R10.NET Uygulamaları
Kullanıcılar
Yükleniyor, lütfen bekleyiniz..

  Google Chrome RAM Tasarrufu Yapacak!

  Google Chrome RAM tasarrufu sağlayan yeni özelliğini duyurdu. Chrome 110 ile gelen yenilik, sistemlerin bellek tüketimini azaltıyor.

  Mucosoft
  Mucosoft R10 Editörü
  22.02.2023 23:28 1213 2 dk okuma süresi
  Google Chrome RAM Tasarrufu Yapacak!
  Son Düzenleme:

  Google Chrome’un en çok eleştirilen kısmı RAM tüketimi olmaktaydı. Geçmişte çok RAM tüketmesiyle gündeme oturan Chrome, bu sorunu aşmaya çalışıyor. Bunun için bu zamana kadar birçok güncelleme yayınladı. Şimdi de bu güncellemeler arasına bir yenisini daha ekledi. Yeni güncelleme ile beraber Chrome, RAM optimizasyonunu arttırmış durumda. Ekip, yaptığı yeni çalışma ile beraber şimdiden pek çok insanı mutlu etti. Özellikle belleği düşük olan kullanıcılar bu habere bayıldı.

  Google Chrome RAM tasarrufu için yeni özellik yayınladı

  Google Chrome 110 sürümü ile beraber yeni bir performans modu eklendi. Chrome kullanıcıları, "bellek tasarrufu modu" ayarıyla RAM tüketimini düşürebilecek. Bu ayar aktif olduğu takdirde arka planda açık olan sekmelerin belleği boşaltılacak. Ayrıca bu sekmelerde işlem uygulanmayacak. Özetle Google, kullanıcıların sekmelerde daha rahat gezmesini sağlamak istiyor.

  Bellek tasarrufu modu ile ilgili açıklanan bir diğer şey istisnalar. Özellik, video ve form gibi olayları etkilemeyecek. Yani arka planda kalan sekmede video açık ise ses gelmeye devam edecek. Bunun yanı sıra ekran paylaşımı gibi işlemler de aktif bir şekilde çalışacak. Bu özelliklerin dışında kalan şeyler temizlenecek. Bu, daha az RAM tüketimi anlamına geliyor.

  Chrome’un bellek tasarrufu özelliği, ek bir özelliğe de yer veriyor. Bazı kullanıcılar, bazı internet sitelerinin bellekten temizlenmesini istemeyebilir. Özellikle o sitede arka planda bazı işlemler yapılması gerekiyor ise. Bunun için “Her zaman etkin kalacak siteler” kısmı bulunacak. Bu kısma bellek tasarrufu modu ayarından ulaşılabilecek. Buraya eklenen web siteleri, arka planda her zaman aktif kalacak.

  Google Chrome RAM tasarrufu nasıl kullanılır?

  Google Chrome bellek tasarrufu özelliği, Chrome 110 sürümü ile beraber otomatik etkinleştiriliyor. Eğer bu ayar kapatılmak veya açılmak isteniyor ise aşağıdaki adımların takip edilmesi gerekir.

  1. Ayarlara girilmeli.
  2. Sol taraftaki menüden “Performans” seçeneğine basılmalı.
  3. “Belek Tasarrufu” ayarı etkinleştirilmeli veya devre dışı bırakılmalı.
  4. İsteğe bağlı olarak her zaman etkin kalacak siteler ayarlanmalı.
  İçeriği Puanla
  Yorumlar

  Yorumunuz minimum 10 karakter olmalıdır.

  İlgili İçerikler:

  Windows 12'nin sistem gereksinimleri belirleniyor: En az 8 GB RAM gerekebilir!

  Çoğu kullanıcı henüz Windows 11'e geçmemişken, son zamanlarda Windows 12'nin adını daha sık duymaya başladık. Şimdi de Windows 12'nin sistem gereksinimleri açıklandı.

  Google, ChatGPT'nin Rakibi Bard'ı Kullanıma Sunuyor: İşte Bard'ın Sunduğu Özellikler

  Google, geçtiğimiz ay tanıttığı ChatGPT rakibi Bard'ın önizleme sürümünü kullanıma açtı. Şu anda sadece ABD ve İngiltere'deki kullanıcılar için erişilebilir olan Bard, aramanın yerine geçmeyecek ancak tamamlayıcı bir araç olarak kullanılacaktır.

  Google Pixel 8 Pro Sızıntısı: İşte Beklenen Özellikleri ve Muhtemel Tasarımı

  Google'ın amiral gemisi akıllı telefonu Pixel 8 Pro'nun tasarımı ve özellikleri sızdı. İşte bu heyecan verici cihaz hakkında bilmeniz gerekenler

  Google Baby Yoda Sürprizi ile Kullanıcıları Eğlendiriyor!

  Google'dan kullanıcılara "Baby Yoda" sürprizi geldi. Google arama motorunda o kelimeler girilince "bebek Yoda" geliyor.

  Google Chrome RAM Tasarrufu Yapacak!

  Size daha iyi hizmet sunabilmek
  için çerezleri kullanıyoruz.

  Çerez Politikası Kabul Et