R10.NET Uygulamaları
Kullanıcılar
Yükleniyor, lütfen bekleyiniz..

  Windows 11 ile Bir Dönemin Sonu Geliyor: WordPad Kaldırılıyor!

  Yıllarca Windows işletim sistemlerinin ayrılmaz bir parçası olarak hizmet veren metin düzenleyici WordPad, artık tarih oluyor. Microsoft, Windows 11'de WordPad'i yakın bir gelecekte kalıcı olarak kaldırmaya hazırlanıyor.

  Gökhan Güler
  Gökhan Güler R10 Editörü
  08.01.2024 16:12 3420 2 dk okuma süresi
  Windows 11 ile Bir Dönemin Sonu Geliyor: WordPad Kaldırılıyor!
  Son Düzenleme:

  Yaklaşık 30 yıl boyunca Windows kullanıcılarının vazgeçilmezlerinden biri olan WordPad kaldırılıyor. Microsoft, 2023'te bir dizi Windows özelliğini emekliye ayırdı ve şimdi de WordPad, son günlerini yaşıyor. Microsoft, genellikle kullanıcıların kaldırılan özellikleri kullanmaya devam etmelerine ya da ek bileşen olarak yüklemelerine izin verirken WordPad için bu durum geçerli olmayacak.

  WordPad'in Emekliliği ve Yeni Windows 11 Güncellemesi

  En son Windows 11 Insider derlemesi (26020), WordPad'i artık içermiyor. Microsoft, gelecekteki bir güncellemede WordPad'i mevcut tüketici sürümündeki işletim sisteminden tamamen kaldırmayı planlıyor. Bu değişiklik kalıcı olacak ve kullanıcılar, programı resmi kanallar aracılığıyla yeniden yükleyemeyecekler.

  Microsoft, bu değişikliği, Windows 11 Insider derlemesinin (26020) yeni özellikleriyle birlikte Windows Insider Blog'unda açıkladı. Blog yazısında belirtildiği üzere WordPad ve People (Kişiler) uygulamaları, temiz bir işletim sistemi yüklemesinden sonra artık yüklenmeyecek. WordPad, yıllardır güncellenmediği ve kullanım oranlarının düşük olması sebebiyle işletim sisteminden kaldırılması sürpriz olarak algılanmıyor.

  Bu süreçte Microsoft'un diğer metin editörü Not Defteri, önemli gelişmeler ve yeni özellikler elde etti. Not Defteri, ilerleyen dönemlerde daha da geliştirilecek gibi görünüyor. WordPad'in aksine Not Defteri, kullanıcıların daha çok tercih ettiği ve sürekli güncellenen bir uygulama haline geldi.

  Yeni Windows 11 derlemesi, WordPad dışında birkaç önemli ekleme daha getiriyor. Enerji tasarrufu modundayken alınacak bildirimler ve cihazlara verilecek daha açıklayıcı isimler gibi yenilikler, kullanıcı deneyimini iyileştirmeyi amaçlıyor.

  İçeriği Puanla
  Yorumlar

  Yorumunuz minimum 10 karakter olmalıdır.

  İlgili İçerikler:

  Yapay Zeka Destekli XNote Akıllı Defter Geliyor: İşte Detaylar!

  XNote, ChatGPT entegreli akıllı defter, Nisan'da $250'a satışta. Notlarınızı dijitalleştirin, randevu oluşturun ve daha fazlasını yapın.

  Galaxy S23 Serisine Galaxy AI Özellikleri Geliyor: Yakında Kullanımda!

  Samsung, Mart sonunda Galaxy S23 serisi için AI özelliklerini sunuyor. Yenilikçi güncelleme, kullanıcı deneyimini zenginleştirecek.

  MediaTek Dimensity 9400’ün İlk Sonuçları Paylaşıldı: Beklentilerin Altında Kaldı!

  MediaTek Dimensity 9400, Qualcomm'un Snapdragon 8 Gen 4'üne kıyasla performans testlerinde geride kaldı.

  Apple'ın Yeni iPad Pro ve iPad Air Modelleri Geliyor: İşte Beklenen Özellikler!

  Apple'ın yeni iPad Pro ve iPad Air modelleri yakında! OLED ekranlar ve güçlü M3 çipi ile teknoloji dünyasında yeni bir dönem başlıyor.

  Windows 11 ile Bir Dönemin Sonu Geliyor: WordPad Kaldırılıyor!

  Size daha iyi hizmet sunabilmek
  için çerezleri kullanıyoruz.

  Çerez Politikası Kabul Et