R10.NET Uygulamaları
Kullanıcılar
Yükleniyor, lütfen bekleyiniz..

  USB-C’li iPhone 15 Serisiyle İlgili Yeni Ayrıntılar Ortaya Çıktı

  iPhone 15 USB-C'li modeli hakkında detaylar ve özellikler ortaya çıktı. Avrupa Birliği Parlamentosu'nun aldığı kararla birlikte artık yeni iPhone'larda USB-C görmeye başlayacağız. İşte detaylar.

  Yigit Aksüt
  Yigit Aksüt R10 Editörü
  24.02.2023 13:29 1710 3 dk okuma süresi
  USB-C’li iPhone 15 Serisiyle İlgili Yeni Ayrıntılar Ortaya Çıktı
  Son Düzenleme:

  Apple, son yıllarda en çok eleştirildiği konular arasında yer alan Lightning bağlantı noktasından vazgeçme konusunda kararlı adımlar atmaya hazırlanıyor. Avrupa Birliği Parlamentosu’nun geçtiğimiz haziran ayında aldığı kararla birlikte 2024 yılının sonuna kadar Avrupa’da satılan tüm teknolojik ürünlerin USB-C bağlantı noktasına geçiş yapması zorunlu hale gelecek. Apple, 2024’ün sonuna kadar geçiş yapmak için zamanları olsa da, iddialara göre eylül ayında tanıtılacak olan iPhone 15 serisiyle birlikte USB-C’ye geçiş yapmaya hazırlanıyor.

  AB, teknolojik cihazların farklı bağlantı noktaları olması ve bu durumun çevresel atık yüküne neden olması sebebiyle 2024 yılının sonuna kadar Avrupa’da satışa çıkan tüm teknolojik ürünlerin USB-C girişine geçiş yapmasını zorunlu hale getirdi. Apple, uzun yıllardır kullandığı Lightning bağlantı noktasından vazgeçmek zorunda kalacak.

  27 Aralık 2022 tarihinde yürürlüğe giren yeni yasa ile teknoloji şirketleri, 28 Aralık 2024 tarihine kadar bu karara uyum sağlamak zorunda. Aksi takdirde caydırıcı yaptırımlarla karşı karşıya kalabilirler. Bu durum, 2024’ten itibaren AB’nin 27 ülkesinde satılan telefonların şarj için USB-C bağlantı noktası kullanması gerekeceği anlamına geliyor. Bu kapsamda iPhone 15 modelleri de, USB-C girişine sahip olacak.

  USB-C’li iPhone 15 serisiyle ilgili yeni ayrıntılar geldi

  Ancak, Apple’ın iPhone 15 modellerinde USB-C kullanacağı ancak bunun Lightning uyumlu bir devre aracılığı ile çalışacağı yönünde iddialar var. Bu da yüksek hızlı veri aktarımı ve hızlı şarj gibi özelliklerin mevcut olmayacağı anlamına gelebilir. Eğer iddialar doğruysa, iPhone 15’te USB-C görünümlü bir Lightning bağlantı noktası kullanılabileceği belirtiliyor. 2024’ten sonra piyasaya çıkacak iPhone 16 modellerinde ise kullanıcıların USB-C’nin tüm özelliklerinden faydalanabileceği düşünülüyor.

  Henüz doğrulanmamış sızıntı haberlerine göre, Apple önümüzdeki dönemlerde neredeyse tüm cihazlarından şarj girişini kaldırıp kablosuz şarj sistemine geçiş yapacak. Eğer bu söylenti doğru çıkarsa, AB’nin yeni kararı beklenenden kısa ömürlü olabilir ve USB-C girişli iPhone modelleri için üretim sonlanabilir. Bu noktada, Apple’ın bu konudaki tutumu merak konusu haline geldi.

  Apple, USB-C’li iPhone 15 serisiyle ilgili iddiaları doğrulamadı ancak önümüzdeki dönemlerde çıkacak olan teknolojik ürünlerinin çoğunun kablosuz şarj sistemine sahip olacağını açıkladı. Böylelikle, Apple kullanıcıları da yeni nesil teknolojik cihazlarını şarj etmek için kablo aramak zorunda kalmayacaklar.

  Bu konuda kullanıcılar da farklı görüşlere sahip. Kimi kullanıcılar, kablosuz şarjın daha pratik ve kullanışlı olduğunu düşünürken, kimi kullanıcılar ise kablolu şarjın daha hızlı ve güvenli olduğunu savunuyor. Ancak, USB-C girişli cihazların yaygınlaşmasıyla birlikte, kablosuz şarjın daha da geliştirilmesi ve hızlandırılması bekleniyor.

  AB’nin teknolojik ürünlerin USB-C girişine geçiş zorunluluğu getirmesiyle birlikte, dünya genelinde birçok teknoloji firması da bu konuda harekete geçti. Özellikle, USB-C girişli cihazların sayısı arttıkça, kullanıcıların farklı cihazlar arasında geçiş yaparken yaşadıkları zorluklar da azalacak.

  Apple’ın USB-C’li iPhone 15 serisiyle ilgili iddiaları henüz doğrulamamış olsa da, AB’nin kararı doğrultusunda 2024’ten itibaren piyasada USB-C girişli cihazların yaygınlaşması bekleniyor. Bu durum, çevresel atık yükünü azaltmak için atılmış önemli bir adım olmakla birlikte, teknoloji dünyasında yeni dönemlere de işaret ediyor.

  SEO Danışmanı - İçerik Yöneticisi / R10.net

  Yorum Yap
  İçeriği Puanla
  Yorumlar

  Yorumunuz minimum 10 karakter olmalıdır.

  İlgili İçerikler:

  YouTube'a Yeni Özellikler Geliyor: İşte Detaylar!

  YouTube, yapay zeka destekli canlı sohbet özetleri, Google Lens araması, kanal QR kodları ve Shorts için yeni efektler gibi özellikler test ediyor.

  iOS 18 ile CarPlay’e Yeni Özellikler Geliyor: İşte Detaylar!

  iOS 18, CarPlay'e kişi fotoğrafları, sessiz mod, renk filtreleri, ses tanıma ve sesle yönlendirme gibi yenilikler getiriyor.

  15 Temmuz Şehitler Köprüsü'nde SMA Hastalığına Dikkat Çeken Eylem Trafiği Durdurdu

  15 Temmuz Şehitler Köprüsü'nde bu akşam çift yönlü olarak trafiğe kapatılmasıyla birlikte büyük bir trafik kaosu yaşandı. SMA hastalarına dikkat çekmek amacıyla gerçekleştirilen bireysel bir eylem nedeniyle kapanan köprüde, polis ekipleri geniş güvenlik ö

  TRT 1 Neden Yok? TRT Nasıl Ayarlanır, TRT Yeni Frekansı Nedir?

  TRT 1 frekans bilgileri ve ayar detayları hakkında merak edilen tüm sorulara cevap veriyoruz. EURO 2024 maçlarını kesintisiz ve yüksek kalitede izlemek isteyenler için güncellenmiş frekans bilgilerini ve TRT 1'in nasıl ayarlanacağını adım adım açıklıyoruz

  USB-C’li iPhone 15 Serisiyle İlgili Yeni Ayrıntılar Ortaya Çıktı

  Size daha iyi hizmet sunabilmek
  için çerezleri kullanıyoruz.

  Çerez Politikası Kabul Et