R10.NET Uygulamaları
Kullanıcılar
Yükleniyor, lütfen bekleyiniz..

  Mars'ta şimdiye kadarki en büyük deprem gerçekleşti! Tam 94 dakika sürdü!

  Marsa gönderilmiş olan InSight uzay aracı sürekli sismografı ile verileri bilim adamlarına gönderiyor. Son gelen verilere göre Mars günümüze kadarki en büyük depremle sarsıldı. İşte tüm detaylar…

  Tubaunl
  Tubaunl R10 Editörü
  27.04.2022 14:15 2163 1 dk okuma süresi
  Mars'ta şimdiye kadarki en büyük deprem gerçekleşti! Tam 94 dakika sürdü!
  Son Düzenleme:

  Kızıl gezegen olarak ifade edilen Mars’ta çok uzun zamandır araştırmalar yapılmakta olup 2019 yılından günümüze kadar Mars depremleri için birçok inceleme devam ediyor. InSight uzay aracının göndermiş olduğu sismograf verilerinde kaydedilen deprem raporunda, Mars’ta şimdiye kadar bilinen depremlerin en büyüğü kaydedildi.

  Sırasıyla S0976a ve S1000a olarak tanımlanmış olan depremler, 25 Ağustos 2021 yılında 4,2 büyüklüğünde kaydedilirken aradan fazla bir süre geçmeden tam 24 gün sonra 4,1 şiddetinde bir deprem daha meydana geldi. Bu kaydedilmiş olan depremler şimdiye kadar Mars’ta en büyük deprem olarak biliniyordu. Ancak son görülen deprem 5 kat daha büyük şiddetle raporlandı.

  Depremin olduğu bölge şiddetini kanıtladı!

  Depremlerin kaydedildiği bölge aslında farklı bir nokta olarak biliniyor. Depremler ‘Gölge bölge’ olarak ifade edilen, InSight’ın konumundan yola çıkarak gezegenin diğer yarısında gerçekleştiğini gösteriyor. Depremlerin çok uzak bir bölgeden raporlanması ise depremlerin ne kadar şiddetli olduğunu gözler önüne serdi.

  S1000a depremi, daha önceki depremlerden çok farklı bir şekilde yorumlandı. InSight gönderdiği verilere bakıldığında tam 94 dakika boyunca sürdüğü anlaşılıyor. Depremin yüzeye yakın bir bölgede kaydedildiği ifade edilirken, tam olarak konumu belirlenemedi. S0976a depremin daha önce birçok depremin yer aldığı Valles Marineris kanyonunda görüldüğü belirtildi.

  2010'dan bugüne profesyonel içerik yazarlığı!

  Yorum Yap
  İçeriği Puanla
  Yorumlar

  Yorumunuz minimum 10 karakter olmalıdır.

  İlgili İçerikler:

  İtalya-Arnavutluk EURO 2024 maçını hangi kanal veriyor, şifresiz nereden izlenir?

  EURO 2024'ün nefes kesen mücadelesinde İtalya ile Arnavutluk karşı karşıya geliyor. Maçı TRT 1'den şifresiz ve canlı izlemek için detaylar haberimizde.

  TRT 1 internetten neden izleyemiyorum, TRT 1 çöktü mü?

  Televizyon izleyicileri TRT 1'in internetten neden izlenemediğini ve kanalın çöküp çökmediğini merak ediyor. Avrupa Futbol Şampiyonası grup karşılaşmalarının canlı yayınlandığı bu günlerde, TRT 1 uydu frekans bilgileri sıkça sorgulanıyor. TRT, yayınların

  YouTube'a Yeni Özellikler Geliyor: İşte Detaylar!

  YouTube, yapay zeka destekli canlı sohbet özetleri, Google Lens araması, kanal QR kodları ve Shorts için yeni efektler gibi özellikler test ediyor.

  iOS 18 ile CarPlay’e Yeni Özellikler Geliyor: İşte Detaylar!

  iOS 18, CarPlay'e kişi fotoğrafları, sessiz mod, renk filtreleri, ses tanıma ve sesle yönlendirme gibi yenilikler getiriyor.

  Mars'ta şimdiye kadarki en büyük deprem gerçekleşti! Tam 94 dakika sürdü!

  Size daha iyi hizmet sunabilmek
  için çerezleri kullanıyoruz.

  Çerez Politikası Kabul Et