R10.NET Uygulamaları
Kullanıcılar
Yükleniyor, lütfen bekleyiniz..

  AMD, Yeni Software Adrenalin Güncellemesi Yayınladı! RX 6000 Serisi de Güncellemeyi Aldı!

  AMD’den yeni “Sofware Adrenalin” güncellemesi geldi. AMD, “Radeon” ekran kartlarının oyunlardaki gelişime uyum sağlaması için sık sık yeni güncellemeler yayınlıyor. Bu çerçevede şirketten bazı Radeon ekran kartı serilerini kapsayan “Software Adrenalin 23.2.1” güncellemesinin yayınlandığı duyuruldu. Peki Software Adrenalin 23.2.1 güncellemesi neler getirdi?

  Yağız Özgün Kocabaş
  Yağız Özgün Kocabaş R10 Editörü
  18.02.2023 16:45 2589 5 dk okuma süresi
  AMD, Yeni Software Adrenalin Güncellemesi Yayınladı! RX 6000 Serisi de Güncellemeyi Aldı!
  Son Düzenleme:

  Grafik teknolojisinin lider markalarından AMD, ekran kartları için güncellemeler yayınlamaya devam ediyor. Dev şirket, tüm ekran kartlarındaki hatalar ve eksiklikler için güncellemeler yayınlıyor. Bununla birlikte video oyunlardaki grafik teknolojisinin gelişimine göre de ekran kartlarına güncelleme gönderiyor. Böylelikle ekran kartlarının güncel kalmasını sağlıyor.

  AMD, kısa bir süre önce yine bir ekran kartı güncellemesi yayınlamıştı. Ancak şirket, bu güncellemeyi sınırlı ekran kartı serilerine göndermişti. Özellikle “RX 6000” serisi dahil pek çok “Radeon” ekran kartı serisi bu güncellemeyi alamamıştı. AMD’nin yayınladığı yeni güncelleme, bu ekran kartlarını da kapsadı.

  AMD Software Adrenalin 23.2.1 Güncellemesi Yayınlandı

  AMD Software Adrenalin 23.2.1

  AMD, kısa süre önce “sınırlı” modelleri kapsayan güncelleme yayınlamıştı. Şirketin bu yaklaşımı AMD kullanıcılarından büyük tepki toplamıştı. Zira söz konusu güncelleme içerisinde “RX 6950 XT” gibi çok popüler modellerinde yer aldığı seriler güncellemeyi alamamıştı. “RX 6000” serisinin güncelleme kapsamına alınmamasından gelen tepkiler karşısında AMD’den hamle geldi.

  Şirket, yayınladığı yeni bir güncellemeyle önceki güncellemede kapsam dışında kalan serileri de dahil etti. AMD’nin yayınladığı “Software Adrenalin 23.2.1” güncellemesi;

  • RX 400
  • RX 6000
  • RX 7000

  Serisinde yer alan ekran kartlarına gönderildi.

  Software Adrenalin 23.2.1 Güncellemesinin Getirdiği Yenilikler!

  AMD Software Adrenalin 23.2.1

  Grafik kartları için gönderilen “Software Adrenalin 23.2.1” güncellemesi önemli yeniliklerde getirdi. Pek çok hatayı da gideren sürücü güncellemesi yeni oyun destekleri ve performans artışları da sağladı.

  Yapılan açıklamaya göre güncellemeyle birlikte söz konusu ekran kartlarına “Dead Space” oyunu desteği gelmiş oldu. Ayrıca önceki güncelleme kapsamında olmayan “Radeon RX 6950 XT” ekran kartında performans artışı oldu. Söz konusu ekran kartında “Forspoken” oyunu için tam “%7” seviyesinde bir performans artışı sağlandı.

  Dead Space oyunu, 27 Ocak’taElectronic Arts” tarafından piyasaya sürülmüştü.

  Ayrıca yeni sürücü güncellemesi sayesinde ekran kartlarında “işlemci” kullanımı optimizasyonu sağlıyor. Bunun için “Vulkan API” yönetimi için yeni “uzantılar” yer aldı. 

  Software Adrenalin 23.2.1 güncellemesi “Radeon RX 6950 XT” için önemli iyileştirmeler getirildi. Özellikle “4K çözünürlükkalitesindeki oyunlarda başarılı bir optimizasyon sağlandı. Açıklamada ekran kartındaki 4K çözünürlükte oynanan oyunlar ve performans artış verilerine de yer verildi. 

  OyunPerformans Artış Yüzdesi
  F1 2022%19
  DOOM Eternal%9 
  Quake 2%7
  Shadow of the Tomb Raider%6
  Marvel’s Guardians of the Galaxy%6
  Marvel’s Spider Man Remastered%4
  Hitman 3%4
  Borderlands 3%4
  Hogwarts Legacy%4
  Sniper Elite 5%3

  Sürüm güncellemesine ilişkin yapılan açıklamada “güncelleme notları” da paylaşıldı. Buna göre güncellemeyle “Radeon RX 6000” serisi kartlarda yeni “akış özellikleri” desteği geldi. Bunlar arasında “ön filtre değişimi”, “ön analiz” ve “CML Teknolojisi” yer aldı.

  Bir diğer dikkat çeken güncelleme notuysa “AMD Link” için oldu. Güncellemeyle “AMD Link” destekli Radeon ürünleriyle “RX 400serisi ve üzeri için bağlantı iyileştirmesi sağlandı. Bu sayede kullanıcıların Radeon ürünlerini rahatlıkla kullanabilmesi sağlandı.

  Software Adrenalin 23.2.1 ile Giderilen Sorunlar

  AMD Software Adrenalin 23.2.1

  Önemli yenilikler getiren Software Adrenalin 23.2.1 güncellemesi, aynı zamanda da çözümlerde getirdi. Daha önceki sürücü sürümünde tespit edilen sorunlar, bu güncellemeyle giderildi. 

  • Windows 11 için “22H2” kısmında “Gecikmeli Yazma Başarısız Hatası” nedeniyle başlatılamama sorunu giderildi.
  • Oyuncuların “SpaceEngine” için “performans düşüklüğü” ve “yükleme süresi” sorunları giderildi.
  • Radeon RX 6000 serisi ekran kartlarındaki “Steam” platformunda “puan mağazasıgörüntü bozulma sorunu giderildi.
  • Door Kickers 2” oyununda “bozulma” ve “çökme” yaşama sorunları giderildi.
  • Emergency 4” oyununda “eksik” veya “titreme” yaşayan doku sorunları giderildi.
  • Vulpar API ile “Radeon RX 7000” serisi ekran kartlarında “Baldur’s Gate 3” oyunu başlatmada karşılaşılan “çökme hatası” giderildi.
  • Sea of Thieves” oyununda “Radeon RX 6000” serisi ve üstündeki modellerde yaşanan “takılma sorunu” giderildi.
  • Yine “Radeon RX 6000” serisi ve üstündeki modellerdeki “Battlefield 4” oyun ayarları “yüksek” veya “ultra” yapıldığında meydana gelen bozulma sorunu giderildi.
  • Yeni çıkan “Hogwarts Legacy” oyunu “Radeon RX 7000” serisi ekran kartlarında oynarken yaşanan “beyaz yaprak” sorunu giderildi.
  • Çoklu ekran kullanımı sırasında “Chrome tabanlı” web tarayıcılarında oynatılan 2 farklı videoda meydana gelen “sistem takılması” ve “UI Titremeleri” sorunu giderildi.

  Software Adrenalin 23.2.1 Güncellemesinde Yaşanabilecek Olası Sorunlar

  AMD Software Adrenalin 23.2.1

  AMD’nin yayınladığı “Software Adrenalin 23.2.1” sürümü güncellemesiyle birlikte bazı sorunların yaşanabileceği de belirtildi. Yapılan testlerde tespit edilebilen “sorun gözlemleri” detaylı olarak açıklandı.

  • RX 7000 serisinde “yüksek çözünürlük” ve “yüksek yenileme” ekran kullanımında “durumsal” açıdan “yüksek boşta kalma gücü” yaşanabilir.
  • RX 7000 serisi ekran kartlarında “genişletilmiş ekran yapılandırması” sırasında oyun oynayıp ve video oynatma yapıldığında videonun takılması veya performans kaybı yaşanabilir.
  • FIFA 23” oyunundaki “Premium Altın Paket” açılımında “uygulama çökme hatası” görülebilir.
  • RX 7000 serisi modellerde “sanal gerçeklik oyunu” veya “sanal gerçeklik uygulaması” kullanırken öngörülenden daha düşük performans alınabilir.
  • Belirli “hibrit grafik dizüstü bilgisayar” modellerinde “AMD Hata Raporu Aracı” açılması ve sistemin askıda kalması sorunu yaşanabilir(AMD, kullanıcılara “fabrika ayarlarına dönüş” çözümü önermektedir).
  • Belirli AMD ürünlerinde “Netflix” videosu için “ekran arası taşıma” veya “simge durumundan tam ekrana getirme” işlemlerinde “kısa sürelibozulma meydana gelebilir.
  • Film ve TV’den oynatılan bazı videolarda “pencerenin ekranlar arasında hareketi” sırasında küçük bozulmalar görülebilir(Radeon RX 6700 XT ve belirli AMD Grafik Ürünlerinde geçerli).
  • RX 6700 XT modelinde “video” ve “oyun” pencereleri arasındaki geçişlerde geçici “görüntü bozulması” oluşabilir.
  • Bazı uygulamalarda kodlama bit hızı(maksimum) en fazla “100 Mbps” olmalıdır.

  AMD Software Adrenalin 23.2.1 Güncellemesini Destekleyen Ekran Kartları

  AMD Software Adrenalin 23.2.1
  Radeon RX 7900
  Radeon RX 6900/6800/6700/6600/6500/6400
  Radeon RX 5700/5600/5500/5300
  Radeon 7
  Radeon RX Vega
  AMD Radeon Pro Duo
  Radeon RX 500 / Radeon 500X
  Radeon RX 400

  AMD ekran kartları ve gelen sürücü güncellemelerinin performansı konusunda sizin düşünceleriniz neler? Sizce Software Adrenalin 23.2.1 sürücü sürümü ile birlikte Radeon ekran kartlarında performans durumu ve kullanım stabilizasyonu nasıl oldu? Görüşlerinizi yorum kısmına veya R10.NET Forum’a yazabilirsiniz.

  Sık Sorulan Sorular

  AMD Radeon Software, “Radeon” ekran kartı modelleri ve yanı sıra “AMD APU” modellerine yönelik geliştirilmiştir. Bu donanımlar için “aygıt sürücüsü” ve “yardımcı yazılım paketi” işlevi görür.

  2008'den bugüne profesyonel içerik yazarlığı!

  Yorum Yap
  İçeriği Puanla
  Yorumlar

  Yorumunuz minimum 10 karakter olmalıdır.

  İlgili İçerikler:

  Nothing Alt Markası CMF, Phone 1 ile Kısa Sürede Satış Rekoru Kırdı!

  Nothing'in alt markası CMF'nin ürettiği CMF Phone 1, 3 saatte 100.000 satış yaparak rekor kırdı. Uygun fiyatı ve dikkat çekici tasarımı ile büyük ilgi gördü.

  Yeni Superman Filminin Logosu Resmen Tanıtıldı!

  James Gunn, yeni Superman filminin logosunu paylaştı. David Corenswet'in başrolde olduğu film, 11 Temmuz 2025'te vizyona girecek.

  WhatsApp'ın Sesli Mesajları Yazıya Döken Yeni Özelliği Android'e Geliyor!

  WhatsApp, sesli mesajları yazıya çevirme özelliğini Android'e getiriyor. İşitme engelliler ve gürültülü ortamlarda kullanıcılar için büyük kolaylık sağlayacak.

  Yeni Elektrikli Ford Capri Tanıtıldı: İşte Özellikleri ve Fiyatı!

  Ford Capri, elektrikli SUV olarak geri döndü. 627 km menzil, modern tasarım ve gelişmiş teknoloji ile dikkat çekiyor. Fiyatı 47 bin euro'dan başlıyor.

  AMD, Yeni Software Adrenalin Güncellemesi Yayınladı! RX 6000 Serisi de Güncellemeyi Aldı!

  Size daha iyi hizmet sunabilmek
  için çerezleri kullanıyoruz.

  Çerez Politikası Kabul Et