R10.NET Uygulamaları
Kullanıcılar
Yükleniyor, lütfen bekleyiniz..

  Apple’dan iPhone 14 Pro Kamera Problemi İçin Açıklama Geldi!

  7 Eylül’de tanıtılan iPhone 14 Pro ile ilgili kamera sorunu gündeme gelmişti. Son günlerde artarak devam eden iPhone 14 kamera sorunu ile ilgili önemli iddialar ortaya atılmıştı. Hatta iddialardan birisi de iPhone 14 Pro kamerasındaki titremenin kronik olmasıydı. Apple, iPhone 14 Pro ile ilgili iddialara karşı resmi açıklama gerçekleştirdi. İşte Apple’a göre iPhone 14 Pro kamera sorunu nedeni ve çözümü!

  Yağız Özgün Kocabaş
  Yağız Özgün Kocabaş R10 Editörü
  20.09.2022 12:53 1791 3 dk okuma süresi
  Apple’dan iPhone 14 Pro Kamera Problemi İçin Açıklama Geldi!
  Son Düzenleme:

  Teknoloji devi Apple, 07.09.2022 tarihindeki etkinliğiyle yeni iPhone 14 serisine merhaba demişti. 4 farklı modelle gelen iPhone 14 serisinde performans açısından iPhone 14 Pro ve “Pro Max” öne çıktı. Özellikle iPhone 14 Pro, performans ve donanım özellikleri bakımından kullanıcıların ilgisini çekmişti.

  Ancak son günlerde iPhone 14 Pro ile ilgili bir arıza konusu gündemden düşmüyor. Belirtilenlere göre iPhoe 14 Pro kamerasında bir arıza/sorun mevcut. Söz konusu arıza ise modeldeki “kameradan ses gelmesi” şeklinde belirtiliyor. Bunun yanı sıra iPhone 14 Pro kamerası, bazı uygulamalarda kullanılırken “titreme” problemi yaşatıyor.

  iPhone 14 Pro kullanıcıları arasında aynı şekilde görülmeye başlanması, modele dair endişeleri beraberinde getirdi. Zira artık iPhone 14 Pro kamera arızası için “kronik arıza” şeklinde değerlendirme yapılmaya dahi başlanmıştı.

  Apple’dan iPhone 14 Pro Kamera Arızası Açıklaması

  iPhone 14 kamera arızası

  Apple, söz konusu iddiaların ortaya çıkmasından beri herhangi bir açıklama yapmamıştı. Bu durumda artan şikayetlerle birleşerek, sorunun cihaz için kronik olduğu algısının söz konusu olmasına neden olmuştu.

  iPhone 14 Pro modelinde yaşanan arıza özellikle dün çok fazla gündeme gelmişti. Kullanıcıların “TikTok”, “Instagram” ve “Twitter” gibi uygulamalarda kamera sorununu net şekilde hissettiği belirtildi. Bu gibi sosyal medya uygulamalarında kamera kullanılmak istendiğinde “titreme” sorunu yaşanıyor. 

  Yeni iPhone serisinin güçlü modelinde meydana gelen bu soruna istinaden çok sayıda teoride ortaya atıldı. Bu teoriler arasında en dikkat çekeniyse “uygulama geliştiricileri” tarafından yapıldı. İddialarına göre söz konusu uygulamadaki kamera sorunu “OIS(Optik Görüntü Sabitleme)” modülleri kaynaklı yaşanıyor. Sorunun kaynağının böyle olması “kronik” bir sorun olduğu anlamına gelir.

  Apple ise uzun süre bekledikten sonra resmi bir açıklama yayınladı. Şirketten yapılan açıklamada söz konusu iPhone 14 Pro kronik arızası gibi iddiaların doğru olmadığı belirtildi. Yapılan incelemelerde iPhone 14 Pro’da kullanıcıların yaşadıkları kamera arızasının yazılımsal olduğunun tespit edildiği belirtildi. Hatta şirket gelecek hafta içerisinde yayınlanacak iOS 16 güncelleme yaması ile birlikte sorunun çözüleceği belirtildi.

  Söz konusu arızanın iPhone 14 Pro modellerinde “OIS modülü” sorununa neden olması muhtemel. Söz konusu titreme/sallantının ciddi seviyede olması bazı cihazlarda “kalıcı/kronik” OIS modül arızasına neden olmuş olabilir. Böyle bir durumda ise kullanıcıların endişe etmesine gerek yok. Zira hem kendilerinden kaynaklı değil hem de henüz 7 Eylül’de tanıtıldı. Yani Apple yetkili servisleri ile sorunun giderilmesi sağlanabilir. Hatta hiç ücret ödemeden iPhone 14 Pro cihaz değişimi gerçekleştirilmesi de mümkündür.

  iPhone 14 Pro Kamera Özellikleri

  iPhone 14 Pro özellikleri

  Apple, iPhone 14 Pro kamera özelliklerinde önemli yenilikler sundu. Cihaz kamerasında 3 kat optik “yakınlaştırma” ve 2 kat optik “uzaklaştırma” bulunuyor. Kullanıcılar 6 kat “optik zoom aralığı”, 15 kat “dijital zoom” gerçekleştirebiliyor. Ayrıca cihaz kamerasında “Adaptif True Tone Flash” ve “Deep Fusion” gibi özellikler yer alıyor. Video çekimini saniyede 60 kare olacak şekilde 4K çözünürlük kalitesinde yapabiliyor. 

  48 MP Ana Kamera24 mmƒ/1.78 diyafram / 2.nesil sensör bazlı optik görüntü stabilizasyonu / 7 bileşenli lens / %100 Focus Pixels
  12 MP Ultra Geniş Kamera13 mmƒ/2.2 diyafram ve 120 derece görüş alanı / 6 bileşenli lens / %100 Focus Pixels
  12 MP 2 kat Telefoto "4 pikselli sensör”48 mmƒ/1.78 diyafram / 2.nesil sensör bazlı optik görüntü stabilizasyonu / 7 bileşenli lens / %100 Focus Pixels
  12 MP 3 kat Telefoto77 mmƒ/2.8 diyafram / optik görüntü stabilizasyonu / 6 bileşenli lens

  iPhone 14 Pro kamerasında ortaya çıkan soruna dair sizin düşünceleriniz neler? Görüşlerinizi yorum kısmına veya R10.NET Forum’a iletebilirsiniz.

  2008'den bugüne profesyonel içerik yazarlığı!

  Yorum Yap
  İçeriği Puanla
  Yorumlar

  Yorumunuz minimum 10 karakter olmalıdır.

  İlgili İçerikler:

  The Last of Us’a Erteleme Geldi! PC Sürümü İçin Biraz Daha Beklenecek!

  Naughty Dog, resmi çıkışına 1 aydan az bir süre kalan The Last of Us Part 1 PC sürümünün çıkış tarihinin ertelendiğini duyurdu. Hayranlara üzen haberin ardından yeni The Last of Us Part 1 PC çıkış tarihi de belli oldu.

  Daha Kutusundan Çıkmamış iPhone 1 Açık Arttırmaya Çıktı!

  Teknoloji devi Apple, tüm dünyaya iPhone serisini ilk kez 2007 yılında kazandırmıştı. O dönem teknolojik devrim yaratan 1.Nesil iPhone(iPhone 1) piyasaya sürülmüştü. O dönem alınmış ancak kutusu dahi hiç açılmamış iPhone 1 açık arttırmaya çıktı!

  Redmi Note 11 Pro+ MIUI 14 Güncellemesi Aldı! İşte Yenilikler

  Xiaomi'nin Google tarafından yayınlanan "Android 13" işletim sistemi tabanlı MIUI 14 ara birimini kullanan model sayısı artmaya devam ediyor. Son olarak Redmi Note 11 Pro Plus'a MIUI 14 güncellemesi geldi.

  iPhone 16 Pro Max Periskop Kameraya Sahip Olacak!

  İddialara göre iPhone 16 Pro Max, periskop kameraya sahip olacak. Ayrıca iPhone 16 serisinde ekran altı kamera teknolojisinin olacağı da ifade ediliyor!

  Apple’dan iPhone 14 Pro Kamera Problemi İçin Açıklama Geldi!

  Size daha iyi hizmet sunabilmek
  için çerezleri kullanıyoruz.

  Çerez Politikası Kabul Et