R10.NET Uygulamaları
Kullanıcılar
Yükleniyor, lütfen bekleyiniz..

  Teknoloji Devi Apple Çin’le Olan Bağını Koparmaya Karar Verdi!

  Son güncellemelerdeki sorunlardan sonra teknoloji devi Apple, üretim merkezini değiştirmeye hazırlanıyor. Detaylar haberimizde!

  Hayrunisa Bayar
  Hayrunisa Bayar R10 Editörü
  13.10.2022 16:17 1609 2 dk okuma süresi
  Teknoloji Devi Apple Çin’le Olan Bağını Koparmaya Karar Verdi!
  Son Düzenleme:

  Apple, büyük ilgi gördüğü iPhone 14 serisiyle son günlerde gündemde kalmaya devam ediyor. Seride çıkan bazı problemler üzerine iOS güncellemesi yapan marka, üretim kısmında da bir güncelleme yapmaya karar verdi. Üretim hattının büyük bir kısmı Çin’de bulunan Apple, merkezini taşımaya hazırlanıyor.  

  Ana üretim sahası olarak Tayland seçildi 

  Her ne kadar ABD merkezli bir şirket olsa da Apple’ın üretim merkezi Çin’de yer alıyor. Ancak yapılan son açıklamalara göre Apple, Çin’e bağımlı olmaktan ve üretim merkezinden artık memnun değil. Bu yüzden de bu bağımlılığı azaltmak için gereken çalışmalara başlandı.  

  Genellikle Apple odaklı yaptığı haberlerle bilinen analist Ming-Chi Kuo, Çin dışında üretime dair yeni detayları paylaştı. Paylaşılan detaylara göre teknoloji devi, 3-5 yıl içinde üretimini tamamen Tayland’a taşımayı planlıyor.  

  Tüm bu üretim hattının taşınmasının yanı sıra, Hindistan’daki Tata Group’daki üretim yüzdelerinin artırılması bekleniyor. Ayrıca bu üretim artışına sözleşmeli Pegatron ve Wistron’un da dahil olacağı düşünülüyor.  

  Çin için yapılan üretim devam edecek  

  Öte yandan Çin, Apple için oldukça büyük bir pazar. Samsung gibi rakiplerinin de dişli olduğu Çin’de Apple, oldukça yüksek miktarda satışlar yapıyor.  

  Bu yüzden de teknoloji devi, her ne kadar üretim hattını taşıyacak olsa da Çin için üretimin devam etmesini istiyor. Yani Foxconn üretim hattı, uzun vadede yine Çin için Apple ürünlerini üretmeye devam edecek. Ancak sadece Çin için üretecek. 

  Çalışanlarla büyük sıkıntılar var!  

  Üretim hattı konusuna yön vermeye çalışsa da Apple, şu anda kendi içinde büyük problemlerle uğraşıyor. Son aylarda şirket, çalışanlarıyla sık sık zıtlaştı. Hatta öyle ki bazı departmanlarda küçülmeye bile gidildi. Ancak küçülen departmanların yerini diğer çalışanlara daha fazla iş yüklemek aldı. Bu yüzden de birçok çalışanın grev yapmasına neden oldu. Son gelişmelere göre Avustralya’daki çalışanlar önümüzdeki günlerde iş bırakma eylemi yapmaya hazırlanıyor.  

  Şimdilik Apple ve çalışanları nasıl bir denge kuracak bilinmez. Ancak Apple’ın birden Çin’deki üretim hattını çekip, Tayland’a taşıması oldukça şaşırtıcı. Belki de Tayland’da henüz medyaya yansımayan farklı avantajlar da var!  

  İçeriği Puanla
  Yorumlar

  Yorumunuz minimum 10 karakter olmalıdır.

  İlgili İçerikler:

  Apple Watch Series 10, Tasarım ve Özellikleri ile Merak Uyandırıyor!

  Apple Watch Series 10, daha ince kasa ve daha büyük ekran ile geliyor. Ünlü analist Kuo'ya göre yeni model Eylül ayında iPhone 16 serisiyle tanıtılabilir.

  Vergi Kararı Ertelendi, Borsa Uçuşa Geçti: Yatırımcılar İçin Yeni Bir Umut Işığı

  Hazine ve Maliye Bakanı Mehmet Şimşek'in borsaya yönelik vergi çalışmalarını erteleme kararı, piyasalarda büyük bir rahatlama yarattı. BIST 100 endeksi, bu açıklamanın ardından ilk işlem gününde yüzde 1,32 artışla güne başladı.

  İşte Apple'ın WWDC 2024'te Tanıttığı En Büyük Özellikler ve Yenilikler!

  Apple, WWDC 2024'te yapay zeka sistemleri, Siri yenilikleri ve iOS 18'in özelleştirilebilir özellikleriyle dikkat çeken birçok yeni özelliği tanıttı.

  Apple, iOS 18 ile Sürpriz Yapacak: Sevilen Duvar Kağıtları Geri Geliyor!

  Apple, iOS 18 ve macOS 15 ile eski iPhone ve Mac duvar kağıtlarını geri getiriyor. Kullanıcılar, nostaljik duvar kağıtlarıyla geçmişe bir yolculuk yapacak.

  Teknoloji Devi Apple Çin’le Olan Bağını Koparmaya Karar Verdi!

  Size daha iyi hizmet sunabilmek
  için çerezleri kullanıyoruz.

  Çerez Politikası Kabul Et