R10.NET Uygulamaları
Kullanıcılar
Yükleniyor, lütfen bekleyiniz..

  Intel’in Grafik Kısmı Zor Durumda!

  Intel, son dönemde grafik teknolojisi alanında Milyarlarda Dolar’ı bulan yatırımlar yaptı. Ancak şirket yatırımların karşılığını alamadı. Özellikle çalışmaların ağır ilerlemesinin ciddi zararlara neden olduğu belirtildi. Bu yüzden Intel’e şaşırtan bir çağrı geldi.

  Yağız Özgün Kocabaş
  Yağız Özgün Kocabaş R10 Editörü
  12.08.2022 16:45 1737 3 dk okuma süresi
  Intel’in Grafik Kısmı Zor Durumda!
  Son Düzenleme:

  Intel, uzun süredir grafik teknolojileri alanında pay edinmeye çalışıyordu. Bu alanda Milyarlarca Dolarlık yatırım yapan Intel, sonunda “Intel ARC” ekran kartlarını çıkarttı. Ancak piyasadan alınan ilk tepkiler Intel’i hayal kırıklığına uğrattı. Intel’ın sektöre çok ciddi bir giriş yapacağı beklentisi bulunuyordu. Ancak alınan sonuçlar ve ortaya koyulan ürünler pek tatmin edici olmadı.

  Intel’den Grafik Alanında Kötü Performans

  Intel

  Intel, ekran kartları konusunda ciddi hedeflerle yola çıkmıştı. Hatta işlemci piyasasındaki en büyük rakiplerinden AMD’nin yer aldığı alanda rakip olmayı hedefliyordu. Hedefleri doğrultusunda da AMD’nin ekran kartı ekibindeki “Raja Khoduri” gibi isimleri kendi bünyesine katmıştı. Yeni nesil grafik teknolojisini hedefleyen Intel, mobil ekran kartlarında 3.nesile kadar yapabildi. Bu açıdan piyasada oluşan beklentilere başarılı bir şekilde yanıt vermiş oldu.

  Mobil alanda yakalanan başarılı sonuçlar, hem masaüstü hem de sunucu kısmında yakalanamadı. Hatta Intel Arc ekran kartı modelleri çeşitlilik bakımından sınırlı olarak piyasaya sunuldu. Bunun üzerine gelen performans ve yanı sıra yazılım problemleri ise ciddi destek kaybettirdi. Çünkü bu sorunlar nedeniyle önemli ortaklarından birisini kaybetti. 

  Benzer sorunlar sunucu kısmı içinde ortaya çıktı. Özellikle farklı model alternatifleriyle sunucu alanında da yer aldı ancak esas gücüne sürekli erteleme geldi. Intel tarafından geliştirilen “Ponte Vecchio” hızlandırıcı platformuna çok sayıda erteleme kararı alınmıştı.

  Intel’e Grafik Bölümünü Satma Tavsiyesi

  Dünyanın en önemli analiz şirketlerinden “Jon Peddie Research(JPR)” Intel’in grafik bölümünü inceledi. Şirketin hazırladığı rapora göre Intel bu alanda 3.5 Milyar Dolar yatırım yaptı. Aldığı sonuçlara göre ise bu bölümü derhal kapatması veya satması gerekiyor. Çünkü esas önemli nokta olan grafik kısmındaki 2.1 Milyar Doları bulan zarara dikkat çekildi. 

  Araştırma yakın vadede piyasaya sürülecek yeni ürünler ele alındığında ARC ekran kartlarının rekabete dayanamayacağını gösteriyor. AMD karşısında geride kalarak, şirkete olan zararını katlaması yönünde değerlendirme yapıldı.

  Raporda Intel’in başarısızlıkları kadar piyasa alışkanlıklarının da tablonun oluşmasına neden olduğu belirtildi. Piyasa alışkanlıklarının değiştirilebilmesinin zorluğu, Intel’in bu alandaki başarısızlıklarının önemli nedenlerinden olarak gösteriliyor. Gelen başarısızlıklar daha fazla yatırım gerekliliği doğuracak. Bu durumda şirketin diğer departmanlarına ayıracağı kaynağı zorunlu olarak düşürmesi sonucu ortaya çıkıyor. Nitekim Intel CEO’su “Pat Gelsinger” göreve başladığından beri Intel, 6 departmanını satmıştı(SSD departmanı da dahil).

  Intel ARC Pro Özellikleri

  Intel ARC Pro

  Intel, kısa bir süre önce “ARC Pro” serisi ekran kartlarının resmi tanıtımını yaptı. Piyasa “Intel ARC Pro A50”ve “Intel ARC Pro A40” modelleri sunulacak. Ayrıca 3.model olarak “Intel ARC Pro A30M” sunulacak.

  ARC Pro SerisiIntel ARC Pro A50Intel ARC Pro A40Intel ARC Pro A30M
  Performans4.8 TFLOPs3.5 TFLOPs3.5 TFLOPs
  Bellek6 GB GDDR66 GB GDDR64 GB GDDR6
  Xe Çekirdek8 x ışın izleme çekirdeği8 x ışın izleme çekirdeği8 x ışın izleme çekirdeği
  TDP75W50W35-50W
  Çıkışlar4 adet mini-DP 1.44 adet mini-DP 1.4Cihaza göre değişiyor

  Intel ekran kartları ile ilgili sizin düşünceleriniz neler? Görüşlerinizi yorumlara veya R10.NET Forum’a iletebilirsiniz.

  2008'den bugüne profesyonel içerik yazarlığı!

  Yorum Yap
  İçeriği Puanla
  Yorumlar

  Yorumunuz minimum 10 karakter olmalıdır.

  İlgili İçerikler:

  Apple, Sınırları Zorlayacak: En Gelişmiş iPhone, 2027’de Gelebilir!

  Apple, 2027'de ekran altı Face ID ile tam ekran deneyimi sunacak yenilikçi iPhone'u ve 2026'da çıkacak hibrit cihazıyla teknolojiyi yeniden tanımlayabilir!

  Nubia Z60 Ultra Tanıtıldı: Sınırları Zorlayan Özelliklerle Dolu Bir Akıllı Telefon

  Snapdragon 8 Gen 3 işlemciyle donatılmış Nubia Z60 Ultra, ekran altı kamera teknolojisi sayesinde kullanıcılara benzersiz bir full ekran deneyimi vadediyor.

  GeForce RTX 4090D Geliyor: Yeni Nesil Grafik Kartının Detayları ve Çıkış Tarihi Belli Oldu!

  Nvidia'nın yeni grafik kartı GeForce RTX 4090D'nin çıkış tarihi ve özellikleri açıklandı.

  Spotify, Sanatçılar İçin Yeni Bir Özellik Tanıttı: Ek Ürünler Kısmı Açıldı!

  Global podcast ve online müzik servisi Spotify, sanatçıların kendi sayfalarında ek ürünlerini sergileyip satmalarına olanak tanıyan bir bölümü devreye aldı.

  Intel’in Grafik Kısmı Zor Durumda!

  Size daha iyi hizmet sunabilmek
  için çerezleri kullanıyoruz.

  Çerez Politikası Kabul Et