R10.NET Uygulamaları
Kullanıcılar
Yükleniyor, lütfen bekleyiniz..

  Heyecanlandıran Adım: Bilim İnsanları, Bağırsak Kanseri Tedavisi İçin Yeni Bir Yol Haritası Keşfetti!

  Her yıl binlerce kişinin hayatını kaybettiği bağırsak kanserine karşı önemli bir adım atıldı. Araştırmacılar, bu hastalığın tedavisi için 'kılavuz' olabilecek yeni bir yöntemi ortaya koydu. İşte detaylar!

  Gökhan Güler
  Gökhan Güler R10 Editörü
  10.10.2023 15:48 1371 2 dk okuma süresi
  Heyecanlandıran Adım: Bilim İnsanları, Bağırsak Kanseri Tedavisi İçin Yeni Bir Yol Haritası Keşfetti!
  Son Düzenleme:

  Amerikan Kanser Derneği'ne göre her yıl, 150.000 civarında yeni kolon ve rektum kanseri vakası ortaya çıkıyor. Türkiye'de en yaygın 5, global ölçekte ise 3. sıradaki kanser türü olan bağırsak kanseri, ABD'de 3. sırada yer alıyor. Erkeklerin yaklaşık %4'ü ve kadınların %3.8'i bu hastalıkla karşılaşabiliyor. Bilim insanlarına göre bu kanser türüne karşı olası bir çözüm, artık yakın olabilir.

  Bağırsak Kanseri için Umut Verici Atılım

  Bağırsak kanseri tedavisinde yaşanan zorluklar, hastaların sadece %10'unun immünoterapilere olumlu yanıt vermesiyle biliniyor. Bu da kanserli doku tamamen çıkarılarak yapılan operasyonlara yönelik bir eğilimi beraberinde getiriyor. Ancak La Trobe Üniversitesi Olivia Newton-John Kanser Araştırma Enstitüsü'nde gerçekleştirilen bir araştırma, tedavide yeni bir ufuk açabilir!

  Bilim İnsanlarının Keşfi: Gama delta T Hücreleri

  Avustralya'da gerçekleştirilen bu araştırma, bir hastanın kansere yanıtının, kalın bağırsaktaki spesifik bir bağışıklık hücresine bağlı olduğunu gösterdi. 

  Dr. Lisa Mielke bu konuda, ‘Gama delta T hücreleri, bağırsaklarda bir nevi koruyucu görev üstleniyor. Bu hücreler, potansiyel kanser tehditlerine karşı koruma sağlayarak devriye geziyor ve epitel hücreleri koruyor.’ şeklinde bir açıklama yaptı.

  Dünyada Bir İlk: Yeni Molekül Keşfi

  Bu hücrelerin tümörlerdeki varlığı, hastaların sağ kalım oranlarını olumlu etkiliyor. Ancak araştırmacılar, gama delta T hücrelerinin içerdiği TCF-1 molekülünün, bağışıklık tepkilerini baskıladığını keşfetti. 

  Bu molekülün inhibe edilmesi, bağışıklık hücrelerinin kanserle daha etkili bir mücadele içerisine girmesini sağlayabilir. Bu bulgu, bağırsak kanserinde yeni tedavi yöntemi için umut vaat ediyor.

  İçeriği Puanla
  Yorumlar

  Yorumunuz minimum 10 karakter olmalıdır.

  İlgili İçerikler:

  Google Drive Yeniliklerle Güncellendi: Videolar Artık Daha Akıcı

  Google Drive, yeni özelliklerle beraber güncellendi. Yeni videolar, artık daha akıcı, arama daha kolay, sorgu süreleri uzadı.

  Yapay Zeka Güvenliğinde Yeni Bir Çağ: Morris II Virüsü Alarmı

  Yapay zeka güvenliği tehdit altında. Morris II, ChatGPT ve Google Gemini'yi etkileyen ilk virüs oldu.

  Yeni Nesil Chromecast with Google TV Geliyor: Yeni Bir Çağ Başlıyor!

  Google'ın yeni nesil Chromecast with Google TV'si yakında geliyor. Cihaz, daha fazla depolama, gelişmiş özellikler ve yüksek performans sunacak.

  YouTube'da Resim İçinde Resim Özelliği Herkese Açılıyor!

  Google, YouTube'da resim içinde resim fonksiyonunu herkese açıyor. Şimdilik premium kullanıcılarına özel bu özellik hakkında yakında açıklama gelecek!

  Heyecanlandıran Adım: Bilim İnsanları, Bağırsak Kanseri Tedavisi İçin Yeni Bir Yol Haritası Keşfetti!

  Size daha iyi hizmet sunabilmek
  için çerezleri kullanıyoruz.

  Çerez Politikası Kabul Et