R10.NET Uygulamaları
Kullanıcılar
Yükleniyor, lütfen bekleyiniz..

  Amazon o davayı da kaybetti! Amazon işten çıkarttığı çalışanı geri alacak!

  Amazon’un 2020 yılında işten çıkarttığı işçinin, açtığı davada son karar verildi. Mahkemenin Amazon’u haksız bulduğu davada cezada belli oldu.

  Yağız Özgün Kocabaş
  Yağız Özgün Kocabaş R10 Editörü
  20.04.2022 17:42 1399 2 dk okuma süresi
  Amazon o davayı da kaybetti! Amazon işten çıkarttığı çalışanı geri alacak!
  Son Düzenleme:

  En büyük uluslararası şirketlerden birisi olan Amazon’un, bulut bilişim(cloud), e-ticaret’e ve hatta yapay zekaya kadar pek çok alanda gündemden düşmeyen yatırımları bulunuyor. Amazon’un son dönede sıkça gündemde olmasının bir diğer nedeniyse yaşadığı büyük skandallar. Mahkemeye uzanan bu skandallardan birisinin sonucu belli oldu.

  Haksız şekilde işten çıkartılan işçinin görevi iade edilecek!

  Amazon’un ABD’de bulunan ve “JFK8” isimli tesisinde 6 Nisan 2022 tarihinde işçiler tarafından protesto yapılmıştı. Protestoya katılan işçilerden bir tanesi tesisteki bu protestoya katıldığı için Amazon tarafından işten kovulmuştu. İşçi, verilen bu haksız kararın peşini bırakmayarak, mahkemeye başvurdu. İşte o davanın son kararı açıklandı.

  Amazon

  İşçiler protestoda Amazon’un tesis genelinde COVİD19 nedeniyle alması gereken önlemleri tam olarak almayarak, çalışanlarının sağlığını hiçe saydığını ve bu nedenle deponun kapatılması gerektiğini belirtmişlerdi. Bu görüşü savunanlardan birisi de işten çıkartılan Gerald Bryson’dı. Bu protestolu söylemi onun kovulmasına neden oldu.

  Amazon: Protesto değil, hakaret ve saldırgan tavır

  Olayın mahkemeye taşınmasından sonra Amazon cephesi verdiği ifadede çalışanın protesto yapıyor olmasından dolayı işten çıkartılmadığı belirtildi. Aslında esas işten çıkartılma nedeninin protesto esnasında başvurduğu ağır küfürler olduğu ve bunun da iş hukuku kapsamında kaba veya taciz edici dil sınırları kapsamında işten çıkartılmanın gerçekleştirildiği belirtilmişti.

  Amazon çalışanları

  2 yıl devam eden dava sürecinin ardından mahkeme son kararını açıkladı. Mahkeme aldığı karar ile Amazon cephesini suçlu buldu ve çalışanın işinden haksız şekilde çıkartıldığı kararına vardı. Alınan karar ile birlikte mahkeme işten çıkartılan Gerald Bryson’un yeniden aynı pozisyondaki işine geri döndürüleceğine hükmetti.

  Ayrıca mahkeme Gerald Bryson’ın bu dönemde işsiz olmasından dolayı yaşadığı kaybın giderilmesi noktasında Amazon tarafından söz konusu döneme ait tüm ödemelerin yapılmasına karar verdi.

  Mahkemenin kararının ardından Amazon sözcüsü Kelly Nantel, şirket olarak mahkemenin bu kararına itiraz haklarını kullanacaklarını açıkladı.

  Amazon’un skandallarıyla ilgili siz ne düşünüyorsunuz? Görüşlerinizi yorumlar ve R10.NET Forum’dan bizimle paylaşabilirsiniz.

  2008'den bugüne profesyonel içerik yazarlığı!

  Yorum Yap
  İçeriği Puanla
  Yorumlar

  Yorumunuz minimum 10 karakter olmalıdır.

  İlgili İçerikler:

  2024 iPhone SE 4 Geliyor: İşte Muhtemel Fiyatı ve Özellikleri!

  Apple'ın 2024 iPhone SE 4 modeli geliyor! Yeni bütçe dostu iPhone, gelişmiş özellikler ve uygun fiyatıyla dikkat çekiyor.

  Yeni Skoda Superb Türkiye'de Satışa Çıkıyor: İşte Fiyatı ve Özellikleri!

  Yeni Skoda Superb, Türkiye'de lansmana özel fiyatlarla satışa sunuldu. Gelişmiş teknolojiler, yüksek konfor ve çeşitli motor seçenekleriyle dikkat çekiyor.

  Yapay Zeka Destekli Lenovo Yoga Slim 7x 14 ve ThinkPad T14s Tanıtıldı: İşte Özellikleri!

  Lenovo, yapay zekalı Yoga Slim 7x 14 ve ThinkPad T14s dizüstü bilgisayarlarını tanıttı. Bu modeller, Snapdragon X Elite işlemcisiyle yüksek performans sunuyor.

  iOS 17.5.1 Yayınlandı: En Büyük Sorun Nihayet Çözüldü!

  Apple, iOS 17.5.1 güncellemesiyle silinen fotoğrafların geri dönmesi sorununu çözdü. Güncellemeyle silinen fotoğrafların geri gelmesi sorununu çözebilirsiniz.

  Amazon o davayı da kaybetti! Amazon işten çıkarttığı çalışanı geri alacak!

  Size daha iyi hizmet sunabilmek
  için çerezleri kullanıyoruz.

  Çerez Politikası Kabul Et