R10.NET Uygulamaları
Kullanıcılar
Yükleniyor, lütfen bekleyiniz..

  Şirketler, ChatGPT'yi Ustaca Kullanan Prompt Mühendislerine Astronomik Ücretler Ödüyor

  Teknoloji dünyasında ChatGPT ve onun ürettiği çıktılar adeta dönüşüm yaratıyor. Yeni yayınlanan bir rapor, şirketlerin sohbet botlarını etkin kullanan prompt mühendislerine yüzbinlerce dolar ödediğini ortaya koyuyor.

  Yigit Aksüt
  Yigit Aksüt R10 Editörü
  30.03.2023 14:49 2213 2 dk okuma süresi
  Şirketler, ChatGPT'yi Ustaca Kullanan Prompt Mühendislerine Astronomik Ücretler Ödüyor
  Son Düzenleme:

  Geçtiğimiz günlerde, giderek popülerlik kazanan prompt mühendisliği hakkında sizlere detaylı bir içerik sunmuştuk. Şimdi ise yeni yayınlanan bir rapor, yapay zeka yarışında şirketlerin en iyi personeli kapmaya odaklandığını gösteriyor. Şirketler, yapay zeka modellerini etkin ve etkili bir şekilde kullanan insanları arıyor ve bunlar için yüzbinlerce dolar ödüyor.

  ChatGPT Uzmanlığına Olan Talep

  Şirketler, prompt mühendislerine büyük bir ihtiyaç duyuyor çünkü mevcut çalışanlara bu sistemleri güvenli bir şekilde nasıl kullanacaklarını öğretmek istiyorlar. Bloomberg'in yeni raporunda, ChatGPT ya da Bing gibi sohbet robotlarının bir soruna istenen yanıtı vermesini sağlamada başarılı olan ve prompt mühendisliği adı altında oluşan yeni pozisyonlara dikkat çekiliyor. Özetle, bu kişiler, yapay zekaya en iyi yanıtları üretmesi için doğru soruları sorabilen uzmanlar olarak nitelendirilebilir.

  Dünyanın dört bir yanındaki şirketler, yapay zekanın ortaya çıkışını yakından takip edip sektörlerini nasıl etkileyeceğini ve buna uyum sağlamak için kendilerini en iyi nasıl konumlandırabileceklerini düşünüyor. Dolayısıyla yapay zekayı etkin bir şekilde kullanan insanlar, son derece değerli hale geliyor.

  Yüksek Kazanç İmkanı Sunan Prompt Mühendisliği

  Birleşik Krallık'taki Accenture danışmanlık firmasının bir yan kuruluşunda prompt mühendisi olan Albert Phelps, günlük işlerinin yaklaşık beş farklı istem üretmeyi ve ChatGPT'yi çalıştıran temel yazılım gibi büyük dil modelleriyle 50 kez etkileşime girmeyi içerdiğini belirtiyor. Prompt mühendislerine olan talep o kadar artmış durumda ki, freelance çalışanlara istem başına ücret ödeniyor. Ortalama olarak istem başına ücret miktarı 3 ila 10 dolar arasında değişiyor.

  Bununla birlikte, istem yazma becerilerini bir şirket bünyesinde sunmak isteyenler ise çok daha fazlasını kazanabiliyor. Aktarılanlara göre bu mesleğin yıllık maaşları 50.000 dolardan başlayıp 360.000 dolar seviyesine kadar çıkabiliyor.

  Prompt Mühendislerinin Maaşlarını Kendi Belirlediği Bir Piyasa

  İngiltere ve İrlanda'da yapay zeka, otomasyon ve makine öğrenimi alanında çalışan bir şirketin sahibi olan Mark Standen, prompt mühendislerinin açıkçası maaşlarını kendilerinin belirlediğini aktarıyor ve mevcut durumu son 25 yılın en hızlı hareket eden BT pazarı olarak nitelendiriyor.

  SEO Danışmanı - İçerik Yöneticisi / R10.net

  Yorum Yap
  İçeriği Puanla
  Yorumlar

  Yorumunuz minimum 10 karakter olmalıdır.

  İlgili İçerikler:

  YouTube Reklam Engelleyicileri Kullananlar Artık Videoları İzleyemeyecek!

  YouTube, reklam engelleyici kullanan kullanıcıları engellemeye başladı. Artık reklam engelleyici ile videolar izlenemeyecek, kullanıcılar içeriğe erişemeyecek.

  EA Play Abonelik Fiyatlarına Zam Geldi: İşte Yeni EA Play Üyelik Ücretleri!

  Electronic Arts, EA Play ve EA Play Pro abonelik servislerinin ücretlerine zam yaptı! İşte Türkiye için güncellenen aylık ve yıllık EA Play ücretleri!

  Twitch Abonelik Ücretlerine Zam Geldi: İşte Güncel Fiyatlar!

  Twitch abonelik ücretleri arttı! Avustralya, Kanada, UK ve Türkiye'de yeni fiyatlar 28 Mart'ta geçerli olacak.

  GAİN de Abonelik Ücretlerine Zam Yaptı: İşte Yeni Fiyatlar!

  GAİN, abonelik ücretlerine yüzde 450 zam yaparak fiyatını 149 TL'ye çıkardı. Yerli platform, sektördeki rekabete ayak uyduruyor.

  Şirketler, ChatGPT'yi Ustaca Kullanan Prompt Mühendislerine Astronomik Ücretler Ödüyor

  Size daha iyi hizmet sunabilmek
  için çerezleri kullanıyoruz.

  Çerez Politikası Kabul Et