R10.NET Uygulamaları
Kullanıcılar
Yükleniyor, lütfen bekleyiniz..

  Mars'ta şimdiye kadarki en büyük deprem gerçekleşti! Tam 94 dakika sürdü!

  Marsa gönderilmiş olan InSight uzay aracı sürekli sismografı ile verileri bilim adamlarına gönderiyor. Son gelen verilere göre Mars günümüze kadarki en büyük depremle sarsıldı. İşte tüm detaylar…

  Tubaunl Tubaunl 27.04.2022 14:15 230 1 dk okuma süresi
  Mars'ta şimdiye kadarki en büyük deprem gerçekleşti! Tam 94 dakika sürdü!
  Son Düzenleme:

  Kızıl gezegen olarak ifade edilen Mars’ta çok uzun zamandır araştırmalar yapılmakta olup 2019 yılından günümüze kadar Mars depremleri için birçok inceleme devam ediyor. InSight uzay aracının göndermiş olduğu sismograf verilerinde kaydedilen deprem raporunda, Mars’ta şimdiye kadar bilinen depremlerin en büyüğü kaydedildi.

  Sırasıyla S0976a ve S1000a olarak tanımlanmış olan depremler, 25 Ağustos 2021 yılında 4,2 büyüklüğünde kaydedilirken aradan fazla bir süre geçmeden tam 24 gün sonra 4,1 şiddetinde bir deprem daha meydana geldi. Bu kaydedilmiş olan depremler şimdiye kadar Mars’ta en büyük deprem olarak biliniyordu. Ancak son görülen deprem 5 kat daha büyük şiddetle raporlandı.

  Depremin olduğu bölge şiddetini kanıtladı!

  Depremlerin kaydedildiği bölge aslında farklı bir nokta olarak biliniyor. Depremler ‘Gölge bölge’ olarak ifade edilen, InSight’ın konumundan yola çıkarak gezegenin diğer yarısında gerçekleştiğini gösteriyor. Depremlerin çok uzak bir bölgeden raporlanması ise depremlerin ne kadar şiddetli olduğunu gözler önüne serdi.

  S1000a depremi, daha önceki depremlerden çok farklı bir şekilde yorumlandı. InSight gönderdiği verilere bakıldığında tam 94 dakika boyunca sürdüğü anlaşılıyor. Depremin yüzeye yakın bir bölgede kaydedildiği ifade edilirken, tam olarak konumu belirlenemedi. S0976a depremin daha önce birçok depremin yer aldığı Valles Marineris kanyonunda görüldüğü belirtildi.

  İçeriği Puanla
  Yorumlar

  Yorumunuz minimum 10 karakter olmalıdır.

  İlgili İçerikler:

  Youtube’den Netflix’e Rakip Oluyor! İşte Yeni Youtube Hizmeti!

  Google, Youtube için Netflix gibi platformlara rakip olacak yeni servisi üzerinde çalışıyor. 2022 bitmeden devreye alınacak Youtube "Channel Store" ile ilgili detaylarda ortaya çıkmaya başladı. İşte Youtube'nin Channel Store'sinin özellikleri!

  Sahibinden.com sıfır ve ikinci el otomobil satışlarına düzenleme getirdi

  Sıfır ve ikinci el satışına getirilen düzenleme ile birlikte artık sahibinden.com ‘da sadece yetkili bayiler sıfır otomobil satışı yapabilecek. Diğer ilan açan kişiler “sıfır” araç ilanı yayınlamayacak.

  Yeni Windows güncellemesi tüm Windows sürümlerini bozdu!

  Windows'un yeni güncellemesi olan KB5012170 güncellemesi kullanıcılara 0x800f0922 hata kodunu veriyor. Çözüm için haberimize bakabilirsiniz.

  Bir Erteleme Haberi de Hogwarts Legacy’den Geldi!

  Warner Bros, bu yıl sonuna kadar çıkması beklenen Hogwarts Legacy'i erteledi. Alınan erteleme kararıyla birlikte hayranlarını üzen Hogwarts Legacy'in yeni çıkış tarihi de belli oldu. İşte yeni Hogwarts Legacy çıkış tarihi!

  Mars'ta şimdiye kadarki en büyük deprem gerçekleşti! Tam 94 dakika sürdü!

  Size daha iyi hizmet sunabilmek
  için çerezleri kullanıyoruz.

  Çerez Politikası Kabul Et