R10.NET Uygulamaları
Kullanıcılar
Yükleniyor, lütfen bekleyiniz..

  Jack Dorsey’den Web5 Hamlesi Geldi! Web ile Gelecek Yenilikler!

  Elon Musk’ın Twitter’ı satın almasıyla kısa bir süre önce şirketten tamamen ayrılan kurucu Jack Dorsey, yeni bir projeyle gündeme geldi. Jack Dorsey’in sahibi olduğu şirket Bitcoin tabanlı “Web5” ekosistemi kuruyor. İşte detaylar!

  Yağız Özgün Kocabaş Yağız Özgün Kocabaş 11.06.2022 15:50 1255 2 dk okuma süresi
  Jack Dorsey’den Web5 Hamlesi Geldi! Web ile Gelecek Yenilikler!
  Son Düzenleme:

  Teknoloji dünyasında Web3 için tüm hızıyla çalışmalar devam ediyor. Şirketler web’in yeni versiyonu olacak Web3 için önemli projelere imza atmaya başladı. Özellikle kripto para teknolojisinin gelişmesiyle birlikte ortaya çıkan merkeziyetsiz sistem Web3 ile birlikte geleceği şekillendiriyor. Meta şirketi tarafından hazırlanan Metaverse gibi önemli çalışmaların gerçekleştirildiği bu dönemde Web3 ile blokchain tabanlı yeni bir internet versiyonu kullanılmaya başlanacak. Bu gelişmeler yaşanırken Twitter kurucusu Jack Dorsey’den önemli bir adım geldi.

  Sadece Bitcoin Tabanlı Web5 Geliyor

  Twitter’ın kurucusu Jack Dorsey, Twitter’dan ayrıldıktan sonra önemli projelere imza atmaya başladı. Ortaya çıkan bilgilere göre Dorsey’in sahibi olduğu “Block” şirketinden önemli bir web projesi geldi. Block şirketi bünyesindeki Bitcoin kuruluşu olarak faaliyet gösteren “TBD” alt şirketi, yeni bir merkeziyetsiz internet versiyonu kuracağını açıkladı. Şirket tarafından yapılan açıklamaya göre bu yeni web sürümü “Web5” olarak isimlendirilecek.

  Jack Dorsey, Web3 hakkında asla gerçek manada merkeziyetsiz olabileceğine inanmadığı açıklamasında bulunarak, eleştirilerde bulunmuştu. 

  Şirketten yapılan açıklamayla yeni yaygınlaşmaya başlayan Web3 sürümünün hedeflerinin doğru olmasına karşın, hedeflerine ulaşmada hatalı araçları tercih ettiğine dikkat çekildi. Şirket, Web3’ün en önemli sorunlarının başında birden fazla blok zinciri kullanıyor olmasının geldiği belirtildi. Kendilerinin Web sürümünde bu hataya düşmeyerek, sadece lider kripto birimi Bitcoin tabanı üzerine inşa edilecek. Web5 aynı zamanda “kimlik “tabanlı” olacak.

  Web5

  İddialara göre Jack Dorsey’in yeni web sürümü “Web5”, blok zincirde çalışan “ION” sisteminden yararlanacak. ION, Bitcoin’in blok zincirinde bulunan bir DID ağı olarak tanımlanıyor. Yani blok zincir üzerinde mesaj ve uygulama verilerini şifreleme ve paylaşma biçiminin tamamen merkeziyetsiz olmasını sağlar. Böylelikle kullanıcıların dijital dünyada bir platforma giriş bilgilerini dahi üçüncü şahıslara/taraflara emanet etmek durumunda da kalmaz.

  Web5 Sürümünde Sansür Olmayacak

  Ortaya çıkan bilgilere göre yeni web sürümü “Web5” üzerinde her kullanıcı verilerine ve kimliklerine dair kontrolü kendisi gerçekleştirebilecek. Bununla birlikte “sansür” uygulamalarına karşı Web5 sürümü işleyiş sistemi gereğince çok daha yüksek bir direnç kabiliyetine sahip olacak. Yeni Bitcoin tabanlı Web5 sürümündeki ekonomi sistemi BTC merkezli olacak. 

  Twitter’ın kurucusu Jack Dorsey’in duyurduğu Web5 sürümü hakkında siz ne düşünüyorsunuz? Sizce internetin geleceği nereye gidiyor? Görüşlerinizi yorumlar kısmından veya R10.NET Forum’dan paylaşabilirsiniz.

  İçeriği Puanla
  Yorumlar

  Yorumunuz minimum 10 karakter olmalıdır.

  İlgili İçerikler:

  Bir Erteleme Haberi de Hogwarts Legacy’den Geldi!

  Warner Bros, bu yıl sonuna kadar çıkması beklenen Hogwarts Legacy'i erteledi. Alınan erteleme kararıyla birlikte hayranlarını üzen Hogwarts Legacy'in yeni çıkış tarihi de belli oldu. İşte yeni Hogwarts Legacy çıkış tarihi!

  Steam’den Üzen Haber Geldi! Steam Oyun Fiyatlarına Zam!

  Uzun zamandır tüm oyun sektöründen bağımsız zam yapmayan Steam, herkesi üzdü. Steam, açıkladığı son zamla birlikte oyun fiyatlarında %800'ü bulan artış meydana geldi. İşte zamlanan Steam oyunları!

  Twitch Canlı Yayın Tekrarlarını Artık Daha Erken Silecek!

  Twitch, VOD sistemini kullanan yayıncıların arşivlenen yayınlarını izleme süresini kısalttı. Değişiklikle birlikte artık VOD sistemindeki yayın tekrarları en fazla 7 gün izlenebilecek.

  iPhone 14 Canlı Tanıtımını Bekleyenlere Kötü Haber Geldi!

  Apple tarafından Eylül ayında yapılacak etkinliğin detayları belli olmaya başladı. Etkinliği canlı bekleyenler hayal kırıklığına uğrayabilir.

  Elif 1044
  Jack Dorsey’den Web5 Hamlesi Geldi! Web ile Gelecek Yenilikler!

  Size daha iyi hizmet sunabilmek
  için çerezleri kullanıyoruz.

  Çerez Politikası Kabul Et