R10.NET Uygulamaları
Kullanıcılar
Yükleniyor, lütfen bekleyiniz..

  Qualcomm Snapdragon 8 Gen 3 Performans Verileri Sızdırıldı!

  Qualcomm’un geliştirdiği bilinen yeni nesil çip sistemine dair son dönemde yeni sızıntılar yaşandı. Yeni nesil Android cihazlarda kullanılan Snapdragon 8 Gen 2’nin ardından Gen 3 geliyor. Kısa bir süre önce özellikleriyle ilgili önemli bilgiler sızdırılmıştı. Şimdiyse Snapdragon 8 Gen 3 için performans testi sonuçları sızdırıldı. İşte Snapdragon 8 Gen 3 performansı!

  Yağız Özgün Kocabaş
  Yağız Özgün Kocabaş R10 Editörü
  16.02.2023 14:34 2307 3 dk okuma süresi
  Qualcomm Snapdragon 8 Gen 3 Performans Verileri Sızdırıldı!
  Son Düzenleme:

  ABD merkezli yonga seti üretim şirketi “Qualcomm”, mobil teknolojiye yön vermeye devam ediyor. Uluslararası pazarda “Android” akıllı telefon üreticilerince sıklıkla tercih ediliyor. Özellikle “Samsung” ve “Xiaomi” gibi şirketler Qualcomm’un yonga setini kullanıyor. 2022 Eylül ayından beri akıllı telefon üreticileri, şirketin geliştirdiği işlemci modelini kullanıyor. Söz konusu işlemci “Qualcomm Snapdragon 8 Gen 2” olarak biliniyor.

  Qualcomm, “Snapdragon 8” yonga seti serisinin “Gen 2” modelini 2022 yılında tanıtmıştı. Böylelikle 2023 yılında akıllı telefon şirketlerinin amiral gemilerinde yer almaya başladı. Ayrıca Qualcomm’un “Snapdragon 8” için “Gen 3” modeli üzerinde çalıştığı da biliniyor. Kısa bir süre önce “Snapdragon 8 Gen 3” modelinden özellikleriyle ilgili önemli sızıntılar yaşandı. Son yaşanan sızıntıda ise “Qualcomm Snapdragon 8 Gen 3” performans verileri yer aldı.

  Snapdragon 8 Gen 3 Performans Verileri Sızdırıldı

  Snapdragon 8 Gen 3

  Qualcomm tarafından 2022 Kasım ayında çıkartılan “Snapdragon 8 Gen 2” modeli, yüksek performans artışı ortaya koymuştu. Gelen bilgilere göre teknoloji dev, serinin üçüncü neslini çok daha kısa süre içerisinde tanıtmayı planlıyor. Hatta dünyaca ünlü analist “Digital Chat Station” tarafından çıkış tarihi dahi duyuruldu. Analiste göre Qualcomm, “Snapdragon 8 Gen 3” modelini 2023’ün Temmuz-Eylül aylarında piyasaya sürecek.

  Yaşanan sızıntıda ise Snapdragon 8 Gen 3 modelinin “Geekbench” testlerinde yakaladığı performans verileri ortaya çıktı. Snapdragon 8 Gen 3 Geekbench skoru ise “Gen 2” modeline göre önemli bir performans artışı gösterdi. Zira “Gen 3” modelinin “tek çekirdek” testinde skorunun “1.930 puan” olduğu belirtildi. Bununla birlikte modelin “çocuklu çekirdek” testlerinde ise “6.236 puan” aldığı belirtildi. Bu veriler ışığında da Snapdragon 8’in “Gen 3” modeli, “Gen 2” modeline göre tam “%25oranında bir performans arttırışı sağladı.

  Qualcomm Snapdragon 8 Gen 3 Geekbench testleri GoogleAndroid 13” mobil işletim sistemine sahip cihazda yapıldı.

  TMSC ile İşbirliği Yapıyor

  Snapdragon 8 Gen 3 TMSC

  Gelen bilgilere göre Snapdragon 8 Gen 3 modeli için “Qualcomm” ile “TSMC” arasında işbirliği gerçekleştiriliyor. Şirket, ilk versiyon olan “Snapdragon 8 Gen 1” modelinde “Samsung” ile çalışmıştı. Qualcomm, “Gen 1” modelinde “performans” ve “ısınma” problemleri yaşamıştı. Bunun üzerine “Gen 2” modelinde “TMSC” ile çalışmıştı. Şirketin “Gen 3” içinde “TMSC” tercihinden uzaklaşmayacağı belirtildi.

  Bu çerçevede de Snapdragon 8 Gen 3’ün “TMSC” tarafından “3 nm” teknolojisiyle üretileceği öne sürüldü. Bununla birlikte piyasada “Samsung” tarafından geliştirilen “3 nm” teknolojisinde beklentilere yanıt verilemediği değerlendirmeleri yapılıyor.

  Qualcomm Snapdragon 8 Gen 2 Teknik Özellikleri

  Kod adıCortex-X3 / A715 / A710 / A510 (Kryo)
  Saat Hızı2000 - 3200 MHz
  Seviye 3 Önbellek8 MB
  Çekirdek / Diş Sayısı8 / 8
  Üretim Teknolojisi4 nm
  ÖzelliklerAdreno GPU, Spectra ISP, Hexagon, X70 5G Modem, FastConnect 7800 Wi-Fi 7, LPDDR5x 4200 MHz Bellek Denetleyicisi
  GPUQualcomm Adreno 740
  64 Bit64 Bit desteği
  MimariARM v9

  Qualcomm’un geliştirdiği Snapdragon 8 Gen 3 modeline dair sizin düşünceleriniz neler? Görüşlerinizi yorum kısmına veya R10.NET Forum’a yazabilirsiniz.

  2008'den bugüne profesyonel içerik yazarlığı!

  Yorum Yap
  İçeriği Puanla
  Yorumlar

  Yorumunuz minimum 10 karakter olmalıdır.

  İlgili İçerikler:

  iOS 18 ile Eski iPhone'lara Yeni Nefes! İşte Kullanabileceğiniz Özellikler

  Apple'ın yeni işletim sistemi iOS 18, iPhone XR ve XS gibi eski modellere de güncelleme imkanı sunuyor. Peki, bu eski cihazlarda hangi yeni özellikleri kullanabileceksiniz? İşte detaylar...

  iOS 18 ile iPhone'u Kapatmak Daha Kolay Olacak: İşte Gelecek Yeni Özellik!

  iOS 18 ile gelen yenilikler arasında, iPhone'u kapatmanın kolay yolu ve Denetim Merkezi'nde daha fazla özelleştirme imkanı bulunuyor.

  iOS 18 ile CarPlay’e Yeni Özellikler Geliyor: İşte Detaylar!

  iOS 18, CarPlay'e kişi fotoğrafları, sessiz mod, renk filtreleri, ses tanıma ve sesle yönlendirme gibi yenilikler getiriyor.

  iOS 18 ile AirPods'a Üç Yeni Özellik Geliyor: İşte Detaylar!

  Apple, iOS 18 ile AirPods'a baş hareketleriyle arama yanıtlama, ses yalıtımı ve kişiselleştirilmiş uzamsal ses özelliklerini getiriyor.

  Qualcomm Snapdragon 8 Gen 3 Performans Verileri Sızdırıldı!

  Size daha iyi hizmet sunabilmek
  için çerezleri kullanıyoruz.

  Çerez Politikası Kabul Et