R10.NET Uygulamaları
Kullanıcılar
Yükleniyor, lütfen bekleyiniz..

  Otomobil Kapıları iPhone ile Açılacak!

  Teknoloji devi Apple, iPhone ile otomobillerin kapıyı açmasını sağlayacak. Otomobillerde anahtar devrini sona erdirecek teknoloji Apple’dan geldi. Apple uzun süredir geleceği bilinen “Car Keys Tests” otomobil anahtarı uygulamasını kullanıma sundu. Apple Car Keys Tests uygulaması nasıl kullanılır?

  Yağız Özgün Kocabaş
  Yağız Özgün Kocabaş R10 Editörü
  22.02.2023 22:37 1606 3 dk okuma süresi
  Otomobil Kapıları iPhone ile Açılacak!
  Son Düzenleme:

  ABD merkezli teknoloji şirketi “Apple”, devrimsel nitelikteki yeni hizmetini sunmaya başladı. Apple, “iPhone” kullanıcılarının artık otomobil anahtarına ihtiyaç duymadan kilidini açabilecekleri bir hizmete başladı. iPhone sahipleri, Apple tarafından geliştirilen ve cihaza indirilebilen uygulama ile otomobilinin kilidini anahtar olmadan da açabilecek.

  Otomobil anahtarı yerine geçen bu yeni özellik sayesinde otomobilin anahtarı yanında olmasa dahi iPhone ile kolay bir şekilde kapı kilidi açılabilecek. 

  Apple Cüzdan Otomobil Anahtarı Özelliği

  Apple Cüzdan

  Apple, iPhone kullanıcılarının “otomobil anahtarı” yerine kullanabileceği özelliğini daha önce duyurmuştu. Özellikle 2020 yılının Temmuz ayında resmi olarak tanıtılmıştı. Kullanıcılar “Apple Cüzdan” uygulaması üzerinden otomobillerinin kilidini anahtara ihtiyaç duymadan açabilme imkanına sahip olmuştu.

  iPhone kullanıcıları “Apple Cüzdan” uygulamasındaki “otomobil anahtarı” özelliğini sadece belirli otomobil markalarında kullanabiliyordu. Şu ana kadar söz konusu özellik;

  • BMW
  • Kia
  • Hyundai

  Markalı “belirli” otomobil modellerinde kullanılıyordu.

  Apple Otomobil Anahtarı Uygulamasının Kapsamını Genişletti

  Apple Car Key

  Apple, “Cüzdan” uygulamasında sunduğu “otomobil anahtarı” özelliğinin kapsamını genişletti. Buna göre özellik farklı bir uygulama olarak iPhone kullanıcılarına sunuldu. Apple tarafından yapılan açıklamada yen otomobil anahtarı desteğinin “Car Keys Tests” isimli uygulama olarak sunulmaya başlandığı belirtildi. Söz konusu uygulamanın “iOS” cihazlara “App Store” üzerinden indirilebileceği belirtildi.

  Apple, kısa bir süre önce “Car Keys Tests” uygulamasını “App Store” üzerinden kullanıcılarına sundu. Söz konusu uygulamanın kısa bir süreliğine “Apple Geliştirici Hesabı” olan kullanıcılar için açık olduğu da belirtildi. Apple’nin iPhone otomobil anahtarı uygulaması şu an için “Test” sürümünde. Bu nedenle genel kullanıma sunuldu. Zaten iOS kullanıcıları “App Store” üzerinde veya “Apple resmi web sitesi” üzerinden söz konusu uygulamaya erişemiyor. Zira uygulama şu an için “liste dışı” olarak yayımlandı.

  Yayınlanan Car Keys Tests uygulamasına “Apple Geliştirici Programı” üyesi olan kullanıcılar erişim sağlayabiliyor. Bu kullanıcılarda uygulamada “özel bir bağlantı” üzerinden erişim sağlayabiliyor. Uygulamaya ilişkin gelen bilgilere göre iPhone otomobil anahtarı hizmetinin “entegrasyon testleri” yapılıyor.

  Apple, uygulamayı “otomobil markalarının” kendilerine ait anahtar uygulaması olan “Made For iPhone” sertifikasyon işlemlerine yönelik sundu. Bu test süreciyle kullanıcıların uygulamayı “test etmeleri ve doğrulamaları” sağlanıyor.

  Apple Car Key Uygulaması Nedir?

  Apple Car Key

  Apple’ın geliştirdiği “Car Key” uygulaması iPhone kullanıcılarına otomobil kullanımında önemli bir kolaylık sağlıyor. Uygulama sayesinde kullanıcılar, “otomobil kilidini açma” işlemini gerçekleştirebiliyor. Ayrıca gelen bilgilere göre kullanıcıların “otomobilin motorunu çalıştırma” imkanından da yararlanabilecek. Ek olarak ise uygulama sayesinde kullanıcıların anahtarı istedikleri kişi ile paylaşabilme imkanına da sahip olabilecek. Bu şekilde iPhone kullanıcılarının, otomobillerini istediği kişilerle paylaşmak için otomobilin anahtarını vermek zorunda kalmayacak.

  Apple Car Keys Tests uygulaması, iPhone cihazlarda artık bulunan “NFC” altyapısı üzerinden işlevini yerine getirmektedir. Bu sayede sadece iPhone değil, “Apple Watch” üzerinden de “NFC” destekli otomobillerde kullanılabiliyor.

  Apple Car Key Uygulaması Ne Zaman Çıkacak?

  Apple Car Key

  Apple’ın Car Key uygulaması şu anda “Beta” sürümünde. Yani sadece Apple geliştirici programında yer alan kullanıcılar tarafından “test” maksatlı kullanılıyor. Apple’ın uygulamayı genel kullanıma ise çok yakın bir tarihte sunacağı belirtildi.

  Apple Car Keys Uygulaması Özellikleri

  Apple Car Key
  iOS ve watchOS'te yerleşiktir
  Arabanızı uzaktan kontrol edin
  Anahtarlık ihtiyacını değiştirir
  Dijital anahtarınızı paylaşın
  BLE, NFC ve UWB kullanır

  Apple’ın Car Key uygulamasına dair sizin görüşleriniz neler? Sizce bu uygulama faydalı mı? zararlı mı? Görüşlerinizi yorum kısmına veya R10.NET Forum’a yazabilirsiniz.

  Sık Sorulan Sorular

  NFC, “Near Field Communication(Yakın Alan İletişimi)” adının kısaltmasıdır. Yeni nesil “kablosuz iletişim” teknolojisi şeklinde tanımlanır. İki farklı “NFC” destekli cihaz arasında “yakın mesafe” içerisinde iletişim sağlar.

  2008'den bugüne profesyonel içerik yazarlığı!

  Yorum Yap
  İçeriği Puanla
  Yorumlar

  Yorumunuz minimum 10 karakter olmalıdır.

  İlgili İçerikler:

  iOS 18 ile AirPods'a Üç Yeni Özellik Geliyor: İşte Detaylar!

  Apple, iOS 18 ile AirPods'a baş hareketleriyle arama yanıtlama, ses yalıtımı ve kişiselleştirilmiş uzamsal ses özelliklerini getiriyor.

  Katlanabilir iPhone, Huawei Mate X'in Dışa Katlanır Ekranına Benzeyebilir!

  Apple, katlanabilir iPhone modeli için dışa katlanır ekran üzerinde çalışıyor. Bu tasarım, katlanma izini azaltarak daha ince ve şık bir cihaz sunmayı hedefliyor.

  Yeni ve Ucuz Elektrikli Otomobil Hyundai INSTER Geliyor!

  Hyundai, yeni elektrikli kompakt modeli INSTER'ı tanıttı. 355 km menzil sunan INSTER, Avrupa'da 20 bin euro altında satışa çıkacak, Türkiye'ye 2025'te gelecek.

  iOS 18 ile Siri Yenileniyor: İşte Gelecek Yenilikler!

  iOS 18 ile Siri, karmaşık komutları anlama yeteneği ve çeşitli uygulamalarla entegrasyon sağlayarak kullanıcı deneyimini bir üst seviyeye taşıyor.

  Otomobil Kapıları iPhone ile Açılacak!

  Size daha iyi hizmet sunabilmek
  için çerezleri kullanıyoruz.

  Çerez Politikası Kabul Et