R10.NET Uygulamaları
Kullanıcılar
Yükleniyor, lütfen bekleyiniz..

  İngiltere’den Avrupa Birliği’ni Şaşırtan USB Type-C Kararı!

  Avrupa Birliği(AB), çok uzun zamandır getirmek istediği elektronik ürünlerde USB Type-C giriş zorunluluğunu kısa bir süre önce onaylamıştı. İngiltere ise AB ile aynı görüşte değil.

  Yağız Özgün Kocabaş Yağız Özgün Kocabaş 11.06.2022 15:37 1223 2 dk okuma süresi
  İngiltere’den Avrupa Birliği’ni Şaşırtan USB Type-C Kararı!
  Son Düzenleme:

  Avrupa Birliği(AB), çok uzun zamandır elektronik ürünlerde firmaların farklı şarj girişleri kullanmasının önüne geçmek istiyordu. Farklı girişlerin ciddi bir elektronik atığa ve yüksek maliyetlere yol açtığı yönünde raporlar hazırlayan AB, sonunda tek tip şarj girişi konusunda karara varmıştı. Alınan karar ile birlikte Avrupa genelinde elektronik ürünlerde sadece USB Type-C giriş kullanılacak. Böylelikle Apple’nin “Lightning” ve diğer firmaların “microUSB” kullanmasının önüne geçilecek. İngiltere ise AB’nin yakın zamanda uygulamaya geçireceği USB Type-C kararını kabul etmeyecek.

  İngiltere USB Type-C Girişi Zorunlu Yapmayacak

  Teknoloji dünyasında AB’nin aldığı USB Type-C girişin zorunlu olması kararı tartışılırken, önemli bir iddia da İngiltere’den geldi. Daha önce “Brexit” ile Avrupa Birliği’nden ayrılan İngiltere, alınan USB Type-C girişi kararını uygulamayacak. İngiltere ile AB arasında yapılan “Brexit” anlaşmaları çerçevesinde alınan karar, İngiltere’yi bağlamıyor. İngiltere’de kendi inisiyatifiyle bu kararı uygulamayı düşünmüyor. Anlaşmalar gereğince AB’nin oy birliğiyle aldığı USB Type-C giriş kararı sadece “Kuzey İrlanda” için geçerli uygulanması zorunlu olacak.

  USB Type-C

  İngiltere’nin USB Type-C giriş konusundaki kararının etkisinin nasıl olacağı ise bilinmiyor. Çünkü tüm Avrupa pazarında yer alabilmek için başta Apple olmak üzere tüm teknoloji devlerinin bu kararı uygulaması gerekiyor. Sadece İngiltere için USB Type-C girişli olmayan cihaz üretmek veya sadece Avrupa pazarı için USB Type-C girişli cihazlar üretimi mi gerçekleştirileceği ise henüz netlik kazanmadı.

  Özellikle Apple için farklı bölgelerde farklı şarj giriş seçeneğinin sunulması, şirket politikasıyla hiç uyumlu değil. Bu nedenle Apple’nin iPhone, iPad ve hatta MacBook cihazları için alınan kararlara karşı nasıl bir adım atacağı merak ediliyor. Ortaya atılan bir iddia ise Apple, her iki tarafın kararından farklı şekilde hareket edecek ve hem “Lightning” hem de “USB Type-C” giriş yerine şarj altyapısını kablosuz yapacak. Bir diğer iddia ise Apple’nin gelecek yıl tanıtacağı iPhone 15 ile birlikte USB Type-C girişe geçecek.

  Avrupa Birliğinin aldığı karar ile ilgili siz ne düşünüyorsunuz? Görüşlerinizi yorum kısmından veya R10.NET Forum’dan iletebilirsiniz.

  İçeriği Puanla
  Yorumlar

  Yorumunuz minimum 10 karakter olmalıdır.

  İlgili İçerikler:

  Sonunda Açıklandı: Apple USB Type-C Girişi için Tarih Verdi!

  Apple, iPhone ve iPad modellerinin 2024 yılından itibaren USB Type-C kullanacağını açıkladı. Şirketin, artık USB Type-C konnektörünü kullanması bekleniyor.

  Apple Cihazlarında USB-C Bağlantı Girişine Geçiyor!

  Apple, Avrupa Birliği'nin tüm cihazlarda tek tip bağlantı girişi kararına hazırlanıyor. Avrupa Parlamentosu tarafından yasalaştırılan USB-C girişi konusunda Apple dönüşümünü hızlandırdı. Yeni Apple ürün ve aksesuarlarında Lightning olmayacak!

  Avrupa Cep Telefonuyla Konuşma Süreleri Açıklandı! Türkiye Zirvede Yer Aldı!

  Bilgi Teknolojileri ve İletişim Kurumu(BTK), 2022'nin 2.çeyreğine ait "Türkiye Elektronik Haberleşme Sektörü" raporunu yayınladı. İşte BTK'nın son raporunda dikkat çeken veriler!

  Avrupa Birliği’nden Apple’ı Üzecek USB-C Kararı! Bundan Sonra Diğer Portlar Kullanılmayacak!

  Avrupa Birliği, elektronik atıkları azaltabilmek için ortak bir port kullanılması kararını verdi. Bütün telefonlar, ortak port olarak USB-C port kullanacak!

  İngiltere’den Avrupa Birliği’ni Şaşırtan USB Type-C Kararı!

  Size daha iyi hizmet sunabilmek
  için çerezleri kullanıyoruz.

  Çerez Politikası Kabul Et