R10.NET Uygulamaları
Kullanıcılar
Yükleniyor, lütfen bekleyiniz..

  USB-C’li iPhone 15 Serisiyle İlgili Yeni Ayrıntılar Ortaya Çıktı

  iPhone 15 USB-C'li modeli hakkında detaylar ve özellikler ortaya çıktı. Avrupa Birliği Parlamentosu'nun aldığı kararla birlikte artık yeni iPhone'larda USB-C görmeye başlayacağız. İşte detaylar.

  Yigit Aksüt
  Yigit Aksüt R10 Editörü
  24.02.2023 13:29 1332 3 dk okuma süresi
  USB-C’li iPhone 15 Serisiyle İlgili Yeni Ayrıntılar Ortaya Çıktı
  Son Düzenleme:

  Apple, son yıllarda en çok eleştirildiği konular arasında yer alan Lightning bağlantı noktasından vazgeçme konusunda kararlı adımlar atmaya hazırlanıyor. Avrupa Birliği Parlamentosu’nun geçtiğimiz haziran ayında aldığı kararla birlikte 2024 yılının sonuna kadar Avrupa’da satılan tüm teknolojik ürünlerin USB-C bağlantı noktasına geçiş yapması zorunlu hale gelecek. Apple, 2024’ün sonuna kadar geçiş yapmak için zamanları olsa da, iddialara göre eylül ayında tanıtılacak olan iPhone 15 serisiyle birlikte USB-C’ye geçiş yapmaya hazırlanıyor.

  AB, teknolojik cihazların farklı bağlantı noktaları olması ve bu durumun çevresel atık yüküne neden olması sebebiyle 2024 yılının sonuna kadar Avrupa’da satışa çıkan tüm teknolojik ürünlerin USB-C girişine geçiş yapmasını zorunlu hale getirdi. Apple, uzun yıllardır kullandığı Lightning bağlantı noktasından vazgeçmek zorunda kalacak.

  27 Aralık 2022 tarihinde yürürlüğe giren yeni yasa ile teknoloji şirketleri, 28 Aralık 2024 tarihine kadar bu karara uyum sağlamak zorunda. Aksi takdirde caydırıcı yaptırımlarla karşı karşıya kalabilirler. Bu durum, 2024’ten itibaren AB’nin 27 ülkesinde satılan telefonların şarj için USB-C bağlantı noktası kullanması gerekeceği anlamına geliyor. Bu kapsamda iPhone 15 modelleri de, USB-C girişine sahip olacak.

  USB-C’li iPhone 15 serisiyle ilgili yeni ayrıntılar geldi

  Ancak, Apple’ın iPhone 15 modellerinde USB-C kullanacağı ancak bunun Lightning uyumlu bir devre aracılığı ile çalışacağı yönünde iddialar var. Bu da yüksek hızlı veri aktarımı ve hızlı şarj gibi özelliklerin mevcut olmayacağı anlamına gelebilir. Eğer iddialar doğruysa, iPhone 15’te USB-C görünümlü bir Lightning bağlantı noktası kullanılabileceği belirtiliyor. 2024’ten sonra piyasaya çıkacak iPhone 16 modellerinde ise kullanıcıların USB-C’nin tüm özelliklerinden faydalanabileceği düşünülüyor.

  Henüz doğrulanmamış sızıntı haberlerine göre, Apple önümüzdeki dönemlerde neredeyse tüm cihazlarından şarj girişini kaldırıp kablosuz şarj sistemine geçiş yapacak. Eğer bu söylenti doğru çıkarsa, AB’nin yeni kararı beklenenden kısa ömürlü olabilir ve USB-C girişli iPhone modelleri için üretim sonlanabilir. Bu noktada, Apple’ın bu konudaki tutumu merak konusu haline geldi.

  Apple, USB-C’li iPhone 15 serisiyle ilgili iddiaları doğrulamadı ancak önümüzdeki dönemlerde çıkacak olan teknolojik ürünlerinin çoğunun kablosuz şarj sistemine sahip olacağını açıkladı. Böylelikle, Apple kullanıcıları da yeni nesil teknolojik cihazlarını şarj etmek için kablo aramak zorunda kalmayacaklar.

  Bu konuda kullanıcılar da farklı görüşlere sahip. Kimi kullanıcılar, kablosuz şarjın daha pratik ve kullanışlı olduğunu düşünürken, kimi kullanıcılar ise kablolu şarjın daha hızlı ve güvenli olduğunu savunuyor. Ancak, USB-C girişli cihazların yaygınlaşmasıyla birlikte, kablosuz şarjın daha da geliştirilmesi ve hızlandırılması bekleniyor.

  AB’nin teknolojik ürünlerin USB-C girişine geçiş zorunluluğu getirmesiyle birlikte, dünya genelinde birçok teknoloji firması da bu konuda harekete geçti. Özellikle, USB-C girişli cihazların sayısı arttıkça, kullanıcıların farklı cihazlar arasında geçiş yaparken yaşadıkları zorluklar da azalacak.

  Apple’ın USB-C’li iPhone 15 serisiyle ilgili iddiaları henüz doğrulamamış olsa da, AB’nin kararı doğrultusunda 2024’ten itibaren piyasada USB-C girişli cihazların yaygınlaşması bekleniyor. Bu durum, çevresel atık yükünü azaltmak için atılmış önemli bir adım olmakla birlikte, teknoloji dünyasında yeni dönemlere de işaret ediyor.

  SEO Danışmanı - İçerik Yöneticisi / R10.net

  Yorum Yap
  İçeriği Puanla
  Yorumlar

  Yorumunuz minimum 10 karakter olmalıdır.

  İlgili İçerikler:

  Apple iPhone 15 Serisinde eSIM Kullanımını Zorunlu Hale Getiriyor

  Apple, iPhone 15 serisi ile birlikte Avrupa'da eSIM kullanımını zorunlu hale getiriyor. Bugün ortaya çıkan sızıntılara göre, önümüzdeki Eylül ayında tanıtılması beklenen iPhone 15 ve iPhone 15 Pro modellerinde esim kullanılacak.

  RTX 4060 Ti Performansı Ortaya Çıktı: RTX 3070 Ti'yi Geride Bırakıyor

  Nvidia'nın Ada Lovelace mimarisine dayanan orta ve orta üst sınıf ekran kartları RTX 4070, RTX 4060 Ti ve RTX 4060 ile ilgili yeni bilgiler gün yüzüne çıkmaya devam ediyor. Bugün ise RTX 4060 Ti'nin performansıyla ilgili sızıntılar meydana geldi.

  GitHub, Copilot X'i Duyurdu: Yazılımcılar İçin Devrim Niteliğinde Yenilikler

  GitHub, yazılım geliştirme alanında lider platform olma özelliğini sürdürürken, Copilot X ile yapay zeka odaklı yazılım geliştirme konusunda büyük bir adım atmaya hazırlanıyor.

  WhatsApp Yeni Masaüstü Uygulaması: Hız, Güvenlik ve Gelişmiş Özellikler

  WhatsApp, Windows için yenilikçi masaüstü uygulamasını duyurarak kullanıcı deneyimini zenginleştirmeye devam ediyor. Bu güncelleme sayesinde, artan hızlar, daha güçlü güvenlik önlemleri ve gelişmiş arama özellikleriyle tanışacağız.

  USB-C’li iPhone 15 Serisiyle İlgili Yeni Ayrıntılar Ortaya Çıktı

  Size daha iyi hizmet sunabilmek
  için çerezleri kullanıyoruz.

  Çerez Politikası Kabul Et