R10.NET Uygulamaları
Kullanıcılar
Yükleniyor, lütfen bekleyiniz..

  Akıllı Telefon İşlemci Piyasasının Yeni Krallığı: İşte MediaTek ve Qualcomm'un Sırrı!

  Akıllı telefon işlemci piyasasındaki liderin kim olduğu merak konusu olmuştur. Araştırma firması Counterpoint Research, merakları gidermek için en son verileri açıkladı. İşte, işlemci sektörünün kralı!

  Hasan Esgin
  Hasan Esgin R10 Editörü
  06.06.2023 14:03 1461 2 dk okuma süresi
  Akıllı Telefon İşlemci Piyasasının Yeni Krallığı: İşte MediaTek ve Qualcomm'un Sırrı!
  Son Düzenleme:

  Akıllı telefonlarımızın beyni olarak adlandırılan işlemciler, piyasadaki rolünün önemini her geçen gün daha fazla kanıtlıyor. Bu durumda, çeşitli üreticilerin rekabet ettiği bu alanda Counterpoint Research'in son verileri, sektör liderini belirlemekte son derece önemliydi. Bu raporlar, piyasadaki liderin kim olduğunu açığa çıkardı. İşte ayrıntılar!

  MediaTek, Qualcomm'u Geride Bıraktı

  Counterpoint Research, sektör liderlerini belirlemek için yaptığı araştırmaların sonucunu açıkladı. Akıllı telefonlarda kullanılan işlemciler hakkında elde edilen bu son veriler, akıllı telefon işlemci pazarının liderini açığa çıkardı.

  Sonuçta MediaTek, 2023 yılının ilk çeyreğinde üstün bir performans sergileyerek sektör lideri oldu. Önceki çeyreğe kıyasla pazar payında bir düşüş yaşamasına rağmen MediaTek, yüzde 31'lik payla lider konumunu sürdürdü.

  Buna ek olarak, MediaTek için 2023'ün ikinci çeyreğine yönelik çeşitli tahminler mevcut. LTE işlemci sevkiyatlarında yüzde 5'ten fazla bir düşüş, 5G işlemci sevkiyatlarında ise yüzde 5'ten daha az bir artış öngörülüyor.

  Qualcomm, MediaTek'i Takip Ediyor

  MediaTek'i takip eden Qualcomm, 2023'ün ilk çeyreğinde yüzde 28'lik pazar payı ile ikinci sıraya yerleşti. Analistler, Qualcomm'un envanterinde azalma olduğunu ve 2023 yılında normale döneceğini belirtti. Bu sebeple, Qualcomm'un 2023'ün ikinci çeyreğinde stabil kalacağı öngörülüyor.

  Apple ise yüzde 26'lık pazar payı ile Qualcomm'u takip ediyor. Samsung, hem üst hem de alt seviye pazar segmentlerine hitap eden işlemcilerle 2023'ün ilk çeyreğinde hafif bir artış yaşadı. Öte yandan, Huawei Hisilicon yüzde 1'in altında bir pazar payına sahip olup listeyi tamamladı.

  Sonuç olarak, akıllı telefon işlemci sektöründe MediaTek öne çıkarken, Qualcomm ve diğerleri onu yakından takip ediyor. Bu durum, akıllı telefon işlemci pazarının ne kadar rekabetçi olduğunu gösteriyor. İleriye dönük olarak, bu sektördeki liderliğin el değiştirmesi hiç de şaşırtıcı olmayacak.

  İçeriği Puanla
  Yorumlar

  Yorumunuz minimum 10 karakter olmalıdır.

  İlgili İçerikler:

  Netflix'e Yeni Zam Geliyor: Abonelik Ücretleri Artacak!

  Netflix, Hollywood grevleri sonrasında abonelik fiyatlarını güncellemeyi planlıyor. Tüketicilerin yeni döneme hazır olmaları gerekiyor.

  iPhone 15'lerde Yeni Bir Sorun Daha Ortaya Çıktı: Hoparlörden Cızırtı Sesleri Çıkıyor!

  iPhone'larda yaşanan ısınma problemine ek yeni bir sorun daha ortaya çıktı. Kullanıcılar, cihazın iç hoparlöründen gelen sesin cızırtılı olduğunu belirtiyor!

  Galaxy Tab S9 FE ve S9 FE+ Tanıtıldı: İşte Fiyatı ve Özellikleri!

  Samsung, Galaxy Tab S9 FE ile S9 FE+ tabletlerini duyurdu. İşte Galaxy Tab S9 FE ile Galaxy Tab S9 FE Plus'ın fiyat detayları ve teknik özellikleri!

  Android 14'ün Çıkış Tarihi Belli Oldu: İşte Yeni Gelecek Özellikler!

  Android kullanıcılarının merakla beklediği Android 14 güncellemesi için çıkış tarihi belli oldu. Beklentinin sonuna gelinmiş olabilir!

  Akıllı Telefon İşlemci Piyasasının Yeni Krallığı: İşte MediaTek ve Qualcomm'un Sırrı!

  Size daha iyi hizmet sunabilmek
  için çerezleri kullanıyoruz.

  Çerez Politikası Kabul Et