R10.NET Uygulamaları
Kullanıcılar
Yükleniyor, lütfen bekleyiniz..

  Apple bazı ülkelerde şarj adaptörünü kutuya geri koyuyor

  Apple önceki yıllarda sattığı iPhone modellerinden şarj adaptörünü kutu içeriğinden çıkartarak satmaya karar vermişti. Bugün duyulan haberlere göre Fransa ve Brezilya’da Apple ürünleri şarj cihazı ile birlikte satılacak.

  Ceren Varlı
  Ceren Varlı R10 Editörü
  07.09.2022 13:16 1496 2 dk okuma süresi
  Apple bazı ülkelerde şarj adaptörünü kutuya geri koyuyor
  Son Düzenleme:

  Daha çevreci bir yaklaşım sergilemek adına aldığı kararda Apple, iPhone kutularından dahili olan şarj adaptörünü kaldırma kararı almıştı. Herkesin evinde en az bir adet şarj cihazı olması ve her yıl yeni model geliştirilmesinnden dolayı Apple şarj cihazı çöplüğüne dönmemesi için ürünlerin yanında vermeme kararı almıştı. Fakat bu açıklamayı bazı devletler yeterli bulmamış olacak ki Apple’ın bu kararına karşı çıkıyor. 

  Fransa ve Brezilya’da Apple ürünleri şarj cihazı ile satılacak

  Brezilyalı bir vatandaş Apple ve Samsung ürünlerinin içinden şarj adaptörünün çıkmamasından dolayı dava açarak 5.2 milyon dolar kazanmıştı. Fakat bu davada Apple ve Samsung adına emsal bir karar olacak bir sonuç çıkmadı.

  Fakat bugün Brezilya mahkemesince alınan karar ile birlikte Apple ürünlerine şarj cihazı eklenmediği takdirde Apple ürünleri Brezilya sınırları içinde satılamayacağı yönünde oldu. Bununla birliktede Apple’a 2.3 milyon dolar ceza kesildi. Daha önce bu durumla karşılaşan Apple, Fransa’dan sonra Brezilya’da da ürünü satın aldıktan sonra yanında kulaklık ve şarj cihazı göndermek zorunda kalacak gibi duruyor. 

  Apple Çevreciliği gerçekçi olmayabilir

  Apple’ın önderliğinde birçok firmada aynı şekilde kutularından şarj cihazını zorunlu bir şekilde kaldırmıştı. Samsung ve Xiaomi ilk başta Apple’ın bu hamlesi ile dalga geçip bunu reklam kampanyası olarak bile kullandılar. Fakat yayınladıkları reklamlarla birlikte çevreci olmadıklarından dolayı satışlarındaki olumsuz etki nedeniyle aynı yoldan gitmeye karar verdiler. 

  Apple, şarj cihazını ürün kutusundan çıkararak diğer firmaların artan ekonomiden dolayı fiyatlarına zam yaparken kendileri aynı fiyatta tutmayı başardı. Bu da aslında Apple’ın çevreci bir yaklaşım için değil ürün maliyetinin değiştirmemek için düşündüğü yöntem olarak söyleniyor. Her ne kadar doğruluğu bilinmesede Apple, kutularından şarj cihazını çıkartarak yılda 2 milyon metrik tondan fazla karbon emisyonunu engellediklerini söylüyorlar. 

   


   

  İçeriği Puanla
  Yorumlar

  Yorumunuz minimum 10 karakter olmalıdır.

  İlgili İçerikler:

  Apple Devasa iPad Pro Modeli Üretecek!

  İddialara göre Apple, dev ekrana sahip iPad Pro modelleri üretecek. 2024 yılında çıkması beklenen iPad Pro modelleri, 14 ve 16 inç ekranlara sahip olacak!

  İddialar Dolaşıyor: Apple Watch X Çıkabilir!

  Henüz resmi açıklama gelmese de isim değişikliğine gitmesi beklenen Apple, Apple Watch X serisi ile kullanıcılarına sürpriz yapabilir!

  Apple, Çatlamaya Dayanıklı Katlanabilir Ekran Patentinin Sahibi Oldu!

  Apple, katlanabilir ekran için yeni bir patent aldı. Buna göre firma, katlanabilir ekranların en büyük sorunu olan çatlama problemini çözmeyi hedefliyor.

  Yeni Nesil Apple TV Çıkış Tarihi 2024 olacak!

  Bloomberg'e göre Apple, 2024 yılında yeni nesil Apple TV'leri piyasaya çıkaracak. Ürün, şu anda Apple TV 4K ile aynı tasarımı paylaşacak!

  Apple bazı ülkelerde şarj adaptörünü kutuya geri koyuyor

  Size daha iyi hizmet sunabilmek
  için çerezleri kullanıyoruz.

  Çerez Politikası Kabul Et