R10.NET Uygulamaları
Kullanıcılar
Yükleniyor, lütfen bekleyiniz..

  iPhone Telefonlara Gelen Yeni Özellikler Beli Oldu! İşte iOS 16.2 Güncellemesi Detayları

  iOS 16.2 Güncellemesi ile iPhone Telefonlara Gelecek Özellikler Belli Oldu!

  Rokito
  Rokito R10 Editörü
  15.12.2022 21:54 2559 4 dk okuma süresi
  iPhone Telefonlara Gelen Yeni Özellikler Beli Oldu! İşte iOS 16.2 Güncellemesi Detayları
  Son Düzenleme:

  Geçtiğimiz günlerde  iOS 16.1 sürümü yayınlanmıştı. Şimdi de iOS 16.2 için çalışmalar yapan firma, pek çok yeniliğe yer verecek. İşte bu güncelleme sayesinde iPhone telefonlarının yeni özellikleri belli olacak.

  iOS 16.2 Beta ile beraber kullanıcılar, yeni sürümü deneme fırsatına sahip olmuştu. iOS 16.2, şimdiden yenilikleriyle araştırılan bir sürüm oldu. Bu sürümde dikkat çekici pek çok yenilik mevcut.

  iOS 16.2 yenilikleri neler?

  iOS 16.2, yan sürüm olmasına rağmen en büyük güncellemelerden biri olacak. Bu güncellemede ilgi çeken yeniliklerden birisi Apple Music Sing. Bu uygulama, Apple ve iPhone kullanıcılarının müzik eşliğinde şarkı söylemesini sağlıyor. Şarkı söylemenin yanı sıra düet özelliği de bulunuyor. Düet sayesinde farklı kullanıcılar ile beraber şarkı söylenebiliyor.

  Apple, bu uygulama ile birlikte kullanıcıların eğlence anlayışına bir yenisini katıyor. Bu uygulamada öne çıkan bir diğer özellik, paylaşılan şarkı üzerinden düet yapılabilme özelliği. Bu özellik sayesinde paylaşılan video alınıp Instagram Remix gibi kullanılabilecek. Tabii bunun için gizliliğe de önem gösterilecek.

  iOS 16.2  güncellemesi ile Apple markalarında ve iPhone telefonlarca karşımıza çıkan daha pek çok özellik bulunuyor. Bunlardan birisi her zaman açık ekran yeniliği. Buna göre artık kullanıcılar, duvar kağıdı veya bildirimleri kapatabilecek. Bu ayarın eklenmesi, daha sade bir tasarım isteyenler için önemli bir detay. Ayrıca bu yenilik, enerji tasarrufuna da yer verecek. Bu yenilik ile birlikte ekranda saat, tarih ve seçilmiş olan araç kutuları görünecek. İsteyen kullanıcılar yalnızca saat ve tarih kullanabilecek.

  Güvenlik, Apple için çok önemli!

  iOS 16.2 yenilikleri arasında uçtan uca şifreleme yeniliği de yer alıyor. Güvenlik, pek çok kişi için büyük bir öneme sahip. Kullanıcılar, uçtan uca şifreleme sayesinde verilerini daha iyi koruyabiliyor. Yeni bilgiye göre iOS 16.2 ile beraber daha fazla veri şifrelenecek. Normal şartlarda fotoğraf ve mesaj gibi 14 veri türü şifreleniyordu. Artık bu sayı 23’e çıkacak. Bu da gizliliği önemseyenlerin işine yarayacak. Şunu ifade edelim ki bu veriler Apple çalışanları arasında dahi erişilemiyor.

  Apple’ın güvene aldığı veriler arasında yedekleme, mesajlar, dosyalar, notlar, fotoğraflar, hatırlatıcılar yer alıyor. Ayrıca internet için yer işaretleri, ses kayıtları ve bunun gibi daha pek çok veri türü bulunuyor.

  Çeşitli güvenlik özellikleri, önemli yeniliklerden birisi. Apple, bilindiği üzere güvenliğe ekstra önem gösteren bir şirket. Örneğin firma, bir cihazın şifresini devlet yetkilisi istese dahi paylaşmaz. iOS 16.2 ile beraber güvenlik, daha da güçlenecek. Apple, yaptığı açıklamada bununla ilgili basına bilgi verdi. Yeni özellik güvenlik anahtarı, iCloud ve mesajlaşma gibi pek çok alanı kapsıyor.

  iOS 16.2 yenilikleri arasında iMessage iletişim anahtarı doğrulaması yer alıyor. Apple, iMessage ile beraber uçtan uca şifreleme özelliğine yer vermişti. Bu özelliğin yanı sıra şimdi de ünlü isimler için bir özellik ekledi. Bu özelliğin amacı, tehdit ile karşı karşıya olan bu kişilerin daha iyi korunmasını sağlamak. İletişim anahtarı doğrulaması, bununla ilgili ek güvenlik önlemlerine yer verecek.

  Hükümet yetkilileri gibi popüler isimler için güvenlik anahtarı özelliği de geliştirildi. Saldırıya açık ünlüler, bu özellik ile daha güvenli hale gelecek. 2015 yılında çift faktörlü kimlik doğrulaması yayın hayatına başlamıştı. Artık üçüncü bir kimlik doğrulaması da sunuluyor. Bu doğrulama ile beraber donanım güvenlik anahtarı gerekecek. Yani bir hesaba erişmek için USB gibi bir donanıma anahtar yüklenmesi gerekecek.

  Sorunlardan arındırılmış bir işletim sistemi

  Yeni güncelleme ile beraber Apple, pek çok sorunu da tarihe gömecek. Bununla beraber işletim sistemi, daha güvenli hale gelecek. Güvenlik güncellemeleri, yazılımın daha iyi performans sunmasını sağlar. Bundan dolayı güncellemelerin kullanıcılar tarafından önemsenmesi gerekir.

  iOS 16.2 yenilikleri arasında Freeform da yer alıyor. Daha önce duyurulan uygulama, iOS 16.2 sürümünde kullanıcılarla buluşacak. Freeform, çizim yapma ve not alma gibi özelliklere sahip bir yazılım. Uygulamanın amacı, işbirliği yapmayı kolaylaştırmak. Freeform sayesinde birden fazla kullanıcı, bir araya gelerek iletişim kurabiliyor. İletişim kuran ekip, çizim yaparak çeşitli çalışmalara imza atıyor. Özetle Freeform, grup çalışması için harika bir uygulama.

  AirDrop, firmanın yıllardır yer verdiği bir özellik. Bu özellik, bir yeniliğe daha kavuşuyor. Buna göre artık AirDrop seçenekleri arasında “Herkes” ayarı kaldırılıyor. Bunun yerine “Herkes için 10 Dakika” ayarı ekleniyor. Bu ayar ile beraber kullanıcılar, gereksiz taleplerin önüne geçiyor. Bu ayar sonlandığında ise “Yalnızca Kişiler” ayarı aktif oluyor.

  iOS 16.2 yenilikleri arasında daha pek çok özellik öne çıkıyor. Bunlar arasında şunları sayabiliriz:

  Home uygulamasının performansının yükseltilmesi
  Skorları paylaşan Live Activities sisteminin güncelleme sıklığının arttırılması
  Acil SOS sisteminin gereksiz açıldığında bildirilmesi
  SharePlay ile FaceTime üzerinde oyun oynanması
  Mesajlar uygulamasının arama yapay zekasının geliştirilmesi
  İçeriği Puanla
  Yorumlar

  Yorumunuz minimum 10 karakter olmalıdır.

  Tüm Yorumlar
  Toplam 8 Yorum
  • Zeki Ersin Yıldırım
   Zeki Ersin Yıldırım 1 yıl önce
   Merakla güncellemeyi bekliyoruz. Umarım pil yüzdesini de artık gösterirler bu güncellemeyle
  • Hasan Esgin
   Hasan Esgin 1 yıl önce
   Çok büyük değişiklikler olmasa da iOS 16.2 güncellemesi hoşuma gitti. Yeni güncelleme de şu gelen mesajları ekranın altında değil de normal görünümünde yapsalar çok daha iyi olacak.
  • AYJANS
   AYJANS 1 yıl önce
   Bataryanın ömrü kısaltmasınlar yeter :)
  • MUSTAFA KURT
   MUSTAFA KURT 1 yıl önce
   @ersin yıldırım pil yüzdesi zaten şu andada çıkıyor. Ayarlardan pil bölümüne girince karşına direkt çıkar
  • TOLQA
   TOLQA 1 yıl önce
   Geliyor gelmekte olan...
  • Coşkun Çetin
   Coşkun Çetin 1 yıl önce
   deneyelim :)
  • Yağız Özgün Kocabaş
   Airdrop'taki sınırlama mevzusu da hem iyi hem kötü kararsız kaldım çok.
  • Veysel Kılıç
   Veysel Kılıç 1 yıl önce
   Merakla beklemedeyim.

  İlgili İçerikler:

  YouTube'a Yeni Özellikler Geliyor: İşte Detaylar!

  YouTube, yapay zeka destekli canlı sohbet özetleri, Google Lens araması, kanal QR kodları ve Shorts için yeni efektler gibi özellikler test ediyor.

  Samsung Galaxy Z Flip 6 Geliyor: İşte Tüm Özellikleri!

  Samsung Galaxy Z Flip 6, güçlü Snapdragon 8 Gen 3 işlemci, 120 Hz Dinamik AMOLED ekran ve gelişmiş kamera özellikleriyle tanıtıldı. Fiyat ve detaylar sızdırıldı.

  iOS 18 ile CarPlay’e Yeni Özellikler Geliyor: İşte Detaylar!

  iOS 18, CarPlay'e kişi fotoğrafları, sessiz mod, renk filtreleri, ses tanıma ve sesle yönlendirme gibi yenilikler getiriyor.

  TRT 1 Neden Yok? TRT Nasıl Ayarlanır, TRT Yeni Frekansı Nedir?

  TRT 1 frekans bilgileri ve ayar detayları hakkında merak edilen tüm sorulara cevap veriyoruz. EURO 2024 maçlarını kesintisiz ve yüksek kalitede izlemek isteyenler için güncellenmiş frekans bilgilerini ve TRT 1'in nasıl ayarlanacağını adım adım açıklıyoruz

  iPhone Telefonlara Gelen Yeni Özellikler Beli Oldu! İşte iOS 16.2 Güncellemesi Detayları

  Size daha iyi hizmet sunabilmek
  için çerezleri kullanıyoruz.

  Çerez Politikası Kabul Et