R10.NET Uygulamaları
Kullanıcılar
Yükleniyor, lütfen bekleyiniz..

  Steve Jobs’un Kullandığı Apple 1 Prototipi Açık Artırmada Satıldı!

  Apple’nin kurucusu Steve Jobs tarafından üretilen ilk Apple bilgisayar protipi açık artırmada satıldı. 1976’da Steve Jobs tarafından kullanılan “Apple 1” prototipi rekor fiyata alıcı buldu.

  Yağız Özgün Kocabaş
  Yağız Özgün Kocabaş R10 Editörü
  22.08.2022 02:09 1238 2 dk okuma süresi
  Steve Jobs’un Kullandığı Apple 1 Prototipi Açık Artırmada Satıldı!
  Son Düzenleme:

  Her alanda olduğu gibi teknolojide de “antika” olgusu dünyanın her yerinde büyük talep görüyor. Bugünün teknoloji altyapısını oluşturan cihazların ilk versiyonları açık artırmayla satılıyor. Bu cihazlardan birisi de 1976’da üretilen Apple’nin ilk bilgisayar prototipi oldu. Apple kurucusu Steve Jobs tarafından kullanılan ilk prototip, açık artırmayla satıldı.

  Steve Jobs’un kullandığı “Apple 1” prototipin “Steve Wozniak” tarafından geliştirildiği belirtildi.

  Apple 1 Prototipi Tahmin Edilenden Daha Yüksek Fiyata Satıldı

  Apple 1 Prototipi

  1976’dan günümüze ulaşan ve bugünün Apple teknolojisinin temellerini oluşturan prototip yoğun talep aldı. Apple’nin dahilerinden “Steve Wozniak” tarafından tasarlanan ilk Apple bilgisayarı, açık artırmaya çıkartıldı. Açık artırmaya çıkartılan prototip bilgisayara 500.000 Dolar’a kadar teklif gelmesi bekleniyordu. Ancak “Apple 1 prototipi” açık artırmasına beklenenden daha fazla talep geldi.

  Prototipin yayınlanan açık artırma görsellerinde devre kartının bir bölümünün kırıldığı görüldü.

  Açık artırma sonucunda ilk Apple bilgisayarı, 677.000 Dolar’a satıldı. İlk Apple bilgisayarını satın alan kişinin gizli bir koleksiyoncu olduğu belirtildi.

  Prototip, uzun yıllar Steve Jobs’un şahsi ürünü olmuş ve daha sonra Paul Terrel’e geçmişti.

  Apple-1 Bilgisayar Nedir?

  Apple 1 Prototipi

  Steve Jobs’un kullandığı Apple-1 bilgisayar, 1976’da üretildi. Şirket o dönem bilgisayardan 200 adet kadar üretti. Apple-1 üretim maliyetinin o dönem 666 Dolar olduğu belirtiliyor. O dönemin satış politikası gereğince Apple-1 açık artırma usulünde satılıyordu. Bu sayede Apple’nin o dönem bilgisayardan büyük kazançlar elde ettiği belirtildi.

  Diğer modellerde “Apple Computer 1” yazarken, açık artırmadaki prototipte “Apple Computer A” yazıyor.

  Apple-1 Özellikleri

  TipBilgisayar seti
  Nesil1
  İşlemciMOS MCS6502
  İşlemci Hızı1 Mhz
  RAM4 KB (8 veya 48 KB'ye genişletilebilir)
  Çıkış11 Nisan 1976

  1.Nesil iPhone’da Açık Arttırmada Satıldı

  Apple-1 prototipinin satışını yapan “RR Müzayede Evi” tarafından farklı ürünlerde satıldı. Açık artırmayla satılan ürünler arasında “1.Nesil iPhone” modeli de yer aldı. 1.Nesil iPhone modeli ise açık arttırmada en yüksek 35.000 Dolar teklif aldı. 

  Apple’nin açık artırmada satılan Apple-1 bilgisayarı ve 1.nesil iPhone modeliyle ilgili sizin görüşleriniz neler? Yorum kısmına veya R10.NET Forum’a görüşlerinizi yazabilirsiniz.

  2008'den bugüne profesyonel içerik yazarlığı!

  Yorum Yap
  İçeriği Puanla
  Yorumlar

  Yorumunuz minimum 10 karakter olmalıdır.

  İlgili İçerikler:

  Sony Xperia 1 V Özellikleri Sızdırıldı! Sony Xperia 1 V Teknik Özellikleri!

  Sony, 2022 Eylül ayında "Xperia 1 IV" modelini piyasaya sürmüştü. Şimdiyse 2023 yılının amiral gemisi olacak yeni versiyonu "Xperia 1 V" modelini geliştirdiği biliniyor. Hatta Şubat sonunda tanıtılması beklenen Xperia 1 V özellikleri sızdırıldı!

  Daha Kutusundan Çıkmamış iPhone 1 Açık Arttırmaya Çıktı!

  Teknoloji devi Apple, tüm dünyaya iPhone serisini ilk kez 2007 yılında kazandırmıştı. O dönem teknolojik devrim yaratan 1.Nesil iPhone(iPhone 1) piyasaya sürülmüştü. O dönem alınmış ancak kutusu dahi hiç açılmamış iPhone 1 açık arttırmaya çıktı!

  2023 Şubat Toyota Türkiye Fiyat Listesi Açıklandı!

  2023 Şubat ayı Toyota Türkiye fiyat listesi belli oldu. Yeni fiyat listesine göre bazı modellerde serilere göre gözlemlenen fiyat değişiklikleri oldu!

  Redmi Note 11 Pro+ MIUI 14 Güncellemesi Aldı! İşte Yenilikler

  Xiaomi'nin Google tarafından yayınlanan "Android 13" işletim sistemi tabanlı MIUI 14 ara birimini kullanan model sayısı artmaya devam ediyor. Son olarak Redmi Note 11 Pro Plus'a MIUI 14 güncellemesi geldi.

  Steve Jobs’un Kullandığı Apple 1 Prototipi Açık Artırmada Satıldı!

  Size daha iyi hizmet sunabilmek
  için çerezleri kullanıyoruz.

  Çerez Politikası Kabul Et