R10.NET Uygulamaları
Kullanıcılar
Yükleniyor, lütfen bekleyiniz..

  İngiltere’den Avrupa Birliği’ni Şaşırtan USB Type-C Kararı!

  Avrupa Birliği(AB), çok uzun zamandır getirmek istediği elektronik ürünlerde USB Type-C giriş zorunluluğunu kısa bir süre önce onaylamıştı. İngiltere ise AB ile aynı görüşte değil.

  Yağız Özgün Kocabaş Yağız Özgün Kocabaş 11.06.2022 15:37 1177 2 dk okuma süresi
  İngiltere’den Avrupa Birliği’ni Şaşırtan USB Type-C Kararı!
  Son Düzenleme:

  Avrupa Birliği(AB), çok uzun zamandır elektronik ürünlerde firmaların farklı şarj girişleri kullanmasının önüne geçmek istiyordu. Farklı girişlerin ciddi bir elektronik atığa ve yüksek maliyetlere yol açtığı yönünde raporlar hazırlayan AB, sonunda tek tip şarj girişi konusunda karara varmıştı. Alınan karar ile birlikte Avrupa genelinde elektronik ürünlerde sadece USB Type-C giriş kullanılacak. Böylelikle Apple’nin “Lightning” ve diğer firmaların “microUSB” kullanmasının önüne geçilecek. İngiltere ise AB’nin yakın zamanda uygulamaya geçireceği USB Type-C kararını kabul etmeyecek.

  İngiltere USB Type-C Girişi Zorunlu Yapmayacak

  Teknoloji dünyasında AB’nin aldığı USB Type-C girişin zorunlu olması kararı tartışılırken, önemli bir iddia da İngiltere’den geldi. Daha önce “Brexit” ile Avrupa Birliği’nden ayrılan İngiltere, alınan USB Type-C girişi kararını uygulamayacak. İngiltere ile AB arasında yapılan “Brexit” anlaşmaları çerçevesinde alınan karar, İngiltere’yi bağlamıyor. İngiltere’de kendi inisiyatifiyle bu kararı uygulamayı düşünmüyor. Anlaşmalar gereğince AB’nin oy birliğiyle aldığı USB Type-C giriş kararı sadece “Kuzey İrlanda” için geçerli uygulanması zorunlu olacak.

  USB Type-C

  İngiltere’nin USB Type-C giriş konusundaki kararının etkisinin nasıl olacağı ise bilinmiyor. Çünkü tüm Avrupa pazarında yer alabilmek için başta Apple olmak üzere tüm teknoloji devlerinin bu kararı uygulaması gerekiyor. Sadece İngiltere için USB Type-C girişli olmayan cihaz üretmek veya sadece Avrupa pazarı için USB Type-C girişli cihazlar üretimi mi gerçekleştirileceği ise henüz netlik kazanmadı.

  Özellikle Apple için farklı bölgelerde farklı şarj giriş seçeneğinin sunulması, şirket politikasıyla hiç uyumlu değil. Bu nedenle Apple’nin iPhone, iPad ve hatta MacBook cihazları için alınan kararlara karşı nasıl bir adım atacağı merak ediliyor. Ortaya atılan bir iddia ise Apple, her iki tarafın kararından farklı şekilde hareket edecek ve hem “Lightning” hem de “USB Type-C” giriş yerine şarj altyapısını kablosuz yapacak. Bir diğer iddia ise Apple’nin gelecek yıl tanıtacağı iPhone 15 ile birlikte USB Type-C girişe geçecek.

  Avrupa Birliğinin aldığı karar ile ilgili siz ne düşünüyorsunuz? Görüşlerinizi yorum kısmından veya R10.NET Forum’dan iletebilirsiniz.

  İçeriği Puanla
  Yorumlar

  Yorumunuz minimum 10 karakter olmalıdır.

  İlgili İçerikler:

  PlayStation'ın Şaşırtan Bilançosu: PS5 satışları 21 milyonu geçti

  Sony, yeni oyun konsolu PlayStation 5 için 2022 2.çeyreğiyle birlikte yakalanan satış rakamlarını içeren kapsamlı bir mali rapor yayınladı. İşte o rapor!

  Amazon Prime Abonelik Ücretleri Avrupa’da Artıyor

  Amazon tarafından alınan kararla birlikte Avrupa pazarı için zam gelmesi kesinleşti. Peki Amazon Prime aboneliğine gelecek zam Türkiye'ye yansıyacak mı?

  Kripto Paraların Yasaklandığı Ülke Sayısı Artıyor! O Ülkeden Şaşırtan Karar!

  Kripto para ile ödeme 2022 yılında artık pek çok ülkede yasadışı hale geldi. Çoğu ülke kendi para birimini korumak, vergilendirmeyi güçlendirmek veya çevreyi korumak gibi pek çok gerekçeyi ileri sürerek, kripto paraları yasaklıyor.

  James Webb Uzay Teleskobu’nda Şaşırtan SSD Kapasitesi

  12 Milyar Dolar bütçeyle hazırlanan ve 12 Temmuz'da ilk fotoğrafları gönderen Jamess Webb Uzay Teleskobu'nun depolama alanının ne kadar olduğu ortaya çıktı. İşte herkesi şaşırtan depolama alanı!

  İngiltere’den Avrupa Birliği’ni Şaşırtan USB Type-C Kararı!

  Size daha iyi hizmet sunabilmek
  için çerezleri kullanıyoruz.

  Çerez Politikası Kabul Et