R10.NET Uygulamaları
Kullanıcılar
Yükleniyor, lütfen bekleyiniz..

  Tiktak Kullanıcılarına Özel Şirketten Açıklama: Kişisel Veriler Çalındı mı?

  Araç kiralama uygulaması TikTak hakkında kişisel verilerin sızdırıldığı yönünde ortaya çıkan iddia tartışmalara neden oldu. Şirket kullanıcılara ve kamuoyuna konu hakkında açıklamalarda bulundu.

  Ecem Ecem 13.07.2022 12:13 1188 2 dk okuma süresi
  Tiktak Kullanıcılarına Özel Şirketten Açıklama: Kişisel Veriler Çalındı mı?
  Son Düzenleme:

  İnternet üzerinden yapılan her işlem kullanıcıların kafasında çeşitli soru işaretlerinin oluşmasına neden oluyor. Günümüzde internette pek çok kişinin kişisel veri ihlali sebebiyle yaşadığı zorluklar gündeme gelmeye devam ediyor. Kişisel verilerin sızdırılması çeşitli sorunlara neden oluyor. Özellikle bu bilgileri kötü niyetli olarak kullanan siber saldırganların hedefi haline geliyorlar.

  Ülkemizde aracı olmayanlar için hizmet veren dakikalık araç kiralama firmaları, siber saldırganların yeni hedefi haline geldiler. Kullanıcı sayısının giderek yükselmesi kullanıcıları daha çok tehlikeye açık hale getiriyor. 

  Tiktak Kullanıcılarının Kişisel Verileri Çalındı mı?

  Tiktak araç kiralama şirketi hakkında, kullanıcıların ehliyet bilgilerinin depolanarak sızdırıldığı iddiası ortaya atıldı. Kullanıcılar arasında tepkilerin artmasının ardından şirket konu hakkında bir açıklamada bulundu. Bu açıklamaya göre ‘Şirketin en büyük amacı kişisel verilerin korunmasıdır. Şirket olarak tüm tedbirleri aldık ancak yine de bu tür iddialar gündeme geldi. Durumu öğrendikten sonra en hızlı şekilde tüm önlemler alındı’ ifadelerine yer verildi. 

  Sorun Hakkında Açıklama Geldi!

  Şirketin aktardığı bilgilere göre, kullanıcıların kredi kartı bilgilerinin sistemde kayıtlı tutulmadığı belirlendi. Sistemde herhangi bir açık tespit edilmemesi sebebiyle, siber zorbaların da bu durumda veri ihlaline yol açabilecek bir adım atmadıkları belirtildi. 

  Ortaya çıkan veri ihlali sorununun asıl nedeninin, çalışan iki kişinin sosyal mühendislik yoluyla kandırıldığı ve kısıtlı verilere erişimin sağlandığı ortaya çıktı. Durumun belirlenmesinin hemen ardından tüm izinsiz erişimler engellendi. Tekrar kullanıcılar için sistem güvenli hale getirildi. Durumdan etkilenen kısıtlı kullanıcılar içinde tüm güvenlik önlemlerinin alındığı belirtildi. Bundan sonraki dönemde sosyal mühendislik yöntemleri ile ortaya çıkabilecek sorunlar hakkında tüm kullanıcıların ve çalışanların bilgilendirilmeye devam edileceği ifade edildi. 

  Yaşanan sorunların tespit edilmesi için gerekli mercilere başvuruların yapıldığı belirlendi. Uygulamaya giriş için cep telefonuna gelen kodun önemli olduğu ve bu kod olmadan giriş işlemlerinin ve kişisel bilgilerin paylaşımının gerçekleştirilmemesi konusunda müşterilere uyarılar yapıldı. 

  İçeriği Puanla
  Yorumlar

  Yorumunuz minimum 10 karakter olmalıdır.

  İlgili İçerikler:

  DJI’dan Yeni Drone Geliyor! İşte DJI Mini 3 Özellikleri ve Fiyatı!

  DJI, kısa bir süre önce piyasaya sürdüğü DJI Mini 3 Pro modelinin standart versiyonunu piyasaya sürmeye hazırlanıyor. Şirketin yeni drone modeli DJI Mini özellikleri ve fiyatı da ortaya çıktı.

  Redmi Note 12 Pro 4G Özellikleri Ortaya Çıktı!

  Redmi, 2022 Ekim ayında piyasaya sürdüğü 5G varyantlı Redmi Note 12 Pro modeline 4G varyantını da getiriyor. İşte piyasaya çıkış tarihi henüz açıklanmayan Redmi Note 12 Pro 4G özellikleri ve fiyatı!

  Tesla Semi Teslimatına Başlandı! Tesla Semi Özellikleri!

  Tesla, 2017'den beri projesi geliştirilen Semi modelinin tanıtımını 2022 başında gerçekleştirmişti. Şirket, şimdi de teslimat sürecine başladı. İşte Tesla Semi özellikleri ve fiyatı!

  Elektrikli Opel Mokka-e Türkiye’de Satışa Sunuldu! Yeni Modelin Fiyatı Ve Özellikleri Belli Oldu!

  Opel firmasına ait kompakt crossover Türkiye’de limitli sayıda ön satışa sunuldu. Opel Mokka-e isimli elektrikli modelin fiyatı 909.900 TL olarak belirlendi.

  Tiktak Kullanıcılarına Özel Şirketten Açıklama: Kişisel Veriler Çalındı mı?

  Size daha iyi hizmet sunabilmek
  için çerezleri kullanıyoruz.

  Çerez Politikası Kabul Et