yazarlığı!

  Yorum Yap
  İçeriği Puanla
  Yorumlar

  Yorumunuz minimum 10 karakter olmalıdır.

  İlgili İçerikler:

  Büyük Rekabet: Apple, Huawei'ye Karşı Fiyatlarda İndirime Gitti!

  Apple, Çin'deki satışlarını artırmak için Huawei'ye karşı iPhone modellerinde yüzde 20'yi aşan agresif indirimler yaptı. İndirimler, 28 Mayıs'a kadar sürecek.

  Philips’ten Yeni Bomba: Oyuncular İçin Yeni Monitörünü Tanıttı!

  Philips'in yeni Evnia 49M2C8900L monitörü, 49 inç QD-OLED paneli, 144Hz yenileme hızı ve geniş bağlantı seçenekleriyle oyunculara üstün performans sunuyor.

  Microsoft, Tüm Hesaplar İçin Şifresiz Giriş Seçeneği Dönemini Başlattı!

  Microsoft, tüm bireysel hesaplar için şifresiz giriş özelliğini sunuyor. Windows, Android ve iOS platformlarında, parola kullanmadan oturum açabilirsiniz.

  Samsung, Yeşil Çizgi Sorununa El Attı: Ücretsiz Ekran Değişim Programını Hindistan'da Başlattı!

  Samsung, bazı telefon modellerinde ortaya çıkan ve kullanıcıların yeşil veya pembe çizgiler görmelerine neden olan ekran sorunlarına yönelik bir çözüm sunuyor.

  Rekabet Kurumu, sahibinden.com İçin Soruşturma Başlattı!

  Size daha iyi hizmet sunabilmek
  için çerezleri kullanıyoruz.

  Çerez Politikası Kabul Et