R10.NET Uygulamaları
Kullanıcılar
Yükleniyor, lütfen bekleyiniz..

  Mars'ta şimdiye kadarki en büyük deprem gerçekleşti! Tam 94 dakika sürdü!

  Marsa gönderilmiş olan InSight uzay aracı sürekli sismografı ile verileri bilim adamlarına gönderiyor. Son gelen verilere göre Mars günümüze kadarki en büyük depremle sarsıldı. İşte tüm detaylar…

  Tubaunl
  Tubaunl R10 Editörü
  27.04.2022 14:15 2105 1 dk okuma süresi
  Mars'ta şimdiye kadarki en büyük deprem gerçekleşti! Tam 94 dakika sürdü!
  Son Düzenleme:

  Kızıl gezegen olarak ifade edilen Mars’ta çok uzun zamandır araştırmalar yapılmakta olup 2019 yılından günümüze kadar Mars depremleri için birçok inceleme devam ediyor. InSight uzay aracının göndermiş olduğu sismograf verilerinde kaydedilen deprem raporunda, Mars’ta şimdiye kadar bilinen depremlerin en büyüğü kaydedildi.

  Sırasıyla S0976a ve S1000a olarak tanımlanmış olan depremler, 25 Ağustos 2021 yılında 4,2 büyüklüğünde kaydedilirken aradan fazla bir süre geçmeden tam 24 gün sonra 4,1 şiddetinde bir deprem daha meydana geldi. Bu kaydedilmiş olan depremler şimdiye kadar Mars’ta en büyük deprem olarak biliniyordu. Ancak son görülen deprem 5 kat daha büyük şiddetle raporlandı.

  Depremin olduğu bölge şiddetini kanıtladı!

  Depremlerin kaydedildiği bölge aslında farklı bir nokta olarak biliniyor. Depremler ‘Gölge bölge’ olarak ifade edilen, InSight’ın konumundan yola çıkarak gezegenin diğer yarısında gerçekleştiğini gösteriyor. Depremlerin çok uzak bir bölgeden raporlanması ise depremlerin ne kadar şiddetli olduğunu gözler önüne serdi.

  S1000a depremi, daha önceki depremlerden çok farklı bir şekilde yorumlandı. InSight gönderdiği verilere bakıldığında tam 94 dakika boyunca sürdüğü anlaşılıyor. Depremin yüzeye yakın bir bölgede kaydedildiği ifade edilirken, tam olarak konumu belirlenemedi. S0976a depremin daha önce birçok depremin yer aldığı Valles Marineris kanyonunda görüldüğü belirtildi.

  2010'dan bugüne profesyonel içerik yazarlığı!

  Yorum Yap
  İçeriği Puanla
  Yorumlar

  Yorumunuz minimum 10 karakter olmalıdır.

  İlgili İçerikler:

  Yeni Nesil iPhone SE 4'ün Tasarım Detayları Açığa Çıktı: İşte O Görüntüler!

  iPhone SE 4'ün tasarımı ve özellikleri açığa çıktı. Büyük ekran, USB-C ve Face ID ile modern bir deneyim sunuyor.

  Galaxy S25 Serisinden İlk Bilgiler Geldi: İşte Detaylar!

  Samsung Galaxy S25 serisi, yalnızca Exynos 2500 işlemciyle güçlendirilecek. Yeni strateji, teknoloji dünyasında önemli değişikliklere işaret ediyor.

  Google Drive Yeniliklerle Güncellendi: Videolar Artık Daha Akıcı

  Google Drive, yeni özelliklerle beraber güncellendi. Yeni videolar, artık daha akıcı, arama daha kolay, sorgu süreleri uzadı.

  Yapay Zeka Güvenliğinde Yeni Bir Çağ: Morris II Virüsü Alarmı

  Yapay zeka güvenliği tehdit altında. Morris II, ChatGPT ve Google Gemini'yi etkileyen ilk virüs oldu.

  Mars'ta şimdiye kadarki en büyük deprem gerçekleşti! Tam 94 dakika sürdü!

  Size daha iyi hizmet sunabilmek
  için çerezleri kullanıyoruz.

  Çerez Politikası Kabul Et