R10.NET Uygulamaları
Kullanıcılar
Yükleniyor, lütfen bekleyiniz..

  Gelecek Yeni Sosyal Medya Yasası Detayları Belli Oldu! İşte Detaylar!

  Uzun zamandır sürekli tartışılan sosyal medya platformlarında gerçek dışı bilgi veren paylaşımların yarattığı sorunlara karşı yeni yasa tasarısı hazırlanmıştı. Bu tip paylaşım yapacaklara ceza öngören sosyal medya yasası maddeleri neler? Uzun zamandır sürekli tartışılan sosyal medya platformlarında gerçek dışı bilgi veren paylaşımların yarattığı sorunlara karşı yeni yasa tasarısı hazırlanmıştı. Bu tip paylaşım yapacaklara ceza öngören sosyal medya yasası maddeleri neler?

  Yağız Özgün Kocabaş
  Yağız Özgün Kocabaş R10 Editörü
  29.05.2022 13:36 1598 2 dk okuma süresi
  Gelecek Yeni Sosyal Medya Yasası Detayları Belli Oldu! İşte Detaylar!
  Son Düzenleme:

  Sosyal medyada yalan haber, gerçek dışı bilgi ve toplumu yanlış yönlendirecek paylaşımlar çok uzun zamandır hem internetin hem de siyasetin gündeminde bulunuyordu. Buna karşı alınacak önlemlere ilişkin hazırlıkların uzun zamandır devam ettiği biliniyordu. Sonunda sosyal medya yasası için tasarı TBMM’ye getirildi. Gelecek yeni sosyal medya yasası maddelerinde neler var? Sosyal medyada neleri etkileyecek ve değiştirecek?

  İnternete Yeni Düzenlemeler Geliyor

  Meclis’te görüşülen sosyal medya yasası ile ilgili olan en önemli kısmı ise “internet medyası” oluşturuyor. Sosyal medya yasası maddeleri arasında özellikle toplumu yanlış bilgilendirme ve toplum düzenini bozmaya yönelik hareket etmeye karşı hapis cezası gelecek. Yasadaki 4. Maddesinde;

  Halk arasında endişe, korku ve panik yaratan haber yapma ve ülke iç ve dış güvenliğiyle kamu düzeni ve genel sağlığı ile ilgili gerçek dışı beyanlar sunma  hallerinde 1 yıldan 3 yıla kadar hapis cezası uygulanacak

  Casusluk için çok ağır ceza

  Yeni <a href=Sosyal Medya Yasası">

  Yeni sosyal medya yasasıyla gelecek en önemli düzenlemelerden birisi de anayasal düzene karşı işlenen suçlar ve tabii ki casusluk suçları yer alıyor. Bu tip suçlara karşı Türk Ceza Kanunu’nun(TCK) “309.”, “311.”, “312.”, “313.”, “314.” Maddeleri uygulanacak. Bu durumda ilgili kişi için ağırlaştırılmış müebbet hapis cezası uygulanması anlamına geliyor.

  Yeni sosyal medya yasası kapsamında “anayasal suçlar” en önemli konuların başında geliyor. Bu tip suçlarda web’de içerik üretilmesi ve hatta bu içeriği paylaşan kişilerin tespiti noktasında Cumhuriyet savcısına önemli yetkiler veriliyor. Buna göre henüz soruşturma devam ederken, mahkeme den gelen talep doğrultusunda bilgi alabilecek. Cumhuriyet Savcısı’nın ilgili platformlardan istediği bilgilerin verilmemesi durumunda mahkeme tarafından söz konusu platformun bant genişliği %90 seviyesinde düşürülebilecek.

  Mahkeme daha ciddi olaylara istinaden platformun olumsuz tutumuna karşı “reklam yasağı” gibi çok daha sert yaptırımları da uygulayabilecek.

  İnternet Medyasına Basın Kartı Müjdesi

  Sosyal medya yasası Meclis’te kabul edildiğinde sadece kamu faydası için çalışan dernek ve vakıfların yöneticileri için “Basın Kartı” verilebilecek. Yöneticilere verilecek basın kartı için gazeteciler için uygulanan kurallarla aynı kurallar uygulanacak. Buna göre basın kartının iptalini gerektiren durumlarda iptal işlemi uygulandığı andan itibaren 1 yıl boyunca yeniden basın kartı alması engellenecek. Eğer kişinin işlediği suç daha ciddi boyutta ise bu sürenin 5 yıla kadar uzatılabilmesi de mümkün olacak.

  Yeni gelecek sosyal medya yasası maddeleriyle ilgili siz ne düşünüyorsunuz? Görüşlerinizi yorum kısmından veya R10.NET Forum’dan bizimle paylaşabilirsiniz.

  2008'den bugüne profesyonel içerik yazarlığı!

  Yorum Yap
  İçeriği Puanla
  Yorumlar

  Yorumunuz minimum 10 karakter olmalıdır.

  İlgili İçerikler:

  iPhone 16 Pro Serisine Yeni Kamera Özellikleri Geliyor: İşte Detaylar!

  iPhone 16 Pro serisi, 48MP ultra geniş kamera, genişletilmiş optik yakınlaştırma, yansıma önleyici kaplama ve gelişmiş ana kamera sensörü ile geliyor.

  Snapchat’e Yapay Zeka Destekli Yeni Özellikler Geldi!

  Snapchat, yeni yapay zeka modeli GenAI ile AR deneyimlerini güçlendiriyor. Bitmoji arka planları, sohbet duvar kağıtları ve yapay zeka lensleri ile büyülüyor.

  PUBG UC Satın Almak İçin Yeni Adres: Plyr.com

  Bizler de sizlere, son zamanlarda adından sıkça söz ettiren Plyr.com’u tanıtmak istedik.  Plyr, güvenilir ve kolay bir şekilde; isterseniz üye olmaksızın alışveriş imkanı tanır.

  Xiaomi’nin İlk Elektrikli SUV Aracı MX11 Görüntülendi: İşte Tasarımı!

  Xiaomi, yeni elektrikli SUV modeli MX11'in kamuflajlı görüntülerini yayınladı. 2025'te tanıtılacak olan araç, 2026'da 21 bin dolar fiyatla piyasaya sürülecek.

  Gelecek Yeni Sosyal Medya Yasası Detayları Belli Oldu! İşte Detaylar!

  Size daha iyi hizmet sunabilmek
  için çerezleri kullanıyoruz.

  Çerez Politikası Kabul Et