R10.NET Uygulamaları
Kullanıcılar
Yükleniyor, lütfen bekleyiniz..

  Gelecek Yeni Sosyal Medya Yasası Detayları Belli Oldu! İşte Detaylar!

  Uzun zamandır sürekli tartışılan sosyal medya platformlarında gerçek dışı bilgi veren paylaşımların yarattığı sorunlara karşı yeni yasa tasarısı hazırlanmıştı. Bu tip paylaşım yapacaklara ceza öngören sosyal medya yasası maddeleri neler? Uzun zamandır sürekli tartışılan sosyal medya platformlarında gerçek dışı bilgi veren paylaşımların yarattığı sorunlara karşı yeni yasa tasarısı hazırlanmıştı. Bu tip paylaşım yapacaklara ceza öngören sosyal medya yasası maddeleri neler?

  Yağız Özgün Kocabaş Yağız Özgün Kocabaş 29.05.2022 13:36 1257 2 dk okuma süresi
  Gelecek Yeni Sosyal Medya Yasası Detayları Belli Oldu! İşte Detaylar!
  Son Düzenleme:

  Sosyal medyada yalan haber, gerçek dışı bilgi ve toplumu yanlış yönlendirecek paylaşımlar çok uzun zamandır hem internetin hem de siyasetin gündeminde bulunuyordu. Buna karşı alınacak önlemlere ilişkin hazırlıkların uzun zamandır devam ettiği biliniyordu. Sonunda sosyal medya yasası için tasarı TBMM’ye getirildi. Gelecek yeni sosyal medya yasası maddelerinde neler var? Sosyal medyada neleri etkileyecek ve değiştirecek?

  İnternete Yeni Düzenlemeler Geliyor

  Meclis’te görüşülen sosyal medya yasası ile ilgili olan en önemli kısmı ise “internet medyası” oluşturuyor. Sosyal medya yasası maddeleri arasında özellikle toplumu yanlış bilgilendirme ve toplum düzenini bozmaya yönelik hareket etmeye karşı hapis cezası gelecek. Yasadaki 4. Maddesinde;

  Halk arasında endişe, korku ve panik yaratan haber yapma ve ülke iç ve dış güvenliğiyle kamu düzeni ve genel sağlığı ile ilgili gerçek dışı beyanlar sunma  hallerinde 1 yıldan 3 yıla kadar hapis cezası uygulanacak

  Casusluk için çok ağır ceza

  Yeni <a href=Sosyal Medya Yasası">

  Yeni sosyal medya yasasıyla gelecek en önemli düzenlemelerden birisi de anayasal düzene karşı işlenen suçlar ve tabii ki casusluk suçları yer alıyor. Bu tip suçlara karşı Türk Ceza Kanunu’nun(TCK) “309.”, “311.”, “312.”, “313.”, “314.” Maddeleri uygulanacak. Bu durumda ilgili kişi için ağırlaştırılmış müebbet hapis cezası uygulanması anlamına geliyor.

  Yeni sosyal medya yasası kapsamında “anayasal suçlar” en önemli konuların başında geliyor. Bu tip suçlarda web’de içerik üretilmesi ve hatta bu içeriği paylaşan kişilerin tespiti noktasında Cumhuriyet savcısına önemli yetkiler veriliyor. Buna göre henüz soruşturma devam ederken, mahkeme den gelen talep doğrultusunda bilgi alabilecek. Cumhuriyet Savcısı’nın ilgili platformlardan istediği bilgilerin verilmemesi durumunda mahkeme tarafından söz konusu platformun bant genişliği %90 seviyesinde düşürülebilecek.

  Mahkeme daha ciddi olaylara istinaden platformun olumsuz tutumuna karşı “reklam yasağı” gibi çok daha sert yaptırımları da uygulayabilecek.

  İnternet Medyasına Basın Kartı Müjdesi

  Sosyal medya yasası Meclis’te kabul edildiğinde sadece kamu faydası için çalışan dernek ve vakıfların yöneticileri için “Basın Kartı” verilebilecek. Yöneticilere verilecek basın kartı için gazeteciler için uygulanan kurallarla aynı kurallar uygulanacak. Buna göre basın kartının iptalini gerektiren durumlarda iptal işlemi uygulandığı andan itibaren 1 yıl boyunca yeniden basın kartı alması engellenecek. Eğer kişinin işlediği suç daha ciddi boyutta ise bu sürenin 5 yıla kadar uzatılabilmesi de mümkün olacak.

  Yeni gelecek sosyal medya yasası maddeleriyle ilgili siz ne düşünüyorsunuz? Görüşlerinizi yorum kısmından veya R10.NET Forum’dan bizimle paylaşabilirsiniz.

  İçeriği Puanla
  Yorumlar

  Yorumunuz minimum 10 karakter olmalıdır.

  İlgili İçerikler:

  Xiaomi 13 Serisinin Fiyatı Belli Oldu! İşte Xiaomi 13 ve 13 Pro!

  Xiaomi, 1 Aralık'ta gerçekleştireceği Xiaomi 13 serisi tanıtımını ertelemişti. Erteleme kararı eski Çin devlet başkanının hayatını kaybetmesi nedeniyle alınmıştı. Yeni lansmanın tarihi ne zaman açıklanmasa da Xiaomi 13 ve 13 Pro fiyatı sızdırıldı.

  DJI’dan Yeni Drone Geliyor! İşte DJI Mini 3 Özellikleri ve Fiyatı!

  DJI, kısa bir süre önce piyasaya sürdüğü DJI Mini 3 Pro modelinin standart versiyonunu piyasaya sürmeye hazırlanıyor. Şirketin yeni drone modeli DJI Mini özellikleri ve fiyatı da ortaya çıktı.

  2022 Yılının En İyi Android Uygulama ve Oyunları Belli Oldu!

  Google Play, 2022 yılının en iyi oyun ve uygulamalarını açıkladı. Yayınlanan listede kullanıcılar tarafından beğenilen uygulama ve oyunlar yer aldı.

  Elektrikli Opel Mokka-e Türkiye’de Satışa Sunuldu! Yeni Modelin Fiyatı Ve Özellikleri Belli Oldu!

  Opel firmasına ait kompakt crossover Türkiye’de limitli sayıda ön satışa sunuldu. Opel Mokka-e isimli elektrikli modelin fiyatı 909.900 TL olarak belirlendi.

  Gelecek Yeni Sosyal Medya Yasası Detayları Belli Oldu! İşte Detaylar!

  Size daha iyi hizmet sunabilmek
  için çerezleri kullanıyoruz.

  Çerez Politikası Kabul Et