R10.NET Uygulamaları
Kullanıcılar
Yükleniyor, lütfen bekleyiniz..

  Jack Dorsey’den Web5 Hamlesi Geldi! Web ile Gelecek Yenilikler!

  Elon Musk’ın Twitter’ı satın almasıyla kısa bir süre önce şirketten tamamen ayrılan kurucu Jack Dorsey, yeni bir projeyle gündeme geldi. Jack Dorsey’in sahibi olduğu şirket Bitcoin tabanlı “Web5” ekosistemi kuruyor. İşte detaylar!

  Yağız Özgün Kocabaş Yağız Özgün Kocabaş 11.06.2022 15:50 1305 2 dk okuma süresi
  Jack Dorsey’den Web5 Hamlesi Geldi! Web ile Gelecek Yenilikler!
  Son Düzenleme:

  Teknoloji dünyasında Web3 için tüm hızıyla çalışmalar devam ediyor. Şirketler web’in yeni versiyonu olacak Web3 için önemli projelere imza atmaya başladı. Özellikle kripto para teknolojisinin gelişmesiyle birlikte ortaya çıkan merkeziyetsiz sistem Web3 ile birlikte geleceği şekillendiriyor. Meta şirketi tarafından hazırlanan Metaverse gibi önemli çalışmaların gerçekleştirildiği bu dönemde Web3 ile blokchain tabanlı yeni bir internet versiyonu kullanılmaya başlanacak. Bu gelişmeler yaşanırken Twitter kurucusu Jack Dorsey’den önemli bir adım geldi.

  Sadece Bitcoin Tabanlı Web5 Geliyor

  Twitter’ın kurucusu Jack Dorsey, Twitter’dan ayrıldıktan sonra önemli projelere imza atmaya başladı. Ortaya çıkan bilgilere göre Dorsey’in sahibi olduğu “Block” şirketinden önemli bir web projesi geldi. Block şirketi bünyesindeki Bitcoin kuruluşu olarak faaliyet gösteren “TBD” alt şirketi, yeni bir merkeziyetsiz internet versiyonu kuracağını açıkladı. Şirket tarafından yapılan açıklamaya göre bu yeni web sürümü “Web5” olarak isimlendirilecek.

  Jack Dorsey, Web3 hakkında asla gerçek manada merkeziyetsiz olabileceğine inanmadığı açıklamasında bulunarak, eleştirilerde bulunmuştu. 

  Şirketten yapılan açıklamayla yeni yaygınlaşmaya başlayan Web3 sürümünün hedeflerinin doğru olmasına karşın, hedeflerine ulaşmada hatalı araçları tercih ettiğine dikkat çekildi. Şirket, Web3’ün en önemli sorunlarının başında birden fazla blok zinciri kullanıyor olmasının geldiği belirtildi. Kendilerinin Web sürümünde bu hataya düşmeyerek, sadece lider kripto birimi Bitcoin tabanı üzerine inşa edilecek. Web5 aynı zamanda “kimlik “tabanlı” olacak.

  Web5

  İddialara göre Jack Dorsey’in yeni web sürümü “Web5”, blok zincirde çalışan “ION” sisteminden yararlanacak. ION, Bitcoin’in blok zincirinde bulunan bir DID ağı olarak tanımlanıyor. Yani blok zincir üzerinde mesaj ve uygulama verilerini şifreleme ve paylaşma biçiminin tamamen merkeziyetsiz olmasını sağlar. Böylelikle kullanıcıların dijital dünyada bir platforma giriş bilgilerini dahi üçüncü şahıslara/taraflara emanet etmek durumunda da kalmaz.

  Web5 Sürümünde Sansür Olmayacak

  Ortaya çıkan bilgilere göre yeni web sürümü “Web5” üzerinde her kullanıcı verilerine ve kimliklerine dair kontrolü kendisi gerçekleştirebilecek. Bununla birlikte “sansür” uygulamalarına karşı Web5 sürümü işleyiş sistemi gereğince çok daha yüksek bir direnç kabiliyetine sahip olacak. Yeni Bitcoin tabanlı Web5 sürümündeki ekonomi sistemi BTC merkezli olacak. 

  Twitter’ın kurucusu Jack Dorsey’in duyurduğu Web5 sürümü hakkında siz ne düşünüyorsunuz? Sizce internetin geleceği nereye gidiyor? Görüşlerinizi yorumlar kısmından veya R10.NET Forum’dan paylaşabilirsiniz.

  İçeriği Puanla
  Yorumlar

  Yorumunuz minimum 10 karakter olmalıdır.

  İlgili İçerikler:

  Android Telefon Kullanıcıları Artık “Arşiv” Özelliğinden Yararlanabilecekler!

  Google, Android kullanıcılarını sevindirecek yeni bir özelliği daha duyurdu. Buna göre Play Store merkezli 'Arşiv' özelliği kullanıcılara sunulacak.

  Galaksilerin Çarpışması Hubble Uzay Teleskobundan Kaçmadı! Çarpışmanın Fotoğrafları Dünya’ya Gönderildi!

  Hubble Uzay Teleskobu, iki galaksinin çarpışma anı fotoğraflarını çekti. Teleskop, çektiği çarpışma fotoğraflarını Dünya’ya gönderdi.

  Mazda CX-5 Türkiye'de Satışa Sunuldu! Tasarımı Yenilenen Model Hayran Bıraktı!

  Mazda CX-5 modeli, makyajlı versiyonu ile Türkiye'de satışa sunuldu. Mazda CX-5 fiyatı, özelliğine göre 1.429.070 ile 1.461.250 TL aralığında olacak.

  Google Pixel Fold'dan Yeni Bilgiler Geldi!

  Google'ın uzun süredir üzerinde çalıştığı ilk katlanabilir telefonu ortaya çıkmaya başladı. Google'dan gelen son bilgilere göre Google Pixel Fold teknik özellikler belli oldu. İşte Google Pixel Fold özellikleri, fiyatı ve çıkış tarihi!

  Jack Dorsey’den Web5 Hamlesi Geldi! Web ile Gelecek Yenilikler!

  Size daha iyi hizmet sunabilmek
  için çerezleri kullanıyoruz.

  Çerez Politikası Kabul Et