R10.NET Uygulamaları
Kullanıcılar
Yükleniyor, lütfen bekleyiniz..

  Kritik Sorun Tespit Edildi: Radeon RX 7900 XTX Kartları Soğutmuyor!

  AMD Radeon RX 7900 XTX ekran kartlarında kritik bir sorun keşfedildi. Probleme göre ekran kartlarında soğutma sorunu mevcut.

  Mucosoft
  Mucosoft R10 Editörü
  04.01.2023 19:57 2307 2 dk okuma süresi
  Kritik Sorun Tespit Edildi: Radeon RX 7900 XTX Kartları Soğutmuyor!
  Son Düzenleme:

  AMD, yıl içerisinde sunduğu çeşitli ekran kartları ile kendini gösteren bir marka. Bu yıl yeni ekran kartlarına yer veren firma, ciddi sorunlara yol açtı. Yaşanan sorunlar arasında özellikle RX 7900 XTX, sıcaklık sorunu ile boğuşuyor. 13 Aralık’ta piyasaya sunulan kart için bazı testler yapıldı.

  Radeon RX 7900 XTX kartları çok ısınıyor

  AMD’nin en güçlü ekran kartı RX 7900 XTX, geçtiğimiz ay çıktı. Çıkmasıyla beraber heyecanlı birçok müşteri, ekran kartını satın aldı. Ekran kartının alınmasıyla birlikte bazı sorunlar da baş göstermeye başladı. Bu sorunlardan birisi de kritik seviyede yer alan sıcaklık problemi. Yakın zamanda birçok kullanıcı, aşırı sıcaklık artışı ile ilgili AMD’ye raporlar yollamıştı. Birden fazla kullanıcının sorunu yaşamasıyla beraber ekran kartı üzerinde çeşitli testler uygulandı.

  Ekran kartının soğutmasının çalışmadığı tespit edildi

  Uygulanan testlere göre sorunun tasarımsal olduğu düşünülmekte. Radeon RX 7900 XTX kartı, güçlü bir model. Güçlü olmasıyla beraber sıcaklık sorununu da beraberinde getiriyor. Buna göre ekran kartında 4K render yapıldığında sıcaklık hemen 110 dereceye ulaşıyor. Test, buna ek olarak birkaç ekran kartında daha denendi. Yine aynı probleme rastlandı. Yani sorun üretim kaynaklı gibi görünüyor.

  Yaşanan problem için uygulanan bir diğer test ise ekran kartı pozisyonu. Buna göre kart bu sefer yatay yerine dikey olarak yerleştirildi. Bu şekilde uygulanan testlerde ekran kartı, 75 dereceye kadar ulaştı. Yani ciddi bir ısınma problemi ile karşılaşılmadı. Bu doğrultuda kusurun tasarımsal olduğu açıklanıyor.

  Ekran kartlarında soğutma amaçlı iyi bir hava sirkülasyonu sağlanması gerekir. Fanlarla beraber bu olanağın kaliteli bir şekilde uygulanması büyük bir mesele. Eğer işlemler doğru bir şekilde yapılmazsa bunun sonucunda ekran kartı ısınmaya başlar. AMD’nin ekran kartında da böyle bir kusurun yer aldığı düşünülen bir durum.

  Şirket, ekran kartlarını piyasadan toplayabilir!

  AMD, Radeon RX 7900 XTX ile ilgili bir açıklamaya yer verdi. Bu açıklamaya göre sorun ile karşılaşan kullanıcıların kendileriyle iletişime geçmesi istendi. Henüz bununla ilgili ne yapılacağı bilinmiyor. Şirket, olayla alakalı bir plan hazırlığında olduğunu ifade etti. Yakında RX 7900 XTX kartları için uygulanacak olan plan açıklanacak.

  Bazı tahminlere göre firmanın ekran kartlarını toplayacağı konuşuluyor. Ayrıca müşterilerde bulunan kartlar da alınacak. Bunun yerine düzeltilmiş bir model sunulacak. Bu tahminin tutup tutmayacağı önümüzdeki dönemlerde belli olacak.

  İçeriği Puanla
  Yorumlar

  Yorumunuz minimum 10 karakter olmalıdır.

  İlgili İçerikler:

  Kredi Kartlarında Devrim: Alışverişte Kart Numarası ve Şifre Girme Devri Sona Eriyor!

  Mastercard, 2030 itibarıyla Avrupa'da kart numarası yerine token kullanımına geçerek dolandırıcılık riskini azaltacak ve online ödemeleri daha güvenli hale getirecek.

  iOS 18, Yavaş Şarj Cihazlarını Tespit Ederek Kullanıcıları Uyaracak!

  iOS 18, iPhone'larda yavaş şarj cihazlarını tespit ederek kullanıcıları uyarıyor ve pil sağlığını iyileştirmek için yeni şarj sınırı ayarları sunuyor.

  iOS 17.5.1 Yayınlandı: En Büyük Sorun Nihayet Çözüldü!

  Apple, iOS 17.5.1 güncellemesiyle silinen fotoğrafların geri dönmesi sorununu çözdü. Güncellemeyle silinen fotoğrafların geri gelmesi sorununu çözebilirsiniz.

  iOS 17.5 Sorunları Bitmiyor: Silinen Fotoğraflar Geri Dönmeye Devam Ediyor

  Apple'ın iOS 17.5 güncellemesiyle birlikte birçok kullanıcı, cihazlarından sildikleri fotoğrafların tekrar görünmesi sorunu ile karşı karşıya kalıyor. Daha da endişe verici olan, bu sorunun ikinci el iPhone ve iPad kullanıcılarını da etkiliyor olması.

  Kritik Sorun Tespit Edildi: Radeon RX 7900 XTX Kartları Soğutmuyor!

  Size daha iyi hizmet sunabilmek
  için çerezleri kullanıyoruz.

  Çerez Politikası Kabul Et