R10.NET Uygulamaları
Kullanıcılar
Yükleniyor, lütfen bekleyiniz..

  Kritik Sorun Tespit Edildi: Radeon RX 7900 XTX Kartları Soğutmuyor!

  AMD Radeon RX 7900 XTX ekran kartlarında kritik bir sorun keşfedildi. Probleme göre ekran kartlarında soğutma sorunu mevcut.

  Mucosoft
  Mucosoft R10 Editörü
  04.01.2023 19:57 2269 2 dk okuma süresi
  Kritik Sorun Tespit Edildi: Radeon RX 7900 XTX Kartları Soğutmuyor!
  Son Düzenleme:

  AMD, yıl içerisinde sunduğu çeşitli ekran kartları ile kendini gösteren bir marka. Bu yıl yeni ekran kartlarına yer veren firma, ciddi sorunlara yol açtı. Yaşanan sorunlar arasında özellikle RX 7900 XTX, sıcaklık sorunu ile boğuşuyor. 13 Aralık’ta piyasaya sunulan kart için bazı testler yapıldı.

  Radeon RX 7900 XTX kartları çok ısınıyor

  AMD’nin en güçlü ekran kartı RX 7900 XTX, geçtiğimiz ay çıktı. Çıkmasıyla beraber heyecanlı birçok müşteri, ekran kartını satın aldı. Ekran kartının alınmasıyla birlikte bazı sorunlar da baş göstermeye başladı. Bu sorunlardan birisi de kritik seviyede yer alan sıcaklık problemi. Yakın zamanda birçok kullanıcı, aşırı sıcaklık artışı ile ilgili AMD’ye raporlar yollamıştı. Birden fazla kullanıcının sorunu yaşamasıyla beraber ekran kartı üzerinde çeşitli testler uygulandı.

  Ekran kartının soğutmasının çalışmadığı tespit edildi

  Uygulanan testlere göre sorunun tasarımsal olduğu düşünülmekte. Radeon RX 7900 XTX kartı, güçlü bir model. Güçlü olmasıyla beraber sıcaklık sorununu da beraberinde getiriyor. Buna göre ekran kartında 4K render yapıldığında sıcaklık hemen 110 dereceye ulaşıyor. Test, buna ek olarak birkaç ekran kartında daha denendi. Yine aynı probleme rastlandı. Yani sorun üretim kaynaklı gibi görünüyor.

  Yaşanan problem için uygulanan bir diğer test ise ekran kartı pozisyonu. Buna göre kart bu sefer yatay yerine dikey olarak yerleştirildi. Bu şekilde uygulanan testlerde ekran kartı, 75 dereceye kadar ulaştı. Yani ciddi bir ısınma problemi ile karşılaşılmadı. Bu doğrultuda kusurun tasarımsal olduğu açıklanıyor.

  Ekran kartlarında soğutma amaçlı iyi bir hava sirkülasyonu sağlanması gerekir. Fanlarla beraber bu olanağın kaliteli bir şekilde uygulanması büyük bir mesele. Eğer işlemler doğru bir şekilde yapılmazsa bunun sonucunda ekran kartı ısınmaya başlar. AMD’nin ekran kartında da böyle bir kusurun yer aldığı düşünülen bir durum.

  Şirket, ekran kartlarını piyasadan toplayabilir!

  AMD, Radeon RX 7900 XTX ile ilgili bir açıklamaya yer verdi. Bu açıklamaya göre sorun ile karşılaşan kullanıcıların kendileriyle iletişime geçmesi istendi. Henüz bununla ilgili ne yapılacağı bilinmiyor. Şirket, olayla alakalı bir plan hazırlığında olduğunu ifade etti. Yakında RX 7900 XTX kartları için uygulanacak olan plan açıklanacak.

  Bazı tahminlere göre firmanın ekran kartlarını toplayacağı konuşuluyor. Ayrıca müşterilerde bulunan kartlar da alınacak. Bunun yerine düzeltilmiş bir model sunulacak. Bu tahminin tutup tutmayacağı önümüzdeki dönemlerde belli olacak.

  İçeriği Puanla
  Yorumlar

  Yorumunuz minimum 10 karakter olmalıdır.

  İlgili İçerikler:

  Samsung Galaxy S24 Serisinin Ekran ve Kamera Sorunlarına Çözüm Getiren Güncelleme Yayınlandı!

  Samsung Galaxy S24 serisi için yayınlanan güncelleme, ekran ve kamera sorunlarını çözüyor; kullanıcı deneyimi artıyor.

  Bazı Apple Watch'larda ‘Ghost Touch’ Sorunu Ortaya Çıktı: İşte Çözümler!

  Apple Watch Series 9 ve Apple Watch Ultra 2 sahipleri, ekranda istenmeyen dokunuşlarla mücadele ediyor. Apple, bu 'Ghost Touch' problemi üzerinde çalışıyor

  Samsung, Galaxy S24 Serisindeki Kamera Sorunlarına Yazılım Güncellemesiyle Çözüm Bulacak!

  Samsung Galaxy S24 serisinin kamera performansıyla ilgili bazı sorunlar bulunuyor. Samsung, bu sorunları yeni güncelleme ile giderme taahhüdünde bulundu.

  Samsung Galaxy S24 Ultra, Ekranındaki Yeşil Çizgi Sorunuyla Gündemde!

  Samsung Galaxy S24 Ultra'nın ekran sorunları, yeşil çizgiler kullanıcıların tepkisini çekiyor. Sorunun çözümü ve Samsung'un yanıtı merak konusu.

  Kritik Sorun Tespit Edildi: Radeon RX 7900 XTX Kartları Soğutmuyor!

  Size daha iyi hizmet sunabilmek
  için çerezleri kullanıyoruz.

  Çerez Politikası Kabul Et