R10.NET Uygulamaları
Kullanıcılar
Yükleniyor, lütfen bekleyiniz..

  Bütçe Dostu: NVIDIA, RTX 4070 Ti Ekran Kartını Tanıttı!

  NVIDIA, CES 2023 etkinliği kapsamında RTX 4070 Ti modelini duyurdu. Yeni kart, uygun fiyatlı ürün arayanlar için ideal bir model.

  Mucosoft
  Mucosoft R10 Editörü
  04.01.2023 20:57 3339 6 dk okuma süresi
  Bütçe Dostu: NVIDIA, RTX 4070 Ti Ekran Kartını Tanıttı!
  Son Düzenleme:

  NVIDIA, yakın zamanda 40 serisi ekran kartlarıyla piyasayı sallamıştı. Yeni nesil kartlarda özellikle 2 katın üzerinde performans dikkat çekiyordu. DLSS 3 teknolojisiyle oyunda FPS’in 3 katın üzerinde artması ayrı bir keyifti. Şimdi sırada RTX 4070 Ti var. Özellikle düşük bütçeli oyuncuları hedefleyen ekran kartı, harika özelliklere yer vermekte.

  NVIDIA RTX 4070 Ti ekran kartına CES 2023’te yer verdi

  RTX 4070 Ti, Ada Lovelace mimarisini kullanan bir ürün. Bir önceki nesle kıyasla 2 kata kadar performans ve enerji tasarrufu sunuyor. Dördüncü nesil tensor çekirdekleri bulunan ürün, DLSS 3’e ev sahipliği yapıyor. DLSS 3 sayesinde oyun performansı 4 kata kadar artış yaşıyor. İşlemci mimarisi ile ilgili bir diğer özellik üçüncü nesil RT çekirdekleri. Üçüncü nesil RT çekirdekleri sayesinde 2 kata kadar ışın izleme verimliliği sunuluyor.

  NVIDIA RTX 4070 Ti ile beraber öne çıkan bir diğer şey düşük gecikme. Ekran kartı, NVIDIA Reflex teknolojisini barındırıyor. Bu teknolojinin amacı, oyunlarda daha düşük gecikmeye imkan tanımak. Bir diğer teknoloji ise NVIDIA Encoder. Bu teknoloji, canlı yayın gerçekleştirenler için tasarlandı. Encoder sayesinde harika yayınlar yapılabilecek.

  NVIDIA Broadcast, ekran kartında yer alan bir diğer özellik. Bu uygulama, kullanıcıların yayın yapmasını ve video çekmesini sağlar. Yani OBS Studio benzeri bir yazılım. Uygulamanın en önemli özelliklerinden birisi yapay zeka desteği. Bu sayede bazı işlemler yapay zekayla daha kaliteli hale geliyor. Örneğin yapay zekayla beraber daha gelişmiş ses ve video teknolojisi sunuluyor.

  NVIDIA, yeni nesil ekran kartı ile düşük bütçeli kart arayanları hedef aldı. Kartın bir diğer özelliği, NVIDIA Studio desteklemesi. NVIDIA Studio, profesyoneller için geliştirilmiş bir yazılım. Bu uygulama ile beraber 3D modelleme, video kurgu ve grafik tasarım gibi birçok şey yapılabiliyor. Bunun yanı sıra firma, oyuncular için Game Ready teknolojisini de sağlıyor.

  RTX 4070 Ti, RTX 3080’e göre daha başarılı

  CES 2023’te öne çıkan bir diğer detay ekran kartı testleri. Firma, RTX 3080 ile RTX 4070 Ti modelini kıyasladı. Test sistemi aşağıdaki şekilde açıklanıyor:

  • Intel Core i9-12900K işlemci
  • 32 GB RAM
  • Windows 11 64 bit işletim sistemi
  • 3.840 x 2.160 piksel ekran çözünürlüğü

  Oyunlarda en yüksek grafik ayarları kullanılmış durumda. Ayrıca DLSS süper modu aktif. Bununla beraber performans modunun ve kare oluşturma özelliğinin de aktif olduğu söyleniyor. Bir diğer ayar ışın izleme. Işın izleme teknolojisi de açık hale getirildi. Test, bu ayarlarla gerçekleştirildi.

  NVIDIA RTX 4070 Ti, RTX 3080’e fark atıyor. Özellikle Cyberpunk 2077’de ciddi bir fark tespit edildi. Cyberpunk 2077’ye göre kıyaslama yapıldığında aradaki fark 4 kata yaklaşıyor. Microsoft Flight Simulator için ise fark 2 katın üzerinde. Bir diğer oyun olan Warhammer 40,000: Darktide’de fark 2 kata yakın. Özetle RTX 4070 Ti, bazı oyunlarda ciddi performans farkına yol açıyor.

  Performansın yanı sıra karşılaştırılan bir diğer şey güç tüketimi olarak yer aldı. Buna göre ekran kartı, 12 GB’lık RTX 3080’e göre %25’in üzerinde daha az güç tüketti. Yani güç tüketiminde ciddi bir verimlilik sağlanmış durumda. Testlerin 4K, 1440p ve 1080p çözünürlükte uygulandığını belirtelim.

  Yazılımlar, RTX 4070 Ti’dan güç alacak

  Yeni nesil ekran kartları, bu özelliklerin yanı sıra daha birçok uygulamaya sahip. Bu uygulamalar şunlar olmakta:

  • NVIDIA Studio
  • NVIDIA Encoder
  • NVIDIA Broadcast
  • NVIDIA Omniverse
  • NVIDIA Canvas

  NVIDIA Studio, NVIDIA Encoder ve NVIDIA Broadcast’ı az önce açıklamıştık. Yeni nesil yazılımlar, NVIDIA’nın donanım gücünden faydalanacak. Bunlardan birisi olan Omniverse, 3D dünyalar geliştirmek için tasarlandı. NVIDIA Canvas ise GauGAN uygulaması gibi yapay zeka destekli bir yazılım. Bu uygulama ile beraber bir çizim yapıldığında bu çizim fotoğrafa dönüşüyor.

  GeForce Experience, ekran kartında yer alacak bir diğer uygulama. NVIDIA RTX 4070 Ti’ın gücünden yararlanacak olan yazılım, bir kayıt aracı. Bu araç ile beraber video çekiliyor, ekran görüntüsü alınıyor ve yayın yapılıyor. Bunun yanı sıra optimizasyon gibi daha pek çok ayarı bulunuyor.

  Bir diğer teknoloji olarak NVIDIA G-SYNC bizlerle buluşuyor. Bu teknolojinin amacı ekran yırtılmalarının önüne geçmek. Eğer oyun, monitörün yenileme hızından daha yüksek FPS’e sahip ise yırtılma oluşur. Ekran yırtılmaları çizgi halinde görünür. Bu sorunların üstesinden gelmek için G-SYNC kullanılıyor. Bu da yüksek FPS’te düzgün görüntü elde etmek demek.

  Oyunculara fayda sağlayacak olan bir diğer uygulama, NVIDIA Ansel. Ansel ile beraber oyuncular, oyun içi görüntüler alıyor. Oyun içi görüntü almanın yanı sıra 360 derece görüntü alma özelliği de var. Ayrıca çekilen görüntüler geliştirilen araç sayesinde düzenlenebiliyor.

  Sanal gerçeklik teknolojisine imkan tanıyan ürün, yeniden boyutlandırılabilir BAR desteği de sağlıyor. Yeniden boyutlandırılabilir BAR, CPU’nun GPU kare arabelleğine tek seferde erişmesini sağlıyor. Bu da oyun içi performansı yükseltiyor.

  RTX 4070 Ti teknik özellikleri

  NVIDIA RTX 4070 Ti teknik özelliklerine de değinmek gerekir. Ekran kartı, özellikle uygun fiyatlı kart arayan oyuncular için geliştirildi. Ülkemizde her ne kadar pahalı olsa da dolar bazında düşük fiyata sahip bir ürün. Ürünün öne çıkan özelliklerinden birisi çekirdek sayısı. Ekran kartının 7.680 CUDA çekirdeği bulunuyor. Standart saat hızı 2,31 GHz olan ürün, 2,61 GHz hıza kadar ulaşabiliyor.

  12 GB GDDR6X belleğe sahip RTX 4070 Ti, 192 bit bellek arayüzü genişliği içeriyor. Model, 3. nesil ışın izleme çekirdeklerine sahip. Tensör çekirdekleri ise 4. nesil olarak müşterilerle buluşacak. Ada Lovelace mimarisi ile geliştirilen ekran kartı, SLI-Ready desteklemiyor. Yani ekran kartı, birden fazla kartla kullanıma uygun değil. Üründe DirectX 12 Ultimate yer alıyor. OpenGL 4.6 ve Vulkan RT API de mevcut.

  Ürün ile ilgili bilinmesi gereken bir diğer şey çözünürlük. Ekran kartı, 240 Hz olarak 4K desteklemekte. 8K kullanımda 60 Hz monitöre yer verilmeli. Ekran kartı, 3 adet DisplayPort ve 1 adet HDMI bağlantısı barındırıyor. 4 adede kadar aktif monitörü destekliyor. HDCP sürümü, 2.3 olarak belirtiliyor.

  NVIDIA RTX 4070 Ti ile ilgili öne çıkan bilgilerden birisi, GPU sıcaklığı. Modelin en yüksek kullanımda 90 dereceye ulaştığı söyleniyor. Ürünün boştayken harcadığı güç 12 Watt. Video oynatma sırasında ise 20 watt güç tüketimi olduğu açıklanıyor. AV1 codec ile ölçüm yapıldığını söyleyelim.

  Oyun testlerini incelediğimizde ise ortalama tüketimin 226 Watt olduğu görülüyor. Şunu ifade edelim ki testler 4K, 1440p ve 1080p çözünürlükte yapıldı. 22 oyunun test sonucuna göre bu ortalama ortaya çıktı. Grafik kartı, en yüksek 285 Watt seviyesine kadar ulaşıyor. Önerilen güç kaynağı ise 700 Watt olarak ifade ediliyor.

  Bu bilgilere ek olarak ek güç konnektörü gerekliliği de bilinmeli. NVIDIA RTX 4070 Ti 2 adet PCIe 8 pinli kabloya ihtiyaç duyar. Adaptör, kutu içeriğinde bulunuyor. Bunun yanı sıra 300 Watt üzeri olan PCIe 5. nesil kablosu da kullanılabilir.

  MimariAda Lovelace
  CUDA çekirdekleri7.680
  Standart saat hızı2,31 GHz
  Arttırılmış saat hızı2,61 GHz
  Bellek12 GB GDDR6X
  Bellek arayüzü genişliği192 bit
  En yüksek çözünürlük8K
  Yenileme hızı8K 60 Hz veya 4K 240 Hz
  Ekran bağlantıları1 adet HDMI, 3 adet DisplayPort
  Monitör desteği4 monitöre kadar
  En yüksek sıcaklık90 derece
  En yüksek güç tüketimi285 watt
  Tavsiye edilen güç kaynağı700 watt

  RTX 4070 Ti fiyatı ve çıkış tarihi

  NVIDIA RTX 4070 Ti ürününün fiyatı, 799 dolar olarak duyuruldu. Yani vergisiz fiyatı, 15.000 TL civarında yer alıyor. Ülkemizde ise fiyatın 18.999 TL olacağı bilgisi paylaşıldı. Ürün, 5 Ocak 2023 tarihinden itibaren satın alınabilecek.

  İçeriği Puanla
  Yorumlar

  Yorumunuz minimum 10 karakter olmalıdır.

  İlgili İçerikler:

  Katlanabilir iPhone, Huawei Mate X'in Dışa Katlanır Ekranına Benzeyebilir!

  Apple, katlanabilir iPhone modeli için dışa katlanır ekran üzerinde çalışıyor. Bu tasarım, katlanma izini azaltarak daha ince ve şık bir cihaz sunmayı hedefliyor.

  Facebook, Yapay Zekaya Ağırlık Veriyor: TikTok'a Rakip Olacak!

  Meta, Facebook'u gençler için yeniden popüler hale getirmek amacıyla yapay zeka destekli güncellemelerle optimize ediyor. Yeni özellikler, deneyimi zenginleştirecek.

  A101 Marketlerde Bu Hafta: Şişme Bot ve Tiny House Geliyor!

  6 Haziran A101 aktüel kataloğu belli oldu. Mağaza, şişme botlar ve Tiny House ürünleriyle raflarını doldurarak her bütçeye uygun seçeneklerle yaz keyfinizi artıracak!

  Philips’ten Yeni Bomba: Oyuncular İçin Yeni Monitörünü Tanıttı!

  Philips'in yeni Evnia 49M2C8900L monitörü, 49 inç QD-OLED paneli, 144Hz yenileme hızı ve geniş bağlantı seçenekleriyle oyunculara üstün performans sunuyor.

  Bütçe Dostu: NVIDIA, RTX 4070 Ti Ekran Kartını Tanıttı!

  Size daha iyi hizmet sunabilmek
  için çerezleri kullanıyoruz.

  Çerez Politikası Kabul Et