R10.NET Uygulamaları
Kullanıcılar
Yükleniyor, lütfen bekleyiniz..

  Bilgisayarlar Şahlanacak: Intel Core i9-13980HX Tanıtıldı!

  Intel Core i9-13980HX özellikleri ile beraber duyuruldu. Yeni nesil işlemciler, yüksek performansı ile CES 2023’e damgasını vurdu.

  Mucosoft
  Mucosoft R10 Editörü
  04.01.2023 20:29 2656 6 dk okuma süresi
  Bilgisayarlar Şahlanacak: Intel Core i9-13980HX Tanıtıldı!
  Son Düzenleme:

  Intel, CES 2023 etkinliğine katılan markalardan birisi oldu. Katılmasıyla beraber ise pek çok yenilikten söz etti. Bu yeniliklerden birisi dizüstü bilgisayarlar için dünyanın ilk 24 çekirdekli işlemcisini duyurmasıydı. Firma, şu ana kadar ki en yüksek hıza sahip mobil işlemcisini piyasaya sürüyor.

  Bu bilgilere ek olarak şirketin etkinlik kapsamında tanıttığı pek çok ürün var. Bunlar arasında H, P, U ve N serisi işlemciler yer alıyor. N serisi işlemciler giriş seviyesinde kullanıcılar için harika deneyimler sunmakta. H, P ve U serisi işlemciler ise çeşitli amaçlar için müşterileriyle buluşuyor.

  Firma, CES 2023 etkinliğinde 13. nesil Intel Core masaüstü işlemcilerini de tanıtıyor. Bunun yanı sıra Intel Evo dizüstü bilgisayarlar da etkinlikte duyurulmuş durumda. Intel’in CES 2023 etkinliğinde öne çıkan ürünü ise Core i9-13980HX oldu.

  Intel Core i9-13980HX özellikleri duyuruldu

  Intel Core, H ve HX serisi işlemcilerini tanıttı. Las Vegas’ta düzenlenen CES 2023 etkinliğinde tanıtılan modeller, oldukça güçlü. H serisi işlemciler arasında en güçlü olanı ise Core i9-13980HX. Bu işlemci, dünyanın ilk 24 çekirdekli mobil işlemcisi olarak yer alıyor. 24 çekirdek olan ürünün 32 iş parçacığı mevcut. Ayrıca çipte 16 verimlilik ve 8 performans çekirdeği var. 13. nesil HX işlemciler, oyuncular ve profesyoneller için geliştirildi.

  13. nesil H ve HX serisi işlemciler pek çok özellik ile öne çıkıyor. Bu özelliklerden birisi işlemci serisinin en yüksek 5,6 GHz hıza ulaşması. Ürünlerin tek çekirdek performansı ise önceki nesle göre %11 iyileştirilmiş durumda.

  H serisi işlemcilerle ilgili bir diğer detay ise belleklerle alakalı. Modeller, DDR5 5,6 GHz ve DDR4 3,2 GHz hızları desteklemekte. Bununla beraber işlemcilerin 128 GB RAM’e kadar ulaşabildiği açıklanıyor.

  Ürünün öne çıkan özelliklerinden birisi de paraziti engelleyen Wi-Fi teknolojisi. Ürünlerde Intel Killer Wi-Fi 6E bulunuyor. Bu teknoloji sayesinde kablosuz internet gecikmesi ciddi oranda azalıyor. Bu durum, internet hızını 6 kata kadar yükseltiyor. Bunun modem ile cihaz arasındaki hız olduğunu unutmamak gerekir.

  PCI-E 5.0 desteğini barındıran seri, Thunderbolt 4 desteğini de sunuyor. Thunderbolt 4 ile beraber saniyede 40 Gbps hıza ulaşılıyor. Yani saniyede 4 GB’ın üzerinde aktarım mümkün hale geliyor. Örneğin bu hızla beraber birden fazla 4K monitörde aktarım gecikmesi yaşanmaz.

  Intel Core i9-13980HX özellikleri arasında müşterileri Bluetooth özellikleri de büyülüyor. Ürün ailesi, Bluetooth 5.2 ve Intel Bluetooth LE Audio destekliyor. Bu 2 kata kadar hızlı aktarım ve daha düşük güç tüketimi demek. Ayrıca birden fazla cihaz bağlantısı özelliği de mevcut. Aynı anda birçok Bluetooth destekli cihaz kullanılabilecek.

  Entegre grafik özelliğine sahip olacak yeni nesil, hız aşırtmaya da izin verecek. Yani H ve HX serisi işlemcilerde overclock kısıtlaması olmayacak. Bu sayede profesyoneller, rahatlıkla hız aşırtma operasyonu uygulayabilecek.

  13. nesil P ve U serisi işlemciler de duyuruldu

  13. nesil P ve U serisi modellerinde pek çok özellik kullanıcıları heyecanlandırdı. Intel Core i9-13980HX özellikleri dışında bu seriler hakkında da bilgi sahibi olunmalı. Bu işlemci ailesinin kullanılma amacı taşınabilir ve hafif sistemler kullananlar. Özellikle iş seyahatlerine gidenler veya gezmeyi sevenler için P ve U serisi yeterli düzeyde. Yeni nesil ile birlikte ürünler, oldukça güçlü performanslara yer verecek.

  İşlemci serisinin öne çıkan özelliklerinden birisi de çekirdek sayısı. Yapılan açıklamaya göre en iyi işlemci 14 çekirdek olacak. Bu çekirdeklerin 8’i verimlilik, 6’sı performans odaklı bulunacak. Ayrıca Intel Thread Director desteği de sağlanacak.

  İşlemci serisinde entegre grafik birimine de yer verileceği açıklandı. Bununla beraber oyuncular için pek çok teknoloji duyuruldu. Bunlar arasında SS Super Sampling ve Intel Arc Control yer alıyor. Yeni nesil Intel Iris X ekran kartları, büyüleyici özelliklerle gelecek.

  DDR5 ve DDR4 belleğe sahip olacak modeller aynı zamanda Wi-Fi 6E destekleyecek. Bununla beraber ürünlerin Intel Connectivity Performance Suite özelliği de bulunacak. Bir diğer özellik ise Intel Wi-Fi Proximity Sensing olarak açıklanıyor. Bluetooth gibi teknolojiler için ise gelişmiş özelliklere yer verilecek. Bunlara ek olarak işlemcilerin Thunderbolt 4 desteği de olacak.

  Microsoft ortaklığında VPU geliştirildi

  13. nesil Intel core işlemcilerde önemli görülen bir diğer yenilik VPU. VPU, Vision Processing Unit yani görsel işleme birimi. Bu birimin amacı, yapay zeka ağırlıklı görevlerin gerçekleştirilmesini sağlamak. VPU sayesinde CPU Nedir? ve GPU kullanımı düşecek. Bu da performansı artıran bir olay haline gelecek. Yani bir taraftan arka plan işlemleri çalışırken diğer taraftan yapay zeka işlemlerine yer verilebilecek.

  N serisi işlemciler hızınıza hız katacak

  CES 2023 ile beraber N serisi işlemcilerin de tanıtımı yapıldı. Intel Core i9-13980HX özellikleri dışında bu işlemciler hakkında da bilgi edinilmeli. N serisi işlemciler, Intel Celeron işlemcilerin yerini alıyor. Bilindiği üzere Pentium ve Celeron işlemciler, kullanımdan kaldırıldı. Bunun yerine N serisi işlemcilere yer verilecek. N serisi işlemcilerde verimlilik çekirdeklerine ağırlık veriliyor.

  Yapılan açıklamada işlemciler bir önceki nesle göre %28 daha iyi performansa sahip. Grafik performansı ise %64 yükseltilmiş durumda. Yeni nesil işlemciler tam şarj sonrasında 10 saate kadar HD video oynatmaya imkan tanıyor. AV1 kod çözme özelliğine sahip ürünler, IPU ve MIPI kamera desteği barındırıyor. Ayrıca seri Wi-Fi 6E ve Bluetooth 5.2 destekliyor. İşlemci ailesinin DDR4, DDR5 ve LPDDR5 desteği bulunduğunu da vurgulayalım. Bunun yanı sıra depolama tarafında UFS, SSD ve eMMC destekleniyor.

  Yeni nesil N serisi işlemciler, pek çok amaç için kullanıma uygun. Bu işlemciler, giriş seviyesi bilgisayar kullanmak isteyenler için karşımıza çıkıyor. Bunun dışında endüstride ve taşınabilir sistemlerde de kendine yer veriyor. Otomasyon araçları, video kayıt cihazları ve fotokopi makineleri için de bu seri uygun.

  13. nesil Intel Core masaüstü işlemcileri tanıtıldı

  13. nesil Intel Core masaüstü işlemcileri Eylül’de piyasaya sürülmüştü. Bu işlemcilere yenileri ekleniyor. Yeni işlemcilerin özellikleri arasında düşük güç tüketimi öne çıkmakta. Yeni işlemciler, en yüksek kademede 35 ve 65 watt tüketiyor. Bu işlemcilerin oyun ve performans amaçlı da kullanılabileceğini ifade edelim.

  Yeni nesil işlemciler 5,6 GHz hıza kadar ulaşıyor. Ayrıca 24 çekirdek ve 32 iş parçacığı ile birlikte geliyor. Daha geniş L2 önbelleğe sahip ürünler, bir önceki nesle kıyasla %11 daha performanslı. Çok iş parçacığı performansı ise %34 olarak açıklanıyor. Yeni ürünler, 600 ve 700 serisi anakartlarla uyumlu.

  Seride Intel Dynamic Tuning teknolojisinin de bulunduğunu açıklamak gerekir. Bu teknoloji ile beraber daha iyi enerji verimliliği sağlanıyor. Bu da yüksek performansta düşük enerji kullanımı anlamına geliyor. Intel, yeniliklerle beraber müşterilerin ilgisini çekmeye gayret gösteriyor.

  Intel Evo dizüstü bilgisayarlar, yüksek verimliliğe sahip

  Intel Core i9-13980HX özellikleri dışında Intel Evo dizüstü bilgisayarlarını da duyurmuş oldu. CES 2023 etkinliği ile birlikte tanıtılan bilgisayarlar, harika özellikler vaat ediyor. Intel, yeni nesilde çıtayı bir kademe daha yükseltmek istemiş. Ürünün dikkat çeken detaylarından birisi, Thunderbolt 4 desteği olmakta. Thunderbolt 4 desteği ile birlikte veri aktarımı saniyede 40 Gbps oluyor. Bu bağlantı noktasına monitör, depolama birimi ve klavye gibi pek çok aygıt bağlanabilmekte.

  Yeni nesil Intel Evo dizüstü bilgisayar modelleri, güç verimliliği sunuyor. Bilgisayar, fişe takılı değilken daha tutarlı karar verebiliyor. Ayrıca pil ömründe de önemli katkılar uygulanmış durumda. Anında uyandırma ve hızlı şarj imkanları da bulunuyor.

  Intel, CES 2023’te tanıttığı dizüstü bilgisayarlar hakkında daha birçok detaya yer veriyor. Bunlardan birisi Bluetooth sistemi. Cihazın kablosuz bağlantılar için Intel Bluetooth LE Audio desteğinin yer aldığı belirtilmekte. Bunun dışında Intel Connectivity Performance Suite, bir diğer teknoloji olarak üründe bulunuyor.

  Dizüstü bilgisayar ile ilgili bahsedilen bir diğer teknoloji Intel Unison. Bu teknoloji, çoklu cihaz deneyimi ile beraber veri aktarımına imkan tanıyor. Örneğin telefon bildirimleri ve metin mesajları bilgisayar ekranın aktarılıyor. Bunun yanı sıra bilgisayar ile telefon arasında veri aktarımı sağlanıyor. Bu gibi özellikler kablosuz bir şekilde yapılıyor. Bu da kullanıcılara pratik bir çözüm sunuyor. Intel, tanıtmış olduğu bu ürünler ile beraber CES’te yer almış bulundu.

  İçeriği Puanla
  Yorumlar

  Yorumunuz minimum 10 karakter olmalıdır.

  İlgili İçerikler:

  OnePlus'ın En Güçlü Tableti, OnePlus Pad 2 Tanıtıldı!

  OnePlus, yeni amiral gemisi tableti OnePlus Pad 2'yi tanıttı. Snapdragon 8 Gen 3 işlemcisi, 3K ekranı ve rekabetçi fiyatıyla dikkat çekiyor.

  Yeni Superman Filminin Logosu Resmen Tanıtıldı!

  James Gunn, yeni Superman filminin logosunu paylaştı. David Corenswet'in başrolde olduğu film, 11 Temmuz 2025'te vizyona girecek.

  Intel Arrow Lake İşlemciler Teste Girdi: İşte Çıkan İlk Sonuçlar!

  Intel'in yeni AI hızlandırıcılı Arrow Lake-S işlemcileri, 2024'te piyasaya çıkacak. Tek çekirdekte %20, çoklu çekirdekte %30 daha hızlı.

  Microsoft, Hatalı Windows 11 Güncellemesi Yayınladı: Bilgisayarlar Çöküyor

  Microsoft, hatalı KB5039302 güncellemesi nedeniyle Windows 11 bilgisayarlarının çökmesine sebep oldu. Güncelleme geri çekildi ve çözüm için çalışılıyor.

  Bilgisayarlar Şahlanacak: Intel Core i9-13980HX Tanıtıldı!

  Size daha iyi hizmet sunabilmek
  için çerezleri kullanıyoruz.

  Çerez Politikası Kabul Et