R10.NET Uygulamaları
Kullanıcılar
Yükleniyor, lütfen bekleyiniz..

  Windows 11 ile Bir Dönemin Sonu Geliyor: WordPad Kaldırılıyor!

  Yıllarca Windows işletim sistemlerinin ayrılmaz bir parçası olarak hizmet veren metin düzenleyici WordPad, artık tarih oluyor. Microsoft, Windows 11'de WordPad'i yakın bir gelecekte kalıcı olarak kaldırmaya hazırlanıyor.

  Gökhan Güler
  Gökhan Güler R10 Editörü
  08.01.2024 16:12 5700 2 dk okuma süresi
  Windows 11 ile Bir Dönemin Sonu Geliyor: WordPad Kaldırılıyor!
  Son Düzenleme:

  Yaklaşık 30 yıl boyunca Windows kullanıcılarının vazgeçilmezlerinden biri olan WordPad kaldırılıyor. Microsoft, 2023'te bir dizi Windows özelliğini emekliye ayırdı ve şimdi de WordPad, son günlerini yaşıyor. Microsoft, genellikle kullanıcıların kaldırılan özellikleri kullanmaya devam etmelerine ya da ek bileşen olarak yüklemelerine izin verirken WordPad için bu durum geçerli olmayacak.

  WordPad'in Emekliliği ve Yeni Windows 11 Güncellemesi

  En son Windows 11 Insider derlemesi (26020), WordPad'i artık içermiyor. Microsoft, gelecekteki bir güncellemede WordPad'i mevcut tüketici sürümündeki işletim sisteminden tamamen kaldırmayı planlıyor. Bu değişiklik kalıcı olacak ve kullanıcılar, programı resmi kanallar aracılığıyla yeniden yükleyemeyecekler.

  Microsoft, bu değişikliği, Windows 11 Insider derlemesinin (26020) yeni özellikleriyle birlikte Windows Insider Blog'unda açıkladı. Blog yazısında belirtildiği üzere WordPad ve People (Kişiler) uygulamaları, temiz bir işletim sistemi yüklemesinden sonra artık yüklenmeyecek. WordPad, yıllardır güncellenmediği ve kullanım oranlarının düşük olması sebebiyle işletim sisteminden kaldırılması sürpriz olarak algılanmıyor.

  Bu süreçte Microsoft'un diğer metin editörü Not Defteri, önemli gelişmeler ve yeni özellikler elde etti. Not Defteri, ilerleyen dönemlerde daha da geliştirilecek gibi görünüyor. WordPad'in aksine Not Defteri, kullanıcıların daha çok tercih ettiği ve sürekli güncellenen bir uygulama haline geldi.

  Yeni Windows 11 derlemesi, WordPad dışında birkaç önemli ekleme daha getiriyor. Enerji tasarrufu modundayken alınacak bildirimler ve cihazlara verilecek daha açıklayıcı isimler gibi yenilikler, kullanıcı deneyimini iyileştirmeyi amaçlıyor.

  İçeriği Puanla
  Yorumlar

  Yorumunuz minimum 10 karakter olmalıdır.

  İlgili İçerikler:

  iPhone 16 Pro Serisine Yeni Kamera Özellikleri Geliyor: İşte Detaylar!

  iPhone 16 Pro serisi, 48MP ultra geniş kamera, genişletilmiş optik yakınlaştırma, yansıma önleyici kaplama ve gelişmiş ana kamera sensörü ile geliyor.

  Windows 11’de Başlat Menüsü Değişiyor: Telefon Bildirimleri ve Pil Durumu Göstergesi Geliyor!

  Windows 11'in yeni özelliğiyle, Android telefon bildirimleri ve pil durumu doğrudan Başlat menüsünden görüntülenebilecek, kullanıcılar için büyük kolaylık sağlanacak.

  Xiaomi’nin İlk Elektrikli SUV Aracı MX11 Görüntülendi: İşte Tasarımı!

  Xiaomi, yeni elektrikli SUV modeli MX11'in kamuflajlı görüntülerini yayınladı. 2025'te tanıtılacak olan araç, 2026'da 21 bin dolar fiyatla piyasaya sürülecek.

  Instagram’a Yeni Canlı Yayın Özelliği Geliyor: İşte Detaylar!

  Instagram, kullanıcılarının sadece yakın arkadaşlarıyla canlı yayın yapmalarına olanak tanıyan yeni bir özellik sundu. Bu yenilik, samimi bir yayın deneyimi sunacak.

  Windows 11 ile Bir Dönemin Sonu Geliyor: WordPad Kaldırılıyor!

  Size daha iyi hizmet sunabilmek
  için çerezleri kullanıyoruz.

  Çerez Politikası Kabul Et