R10.NET Uygulamaları
Kullanıcılar
Yükleniyor, lütfen bekleyiniz..

  Intel, Polonya'da 4,6 Milyar Dolarlık Yeni Üretim Tesisi Açma Planları Üzerine Çalışıyor

  Dünya çapında çip üretimi yapan Intel, Avrupa'nın her yerinde üretimini genişletmeyi hedefliyor. Şirket, 'biraz daha istekli' olduğu için Polonya'nın rakiplerini seçerek, büyük bir tesis inşa etme kararı aldığını açıkladı.

  Yigit Aksüt
  Yigit Aksüt R10 Editörü
  16.06.2023 19:35 1852 2 dk okuma süresi
  Intel, Polonya'da 4,6 Milyar Dolarlık Yeni Üretim Tesisi Açma Planları Üzerine Çalışıyor
  Son Düzenleme:

  Bugün Intel, Avrupa genelinde çip üretim kapasitesi yaratma hedefi doğrultusunda milyarlarca dolarlık yatırım hamlesinin bir parçası olarak, Polonya'nın Wroclaw kentinde yeni bir yarı iletken montaj ve test tesisi kurmayı planladığını duyurdu.

  Polonya'ya Intel'den Büyük Yatırım

  Intel, geçen yıl Avrupa Birliği'nin ABD ve Asya tedarikine olan bağımlılığını azaltmayı hedefleyen Avrupa Komisyonu'nun finansman kuralları ve sübvansiyonları hafifletmesinden yararlanarak, İrlanda ve Fransa'daki tesislerle birlikte Almanya'da büyük bir çip kompleksi inşa etmeyi planladığını açıklamıştı. Bugün Polonya'da inşa edilecek tesisin 2.000 işçi istihdam edeceği bildirildi.

  "Polonya Daha İstekliydi"

  Intel CEO'su Pat Gelsinger, "Polonya, bu alanda öne çıkmak için biraz daha istekliydi," dedi. Bu bağlamda, Türkiye'nin de yarı iletken üretimi konusunda daha fazla girişimde bulunması gerektiğini belirtmekte fayda var. Eğer Polonya, Intel'in yatırımlarını çekebiliyorsa, Türkiye'nin de yatırım çekme potansiyeli olduğunu ifade etmek gerekiyor. Almanya gibi Intel'den yatırım alan bazı ülkeler, verilebilecek sübvansiyon miktarı konusunda görüşmeler yapıyor.

  Polonya'nın Intel'e Teklif Ettiği Sübvansiyon

  Intel'e Polonya tarafından teklif edilen sübvansiyon miktarı halka açıklanmadı, ancak diğer tekliflerden daha cazip olduğu açık. Açıklamaya göre tesisin tasarım ve planlama süreci hemen başlayacak ve inşaat, Avrupa Komisyonu'nun onayının ardından başlayacak. Polonya Başbakanı Mateusz Morawiecki, Intel'in fabrikasını "Polonya tarihindeki en büyük sıfırdan yatırım" olarak nitelendirdi.

  2027'de Faaliyet Başlıyor

  Tesisin 2027 yılına kadar faaliyete geçmesi bekleniyor. CEO Pat Gelsinger liderliğindeki Intel, çip üretimindeki liderliğini yeniden kurmak ve AMD, Nvidia ve Samsung gibi rakipleri ile daha iyi rekabet edebilmek için üç kıtada fabrikalar inşa etmek üzere milyarlarca dolar yatırım yapıyor. Intel ayrıca, potansiyel olarak dünyanın en büyük çip üretim kompleksini ABD'nin Ohio eyaletinde inşa etmek için 100 milyar dolarlık bir yatırım planlıyor.

  SEO Danışmanı - İçerik Yöneticisi / R10.net

  Yorum Yap
  İçeriği Puanla
  Yorumlar

  Yorumunuz minimum 10 karakter olmalıdır.

  İlgili İçerikler:

  Instagram’da Yeni Dönem Başlıyor: Yapay Zeka ile Fotoğraf Düzenleme Özelliği Geliyor!

  Instagram, Meta'nın Connect etkinliğinde duyurduğu yapay zeka araçlarıyla kullanıcılarına benzersiz bir fotoğraf deneyimi sunmaya hazırlanıyor.

  WhatsApp Web Uygulaması Güncelleniyor: İşte Yeni Gelecek Özellikler!

  WhatsApp Web platformu, kullanıcılara daha üstün bir deneyim sunmak için yeni özellikleriyle güncelleniyor. Güncellemenin kısa sürede duyurulması bekleniyor!

  Apple, iOS 17.1 Beta Sürümünü Yayınladı: İşte Yeni Gelen Özellikler!

  Apple, desteklenen tüm iPhone modelleri için iOS 17.1 beta sürümünü yayınladı. Peki, geliştiriciler için sunulan iOS 17.1 ile gelen yeni özellikler neler?

  Türkiye'de Üretimi Yapılan 9500 TL Altı Telefon ve Bilgisayar Modelleri

  Vergisiz telefonların alt limiti belli oldu! İşte Vergisiz telefon alabileceğiniz modeller

  Intel, Polonya'da 4,6 Milyar Dolarlık Yeni Üretim Tesisi Açma Planları Üzerine Çalışıyor

  Size daha iyi hizmet sunabilmek
  için çerezleri kullanıyoruz.

  Çerez Politikası Kabul Et