R10.NET Uygulamaları
Kullanıcılar
Yükleniyor, lütfen bekleyiniz..

  Microsoft Edge Güncellemesi Geldi: İşte Yenilikler ve Özellikler

  Microsoft Edge 109 güncellemesi ile beraber pek çok yeniliğe sahip oldu. Bu yeniliklerden birisi metin tahmin özelliği olarak açıklandı.

  Mucosoft
  Mucosoft R10 Editörü
  17.01.2023 13:48 1659 3 dk okuma süresi
  Microsoft Edge Güncellemesi Geldi: İşte Yenilikler ve Özellikler
  Son Düzenleme:

  Microsoft, geçtiğimiz yıllarda Edge tarayıcısını geliştirmeye başladı. Bununla beraber yakın zamanda da Internet Explorer tarayıcısının desteğini sonlandırmıştı. Atılan bu adımların ardından şimdi de Edge için yeni bir sürüm yayınlandı. 109. sürüm olarak adlandırılan yeni sürümde birçok yenilik insanları karşılıyor.

  Microsoft Edge 109 güncellemesi yayınlandı

  Yeni güncelleme ile beraber yeni gelen özelliklerden birisi metin tahmin sistemi oldu. Amacı, kullanıcılara otomatik tamamlamada yardımcı olmak. Daha hızlı yazmak isteyenler için bu özelliğe yer verilebiliyor. Yeni özelliğin web sayfalarındaki metin alanları için geçerli olduğu söyleniyor. Yani bir web sayfasında yazı yazarken Edge, size metin önerileri verecek. Web sitesi sahipleri, isteğe bağlı olarak bu özelliği aktif edebiliyor.

  Yeni eklenen özelliklerden birisi iki Microsoft hesabını Edge tarayıcısında birleştirme oldu. Bu özelliğe göre kullanıcılar, kişisel hesap ve iş hesabını bir arada kullanabilecek. Aynı durum okul hesabı için de geçerli olacak. Amacı, Edge kullanıcılarının ayrı hesaplar yönetmeden iki hesabı birlikte yönetmesine imkan tanımak. Bu özelliğe ek olarak Microsoft Rewards puanları halen kazanılabilir olacak.

  Microsoft Rewards, Microsoft’un verdiği görevlerin tamamlanması ile puan kazanmayı sağlayan bir sistem. Kazanılan puanlar pek çok alanda kullanılabilir oluyor. Bunlar arasında hediye kartı alma veya bağış yapma gibi özellikler bulunuyor.

  Microsoft Edge 109 güncellemesi ile beraber TLS güncellemesine de yer verilmiş oldu. Bu güncellemede sertifika güven listesi ve sertifika doğrulayıcı ile ilgili kararlar alındı. Buna göre bu listeler artık işletim sisteminin kök deposundan ayrılacak. Yani tarayıcı üzerinde bulunacak. Özetle tarayıcı, sertifika listesini barındırmış olacak. Henüz bu özelliğin kademeli olarak yayıldığını açıklamak isteriz.

  Yeni politikalar eklendi

  109 güncellemesinde çeşitli politika değişiklikleri yer alıyor. Öncelikle yeni eklenen politikalardan bahsedelim. HID, insan arayüz cihazı olarak geçiyor. Amacı, insanlar ile doğrudan etkileşim kurmak. Eklenen yeni politikalardan birisi listelenen sitelerin HID cihazına bağlanmasına izin verme olayı. Bu politika sayesinde web sitesi, HID cihazı ile bağlantı kurup işlem uygulayabilecek. Bir diğer yeni politika ise web sitesinin belirli bir HID cihazı ile bağlantı kurması.

  Eklenen bir diğer politika web sitelerinin panoya erişiminin sağlanıp sağlanmayacağı ile ilgili. Eğer izin verilirse siteler, panoya rahatlıkla erişiyor. Bunun dışında belirli sitelerde pano kullanımına izin vermek için bir politika geliştirildi.

  Eklenen tüm politikalar şu şekilde:

  WebHidAllowAllDevicesForUrlsListelenen sitelerin HID cihazına bağlanmasına izin ver
  WebHidAllowDevicesForUrlsListelenen sitelerin belirli bir HID cihazına bağlanmasına izin ver
  WebHidAllowDevicesWithHidUsagesForUrlsListelenen sitelere Üst düzey koleksiyonlar içeren HID cihazlarına bağlanma izni ver
  MicrosoftRootStoreEnabledSunucu sertifikalarını doğrulamak adına Microsoft Root Store ve yerleşik sertifika doğrulayıcısına izin ver
  DefaultClipboardSettingSiteye pano izni ver
  ClipboardAllowedForUrlsListelenen sitelerde panoya izin ver
  ClipboardBlockedForUrlsListelenen sitelerde panoya izin verme
  SearchFiltersEnabledArama filtrelerine izin ver

  Microsoft Edge 109 güncellemesi ile beraber 2 politika kaldırıldı. Bunlardan birisi “SetTimeoutWithout1MsClampEnabled” olarak açıklanıyor. Bu politika, “setTimeout()” fonksiyonu için minimum zaman aşımını denetliyor.

  Kaldırılan bir diğer politika ise “ExemptDomainFileTypePairsFromFileTypeDownloadWarnings” olarak belirtiliyor. Bu politikanın amacı, dosya türü uzantılarına göre indirme uyarılarını devre dışı bırakması. Bu politika da resmî olarak kaldırılmış oldu. Microsoft ekibi, Edge tarayıcısının en iyi şekilde gelişmesi için canla başla çalışıyor. Pek çok hatanın çözüldüğü bu güncellemede yapılan yenilikler, kullanıcı deneyimini geliştirmekte.

  İçeriği Puanla
  Yorumlar

  Yorumunuz minimum 10 karakter olmalıdır.

  İlgili İçerikler:

  Apple Türkiye Fiyatlarına Zam Geldi: iPhone ve Diğer Ürünlerde Büyük Zam!

  Apple Türkiye, iPhone 15 serisi başta olmak üzere tüm ürünlerine zam yaptı. Fiyatlar döviz kuru etkisiyle arttı, yeni fiyatlar kullanıcıları etkiliyor.

  Yeni Nesil iPhone SE 4'ün Tasarım Detayları Açığa Çıktı: İşte O Görüntüler!

  iPhone SE 4'ün tasarımı ve özellikleri açığa çıktı. Büyük ekran, USB-C ve Face ID ile modern bir deneyim sunuyor.

  Samsung Galaxy A55 5G İnceleme Videosu Geldi: Teknoloji ve Tasarım Harikası!

  Geçen hafta Samsung Galaxy A55 5G'nin özellikleri ortaya çıkmıştı. Bu kez ise cihazın tasarım detaylarını gözler önüne seren bir inceleme videosu yayımlandı.

  Adobe Creative Cloud Türkiye Fiyatlarına Dev Zam Geliyor!

  Adobe Creative Cloud Türkiye fiyatlarına yüzde 300 zam geliyor! 5 Mart 2024'te uygulanacak yeni tarifeler hakkında tüm detaylar burada!

  Microsoft Edge Güncellemesi Geldi: İşte Yenilikler ve Özellikler

  Size daha iyi hizmet sunabilmek
  için çerezleri kullanıyoruz.

  Çerez Politikası Kabul Et