R10.NET Uygulamaları
Kullanıcılar
Yükleniyor, lütfen bekleyiniz..

  Apple Vision Pro'ya Devrim Niteliğinde Güvenlik Özelliği Geliyor: İşte Optic ID!

  Apple, 5 Haziran tarihinde yeni bir devrimin kapısını araladı ve Vision Pro karma gerçeklik gözlüğünü tanıttı. Bu ürününde Apple, Optic ID gibi yepyeni teknolojileri de kullanıma soktu.

  Gökhan Güler
  Gökhan Güler R10 Editörü
  06.06.2023 14:23 2640 2 dk okuma süresi
  Apple Vision Pro'ya Devrim Niteliğinde Güvenlik Özelliği Geliyor: İşte Optic ID!
  Son Düzenleme:

  Apple, WWDC 2023 etkinliğinde, iOS 17, macOS 14 Sonoma, watchOS 10, iPadOS 17 ve daha birçok yeni ve gelişmiş özelliklerle donatılmış teknolojik ürünlerini tanıttı. Ancak, bu etkinliğin haklı gururu, ‘one more thing’ sloganıyla tanıtılan Vision Pro isimli Apple'ın sanal gerçeklik gözlüğü oldu. Vision Pro, yeni işletim sistemi, yeni çip ve daha önce hiçbir yerde karşılaşmadığımız özellikleriyle donatılmış durumda. Bunların arasında ise Optic ID öne çıkıyor.

  Optic ID Ne İşe Yarıyor?

  Optic ID, Apple'ın geliştirdiği en son biyometrik kimlik doğrulama teknolojisi olarak karşımıza çıkıyor. Bu teknoloji, iris bilgilerinizi toplayarak sizin gözünüzü tarar ve bu bilgilere dayanarak güvenliği sağlıyor. 

  Parmak izi gibi iris bilgileri de benzersizdir. Bu da demek oluyor ki Apple Vision Pro, güvenlik açısından bir hayli gelişmiş bir cihaz. Dolayısıyla, cihaza tanımlanmış olan Optic ID profilleri dışında hiç kimse Vision Pro'yu açamaz.

  Apple'ın belirttiğine göre Optic ID, bir kullanıcının irisini LED ışıkla tarıyor, analiz ediyor ve ardından cihazın Secure Enclave'inde bulunan kayıtlı bir Optic ID ile eşleştirme yapıyor. WWDC açılış konuşması esnasında Apple'ın teknoloji geliştirme grubu başkan yardımcısı Mike Rockwell, bu sistemle tek yumurta ikizlerinin bile iris farklılıklarının tespit edilebileceğini söyledi.

  Apple'ın Yeni Biyometrik Kimlik Doğrulama Sistemi: Optic ID

  Apple'ın bugüne kadar geliştirdiği biyometrik kimlik doğrulama sistemleri arasında parmak izi sensörlü Touch ID ve yüzünüzü tanıyan sensörlerle çalışan Face ID bulunuyor. Bu iki sistem de ilk olarak iPhone'da kullanıma sunuldu. Ancak Apple'ın üçüncü biyometrik sistemi olan Optic ID, Vision Pro ile birlikte tanıtıldı. Optic ID, Vision Pro'nun kilidini açmaktan Apple Pay'i kullanmaya kadar her türlü işlemde kullanılacak.

  Apple Vision Pro Kullanıcısının Gizliliği

  Apple Vision Pro'da, kullanıcıların nereye baktığı bilgisi gizli kalırken, göz izleme bilgileri Apple ile üçüncü taraf uygulamalar veya web siteleri arasında paylaşılmaz. Ayrıca, kamera ve diğer sensörlerden gelen veriler sistem düzeyinde işlendiği için, tek tek uygulamaların mekansal deneyimleri etkinleştirmek için kullanıcının çevresini görmesi gerekmez.

  Apple, her güvenlik özelliğinde olduğu gibi, Optic ID bilgilerinin de "asla cihazınızdan çıkmayacağı" ve bilgilerin tamamen şifrelendiğini taahhüt ediyor. Optic ID'nin, Face ID'ye kıyasla ne kadar doğru ve hızlı olduğunu, Vision Pro'yu tam olarak kullanmadan anlamamız mümkün olmayacak.

  Son Tüketici Teknolojisinde Göz Tarama Deneyimi

  Göz tarayıcısına sahip yaygın olarak piyasaya sürülen son tüketici teknolojisi cihazlarından biri, 2017'de Samsung Galaxy S8 idi. Ancak bu deneyimden yola çıktığımızda, Galaxy S8'in bu konuda pek başarılı olmadığını hatırlayabiliriz. Ancak, umudumuz Apple'ın bu teknolojiyi söz verdiği şekilde gerçekleştirebilmesi yönünde.

  İçeriği Puanla
  Yorumlar

  Yorumunuz minimum 10 karakter olmalıdır.

  İlgili İçerikler:

  WhatsApp Yeniliklerine Devam Ediyor: Çevrimdışı Dosya Paylaşım Özelliği Geliyor!

  WhatsApp, yakın çevredeki kişilerle çevrimdışı dosya paylaşımı yapmayı sağlayacak yeni bir özelliği test ediyor. Yenilik, gizlilik ve kolay erişim sunuyor

  Apple Pencil 3 Geliyor: Yeni iPad'lerle Beraber Tanıtılabilir!

  Apple, 7 Mayıs'ta yeni iPad ve Apple Pencil 3'ü tanıtacak. Etkinlik, yenilikçi özelliklerle dolu yeni ürünleri merakla bekleyenler için büyük önem taşıyor.

  Türkiye'den X'e (Twitter) Yeni Yaptırımlar Geliyor: Temsilci Atamama Sorunu Büyüyor

  Türkiye'de, günlük erişimi 1 milyonu aşan sosyal medya platformların temsilci ataması zorunlu. X, yükümlülüğü yerine getirmediği için cezalara maruz kalabilir.

  Baseus M2s Pro Geliyor: Güçlü Gürültü Engelleme Özelliğine Sahip!

  Baseus M2s Pro, 52dB gürültü engelleme, Hi-Res ses kalitesi ve 35 saat batarya ömrü sunuyor. 45$ fiyatıyla mükemmel bir değer teklifi, müzikseverler için ideal.

  Apple Vision Pro'ya Devrim Niteliğinde Güvenlik Özelliği Geliyor: İşte Optic ID!

  Size daha iyi hizmet sunabilmek
  için çerezleri kullanıyoruz.

  Çerez Politikası Kabul Et