R10.NET Uygulamaları
Kullanıcılar
Yükleniyor, lütfen bekleyiniz..

  AMD, Radeon RX 7900 ile Meydan Okuyor!

  Nvidia'nın en büyük rakibi AMD'nin yeni ekran kartı Radeon RX 7900'e ilgi büyük.

  Elif Topçu
  Elif Topçu R10 Editörü
  13.12.2022 22:05 1317 2 dk okuma süresi
  AMD, Radeon RX 7900 ile Meydan Okuyor!
  Son Düzenleme:

  AMD'nin yeni nesil Radeon RX 7900 XTX ve RX 7900 XT ekran kartları çok tutuldu! Çıktığı ilk günden beri yoğun ilgiyle karşılaşan seri, satış sonuçlarında da aynı performansı yakalamış gibi görünüyor. Binlerce Radeon RX 7900 XTX ve RX 7900 XT ekran kartı hızla satılıyor. Sadece son bir ay içerisinde yeniden raflarda yerini alan ekran kartı sayısının, tamı tamına 200.000'e ulaştığı söyleniyor. AMD, bu yeni başarısıyla sektörde yerini sağlamlaştırırken adeta en büyük rakibi Nvidia'ya da göz kırpıyor.

  Yakın zamanda Nvidia, GeForce RTX 4000 serisiyle adından sıkça söz ettirmişti. Nvidia GeForce RTX 4090 ekran kartının 160 bin adet, Nvidia GeForce RTX 4080 ekran kartının ise 30 bin adet satıldığı haberleri gelmişti. Bu satış performansını en büyük rakibi AMD'nin sergileyip sergileyemeyeceği tartışılmaya başlanmıştı. Gelen satış grafikleriyle AMD, adeta güven tazeledi.

  Satış raporlarına göre sadece son bir aylık süre içerisinde AMD,  200 bin adet RDNA 3 yani Navi 31 tabanlı grafik kartı sevk etti. AMD'nin bu performansıyla şaşırtmadığı, beklentilerinin zaten bu yönde olduğu belirtiliyor. Anlaşılan AMD sektörde kendini gün geçtikçe daha da çok kanıtlıyor.

  Radeon RX 7900 XTX mi? GeForce RTX 4080 mi?

  Radeon RX 7900 XTX ve RX 7900 XT ekran kartlarının şu anki rakibi daha çok Nvidia GeForce RTX 4000 serisinden GeForce RTX 4080. GeForce RTX 4080 satışlarının Nvidia beklentilerinin altında kalmasının ise tesadüf değil! AMD Radeon RX serisinin bu yeni ve iddialı üyelerinin başarıları sebebiyle olduğu söyleniyor. Yüksek performanslı ekran kartı arayışındaki özellikle oyun deneyimini iyileştirmek isteyenler tercihini yaptı. Oyuncular ve sanal gerçeklik alanında çalışan içerik üreticilerinin son zamanlarda tüketimi Nvidia'dan çok AMD'ye kaymış durumda.

  AMD'nin bu kadar başarılı sonuçlar almasında ekran kartı performansı ve enerji verimliliği ilk sırada yer alıyor. Bunun yanında fiyat avantajı da güçlü bir etken gibi görünüyor. GeForce RTX 4080, en yakın rakipleri olan Radeon RX 7900 XTX'ten 200, Radeon RX 7900 XT'den ise tam 300 dolar daha pahalı. İlerleyen günlerde bu ekran kartı satış sonuçlarının yıl bitmeden son bir defa daha tekrarlanması bekleniyor. Bu ise yaklaşık 400.000 ekran kartı satışı demek.

  İçeriği Puanla
  Yorumlar

  Yorumunuz minimum 10 karakter olmalıdır.

  İlgili İçerikler:

  Samsung Türkiye ile Turkcell İş Birliği Gerçekleştirdi: 3 Aylık GeForce NOW Üyeliği Ücretsiz Alınabilecek!

  Samsung ile Turkcell arasında iş birliği anlaşması yapıldı. Bu anlaşmaya göre müşteriler, 3 aylık premium GeForce NOW aboneliği alabilecek.

  3 Kolay Adımda Kurulum: XAMPP ile Localhost WordPress Kurulumu Nasıl Yapılır?

  XAMPP kullanarak kolayca bilgisayarınızda WordPress kurabilirsiniz. Kurulum rehberimizle, localhost üzerinden WordPress sitesi oluşturun ve özelleştirin.

  Elon Musk Açıkladı: Twitter Yeni Özellikler ile Çalkalanıyor!

  Elon Musk, Twitter'a birçok yeni özelliğin geleceğini duyurdu. Kullanıcıların beğenisine sunulacak yeni özellikler, kademeli olarak platforma eklenecek!

  Samsung Flex In & Flex Out Teknolojisini Tanıttı: Telefonlar 360 Derece Dönebilecek!

  Samsung, yeni bir teknoloji olan Flex In & Flex Out'u duyurdu. Bu teknoloji ile cihazlar, artık 360 derece katlanabilecek ve daha esnek kullanım imkanı sunacak!

  AMD, Radeon RX 7900 ile Meydan Okuyor!

  Size daha iyi hizmet sunabilmek
  için çerezleri kullanıyoruz.

  Çerez Politikası Kabul Et