R10.NET Uygulamaları
Kullanıcılar
Yükleniyor, lütfen bekleyiniz..

  Rockstar Baskılara Dayanamadı! GTA 5'in Tartışmalı İçeriği Kaldırıldı

  Rockstar, Grand Theft Auto 5 ve GTA Online'dan transfobik içeriği geri alıyor. Captain Spacetoy figürü ve trans karakterler kaldırıldı.

  Omer Dursun
  Omer Dursun R10 Editörü
  21.04.2022 00:35 1163 2 dk okuma süresi
  Rockstar Baskılara Dayanamadı! GTA 5'in Tartışmalı İçeriği Kaldırıldı
  Son Düzenleme:

  Rockstar, Grand Theft Auto 5'in yakın zamanda PlayStation 5 ve Xbox Series X/S sürümleri için piyasaya sürülen transfobik içeriği kaldırdı.

  Reddit kullanıcısı JayProspero tarafından tespit edilen Captain Spacetoy figürü eski haline getirildi. İlk olarak pembe renkteydi ve "değiştirilebilir cinsel parçalara" sahipti. Ayrıca Rockstar, Cockatoos gece kulübünün dışında ortaya çıkacak olan trans karakterleri de kaldırdı.

  GTA 5'teki transfobik içerikler geri çekildi

  GTA hayran sitesi GTANet'in yöneticisi Kirsty Cloud, değişikliği fark etti ve Twitter'da paylaştı. Oyunda "drag queens" olarak etiketlenen karakterlerin devre dışı bırakıldığı, ancak yine de yönetmen modunda göründüğü ifade edildi.

  Baş karakterlerin transfobik konuşmaları da dahil olmak üzere transfobik içerikle ilgili diyaloglar hikaye modundan kaldırıldı.

  Değişiklikler, oyun endüstrisinde çalışan LGBTQ+ bireyler için İngiltere merkezli bir savunma grubu olan Out Making Games'in baskı kampanyasından kaynaklanıyor. Geçen yıl Eylül ayında grup, özellikle GTA 5'in yeni transfobik içeriğinin kaldırılmasını talep ederek Rockstar'a açık bir mektup yazdı.

  Mektupta, "GTA 5'teki her tür karaktere karşı her türlü 'fırsat eşitliği şiddeti' argümanını reddediyoruz" ifadeleri kullanıldı.

  “GTA 5'in dünya çapında sahip olduğu kültürel etki göz önüne alındığında, Rockstar'ın oyuncularınıza (çoğu LGBTQ+ olabilir), çalışanlarınıza ve genel olarak dünyaya karşı, trans ve cinsiyet çeşitliliğine sahip insanlara karşı şiddeti teşvik etmemek için sosyal sorumluluğu var.”

  Rockstar, değişikliklerin nedenleri hakkında yorum yapmadı, ancak Out Making Games'in mektubundan sonra bu içerikleri gözden geçireceğini söylemişti.

  Grand Theft Auto 5'in yeniden düzenlenmiş sürümü, 15 Mart'ta PlayStation 5 ve Xbox Series X/S için piyasaya sürüldü. İçerik değişikliğinin PC sürümlerinde de yapılıp yapılmadığı belli değil. 

  Peki ya siz GTA 5'teki bu değişiklik hakkında ne düşünüyorsunuz? Fikirlerinizi yorumlar kısmından ve R10.NET Forum’dan paylaşabilirsiniz.

  R10.net'te içerik editörlüğü yapıyorum.

  Yorum Yap
  İçeriği Puanla
  Yorumlar

  Yorumunuz minimum 10 karakter olmalıdır.

  İlgili İçerikler:

  Samsung Galaxy S25'in Pil Kapasitesi Belli Oldu: İşte Detaylar!

  Samsung Galaxy S25'in 4.000mAh pil kapasitesi ile geleceği ortaya çıktı. Bu durum, artış bekleyen kullanıcıları hayal kırıklığına uğratabilir.

  Samsung Galaxy F55'in Fiyatı ve Özellikleri Açıklandı!

  Samsung Galaxy F55, Hindistan'da tanıtılmadan önce fiyatı ve özellikleri belli oldu. 50MP kamera, 5000 mAh batarya ve Snapdragon 7 Gen 1 işlemci ile dikkat çekiyor.

  GTA 5, 200 Milyondan Fazla Sattı: Tarihin En Çok Satan Oyunları Arasına Girdi!

  Rockstar Games'in GTA 5'i, dünya çapında 200 milyondan fazla satış yaparak tarihin en çok satan üçüncü oyunu oldu ve yeni rekorlar kırmaya devam ediyor.

  GTA 6 ne zaman piyasaya çıkacak? GTA 6'nın çıkış tarihi belli oldu mu?

  GTA serisinin son oyunu olan GTA 6'nın çıkış tarihi ve sistem gereksinimleri hakkında en son bilgileri sizler için derledik

  Rockstar Baskılara Dayanamadı! GTA 5'in Tartışmalı İçeriği Kaldırıldı

  Size daha iyi hizmet sunabilmek
  için çerezleri kullanıyoruz.

  Çerez Politikası Kabul Et