R10.NET Uygulamaları
Kullanıcılar
Yükleniyor, lütfen bekleyiniz..

  Jack Dorsey’den Web5 Hamlesi Geldi! Web ile Gelecek Yenilikler!

  Elon Musk’ın Twitter’ı satın almasıyla kısa bir süre önce şirketten tamamen ayrılan kurucu Jack Dorsey, yeni bir projeyle gündeme geldi. Jack Dorsey’in sahibi olduğu şirket Bitcoin tabanlı “Web5” ekosistemi kuruyor. İşte detaylar!

  Yağız Özgün Kocabaş
  Yağız Özgün Kocabaş R10 Editörü
  11.06.2022 15:50 1594 2 dk okuma süresi
  Jack Dorsey’den Web5 Hamlesi Geldi! Web ile Gelecek Yenilikler!
  Son Düzenleme:

  Teknoloji dünyasında Web3 için tüm hızıyla çalışmalar devam ediyor. Şirketler web’in yeni versiyonu olacak Web3 için önemli projelere imza atmaya başladı. Özellikle kripto para teknolojisinin gelişmesiyle birlikte ortaya çıkan merkeziyetsiz sistem Web3 ile birlikte geleceği şekillendiriyor. Meta şirketi tarafından hazırlanan Metaverse gibi önemli çalışmaların gerçekleştirildiği bu dönemde Web3 ile blokchain tabanlı yeni bir internet versiyonu kullanılmaya başlanacak. Bu gelişmeler yaşanırken Twitter kurucusu Jack Dorsey’den önemli bir adım geldi.

  Sadece Bitcoin Tabanlı Web5 Geliyor

  Twitter’ın kurucusu Jack Dorsey, Twitter’dan ayrıldıktan sonra önemli projelere imza atmaya başladı. Ortaya çıkan bilgilere göre Dorsey’in sahibi olduğu “Block” şirketinden önemli bir web projesi geldi. Block şirketi bünyesindeki Bitcoin kuruluşu olarak faaliyet gösteren “TBD” alt şirketi, yeni bir merkeziyetsiz internet versiyonu kuracağını açıkladı. Şirket tarafından yapılan açıklamaya göre bu yeni web sürümü “Web5” olarak isimlendirilecek.

  Jack Dorsey, Web3 hakkında asla gerçek manada merkeziyetsiz olabileceğine inanmadığı açıklamasında bulunarak, eleştirilerde bulunmuştu. 

  Şirketten yapılan açıklamayla yeni yaygınlaşmaya başlayan Web3 sürümünün hedeflerinin doğru olmasına karşın, hedeflerine ulaşmada hatalı araçları tercih ettiğine dikkat çekildi. Şirket, Web3’ün en önemli sorunlarının başında birden fazla blok zinciri kullanıyor olmasının geldiği belirtildi. Kendilerinin Web sürümünde bu hataya düşmeyerek, sadece lider kripto birimi Bitcoin tabanı üzerine inşa edilecek. Web5 aynı zamanda “kimlik “tabanlı” olacak.

  Web5

  İddialara göre Jack Dorsey’in yeni web sürümü “Web5”, blok zincirde çalışan “ION” sisteminden yararlanacak. ION, Bitcoin’in blok zincirinde bulunan bir DID ağı olarak tanımlanıyor. Yani blok zincir üzerinde mesaj ve uygulama verilerini şifreleme ve paylaşma biçiminin tamamen merkeziyetsiz olmasını sağlar. Böylelikle kullanıcıların dijital dünyada bir platforma giriş bilgilerini dahi üçüncü şahıslara/taraflara emanet etmek durumunda da kalmaz.

  Web5 Sürümünde Sansür Olmayacak

  Ortaya çıkan bilgilere göre yeni web sürümü “Web5” üzerinde her kullanıcı verilerine ve kimliklerine dair kontrolü kendisi gerçekleştirebilecek. Bununla birlikte “sansür” uygulamalarına karşı Web5 sürümü işleyiş sistemi gereğince çok daha yüksek bir direnç kabiliyetine sahip olacak. Yeni Bitcoin tabanlı Web5 sürümündeki ekonomi sistemi BTC merkezli olacak. 

  Twitter’ın kurucusu Jack Dorsey’in duyurduğu Web5 sürümü hakkında siz ne düşünüyorsunuz? Sizce internetin geleceği nereye gidiyor? Görüşlerinizi yorumlar kısmından veya R10.NET Forum’dan paylaşabilirsiniz.

  2008'den bugüne profesyonel içerik yazarlığı!

  Yorum Yap
  İçeriği Puanla
  Yorumlar

  Yorumunuz minimum 10 karakter olmalıdır.

  İlgili İçerikler:

  iOS 18 ile AirPods'a Üç Yeni Özellik Geliyor: İşte Detaylar!

  Apple, iOS 18 ile AirPods'a baş hareketleriyle arama yanıtlama, ses yalıtımı ve kişiselleştirilmiş uzamsal ses özelliklerini getiriyor.

  İşte Apple'ın WWDC 2024'te Tanıttığı En Büyük Özellikler ve Yenilikler!

  Apple, WWDC 2024'te yapay zeka sistemleri, Siri yenilikleri ve iOS 18'in özelleştirilebilir özellikleriyle dikkat çeken birçok yeni özelliği tanıttı.

  iOS 18 Resmen Tanıtıldı: İşte Yeni Özellikler ve Yenilikler!

  Apple, WWDC24 etkinliğinde iOS 18'i tanıttı. Ana ekran özelleştirmeleri ve yeni erişilebilirlik özellikleri ile iOS 18, kullanıcı deneyimini geliştiriyor.

  iOS 18 ile Siri Yenileniyor: İşte Gelecek Yenilikler!

  iOS 18 ile Siri, karmaşık komutları anlama yeteneği ve çeşitli uygulamalarla entegrasyon sağlayarak kullanıcı deneyimini bir üst seviyeye taşıyor.

  Jack Dorsey’den Web5 Hamlesi Geldi! Web ile Gelecek Yenilikler!

  Size daha iyi hizmet sunabilmek
  için çerezleri kullanıyoruz.

  Çerez Politikası Kabul Et