R10.NET Uygulamaları
Kullanıcılar
Yükleniyor, lütfen bekleyiniz..

  Apple bazı ülkelerde şarj adaptörünü kutuya geri koyuyor

  Apple önceki yıllarda sattığı iPhone modellerinden şarj adaptörünü kutu içeriğinden çıkartarak satmaya karar vermişti. Bugün duyulan haberlere göre Fransa ve Brezilya’da Apple ürünleri şarj cihazı ile birlikte satılacak.

  Ceren Varlı
  Ceren Varlı R10 Editörü
  07.09.2022 13:16 1758 2 dk okuma süresi
  Apple bazı ülkelerde şarj adaptörünü kutuya geri koyuyor
  Son Düzenleme:

  Daha çevreci bir yaklaşım sergilemek adına aldığı kararda Apple, iPhone kutularından dahili olan şarj adaptörünü kaldırma kararı almıştı. Herkesin evinde en az bir adet şarj cihazı olması ve her yıl yeni model geliştirilmesinnden dolayı Apple şarj cihazı çöplüğüne dönmemesi için ürünlerin yanında vermeme kararı almıştı. Fakat bu açıklamayı bazı devletler yeterli bulmamış olacak ki Apple’ın bu kararına karşı çıkıyor. 

  Fransa ve Brezilya’da Apple ürünleri şarj cihazı ile satılacak

  Brezilyalı bir vatandaş Apple ve Samsung ürünlerinin içinden şarj adaptörünün çıkmamasından dolayı dava açarak 5.2 milyon dolar kazanmıştı. Fakat bu davada Apple ve Samsung adına emsal bir karar olacak bir sonuç çıkmadı.

  Fakat bugün Brezilya mahkemesince alınan karar ile birlikte Apple ürünlerine şarj cihazı eklenmediği takdirde Apple ürünleri Brezilya sınırları içinde satılamayacağı yönünde oldu. Bununla birliktede Apple’a 2.3 milyon dolar ceza kesildi. Daha önce bu durumla karşılaşan Apple, Fransa’dan sonra Brezilya’da da ürünü satın aldıktan sonra yanında kulaklık ve şarj cihazı göndermek zorunda kalacak gibi duruyor. 

  Apple Çevreciliği gerçekçi olmayabilir

  Apple’ın önderliğinde birçok firmada aynı şekilde kutularından şarj cihazını zorunlu bir şekilde kaldırmıştı. Samsung ve Xiaomi ilk başta Apple’ın bu hamlesi ile dalga geçip bunu reklam kampanyası olarak bile kullandılar. Fakat yayınladıkları reklamlarla birlikte çevreci olmadıklarından dolayı satışlarındaki olumsuz etki nedeniyle aynı yoldan gitmeye karar verdiler. 

  Apple, şarj cihazını ürün kutusundan çıkararak diğer firmaların artan ekonomiden dolayı fiyatlarına zam yaparken kendileri aynı fiyatta tutmayı başardı. Bu da aslında Apple’ın çevreci bir yaklaşım için değil ürün maliyetinin değiştirmemek için düşündüğü yöntem olarak söyleniyor. Her ne kadar doğruluğu bilinmesede Apple, kutularından şarj cihazını çıkartarak yılda 2 milyon metrik tondan fazla karbon emisyonunu engellediklerini söylüyorlar. 

   


   

  İçeriği Puanla
  Yorumlar

  Yorumunuz minimum 10 karakter olmalıdır.

  İlgili İçerikler:

  Apple’dan Büyük Sürpriz: ‘Plus’ Serisinin Yerini ‘Slim’ Alabilir!

  Apple, iPhone 17 serisinde "Plus" modelini iptal edebilir ve yerine daha ince ve hafif olan iPhone 17 Slim modelini getirebilir.

  Apple'ın Yeni iPad Modelleri Sızdırıldı: iPad Mini Geliyor!

  Apple, yeni iPad modellerini duyurdu: iPad Mini 7, iPad 11 ve M5 iPad Pro. Bu cihazlar güçlü işlemcileri ve yeni özellikleriyle dikkat çekiyor.

  Apple, iOS 18 ile RCS Desteğini Kullanıma Sundu: İşte Detaylar!

  Apple, iOS 18 ile RCS mesajlaşma desteğini tanıttı. Bu özellik, yüksek çözünürlüklü medya paylaşımı ve gelişmiş grup sohbetleri sunarak iletişimi zenginleştiriyor.

  Apple Watch Series 10, Tasarım ve Özellikleri ile Merak Uyandırıyor!

  Apple Watch Series 10, daha ince kasa ve daha büyük ekran ile geliyor. Ünlü analist Kuo'ya göre yeni model Eylül ayında iPhone 16 serisiyle tanıtılabilir.

  Apple bazı ülkelerde şarj adaptörünü kutuya geri koyuyor

  Size daha iyi hizmet sunabilmek
  için çerezleri kullanıyoruz.

  Çerez Politikası Kabul Et