R10.NET Uygulamaları
Kullanıcılar
Yükleniyor, lütfen bekleyiniz..

  Teknoloji Devi Apple Çin’le Olan Bağını Koparmaya Karar Verdi!

  Son güncellemelerdeki sorunlardan sonra teknoloji devi Apple, üretim merkezini değiştirmeye hazırlanıyor. Detaylar haberimizde!

  Hayrunisa Bayar Hayrunisa Bayar 13.10.2022 16:17 1364 2 dk okuma süresi
  Teknoloji Devi Apple Çin’le Olan Bağını Koparmaya Karar Verdi!
  Son Düzenleme:

  Apple, büyük ilgi gördüğü iPhone 14 serisiyle son günlerde gündemde kalmaya devam ediyor. Seride çıkan bazı problemler üzerine iOS güncellemesi yapan marka, üretim kısmında da bir güncelleme yapmaya karar verdi. Üretim hattının büyük bir kısmı Çin’de bulunan Apple, merkezini taşımaya hazırlanıyor.  

  Ana üretim sahası olarak Tayland seçildi 

  Her ne kadar ABD merkezli bir şirket olsa da Apple’ın üretim merkezi Çin’de yer alıyor. Ancak yapılan son açıklamalara göre Apple, Çin’e bağımlı olmaktan ve üretim merkezinden artık memnun değil. Bu yüzden de bu bağımlılığı azaltmak için gereken çalışmalara başlandı.  

  Genellikle Apple odaklı yaptığı haberlerle bilinen analist Ming-Chi Kuo, Çin dışında üretime dair yeni detayları paylaştı. Paylaşılan detaylara göre teknoloji devi, 3-5 yıl içinde üretimini tamamen Tayland’a taşımayı planlıyor.  

  Tüm bu üretim hattının taşınmasının yanı sıra, Hindistan’daki Tata Group’daki üretim yüzdelerinin artırılması bekleniyor. Ayrıca bu üretim artışına sözleşmeli Pegatron ve Wistron’un da dahil olacağı düşünülüyor.  

  Çin için yapılan üretim devam edecek  

  Öte yandan Çin, Apple için oldukça büyük bir pazar. Samsung gibi rakiplerinin de dişli olduğu Çin’de Apple, oldukça yüksek miktarda satışlar yapıyor.  

  Bu yüzden de teknoloji devi, her ne kadar üretim hattını taşıyacak olsa da Çin için üretimin devam etmesini istiyor. Yani Foxconn üretim hattı, uzun vadede yine Çin için Apple ürünlerini üretmeye devam edecek. Ancak sadece Çin için üretecek. 

  Çalışanlarla büyük sıkıntılar var!  

  Üretim hattı konusuna yön vermeye çalışsa da Apple, şu anda kendi içinde büyük problemlerle uğraşıyor. Son aylarda şirket, çalışanlarıyla sık sık zıtlaştı. Hatta öyle ki bazı departmanlarda küçülmeye bile gidildi. Ancak küçülen departmanların yerini diğer çalışanlara daha fazla iş yüklemek aldı. Bu yüzden de birçok çalışanın grev yapmasına neden oldu. Son gelişmelere göre Avustralya’daki çalışanlar önümüzdeki günlerde iş bırakma eylemi yapmaya hazırlanıyor.  

  Şimdilik Apple ve çalışanları nasıl bir denge kuracak bilinmez. Ancak Apple’ın birden Çin’deki üretim hattını çekip, Tayland’a taşıması oldukça şaşırtıcı. Belki de Tayland’da henüz medyaya yansımayan farklı avantajlar da var!  

  İçeriği Puanla
  Yorumlar

  Yorumunuz minimum 10 karakter olmalıdır.

  İlgili İçerikler:

  Yüksek ÖTV Sınırında Olan Otomobil Modellerine Tekrar Zam Mı Gelecek? Bu Modeller Hangileri?

  Kurlardaki dengesizlik, yüksek ÖTV sınırındaki otomobiller için fiyatlarda artışa neden olacak. ÖTV’si düşürülen otomobil fiyatları tekrardan yükselecek!

  Apple, Çocuklar İçin Ücretsiz Bir Kodlama Etkinliği Gerçekleştirecek!

  Apple, çocuklar için Coding Lab for Kids isminde bir etkinlik düzenleyecek. Ücretsiz aktivitelerden oluşacak eğitim, bir hafta sürecek!

  Tesla Model 3’ün Yeniden Tasarlanması Kararı Alındı! Yeni Tasarım İle Üretim Maliyetinde Düşüş Yaşanacak!

  Elektrikli araç üreticisi Tesla, Model 3 için tasarım yenileme kararı aldı. Yeni tasarım sayesinde üretim maliyetinin büyük oranda düşmesi bekleniyor!

  Apple CarPlay İçin En İyi Uygulamalar!

  Apple CarPlay teknolojisinin desteklediği en beğenilen uygulamalar belli oldu. Buna göre geliştirilen uygulamalar arasında bazıları rakiplerini geride bıraktı!

  Teknoloji Devi Apple Çin’le Olan Bağını Koparmaya Karar Verdi!

  Size daha iyi hizmet sunabilmek
  için çerezleri kullanıyoruz.

  Çerez Politikası Kabul Et